Постанова № 18251730, 20.09.2011, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2011
Номер справи
2а/1570/2364/2011
Номер документу
18251730
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2а/1570/2364/2011

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 вересня 2011 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Білостоцького О.В.

При секретарі: Кирилюк Н.Ю.

За участю сторін:

Представника позивача: Бойко Д.М.

Представника відповідача: не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до селянського (фермерського) господарства «Винбурнас»про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 4206,65 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі Фонд) звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до селянського (фермерського) господарства «Винбурнас» (далі СФГ «Винбурнас») про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 4206,65 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно акту перевірки щодо дотримання відповідачем вимог ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21.12.2010 року, СФГ «Винбурнас»не виконано нормативу по створенню кількості робочих місць, виходячи із розрахунку середньооблікової чисельності штатних працівників за 2009 рік, через що до нього застосовано суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3897,00 грн. та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 309, 65 грн.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином та своєчасно, про що свідчать повідомлення про вручення рекомендованих листів, а тому, на підставі положень ст. ст. 33, 35, 128 КАС України справа слухалась за його відсутності за наявними в справі доказами.

Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні в справі письмові докази, суд доходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до п.1. Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26.09.2002 року Фонд соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому.

Основним завданням Фонду соціального захисту інвалідів, згідно п. 3 Положення є контроль за виконанням підприємствами, установами і організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю (далі-підприємства), нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Частиною 1 ст. 18. Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21 березня 1991 року № 875-XI встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України № 875-XI, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого законодавством, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Відповідно до ч. 8 ст. 19 цього ж Закону відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.

Пунктом 4 Положення «Про Фонд соціального захисту інвалідів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26 вересня 2002 року, передбачено, що Фонд, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій і пені.

Частиною 9 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Судом встановлено, що 21.12.2010 року спеціалістом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Порубіною Ю.Д. було проведено позапланову невиїзну перевірку СФГ «Винбурнас»щодо дотримання вимог ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»за 2009 рік, про що складено акт перевірки № 340 від 21.12.2010 року. Перевіркою встановлено невиконання СФГ «Винбурнас»нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2009 рік (а.с.8-9).

Згідно акту перевірці було встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників СФГ «Винбурнас»у 2009 році склала 14 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 0 осіб, фонд оплати праці на підприємстві склав 109104, 00 грн., а середньорічна заробітна плата штатного працівника 7795,00 грн.

Таким чином, з огляду на вимоги ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», на підприємстві відповідач повинен був створити 1 місце для інвалідів, проте не створив жодного.

Відповідно до ч. 10 ст. 19 Закону України № 875-XI керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

При цьому, ст. 20 Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

У звязку з невиконанням нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, відповідно до розрахунку адміністративного господарських санкцій за 2009 рік, складеного на підставі акту перевірки № 340 від 21.12.2010 року, сума адміністративно-господарських санкцій застосованих до відповідача становить 3897,00 грн., яку відповідач повинен був сплатити у строк до 15 квітня 2010 року на рахунок Державного казначейства в Одеській області.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Станом на 14.01.2011 року відповідач, крім адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів у розмірі 3897,00 грн., у звязку з їх несплатою у термін, встановлений законодавством, повинен сплатити й пеню, яка нарахована виходячи з 120 % річних облікової ставки Національного банку України, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. З урахуванням того, що відсоток ставки НБУ становить 8,5 сума пені за 274 дні (з 16.04.2010 року по 14.01.2011 року) складає 309, 65 грн.

Таким чином, на час розгляду справи загальна сума заборгованості склала 4206,65 грн. та в добровільному порядку відповідачем погашена не була.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Доказів до адміністративного суду, які б спростовували заявлені позивачем позовні вимоги, відповідачем надано не було.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, у зв'язку з чим підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 4, 5, 7-14, 122, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до селянського (фермерського) господарства «Винбурнас» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 4206,65 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з селянського (фермерського) господарства «Винбурнас» (код ЄДРПОУ 22513987) на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році у розмірі 3897,00 грн. (три тисячі вісімсот девяносто сім гривень) та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 309,65 грн. (триста девять гривень шістдесят пять копійок) на р/р 31214230700008, одержувач: ГУДКУ в Одеській області, банк одержувача: ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України - з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на постанову, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 20 вересня 2011 року.

Суддя: Білостоцький О.В.

20 вересня 2011 року