Постанова № 18338651, 08.09.2011, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2011
Номер справи
0670/6841/11
Номер документу
18338651
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 0670/6841/11

категорія 11.5

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2011 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Липи В.А.,

при секретарі - Мельник К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації до Підрозділу примусового виконання рішень Відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про визнання дій протиправними, скасування постанов про накладення штрафів,-

встановив:

У липні 2011 року Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації звернулося до суду з позовом до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про скасування постанов від 19.05.2011 року (ВП № 24728559, ВП № 24725021, ВП № 25689643, ВП № 23438368, ВП № 24983937, ВП № 24793437, ВП 24792805, ВП № 24522164) про накладення штрафів в розмірі 680,00 грн. за невиконання рішень суду та вимог державного виконавця. Свої вимоги позивач мотивує тим, що зазначені постанови винесені без урахування всіх обставин у справі, суперечать вимогам чинного законодавства та Закону "Про виконавче провадження".

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений вчасно та належним чином. В одному із пунктів позовної заяви просив справу розглядати без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений вчасно та належним чином. Надав до суду письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог, розгляд справи проводити без його участі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України зокрема передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використання повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Судом встановлено,що відповідно до статей 3, 18, 20, 24 Закону України "Про виконавче провадження", державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області відкрито виконавчі провадження з виконання виконавчих листів Народицького районного суду Житомирської області:

- від 23.11.2010 року по справі № 537/10 про зобов'язання УПСЗН Народицької РДА нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату до заробітної плати, передбачену ч. 1 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.01.2009 року по 30.06.2010 року, виходячи з розміру 3 мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених виплат та виплатити ОСОБА_1 відпускні з врахуванням донарахованої доплати, встановленої ч. 1 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.01.2009 року по 31.07.2010 року;

- від 18.11.2010 року по справі № 2-а-171/10 про зобов'язання УПСЗН Народицької РДА нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_2 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.05.2008 року по 31.12.2008 року, виходячи з розміру 40 % від мінімальної заробітної плати, з урахуванням проведених виплат;

- від 18.11.2010 року по справі № 2-а-816/10 про зобов'язання УПСЗН Народицької РДА нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_3 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.01.2009 року по 31.05.2009 року, виходячи з розміру 50 % від мінімальної заробітної плати, з урахуванням проведених виплат;

- від 22.12.2010 року по справі № 2-а-176/10 про зобов'язання УПСЗН Народицької РДА провести перерахунок виплат ОСОБА_4 доплат до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з лютого 1996 року по жовтень 2002 року;

- від 28.01.2011 року по справі № 2-а-2049/10 про зобов'язання УПСЗН Народицької РДА нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_5 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 30.03.2010 року по 31.08.2010 року, виходячи з розміру 40 % від мінімальної заробітної плати, з урахуванням проведених виплат;

- від 28.01.2011 року по справі № 2-а-2050/10 про зобов'язання УПСЗН Народицької РДА нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_5 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 30.03.2010 року по 31.08.2010 року, виходячи з розміру 40 % від мінімальної заробітної плати, з урахуванням проведених виплат;

- від 21.01.2011 року по справі № 2-а-600/09 про зобов'язання УПСЗН Народицької РДА нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_6 щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 09.12.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.11.2008 року, виходячи з розміру 40 % від мінімальної заробітної плати, з урахуванням проведених виплат;

Боржнику надано сім днів для добровільного виконання рішень суду. Позивач постанови про відкриття виконавчого провадження не оскаржував, із письмової заявою про продовження строку для добровільного виконання судових рішення не звертався. Проте у встановлений державним виконавцем додатковий строк для добровільного виконання, рішень суду боржником не виконано, будь-якої інформації щодо виконання ним судових рішення на користь стягувача не надано.

У зв'язку із невиконанням рішень суду у встановлений державним виконавцем строк, з метою забезпечення прав стягувачів на безумовне виконання рішень, державним виконавцем 19.05.2011 в порядку ст. ст. 75, 89 Закону винесено постанови про накладення штрафів на боржника в розмірі 680,00 грн., та встановлений новий строк для виконання рішень.

Відповідно до ст. 36 Закону України "Про виконавче провадження", за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення суду або роблять його неможливим, сторони мають право звернутись до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку, розстрочку або зміну способу і порядку виконання судового рішення. Боржник - Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації, до Народицького районного суду Житомирської області із заявою про відстрочку, розстрочку або зміну способу і порядку виконання рішень - не звертався.

Положеннями статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження", вимоги державного виконавця щодо виконання зазначених рішень є обов'язковими для всіх органів, організацій, посадових осіб, громадян і юридичних осіб на території України. Невиконання законних вимог державного виконавця тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Частиною 2 статті 30 Закону передбачено, що державний виконавець зобов'язаний провести виконавчі дії з виконання рішення протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, а з виконання рішення немайнового характеру - у двомісячний строк.

Загальні умови виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії, та відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, передбачені статтями 75, 89 Закону. Вказаними статтями Закону встановлено, що державний виконавець у разі невиконання боржником без поважних причин рішення суду у визначений державним виконавцем строк, застосовує до боржника штрафні санкції. Згідно з частиною першою статті 89 вказаного Закону, у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

Позивачем у позовній заяві не наведено жодних аргументів стосовно того, які порушення вимог Закону України "Про виконавче провадження" були допущені державним виконавцем при винесенні оскаржуваних постанов про накладення штрафів на боржника.

Згідно з ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Доводи позивача стосовно того, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснюються за рахунок Державного бюджету - безпідставні, оскільки судом постановлено рішення про зобов'язання вчинити дії на користь стягувача саме Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації, який являється боржником по виконавчому провадженню, тому орган державної виконавчої служби відповідно до покладених на нього функцій зобов'язаний вживати примусові виконавчі дії лише до того боржника, який зазначений у рішенні суду. При цьому орган ДВС не наділений повноваженнями щодо надання правової оцінки прийнятому судом рішенню суду.

Вказані позивачем причини, не звільняють боржника від обов'язку виконання рішення суду, а також від відповідальності за його невиконання.

Разом з тим, реалізація встановленого законом права не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання позивача на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобовязань не може бути прийняте судом до уваги.

У справі "Кечко проти України", "Войтенко проти України", Іммобільяре Саффі проти Італії", "Бурдов проти Росії", Європейський суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобовязань.

Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області не суперечать вимогам чинного законодавства, постанови про накладення штрафів від 19.05.2011 року прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використання повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про виконавче провадження", ст.ст.158-163, 181, 186, 254 КАС України, суд -

постановив:

У задоволенні позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області про визнання дій протиправними, скасування постанов про накладення штрафів відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя:В.А. Липа

Повний текст постанови виготовлено: <Дата >

присуджено до стягнення <сума >грн.

матеріальну шкоду <сума >грн.

моральну шкоду <сума >грн.