ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2011 року Справа № 2а-0870/5675/11
(11 год. 20хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді ЩербакаА.А., при секретарі Сподінової А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Інвест Ресурсбуд» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя та Головного управління Державного казначейства України в Запорізькій області про стягнення бюджетної заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться зазначений адміністративний позов.
Позивач просить стягнути з Державного бюджету України на користь позивача суму бюджетної заборгованості з ПДВ в розмірі 837994грн. згідно податкових декларацій за вересень 2009р., жовтень 2009р. Присудити з Державного бюджету України на користь позивача понесені ним судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем була задекларована сума бюджетного відшкодування ПДВ у деклараціях з ПДВ за вересень 2009р. у сумі 30790грн., за жовтень 2009р. у сумі 807204грн. відповідач здійснивши перевірку у акті від 18.12.2009р. №155/23-2/32875490 зменшив суму бюджетного відшкодування за вересень 2009р. на суму 30790грн., за жовтень 2009р. на суму 765989грн., прийнявши податкове повідомлення-рішення від 30.12.2009р. №0000132302/0, на нарахував податкове зобов’язання на суму 42032грн. та застосував штрафну санкцію 21016грн. податковим повідомленням-рішенням від 30.12.2009р. №0000142302/0. Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 15.02.2010р. зазначені податкові повідомлення-рішення скасовані. Ухвалою Дніпропетровського апеляційного суду від 03.02.2011р. зазначена постанова залишена без змін. У зв'язку з цим позивач має право на отримання бюджетного відшкодування у задекларованих сумах.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, які викладені в позовній заяві.
Представник відповідача Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя проти задоволення позову заперечував. Пояснив, що Закону України «Про податок на додану вартість» не передбачає права платника податку на звернення до суду з позовними вимогами про стягнення коштів з бюджету, що кореспондується зі змістом ч. 3 ст. 105 КАС України, оскільки адміністративний позов може містити вимоги про стягнення з відповідача – суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконними рішенням, дією або бездіяльністю.
Представник Головного управління Державного казначейства України в Запорізькій області направив заяву, просить справу розглядати за його відсутності. Також зазначив, що відповідно до наданих повноважень органи Державного казначейства не приймають самостійного рішення щодо перерахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Оскільки до Головного управління не надходило висновку про обсяги сум бюджетного відшкодування ПДВ приватному підприємству «Інвест Ресурсбуд» за вказані в позові періоди, підстави для перерахування коштів відсутні.
Заслухавши пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивачем до ДПІ в Шевченківському районі м. Запоріжжя подавались декларації з ПДВ за вересень 2009р. та за жовтень 2009р.
Згідно рядку 25 декларацій бюджетному відшкодуванню підлягали суми за вересень 2009р. 30790грн., за жовтень 2009р. – 807204грн., про що свідчать надані копії декларацій.
Одночасно були подані розрахунки суми бюджетного відшкодування, заяви про повернення сум бюджетного відшкодування.
ДПІ Шевченківському районі м. Запоріжжя була проведена відповідна позапланова перевірка.
Складено акт позапланової виїзної перевірки від 18.12.2009р. , встановлено порушення пп. 7.2.6, п. 7.2, пп. 7.4.1 п. 7.4, пп. 7.72 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що полягає у неправомірному завищенні сум бюджетного відшкодування у вересні 2009р. в розмірі 30790грн., та жовтні 2009р. в розмірі 765989грн., у зв'язку з чим прийняті податкові повідомлення-рішення від 30.112.2009р. №0000132302/0 яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на суму 796грн. та №0000142302/0 про сплату податкового зобов’язання з ПДВ в сумі 42032грн. та застосовані штрафні санкції в сумі 21016грн.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 15.02.2010р. визнані протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення від 30.12.2009р. №0000132302/0 та №0000142302/0.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.02.2011р. постанова Запорізького окружного адміністративного суду від 15.02.2010р. залишена без змін.
Зазначені судові рішення не змінені та не скасовані.
Листом від 18.07.201р. №18245/10/23-515 Державна податкова інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя , на лист позивача від 30ю05.2011р. №02/180 щодо перерахування суми бюджетного відшкодування, повідомлено, що враховуючи те, що зменшені суми бюджетного відшкодування за вересень 2009р. та за жовтень 2009р. знаходяться на теперішній час на судовому оскарженні, підстав для перерахування заявлених та зменшених сум бюджетного відшкодування у ДПІ у Шевченіквському районі не має.
У відповідності до пп. 7.7.4 п. 7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», в редакції, чинній на час виникнення правовідносин, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
П. 7.7.5 п. 7 ст. 7 зазначеного Закону передбачено, що Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Згідно з пп. 7.7.6 п. 7.7 ст. 7 Закону на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ній суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Пунктами 200.7- 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом державної податкової служби.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
У відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 15.02.2010р. та Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.02.2011р. по справі за позовом Приватного підприємства «Інвест Ресурсбуд» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень судом встановлено, що відповідач неправомірно дійшов висновків щодо порушення ТОВ «Інвест Ресурбуд» вимог пп. 7.2.6, п. 7.2, пп. 7.4.1 п. 7.4, пп. 7.72 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Зазначеними судовими рішеннями було підтверджено правомірність віднесення спірної у даній справі суми коштів до суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за податковими деклараціями за з ПДВ за вересень 2009р. та за жовтень 2009р.
Таким чином, суд погоджується з доводами позивача про наявність у останнього права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість у сумі 837994грн.
Щодо доводів представника відповідача Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя про те, що Закону України «Про податок на додану вартість» не передбачає права платника податку на звернення до суду з позовними вимогами про стягнення коштів з бюджету, суд вважає необхідним зазначити, що у разі невідшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість право платника порушується внаслідок неодержання коштів з бюджету, а тому способом захисту цього права має бути вимога про стягнення зазначених коштів.
У відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Інвест Ресурсбуд» суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість у розмірі 837994грн. (вісімсот тридцять сім тисяч дев’ятсот дев’яносто чотири гривні нуль копійок).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Інвест Ресурсбуд» судові витрати в сумі 1700грн. (одна тисяча сімсот гривень нуль копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний с
уд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України – з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення виготовлене 12 вересня 2011 року.
Суддя А.А. Щербак