Єдиний державний реєстр судових рішень 13.09.2011
<копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2011 р. Справа № 2а/0470/6844/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Власенка Д.О. <Текст > при секретаріКінарєєві В.І. за участю: представника позивача представника відповідача Євтушенко О.В. Влащенка В.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпропетровська адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Оріль-Лідер» до Царичанської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про скасування податкового повідомлення-рішення №0000282343 від 31.05.2011 р., - ВСТАНОВИВ: ПАТ «Оріль-Лідер» 10 червня 2011 року звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Царичанської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000282343 від 31.05.2011 р. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вказане податкове повідомлення-рішення прийнято відповідачем з грубими порушеннями норм чинного законодавства, а саме до ПАТ «Оріль-Лідер» застосовано штрафні санкції на підставі положень Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року № 436/95, хоча фактично перевіркою було встановлено відсутність порушень в частині своєчасності оприбуткування готівкових коштів у касу підприємства. Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні надав письмові заперечення, вважає, що податковий орган діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.
Дослідивши всі документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами планової виїзної перевірки ЗАТ з іноземними інвестиціями «Оріль-Лідер» (код ЄДРПОУ 24426809) з питань ведення касових операцій у національній валюті України за період з 01.04.2008 року по 31.12.2010 року, Царичанською МДПІ Дніпропетровської області складено акт від 12.05.2011 року № 2/23-24426809 /а.с. 6-11/. У висновках даного акту встановлено порушення:
·п. 2.2 Порядку реєстрації реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. №614, в частині реєстрації РРО в органі ДПС за місцезнаходженням (місцем проживання) суб'єкта господарювання;
·п. 7.1, 7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і рахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 01.12.2000 р. №614, в частині невикористання КОРО;
·п.2.11 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» № 637 від 15.12.2004 р., в частині подання авансових звітів до бухгалтерії підприємства з порушенням строків їх подання на загальну суму 25100,00 грн.;
·п. 2.8, абз. 2 п. 3.5, п. 7.24 Положення про ведення касових операцій у пальній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ № 637 від 15.12.2004 р., в частині перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі на загальну суму 10528,26 грн.;
·абз. 23 п. 1.2, ч. 2 п. 2.2, п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ № 637 від 15.12.2004 р., в частині несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів (не в день їх фактичного одержання) в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків на загальну суму 32225,00 грн.
Відносно ПАТ «Оріль-Лідер» 31.05.2011 року за № 0000282343 винесено податкове повідомлення-рішення форми «С» щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у сумі 188456,52 грн. /а.с. 14/.
У змісті акту перевірки від 12.05.2011 року № 2/23-24426809, а саме п. 5 було визначено, що перевіркою питання своєчасності оприбуткування готівкових коштів в касу підприємства порушень не встановлено /а.с. 8/.
Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року № 436/95 установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день; за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми; за витрачання готівки з виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) та інших касових надходжень (крім коштів, отриманих із кас установ банків) на виплати, що пов'язані з оплатою праці (за винятком екстрених (невідкладних) обставин соціальних виплат громадянам на поховання, допомоги при народженні дитини, одиноким та багатодітним матерям, на лікування в разі хвороби, компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), за наявності податкової заборгованості в розмірі здійснених виплат; за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум; за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, у розмірі сплачених коштів; за використання одержаних в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначенням у розмірі витраченої готівки.
Постановою Правління Національного банку України № 637 від 15 грудня 2004 року «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» визначено, що відповідно до п. 1.2, оприбуткування готівки проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Статтею 1 (яку виключено на підставі Закону № 2756-VI від 02.12.2010 року, проте яка діяла на момент виникнення правовідносин) Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до положень статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Зважаючи на те, що з матеріалів наданих сторонами, а саме книг обліку розрахункових операцій, прибуткових касових ордерів, виписок з особових рахунків, видаткових касових ордерів вбачається, що позивачем фактично не було допущено порушень в частині дотримання лімітів залишку готівки в касі, дотримання встановлених строків використання виданої під звіт готівки та повного звітування щодо раніше виданих коштів, оприбуткування готівкових коштів в касу підприємства та даний факт засвідчений в описовій частині акту перевірки від 12.05.2011 року № 2/23-24426809, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення форми «С» № 0000282343 від 31 травня 2011 року винесене з порушення норм Закону, оскільки не ґрунтується на дійсних обставинах, а отже підлягає скасуванню.
Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4-12, 41, 94, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Оріль-Лідер» до Царичанської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000282343 від 31.05.2011 р. задовольнити у повному обсязі.
Скасувати податкове повідомлення-рішення форми «С» № 0000282343 від 31 травня 2011 року, прийняте Царичанською міжрайонною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області, щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) відносно Приватного акціонерного товариства «Оріль-Лідер» в сумі 188456,52 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Оріль-Лідер» судові витрати у сумі 3,40 грн. (три гривні 40 копійок).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд та набирає законної сили у порядок і строки, передбачені ст.ст. 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 15.08.2011 року.
Суддя <(підпис) >
< Текст >
< Список >
< Список >
< Список >Д.О. Власенко
<Текст >
< ПІБ Судді >
< ПІБ Судді >