Ухвала суду № 18259533, 16.08.2011, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
16.08.2011
Номер справи
Номер документу
18259533
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 серпня 2011 року м. КиївК-24540/08

К-24050/08

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідачаРибченка А.О.

суддів: Голубєвої Г.К.

Костенка М.І.

Маринчак Н.Є.

Федорова М.О.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційні скарги Кредитної спілки «Самопоміч»та Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова

на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28 січня 2008 року

та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року

у справі № 2а-515/08

за позовом Кредитної спілки «Самопоміч»

до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова

про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 28 січня 2008 року позовні вимоги Кредитної спілки «Самопоміч» (далі позивач) до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова (далі відповідач) задоволено в повному обсязі. Скасовано податкові повідомлення-рішення № 0002211702/0 від 20 квітня 2007 року, № 0002211702/1 від 27 червня 2007 року, № 0002211702/2 від 19 вересня 2007 року.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року апеляційну скаргу ДПІ у Московському районі м. Харкова задоволено частково. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28 січня 2008 року скасовано в частині задоволення позовних вимог КС «Самопоміч»про скасування податкових повідомлень-рішень № 0002211702/0 від 20 квітня 2007 року, № 0002211702/1 від 27 червня 2007 року, № 0002211702/2 від 19 вересня 2007 року в частині визначення основного зобовязання в розмірі 344,94 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 689,88 грн. В задоволенні позовних вимог КС «Самопоміч»про скасування податкових повідомлень-рішень № 0002211702/0 від 20 квітня 2007 року, № 0002211702/1 від 27 червня 2007 року, № 0002211702/2 від 19 вересня 2007 року в частині визначення основного зобовязання в розмірі 344,94 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 689,88 грн. - відмовлено. В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28 січня 2008 року залишено без змін.

Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями у справі, позивач та відповідач оскаржили їх в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.

В поданій касаційній скарзі, КС «Самопоміч», посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року в частині відмови в задоволенні позову та залишити в силі постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28 січня 2008 року.

ДПІ у Московському районі м. Харкова в поданій касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28 січня 2008 року, постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року в частині задоволення позову та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

В запереченні на касаційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновку, що касаційні скарги слід відхилити, виходячи з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем проведено виїзну планову перевірку КС «Самопоміч»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2005 року по 31 грудня 2006 року, за результатами якої складено акт № 1900/22-111/22684157 від 12 квітня 2007 року.

На підставі зазначеного акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002211702/0 від 20 квітня 2007 року, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 181519,98 грн. (60506,66 грн. основний платіж, 121013,32 грн. штрафні (фінансові) санкції).

За результатами адміністративного оскарження скарги позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін. Також, прийнято податкові повідомлення-рішення № 0002211702/1 від 27 червня 2007 року та № 0002211702/2 від 19 вересня 2007 року.

Перевіркою встановлено порушення позивачем підпункту 4.3.2 пункту 4.3 статті 4, підпункту 9.2.3 пункту 9.2, підпункту «б»підпункту 9.10.1 пункту 9.10 статті 9 Закону України від 22 травня 2003 року № 889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі Закон № 889-IV) у звязку з неутриманням та неперерахуванням податку з доходів фізичних осіб з процентів, нарахованих на вклади членів кредитної спілки.

Крім того, встановлено порушення пункту 7.41 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (далі Положення) у звязку з порушенням порядку відображення в облікових документах каси кредитної спілки витраченої підзвітними особами готівки, без подання ними підтверджуючих документів.

Задовольняючи позов частково, суд апеляційної інстанції виходив з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України від 20 грудня 2001 року № 2908-III «Про кредитні спілки»(далі Закон № 2908-III) кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Згідно з частинами 1, 3 статті 21 Закону № 2908-III кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обовязкові пайові та інші внески від членів спілки. Нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому, в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обовязкові пайові членські внески.

Згідно з підпунктом 4.2.12. пункту 4.2 статті 4 Закону № 889-IV до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів; інші доходи, крім зазначених у пункті 4.3 цієї статті.

Підпунктом 9.2.1 пункту 9.2 статті 9 Закону № 889-IV встановлено, що податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті) на його користь доходів, визначених у пункті 7.2 статті 7 цього Закону, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату).

Відповідно до пункту 7.2 статті 7 Закону № 889-IV ставка податку становить 5 відсотків від обєкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.

Згідно з підпунктом 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 Закону № 889-IV податковий агент, який нараховує проценти, надає податковий розрахунок загальної суми нарахованих процентів та загальної суми утриманих з них податків у складі податкової декларації з податку на прибуток підприємств у строки, встановлені законом для такого податку. При цьому інформація щодо окремого банківського вкладного (депозитного) або поточного (у тому числі карткового) рахунку фізичної особи, суми нарахованих на нього процентів, а також відомостей щодо такої фізичної особи - вкладника не надається.

Відповідно до підпункту 22.1.4 пункту 22.1 статті 22 Закону № 889-IV із змінами, внесеними згідно із Законом України від 21 грудня 2004 року № 2273-IV підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 цього Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 01 січня 2010 року.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій повно та всебічно, оцінивши фактичні обставини справи, з дотриманням норм матеріального та процесуального права дійшли вірного висновку, що проценти на вклад до небанківських фінансових установ (кредитних спілок) підлягають оподаткуванню з 01 січня 2010 року.

Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанцій щодо правомірності прийняття податкових повідомлень-рішень № 0002211702/0 від 20 квітня 2007 року, № 0002211702/1 від 27 червня 2007 року, № 0002211702/2 від 19 вересня 2007 року в частині визначення основного платежу в розмірі 344,94 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 689,88 грн. з огляду на таке.

Відповідно до п.7.41 Положення під час перевірки правильності оформлення видач готівки під звіт як на відрядження, так і на інші потреби встановлюється достовірність підтвердних документів, що додаються до звітів про використання коштів.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, будь-які господарські відносини між Товариством з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш енд Кері Україна»та КС «Самопоміч»або працівниками кредитної спілки відсутні.

В свою чергу, чеки та податкові накладні виписані на імя СПД ФО ОСОБА_1 не свідчать, що товар придбаний в межах витрачання коштів, виданих під звіт КС «Самопоміч»своїм працівникам.

За наведених обставин та з урахуванням викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року такою, що прийнята з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому суд касаційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до її зміни чи скасування.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційні скарги Кредитної спілки «Самопоміч»та Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова відхилити, а постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2008 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановленими главою 3 розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України.

ГоловуючийРибченко А.О.

СуддіГолубєва Г.К.

Костенко М.І.

Маринчак Н.Є.

Федоров М.О.

Суддя А.О. Рибченко