Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/12626/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11:50
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді <Довідник >
при секретаріХлопові А.А.
за участю прокурора Вартанової О.М.
представника позивача Єфімової С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовною заявоюІловайського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 510 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Іловайський транспортний прокурор в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 в якому просив стягнути з відповідача на користь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті фінансові санкції у розмірі 510 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Донецькій області 12 березня 2011 року, під час перевірки транспортного засобу - легкового автомобілю марки DAEWOO FSO LANOS, держномер АН 3707 ВО, який належить ОСОБА_2, встановлено, що відповідач облаштував автомобіль як таксі (таксі «НИКА»), та в порушення вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», експлуатував його без наявності ліцензійної картки, про що складено відповідний акт перевірки № 222599.
На підставі зазначеного акту перевірки, 11 квітня 2011 року т.в.о. начальника територіального управління Головавтотрансінспекції в Донецькій області Кушніром О.І. стосовно ОСОБА_2 винесено постанову № 127416 про застосування фінансових санкцій в сумі 510 грн., яку 12 квітня 2011 року направлено для добровільного виконання.
Однак, на теперішній час відповідач суму стягнення до державного бюджету України не перерахував, у звязку з чим позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 фінансові санкції у розмірі 510 грн.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали доводи позовної заяви та просили її задовольнити.
Відповідач в судове засідання не зявився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, про причини не явки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи до суду не надходило. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Суд заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Позивач - Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області є територіальним структурним підрозділом Головної державної інспекції на автомобільному транспорті без права юридичної особи та діє на підставі Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та звязку України від 14.12.2005р. № 888. Згідно п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08 листопада 2006 року, територіальне управління є органом державного контролю на автомобільному транспорті.
У відповідності до п. 2 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08 листопада 2006 року, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних субєктів господарювання (далі транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Пунктом 4 цього Порядку передбачено, що державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Відповідач ОСОБА_2, є фізичною особоюпідприємцем, дата проведення державної реєстрації 28.08.2003р., реєстраційний номер 20013357387, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 7).
Посадовими особами позивача 12 березня 2011 року, під час перевірки транспортного засобу - марки DAEWOO FSO LANOS, державний номер НОМЕР_1, який належить ОСОБА_2, серія і номер свідоцтва про реєстрацію АНС № НОМЕР_2, та експлуатується відповідачем, облаштованого як таксі без оформлення ліцензійної картки.
За результатами перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час експлуатації транспортного засобу № 222599 від 12.03.2011 року. (а.с. 9).
Як вбачається з акта № 222599 від 12.03.2011 року водій ФОП ОСОБА_2 з даним актом ознайомлений.
На підставі акта перевірки т.в.о. начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області прийнято постанову від 11.04.2011 року № 127416 про застосування фінансових санкцій, згідно якої до відповідача на підставі абзацу 4 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано фінансові санкції у розмірі 510 грн. (а.с. 8).
Про час і місце розгляду справи про порушення, вказане в акті перевірки, відповідач був повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення (а.с. 10).
Зазначену постанову № 127416 від 11.04.2011 року про застосування фінансових санкцій було направлено відповідачу згідно п. 29 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті 12.04.2011, про що свідчить копія супровідного листа (а.с. 11).
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі Закон № 2344) - центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює: державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
У відповідності до ч. 4 ст. 60 Закону № 2344 від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, за додержанням, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, визначена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 № 1567 (надалі - Порядок).
У пункті 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567 (далі Порядок № 1567) визначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, мм. Києві та Севастополі.
Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Згідно пункту 15 Порядку № 1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; наявність у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення перевірки технічного стану транспортного засобу перед виїздом на маршрут; відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні.
Статтею 39 Закону № 2344 передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі, зокрема для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно із абз. 4 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344 за порушення законодавства про автомобільний транспорт експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 21 Порядку № 1567 встановлено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис.
Згідно із абз. 2 п. 27 Порядку № 1567 за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5.
Разом з тим, відповідно до пункту 28 Порядку № 1567, фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Як вже було зазначено, відповідача було притягнуто до відповідальності за порушення абз. 4 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-ІІІ, а саме експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки та застосовано до відповідача фінансові санкції в сумі 510 грн.
Суду не надано відомостей та представник позивача підтвердив, що в адміністративному та судовому порядку постанова про застосування фінансових санкцій не оскаржувалася.
На час розгляду справи доказів про сплату зазначеної суми фінансових санкцій відповідачем не надано.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
За таких обставин, виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ті обставини, що суму заборгованості до Державного бюджету України відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості на день винесення рішення не надано, і той факт, що фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання саме на рахунок, який зазначений у постанові про застосування фінансових санкцій, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 94, 159, 160, 161, 162, 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Іловайського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 510 грн. - задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до Державного бюджету України на рахунок 31112106700002 ГУДК Донецької області, МФО 834016, ОКПО 23977045, код платежу 21081100 фінансові санкції у розмірі 510 (пятсот десять) грн. 00 коп.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 15 вересня 2011 року.
Постанова виготовлена у повному обсязі 19 вересня 2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Лазарєв В.В.