Постанова № 18248495, 21.07.2011, Згурівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
21.07.2011
Номер справи
2-а-2714/11
Номер документу
18248495
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

21.07.2011

Справа №2-а-2714/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 липня 2011 року Суддя Згурівського районного суду Київської області

СЕЛЮКОВ О.Г.

розглянувши у порядку скороченого провадження в смт. Згурівка адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

4 липня 2011 року позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом щодо перерахунку його пенсії за ч.2 ст.56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі Закон № 796-XII), відповідно до якої розмір пенсії збільшується на 1% заробітку за кожний наступний рік роботи понад 15 років стажу, але не вище за 75% заробітку. Крім того зазначив, що відповідач при перерахунку його пенсії у 2011 році застосував показник середньої заробітної плати за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн., що спричинило значне зниження розміру його пенсії. У звязку із відмовою відповідача у проведенні перерахунку пенсії із зазначених підстав, просить визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку його пенсії за ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, відповідно до якого розмір пенсії збільшується на 1 відсоток заробітку за кожний наступний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище 75 відсотків заробітку, щодо перерахунку його пенсії за ч. 4 с. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України за 2007 рік, щодо відмови йому у нарахуванні та виплаті щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, передбачену ст.51 Закону № 796- ХІІ починаючи з 4 січня 2011 року протиправними, зобовязати відповідача здійснити йому перерахунок та виплату пенсії, передбаченої ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»починаючи з 4 січня 2011 року з урахуванням фактично виплачених сум, зобов'язати відповідача здійснити йому нарахування та виплату щомісячної додаткової пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.51 Закон № 796- ХІІ, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", за вищезазначений період з урахуванням фактично проведених виплат.

Cуд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково у звязку з нижчевикладеним.

Встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2, знаходиться на обліку в УПФ України у Згурівському районі з 15 жовтня 2007 року, одержує пенсію за віком, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII із зниженням загальновстановленого віку на сім років. Розмір пенсії обчислено відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Крім того, позивач отримує додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 15 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на підставі статті 51 Закону № 796-ХІІ із змінами, внесеними ст.28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Повний загальний стаж позивача складає 39 років 8 місяців 26 днів. Відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії.

Стосовно позовних вимог про нарахування та виплати пенсії позивачу відповідно до відповідно до ч.2 ст.56 Закону № 796-XII слід зазначити наступне.

Відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів - на 10 років.

За змістом ст. 56 Закону № 796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни віднесені до категорій 1,2,3,4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.

Враховуючи вище викладене, суддя дійшов висновку, що позивач, як учасник ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, має право при нарахуванні пенсії на застосування ст. 56 Закону № 796-XII, відповідно до якого розмір пенсії збільшується на 1% заробітку за кожний наступний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище за 75 % заробітку.

Тому суд вважає, що дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст. 56 Закону № 796-XII та виплати йому недоплаченої суми пенсії є протиправними. Враховуючи викладене вище, суд вважає, що відповідач повинен виплачувати позивачу пенсію, рахуючи стаж роботи відповідно до ст. 56 Закону № 796-XII, відповідно до якого розмір пенсії збільшується на 1% заробітку за кожний наступний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище за 75 %, починаючи з 04 січня 2011 року з врахуванням фактично виплачених сум.

Стосовно позовних вимог про застосування при перерахунку пенсії позивача показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік слід зазначити наступне.

Перерахунок пенсій у звязку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування»№ 1058 від 9 липня 2003 року (далі Закон № 1058), частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б»підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058 доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 Закону № 1058 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Частина перша статті 40 Закону № 1058 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини 2 статті 40 Закону № 1058, і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Суд зазначає, що правове розуміння понять «середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України»та «показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії»є різними правовими категоріями в основі цієї різності лежить, перед усім, різні економічні критерії їх визначеності, в наслідок чого ототожнювати, змішувати ці понятті не передбачається можливим.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (далі Закон 1788) та Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»№ 1058 від 09 липня 2003 року. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України приписи постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»не можуть застосовуватись до спірних відносин.

Перерахунок пенсії з більш високого заробітку передбачений статтею 69 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до якої пенсіонерам, які пропрацювали після призначення пенсії, у тому числі за віком, не менш як два роки з більш високим заробітком, ніж той, з якого було обчислено пенсію, встановлюється за заявою пенсіонера новий розмір пенсії виходячи з більш високого заробітку, який визначається за два роки роботи підряд для призначення пенсії відповідно до статей 64-67 цього Закону. У разі дальшого зростання заробітку пенсіонера провадиться за його заявою новий перерахунок пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш ніж через два роки після попереднього перерахунку.

З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні відсутні.

Суддя зазначає, що обчислення включає в себе призначення та перерахунок пенсії, разом з цим це не є тотожні поняття, вони мають різний правовий зміст та правове навантаження, при цьому формула обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії (призначення та перерахунку) визначається частиною 2 статті 40 Закону України 1058, з тією тільки різницею, що середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення визначається один раз при призначенні пенсії, і в подальшому використовується як постійна величина для пенсіонера, на відміну від інших показників, а саме суми коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Таким чином в позовних вимогах про перерахунок та виплату пенсії із застосування середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік відповідно до ст.40,42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»слід відмовити.

Стосовно позовних вимог про нарахування та виплату позивачу щомісячної додаткової пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.51 Закон № 796- ХІІ, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" слід зазначити наступне.

Статтею 49 Закону № 796-ХП передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч.1 ст.51 Закону № 796-ХІІ в редакції від 6 червня 1996 року особам, віднесеним до 2 категорії, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, призначається в розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.

Зі змісту ч.1 ст.28 Закону № 1058-ІV вбачається, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»розмір мінімальної пенсії за віком з 01 липня 2010 року -709,00 грн., з 01 жовтня -723,00 грн., з 01 грудня 734,00 грн., відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»з 01 січня 2011 року 750 грн., з 01 квітня 2011 року - 764 грн.

Згідно ст. 7 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»від 14 червня 2011 року № 3491-VI установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".

Тому суд вважає, що дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплати щомісячної додаткової пенсії у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.51 Закону № 796-ХІІ, за період з 04 січня 2011 року по 18 червня 2011 року, є протиправними. Права позивача необхідно поновити шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії у розмірі, встановленому ст.51 Закону № 796-ХІІ, а саме, 30 процентів мінімальної пенсії за віком за зазначений вище період, з урахуванням фактично виплачених сум.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 46, 152 Конституції України, Законами України від "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, «Про пенсійне забезпечення», “Про Державний бюджет України на 2010 рік”, “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, ст.ст.8, 9, 10, 11, 12, 17, 18, 69, 71, 86, 94, 99, 159, 160, 162, 183-2, 256 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати дії УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якого розмір пенсії збільшується на 1 % заробітку за кожний наступний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище за 75% заробітку починаючи з 04 січня 2011 року протиправними.

Визнати дії УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку та виплаті щомісячної додаткової пенсії, за шкоду, заподіяну здоровю, передбаченої ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", за період з 04 січня 2011 року по 18 червня 2011 року протиправними.

Зобов'язати УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, ідентифікаційний код 20622465, здійснити ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перерахунок та виплату пенсії за понаднормовий стаж згідно ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якої розмір пенсії збільшується на 1 % заробітку за кожний наступний рік роботи понад 20 років стажу, але не вище за 75% заробітку, починаючи з 04 січня 2011 року з урахуванням фактично виплачених сум.

Зобов'язати УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, ідентифікаційний код 20622465, здійснити ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перерахунок та виплату додаткової пенсії у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, передбаченої ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" за період з 04 січня 2011 року по 18 червня 2011 року з урахуванням фактично виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Зобов'язати УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ЗГУРІВСЬКОМУ РАЙОНІ КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ викона ти постанову негайно.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського адміністративного апеляцій ного адміністративного суду через Згурівський районний суд Київської області протягом десяти днів з моменту отримання копії поста нови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку є остаточною.

СУДДЯ О.Г. СЕЛЮКОВ