Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/13339/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грищенка Є.І.
при секретаріЧерніковій О.Є.
за участю представників сторін
від позивача не зявився .
від відповідача не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у м. Кіровську Луганської області до Відкритого акціонерного товариства державна холдингова компанія «Укрвуглепромтранс» в особі Стаханівської колійної машинної станції держаної холдингової компанії «Укрвуглепромтранс» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування на загальну суму 145135,56 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України у м. Луганської області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства державна холдингова компанія «Укрвуглепромтранс» в особі Стаханівської колійної машинної станції держаної холдингової компанії «Укрвуглепромтранс» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування на загальну суму 145135,56 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що у порушення Законів України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” своєчасно не сплатив страхові внески до пенсійного фонду, у звязку з чим за період з 01.01.2004 по 31.12.2010 року має прострочену заборгованість у розмірі 145135,56 грн., в тому числі: 77537,44 грн. недоїмка, 40267,80 грн. пеня, 27330,32 грн. фінансові санкції. Оскільки відповідач суму страхових внесків не сплачує, просив у відповідності до Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” стягнути з відповідача на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Кіровську заборгованість по сплаті страхових внесків у зазначеному вище розмірі.
Представник позивача до судового засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. На адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника управління.
Представник відповідача до судового засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило. Думка стосовно заявлених позовних вимог суду невідома.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що відповідач Відкрите акціонерне товариство державна холдингова компанія «Укрвуглепромтранс» є юридичної особою.
Стаханівська колійна машинна станція є відокремленим підрозділом державної холдінгової компанії «Укрвуглепромтранс» без права юридичної особи, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 05428079.
Відповідно до п. 2.1.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області є субєктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обовязку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Як вбачається з матеріалів справи, сума заборгованості, що підлягає сплаті, перед УПФУ у м. Кіровську становить 145135,56 грн., з яких:
·77537,44 грн. - недоїмка;
·40267,80 грн. пеня;
·27330,32 грн. фінансові санкції.
Сума визначена в розрахунках суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідачем сплачена не була.
Частиною 2 статті 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Стаханівської колійної машинної станції було застосовано:
·штрафні санкції в розмірі 271,14 грн. та пеню в розмірі 170,91 грн. (рішення № 148 від 17.07.2006 року, яке було направлено відповідачу поштою 18.07.2006 року)(а.с. 12)
·штрафні санкції в розмірі 129,77 грн. та пеня в розмірі 61,17 грн. (рішення № 254 від 29.11.2006 року, яке було направлено відповідачу поштою 29.11.2006 року)(а.с. 13);
·штрафні санкції в розмірі 612,62 грн. та пеня в розмірі 406,22 грн. (рішення № 151 від 15.03.2007 року, яке було направлено відповідачу поштою 16.03.2007 року)(а.с. 14);
·штрафні санкції в розмірі 3883,35 грн. та пеня в розмірі 4045,39 грн. (Рішенням № 224 від 17.09.2007 року, яке було отримано головним бухгалтером підприємства 17.09.2007 року, про що свідчить підпис на рішенні (а.с. 15);
·штрафні санкції в розмірі 1208,08 грн. та пеня в розмірі 1104,28 грн. (рішення № 306 від 09.10.2007 року, яке було направлено відповідачу поштою 09.20.2007 року)(а.с. 16);
·штрафні санкції в розмірі 634,49 грн. та пеня в розмірі 588,00 грн. (рішення № 338 від 26.11.2007 року, яке було направлено відповідачу поштою 28.11.2007 року)(а.с. 17);
·штрафні санкції в розмірі 1360,47 грн. та пеня в розмірі 1509,01 грн. (рішення № 7 від 21.01.2008 року, яке було направлено відповідачу поштою 21.01.2008 року)(а.с. 18);
·штрафні санкції в розмірі 7835,41 грн. та пеня в розмірі 9052,64 грн. (рішення № 168 від 10.09.2008 року, яке було направлено відповідачу поштою та отримано 13.09.2008 року(а.с. 19);
·штрафні санкції в розмірі 273,63 грн. та пеня в розмірі 361,48 грн. (рішення № 12 від 30.01.2009) (а.с. 20);
·штрафні санкції в розмірі 4006,53 грн. та пеня в розмірі 4888,90 грн. (рішення № 60 від 11.03.2009 року, яке було отримано директором 18.03.2009 року (а.с. 21);
·штрафні санкції в розмірі 204,98 грн. та пеня в розмірі 3032,54 грн. (рішення № 184 від 11.08.2009 року, яке було отримано директором 11.08.2009 року (а.с. 22);
·штрафні санкції в розмірі 5,23 грн. та пеня в розмірі 347,29 грн. (рішення № 129 від 14.09.2009 року, яке було направлено відповідачу 15.09.2009 року) (а.с. 23);
·штрафні санкції в розмірі 3564,55 грн. та пеня в розмірі 4638,57 грн. (рішення № 141 від 10.06.2009 року, яке було направлено відповідачу 15.09.2009 року) (а.с. 24);
·штрафні санкції в розмірі 6,23 грн. та пеня в розмірі 38,84 грн. (рішення № 178 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером підприємства 29.06.2010 року (а.с. 25);
·штрафні санкції в розмірі 11,66 грн. та пеня в розмірі 78,23 грн. (рішення № 179 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером 29.06.2010 року (а.с. 26);
·штрафні санкції в розмірі 19,43 грн. та пеня в розмірі 130,10 грн. (рішення № 180 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером 29.06.2010 року (а.с. 27);
·штрафні санкції в розмірі 15,37 грн. та пеня в розмірі 104,82 грн. (рішення № 181 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером 29.06.2010 року (а.с. 28);
·штрафні санкції в розмірі 15,83 грн. та пеня в розмірі 106,15 грн. (рішення № 182 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером 29.06.2010 року (а.с. 29);
·пеня в розмірі 2,95 грн. (рішення № 183 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером 29.06.2010 року (а.с. 30);
·штрафні санкції в розмірі 57,53 грн. та пеня в розмірі 86,22 грн. (рішення № 184 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером 29.06.2010 року (а.с. 31);
·штрафні санкції в розмірі 327,53 грн. та пеня в розмірі 375,55 грн. (рішення № 185 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером 29.06.2010 року (а.с. 32);
·пеня в розмірі 988,29 грн. (рішення № 186 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером 29.06.2010 року (а.с. 33);
·штрафні санкції в розмірі 256,56 грн. та пеня в розмірі 1654,79 грн. (рішення № 187 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером 29.06.2010 року (а.с. 34);
·пеня в розмірі 32,53 грн. (рішення № 188 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером 29.06.2010 року (а.с. 35);
·штрафні санкції в розмірі 49,67 грн. та пеня в розмірі 380,53 грн. (рішення № 189 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером 29.06.2010 року (а.с. 36);
·пеня в розмірі 887,19 грн. (рішення № 190 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером 29.06.2010 року (а.с. 37);
·пеня в розмірі 435, 26 грн. (рішення № 191 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером 29.06.2010 року (а.с. 38);
·штрафні санкції в розмірі 247,26 грн. та пеня в розмірі 1673,94 грн. (рішення № 192 від 29.06.2010 року, яке було отримано бухгалтером 29.06.2010 року (а.с. 39);
·штрафні санкції в розмірі 37,61 грн. та пеня в розмірі 120,22 грн. (рішення № 28 від 17.11.2011 року, яке було направлено відповідачу поштою 19.01.2011 (а.с. 40) та отримано 24.01.2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 41) ;
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку.
Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.
Узгодження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки здійснюється на підставі заяви страхувальника, яка розглядається територіальним органом Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів після її отримання, та поданих страхувальником документів, що свідчать про неправильність обчислення сум недоїмки, зазначених у вимозі.
У разі узгодження страхувальником вимоги про сплату недоїмки з територіальним органом Пенсійного фонду цей орган зобов'язаний у строк, визначений для розгляду заяви страхувальника про узгодження вимоги, надіслати йому узгоджену вимогу про сплату недоїмки, а страхувальник зобов'язаний сплатити узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги.
У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Як встановлено у судовому засіданні, на виконання вказаної норми Закону позивачем було направлено на адресу відповідача вимогу № Ю-31.41 від 01.03.2011 року про сплату заборгованості станом на 01.04.2011 року в сумі 145135,56 грн., яка була вручена відповідачу 09.03.2011 року, про що свідчить підпис на повідомленні про вручення поштового відправлення. Вказана вимога до Державної виконавчої служби до виконання не передавалась. До того ж, вона не оскаржувалась та є невиконаною на дату розгляду справи
Як вбачається з вимоги про сплату боргу заборгованість підприємства перед УПФУ становила у загальному розмірі 145135,56 грн.
Крім того суд зазначає, що директором Стаханівської колійної машинної станції держаної холдингової компанії «Укрвуглепромтранс» підписано акт звірки заборгованості з УПФУ в м. Кіровське Луганської області станом на 2 вересня 2011 року на суму 145135,56 грн.
За таких обставин, оскільки відповідач своєчасно не сплатив страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, то відповідно до ч. 1 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з нього підлягає стягненню у рахунок погашення заборгованості сума у розмірі 145135,56 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України у м. Кіровську Луганської області.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України у м. Кіровську Луганської області до Відкритого акціонерного товариства державна холдингова компанія «Укрвуглепромтранс» в особі Стаханівської колійної машинної станції держаної холдингової компанії «Укрвуглепромтранс» про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування на загальну суму 145135,56 грн., - задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства державна холдингова компанія «Укрвуглепромтранс» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування у розмірі 145135 (сто сорок пять тисяч сто тридцять пять ) гривень 56 коп., в тому числі: 77537, 44 грн. недоїмка, 40267,80 пеня, 27330,32 грн. фінансові санкції.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину у судовому засіданні 20 вересня 2011 року.
Повний текст постанови складено 23 вересня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Грищенко Є.І.