Постанова № 18253103, 14.09.2011, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.09.2011
Номер справи
2а/2570/4529/2011
Номер документу
18253103
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а/2570/4529/2011

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 вересня 2011 р. м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого суддіКлопот С.Л.,

при секретаріДзюбі М.А.,

з участю представника позивача

представника відповідача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства «Чернігівський завод радіоприладів» до Чернігівського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України про визнання протиправними та скасування розпорядження та постанови, -

В С Т А Н О В И В:

Відкрите акціонерне товариство «Чернігівський завод радіоприладів» (далі ВАТ «Чернігівський завод радіоприладів») звернулось до суду з адміністративним позовом до Чернігівського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України (далі Чернігівське ТУ ДКЦПФР) про визнання протиправними та скасування розпорядження від 23.08.2011 року № 223-ЧН про усунення порушень законодавства про цінні папери та постанови від 23.08.2011 року № 109-ЧН про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів. Свої вимоги обґрунтовує тим, що при складанні оскаржуваної постанови відповідачем не було враховано наступне, що згідно ст. 41 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» випадки обов'язкового визначення рейтингової оцінки емітентів та цінних паперів визначаються законом. Ст. 4 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначає, що акції не потребують визначення рейтингової оцінки. ВАТ «Чернігівський завод радіоприладів» є емітентом простих іменних акцій. Інших видів емісійних цінних паперів товариство не випускало. Отже, на товариство позивача, як емітента простих іменних акцій, не поширюються вимоги ст. 41 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» щодо визначення рейтингової оцінки емісійних цінних паперів і, відповідно, санкції накладені згідно постанови № 109-ЧН від 23.08.11 року є протиправними та такими, що підлягають скасуванню. Згідно ст. 41 ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначення рейтингової оцінки потребують такі емітенти: 1) підприємства, у статутних капіталах яких є державна частка; 2) підприємства, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави; 3) підприємства, які займають монопольне (домінуюче) становище. Розкриття інформації емітентами цінних паперів регулюється Положенням, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 19.12.2006 N 1591. Глава 2 Положення визначає склад річної інформації емітентів цінних паперів, яка включає в себе, в т.ч., основні відомості про емітента. Згідно п. 1.5. глави 2 Положення основні відомості про емітента мають містити інформацію про рейтингове агентство. Проте, акціонерні товариства, щодо яких винесено судом ухвалу про санацію та призначено керуючого санацією або введено процедуру розпорядження майном і призначено розпорядника майна, пункт 3.7 «Інформація про рейтингове агентство» не заповнюють. Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 27.08.2008 р. порушено провадження в справі про банкрутство ВАТ «Чернігівський завод радіоприладів» та 20.09.2010 р. стосовно ВАТ «Чернігівський завод радіоприладів» ухвалою Господарського суду Чернігівської області введено процедуру санації і призначено керуючим санацією Литвина Валентина Васильовича. Станом на сьогоднішній день процедура банкрутства (на стадії санації) триває. Враховуючи зазначене, позивачем подано до Чернігівського територіального управління ДКЦПФР річний звіт без інформації щодо визначеної рейтингової оцінки цінних паперів товариства. Отже, підстав для притягнення товариства позивача до відповідальності за порушення законодавства про цінні папери не було, а Розпорядження № 223-ЧН від 23.08.2011 року та Постанова № 109-ЧН від 23.08.2011 року винесені Чернігівським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фонового ринку є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, в його задоволенні просив відмовити в повному обсязі та пояснив, що відповідно до ч. 11 ст. 41 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначення рейтингової оцінки потребують емітенти-підприємства, у статутних капіталах яких є державна частка, підприємства, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави. Посилання позивача на ч. 13 ст. 41 Закону не є правильним, так як відповідно до неї визначення рейтингової оцінки, якщо інше не встановлено законом, потребують усі види емісійних цінних паперів..., крім акцій. Саме такий випадок і передбачений в ч. 11 ст. 41 Закону, так як з усіх видів емітентів цінних паперів, лише акціонерні товариства, які емітували акції, можуть мати державну частку у своєму статутному капіталі. Крім того, представник відповідача зазначив, що 12.09.2011 року Розпорядженням № 256-ЧН уповноваженої особи Комісії - начальника Чернігівського територіального управління ДКЦПФР Шинкарьов В.П. Розпорядження № 223-ЧН від 23.08.2011 скасовано.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що Чернігівським ТУ ДКЦПФР на підставі доповідної відділу корпоративних фінансів та звітності учасників ринку цінних паперів складено акт № 93-ЧН від 23.08.2011 року про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено, що річний звіт ВАТ «Чернігівський завод радіоприладів» (код за ЄДРПОУ 14307392) не містить інформації щодо визначення рейтингової оцінки цінних паперів товариства, як те передбачено ст. 41 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Розпорядженням Чернігівського ТУ ДКЦПФР № 223-ЧН від 23.08.2011 року зобов'язано позивача в термін до 30.12.2011 року усунути порушення та до 05.01.2012 року письмово поінформувати уповноважену особу відповідача.

Розглянувши матеріали справи на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «Чернігівський завод радіоприладів» 23.08.2011 року Чернігівським територіальним управлінням ДКЦПФР винесено постанову № 109-ЧН про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, якою за порушення законодавства щодо цінних паперів позивачу винесено попередження.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначаються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі Закон).

Згідно п. 10 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до ч. 11 ст. 41 Закону визначення рейтингової оцінки потребують такі емітенти: 1) підприємства, у статутних капіталах яких є державна частка; 2) підприємства, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави; 3) підприємства, які займають монопольне (домінуюче) становище.

Позивач посилається на ч. 13 ст. 41 Закону, відповідно до якої визначення рейтингової оцінки, якщо інше не встановлено законом, потребують усі види емісійних цінних паперів, які не розподіляються між засновниками або серед заздалегідь визначеного кола осіб і можуть розповсюджуватися шляхом підписки, купуватися та продаватися на біржі або іншому організованому ринку, крім, зокрема, акцій.

Однак слід зазначити, що саме ч. 11 ст. 4-1 Закону встановлює таке виключення, так як з усіх видів емітентів цінних паперів, лише акціонерні товариства, які емітували акції, можуть мати державну частку у своєму статутному капіталі.

Крім того, слід зазначити, що Розпорядженням № 256-ЧН від 12.09.2011 року відповідачем Розпорядження № 223-ЧН від 23.08.2011 року скасовано.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову відкритого акціонерного товариства «Чернігівський завод радіоприладів» необхідно відмовити за необґрунтованістю.

Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову відкритого акціонерного товариства "Чернігівський завод радіоприладів" - відмовити.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя:Клопот С.Л.