Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 2а/1570/3604/2011
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2011 року
о11год. 15хв. м.Одеса
У залі судових засідань №29
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Гурченковій Г.М.
За участю представників сторін:
Від позивача: представник Одеського міського центру зайнятості ОСОБА_1 за довіреністю №1133/17/06 від 05.03.2011р.
Від відповідача: представник ТОВ «Юридична фірма «Катузов і Партнери»до суду не зявився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином та своєчасно.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Одеського міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Картузов і Партнери»про стягнення суми штрафу за використання роботодавцем праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості у розмірі 850грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Малиновський районний центру зайнятості звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Картузов і Партнери»про стягнення суми штрафу за використання роботодавцем праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості у розмірі 850грн.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 11.04.2011р. було здійснено заміну Малиновського районного центру зайнятості його правонаступником Одеським міським центром зайнятості, відповідно до положень ст.25 ГПК України.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.05.2011 року вказана справа передана до Одеського окружного адміністративного суду, за підсудністю, відповідно до ч.2 ст.18 КАС України.
18.05.2011року означена справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду. У позовній заяві позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Картузов і Партнери»суму штрафу за використання роботодавцем праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості у розмірі 850грн.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19.05.2011р. відкрито провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у строк до 06.06.2011р. подати до суду письмові заперечення на позов та докази, які спростовують заявлені позовні вимоги.
Ухвалою суду від 06.06.2011р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в засіданні суду на 14.07.2011р.
Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Картузов і Партнери»з позовними вимогами не погоджується та вважає їх необґрунтованими з підстав, наведених у письмових запереченнях (вхідні Господарського суду Одеської області №1669415 від 04.08.2006р. та №22973 від 18.10.2006р.), наголошуючи, зокрема, на тому, що ОСОБА_3 працювала на ТОВ «Юридична фірма «Картузов і Партнери»на підставі цивільно-правового договору та являється, на думку відповідача, субєктом цивільних правовідносин, а не трудових.
Відповідач у судові засідання 08.08.2011р. та 15.09.2011р. не зявився, про дату, час та місце судових засідань повідомлявся належним чином та своєчасно, проте наявна у матеріалах справи судова кореспонденція, яка надсилалася на зазначену в реєстраційних документах адресу відповідача, поверталася до суду з відповідними поштовими повідомленнями з відмітками органу звязку - «за зазначеною адресою не знаходиться», з яких вбачається, що адресат Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Картузов і Партнери» за вказаною у реєстраційних документах адресою, зокрема, 65080, м.Одеса, вул.Варненська,4, корп.Б, не знаходиться. При цьому, як вбачається з наявної у матеріалах справи належним чином засвідченої копії Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Картузов і Партнери»є саме - 65080, м.Одеса, вул.Варненська,4, корп.Б.
Відповідно до ч.1 ст.40 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. У разі неповідомлення про зміну адреси повістка надсилається їм за останньою адресою і вважається врученою.
Таким чином, з огляду на відсутність у судових засіданнях відповідача, в межах розгляду даної справи Одеським окружним адміністративним судом, справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів відповідно до приписів ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши вимоги чинного законодавства, суд встановив наступне.
Згідно ч.1 ст.26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначено Законом України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991р. № 803-XII (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до статті 3 даного Закону України державна політика України зайнятості населення базується на таких принципах: забезпечення рівних можливостей усім громадянам, незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, віку, політичних переконань, ставлення до релігії, в реалізації права на вільний вибір виду діяльності відповідно до здібностей та професійної підготовки з урахуванням особистих інтересів і суспільних потреб; сприяння забезпеченню ефективної зайнятості, запобіганню безробіттю, створенню нових робочих місць та умов для розвитку підприємництва; координації діяльності у сфері зайнятості з іншими напрямами економічної і соціальної політики на основі державної та регіональних програм зайнятості; співробітництва професійних спілок, асоціацій (спілок) підприємців, власників підприємств, установ, організацій або уповноважених ними органів у взаємодії з органами державного управління в розробці, реалізації та контролі за виконанням заходів щодо забезпечення зайнятості населення; міжнародного співробітництва у вирішенні проблем зайнятості населення, включаючи працю громадян України за кордоном та іноземних громадян в Україні.
Пунктом 1 статті 20 Закону України від 01.03.1991р. №803-XII визначено, що підприємства, установи і організації, незалежно від форм власності, їх службові особи зобов'язані сприяти проведенню державної політики зайнятості на основі: додержання законодавства про працю, а також прийнятих відповідно до нього умов договорів та угод; організації професійної підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації працівників, а також професійного перенавчання тих, хто підлягає вивільненню з виробництва, у тому числі інвалідів; працевлаштування осіб, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, в кількості, визначеній місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, та інвалідів у кількості, визначеній згідно із Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»; інформування працівників про наявність вакантних робочих місць (посад), у тому числі з неповним робочим часом.
Пунктом 1 статті 18 Закону України «Про зайнятість населення»встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Одеський міський центр зайнятості відповідно до п.2 ст.12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000р. №1533-IIІ (зі змінами та доповненнями) є робочим органом виконавчої дирекції Фонду, у звязку з чим виступає органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Статтею 34 Закону України «Про зайнятість населення»визначено, що контроль за додержанням законодавства про занятість населення здійснюється, зокрема, інспекціями служби зайнятості.
Пунктом 4 статті 18 Закону України від 01.03.1991р. № 803-XII встановлено, що у складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.
Інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями керуючись Законом України «Про зайнятість населення» та Положенням про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Відповідно до абзацу 6 підпункту «а»пункту 6 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991р. №47, Інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення відповідно до покладених на неї завдань здійснює заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.
Відтак, законодавством України встановлені особливі умови реалізації іноземцями та особами без громадянства, які прибули в Україну на визначений термін, права на працю.
Відповідно до частин 2 та 3 статті 8 Закону України від 01.03.1991р. № 803-ХІІ роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Порядок видачі, продовження терміну дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2009р. №322 дозвіл на використання праці іноземця та особи без громадянства, що надає право роботодавцю тимчасово використовувати працю іноземця на конкретному робочому місці або певній посаді, видається роботодавцю у разі відсутності в країні (регіоні) працівників, спроможних виконувати відповідні роботи, або наявності достатніх обґрунтувань доцільності використання праці іноземця, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Дозвіл на використання праці іноземця видається роботодавцю Державним центром зайнятості або за його дорученням центром зайнятості Автономної Республіки Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими центрами зайнятості.
Відповідно до ч.4 ст.8 Закону України «Про зайнятість населення»у разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Так, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, головним спеціалістом Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Одеського обласного центру зайнятості Арцибашевою Н.І., у присутності директора ТОВ «Юридична фірма «Картузов і Партнери»Картузова М.Ю. складено акт №12/і-9 від 14.04.2006р. «Про порушення законодавства України про зайнятість населення», в якому встановлено порушення відповідачем вимог ст.8 Закону України «Про зайнятість населення»щодо використання праці іноземців, а саме: ОСОБА_3 без дозволу державної служби зайнятості, у якому було запропоновано у десятиденний термін внести штраф у пятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян у сумі 850,00грн. У випадку відмови добровільно перерахувати суму штрафу, його буду утримано у встановленому чинним законодавством порядку. Директора ТОВ «Юридична фірма «Картузов і Партнери»Картузова М.Ю. було ознайомлено з даним актом та надано один примірник, що підтверджується його особистим підписом на вказаному акті Інспекції та печаткою Товариства.
Судом також встановлено, що 10.07.2005р. між ТОВ «Юридична фірма «Картузов і Партнери», («Замовник») в особі директора Картузова Михайла Юрійовича, який діє на підставі Статуту, з однієї сторони, і громадянка Російської Федерації ОСОБА_3, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, НОМЕР_1, виданий 20.03.2003р. МВС 242-039, м.Мінусінськ, Красноярського краю («Виконавець»), з іншої сторони уклали Договір про надання послуг за наступними умовами: пунктом 1.1 передбачено, що даним договором регулюються правовідносини відносно надання Виконавцем послуг Замовнику при здійсненні останнім підприємницької діяльності шляхом представництва від імені, в інтересах, під контролем та за рахунок Замовника. Згідно пункту 1.2 Замовник дає завдання, а Виконавець зобовязується надати Замовнику такі послуги (в подальшому «послуги»): пошук та первинні переговори з потенційними клієнтами, території України, Російської Федерації, в інших державах, в яких Замовник може надавати юридичні послуги й надавати консультації з правових питань; маркетингові вивчення ринку юридичних послуг у Російській Федерації з відповідними тенденціями розвитку, вільних ніш, потенційних конкурентів; донесення до потенційних клієнтів інформації про Замовника, домовленість про умови юридичного обслуговування; організаційні послуги, спрямовані на покращення документообігу між Замовником та наявними клієнтами; на протязі строку дії даного договору. Відповідно до пункту 1.3 За даним Договором Виконавець діє в межах території Російської Федерації в якості представника Замовника в сфері надання юридичних та консалтингових послуг. Пунктом 1.4 передбачено, що підтвердженням надання послуг за даним Договором є акт, який складається сторонами кожного кварталу.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 за надані послуги ТОВ «Юридична фірма «Картузов і Партнери»отримувала заробітну плату, що підтверджується відповідними розрахунками заробітної плати, а саме за липень 2005р. у сумі 278,64грн., за серпень 2005р. у сумі 278,64грн., за вересень 2005р. у сумі 297,20грн., за жовтень 2005р. у сумі 297,20грн., за листопад 2005р. у сумі 297,20грн., за грудень 2005р. у сумі 297,20грн., за січень 2006р. у сумі 318,11грн., за лютий 2006р. у сумі 318,11грн., за березень 2006р. у сумі 318,11грн.
Доказів оскарження ТОВ «Юридична фірма «Картузов і Партнери»вищезазначеного акта №12/і-9 від 14.04.2006р. Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Одеського обласного центру зайнятості, чи сплати визначеної означеним актом суми штрафу у пятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що складає 850,00грн., суду не надано. Натомість, Одеським міським центром зайнятості до суду надано Довідку №3035/02-39 від 13.09.2011р., з якої вбачається, що за Товариством рахується заборгованість по сплаті штрафу в сумі 850,00грн., за використання праці іноземців, а саме: ОСОБА_3 без дозволу державної служби зайнятості, що відповідно свідчить про правомірність та ґрунтовність позовних вимог Одеського міського центру зайнятості у повному обсязі.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно зі ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відтак, беручи до уваги наведене, та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Одеського міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Картузов і Партнери»про стягнення суми штрафу за використання роботодавцем праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості у розмірі 850грн. правомірні, документально підтверджені, відповідають приписам чинного законодавства, отже підлягають задоволенню повністю зі стягненням спірної суми з відповідача.
Керуючись ч.4 ст.128, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративнийпозов Одеського міського центру зайнятості до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Картузов і Партнери»про стягнення суми штрафу за використання роботодавцем праці іноземців без дозволу державної служби зайнятості у розмірі 850грн., задовольнити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Картузов і Партнери» (65080, м.Одеса, вул.Варненська,4, корп.Б, код ЄДРПОУ 33311863; р/р №2600000660599070 в ООФ АКБ «Укрсоцбанк», МФО 328016) на користь Одеського міського центру зайнятості (65078, м.Одеса, вул.Генерала Петрова,22-В, код ЄДРПОУ 35358018, на розрахунковий рахунок 37176305900002, одержувач Одеський міський центр зайнятості, банк: ГУ ДКУ в Одеській області, код бюджетної класифікації 50040500, МФО 828011) суму штрафу за використання роботодавцем праці іноземця без дозволу державної служби зайнятості у розмірі 850(вісімсот пятдесят)грн.
Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 20 вересня 2011 року.
Суддя Харченко Ю.В.