1
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 серпня 2011 року м.Полтава Справа № 2а-1670/3805/11
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чеснокової А.О.,
при секретарі Пшенишному В.С.,
за участю:
представника позивача - Горжія І.Г.,
представників відповідача - Чорноморченко М.Є., Білоярець І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Заступника прокурора Полтавської області в інтересах Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України в особі Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Полтавській областідо Публічного акціонерного товариства "Полтавхіммаш"про стягнення економічних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
05 травня 2011 року позивач Заступник прокурора Полтавської області звернувся в інтересах Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України в особі Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Полтавській області до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ПАТ "Полтавхіммаш"про стягнення економічних санкцій в розмірі 267752,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за порушення законодавства в галузі енергозбереження постановами Державної інспекції з енергозбереження від 03 березня 2011 року № 10-11 та № 11-11 до відповідача застосовано економічні санкції у вигляді застосування підвищеної плати за перевитрати теплової енергії та електричної енергії. Відповідачем сума економічних санкцій в розмірі 267752,00 грн. не сплачена, що стало підставою для звернення Державної інспекції з енергозбереження до суду з вимогою про стягнення суми боргу в примусовому порядку.
Представник прокуратури в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 2 статті 26 Закону України "Про енергозбереження" визначено, що державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України.
В лютому 2011 року територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Полтавській області, з метою здійснення державного контролю у сфері енергозбереження, проведено планову перевірку стану використання паливно-енергетичних ресурсів на ПАТ "Полтавхіммаш", за результатами якої складено акт від 03 березня 2011 року № 15-16/пп-0911.
Під час перевірки виявлено факт перевитрат теплової енергії (СНиП 2.04.14.88 внаслідок відсутності теплоізоляції на теплових мережах підприємства, а також перевитрат електроенергії в електричних мережах (ПУЕ п. 5.6.14, ПКЕЕ п. 10.2.6. та п. 10.2.8) за рахунок відхилення коефіцієнту потужності від величини нормативного значення. Недостатньо проводиться робота по застосуванню попередньо-ізольованих труб, що є невиконанням вимог Указу Президента України № 1863/2005 від 27 грудня 2005 року та постанови Кабінету Міністрів України № 42 від 20 січня 2006 року.
Згідно акта виконання інструментальних вимірювань № 1 від 21 лютого 2011 року до акта № 15-16/пп-0911 від 03 березня 2011 року проведено вимірювання стану теплової ізоляції теплові мереж на ПАТ "Полтавхіммаш" по вул. М. Бірюзова, 85 в м. Полтаві. На підставі результатів вимірювань та відповідно до Методики визначення нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів, затвердженої наказом Національного агентства України з питань забезпечення ефективної використання енергетичних ресурсів від 13 грудня 2006 року за № 89 та впровадженої в практику інспекторських перевірок підприємств наказом Державної інспекції з енергозбереження від 22 грудня 2006 року за № 285 здійснено розрахунок перевитрат ПАТ "Полтавхіммаш" електроенергії електричних мережах за рахунок відхилення потужності від величини нормативного (граничного) значення та розрахунок перевитрат теплової енергії внаслідок відсутності теплової ізоляції на теплопроводах.
Таким чином, розрахована сума перевитрат електроенергії становить 250164,00 грн., підвищена плата за перевитрати теплової енергії становить 17588,00 грн.
За результатами перевірки, позивачем 03 березня 2011 року внесено припис до акту № 15-16/пп-0911 на виконання заходів щодо забезпечення економії паливно-енергетичних ресурсів.
Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04 серпня 2000 року № 64 "Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2000 року за № 653/4874, визначений механізм накладення та стягнення підвищеної плати.
Статті 11 та 17 Закону України "Про енергозбереження" встановлюють економічні заходи для забезпечення енергозбереження, які передбачають, зокрема, введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами та застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих.
Відповідно до пункту "е" статті 11 Закону України "Про енергозбереження" економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Полтавській області на підставі акта перевірки від 03 березня 2011 року № 15-16/пп-0911 постановами від 03 березня 2011 року № 10-11 та № 11-11 застосовано підвищену плату за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів.
Відповідно до пунктів 16-17 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах в установах, організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого наказом Державного комітету України з енергозбереження № 653/4874 від 25 вересня 2000 року, підприємство повинне внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування, а у разі несплати підвищеної плати у зазначений термін, грошова сума стягується в судовому порядку.
Відомості щодо оскарження постанов територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Полтавській області від 03 березня 2011 року № 10-11 та № 11-11 або повної сплати економічних санкцій станом на день розгляду справи у суду відсутні.
Суд відхиляє твердження відповідача щодо неправомірності проведення перевірки та недостовірності порушень, виявлених за результатами її проведення виходячи з наступного.
Обставини проведення перевірки відповідача працівниками позивача, висновки акту перевірки і підстави застосування санкцій можуть бути предметом дослідження у разі звернення суб'єкта підприємницької діяльності до суду з позовом про оскарження рішення органу владних повноважень.
Таким чином, фактично перевірці судом підлягають обставини невиконання відповідачем своїх зобовязань по сплаті економічних санкцій у встановлений законодавством строк та на дату судового розгляду справи та наявності у позивача права вимоги на стягнення вказаних санкцій у судовому порядку.
Пунктом 14 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 жовтня 2008 року № 935 "Про організацію державного контролю за ефективним (раціональним) використанням паливно-енергетичних ресурсів" передбачено, що у разі несплати коштів у зазначений строк їх сума стягується в судовому порядку.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Заступника прокурора Полтавської області в інтересах Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України в особі Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Полтавській області до Публічного акціонерного товариства "Полтавхіммаш" про стягнення економічних санкцій - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Полтавхіммаш" (36007, м. Полтава, вул. М.Бірюзова, 85, ЄДРПОУ 00217449, р/р 26000900697703 у відділенні № 1 м. Полтава філіалу ПАТ "ПУМБ" м. Дніпропетровськ) на користь держави в особі Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України (р/р № 31213202700002 "Адміністративні штрафи та інші санкції", код ЄДРПОУ 34698804, МФО 831019, одержувач - УДК у м. Полтаві, банк одержувача - ГУДКУ в Полтавській області, код бюджетної класифікації 21081200, символ 202) економічні санкції, а саме: підвищену плату за перевитрати електричної енергії у розмірі 250164 (двісті п'ятдесят тисяч сто шістдесят чотири) грн. 00 коп. та підвищену плату за перевитрати теплової енергії у розмірі 17588 (сімнадцять тисяч п'ятсот вісімдесят вісім) грн. 00 коп., а всього 267752 (двісті шістдесят сім тисяч сімсот п'ятдесят дві) грн. 00 коп. внаслідок нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 25 серпня 2011 року.
Суддя А.О. Чеснокова