Ухвала суду № 1824041, 05.05.2008, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2008
Номер справи
22а-1361/08
Номер документу
1824041
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ  АДМІНІСТРАТИВНИЙ  СУД

Головуючий по 1-ій інст. Скрипчук О.С.                                                                         Справа № 22а-1361/08

Господарський суд Тернопільської обл. (№ 12/119-2605)                                               Рядок статзвіту № 39

Доповідач: Шавель Р.М.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ                    УКРАЇНИ

05 травня 2008 року                                                                                                 м.Львів

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого - судді     Шавеля Р.М.,

суддів                          Олендера І.Я. та Пліша М.А.,

при секретарі –             Романишин О.Р.,

з участю осіб, які взяли участь у справі:

пред-ка позивача -        Ловчк М.В., довіреність № 32 від 25.04.2008р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Гусятинському районі Тернопільської обл. на постанову господарського суду Тернопільської обл. від 20.08.2007р. у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації /ВАТ/ «Гусятингаз» до Державної податкової інспекції /ДПІ/ в Гусятинському районі Тернопільської обл. про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и л а:o:p>/o:p>

o:p>/o:p>

16.05.2007р. ВАТ «Гусятингаз» звернувся до господарського суду з позовом (а.с.1-2), в якому, із врахуванням поданих під час розгляду справи уточнень позовних вимог (а.с.66), просить скасувати винесене ДПІ в Гусятинському районі Тернопільської обл. податкове повідомлення-рішення № 001284300/0 від 28.11.2006р. про сплату 2567 грн. частини прибутку та 1108 грн. 50 коп. штрафних (фінансових) санкцій; відшкодувати понесені судові витрати.

Постановою господарського суду Тернопільської обл. від 20.08.2007р. заявлений позов задоволений, скасовано винесене ДПІ в Гусятинському районі Тернопільської обл. податкове повідомлення-рішення № 001284300/0 від 28.11.2006р. в частині нарахування суми податкового зобов’язання за платежем частина прибутку в сумі 2567 грн. основного платежу та 1108 грн. 50 коп. штрафних (фінансових) санкцій; стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача 03 грн. 40 коп. сплаченого судового збору (а.с.91-96).

Не погодившись із винесеним судовим рішення, постанову господарського суду оскаржив відповідач ДПІ в Гусятинському районі Тернопільської обл., який покликаючись на неповне з’ясування обставин, які мають значення для справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову господарського суду та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити (а.с.100-101).

Апелянт вказує, що господарським судом при вирішенні спору не враховано того, що згідно статуту позивача одним із його акціонерів є держава в особі НАК “Нафтогаз України”, статутний фонд якого відповідно до постанови КМ України 747 від 25.06.1998р. формується шляхом передачі до нього пакетів акцій, залишених у державній власності, відкритих акціонерних товариств, зазначених в додатку № 2 до вказаної постанови.

Реєстр власників іменних цінних паперів не спростовує факту перебування 32,4 відсотків акцій позивача у власності держави; хоча номінальним утримувачем вищевказаних акцій є НАК “Нафтогаз України”, самі акції фактично залишені у власності держави.

Також судом не проведено правової оцінки наявності у РВ ФДМ України по Тернопільській обл. правових підстав видавати лист про відсутність державної частки в статутному фонді ВАТ “Гусятингаз”.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, заперечення представника позивача на подану апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, 15.11.2006р. працівниками ДШ у Гусятинському районі Тернопільської обл. проведена перевірка діяльності позивача, за результатами якої складено Акт про результати виїзної планової документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2005р. по 30.06.2006р. (а.с.19-22, 49-63).

Перевіркою встановлено, що ВАТ «Гусятингаз» серед іншого порушено ст.65 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» та статтю 67 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік», а саме не нараховано та не сплачено до бюджету відрахування частини прибутку товариства, у статутному фонді якого державі належить частка за 1 квартал 2005 року в сумі 2566 грн. та за 1 квартал 2006 року в сумі 874,80 грн.

28.11.2006р. ДПІ у Гусятинському районі Тернопільської обл. прийняте податкове повідомлення-рішення № 0012842300/0 (а.с.6), яким згідно п.п.«б» п.п.4.2.2 ст.4, п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» на підставі Акту перевірки № 702/23-21135371 від 15.11.2006р. за встановлені порушення ст.65 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» та ст.67 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» ВАТ «Гусятингаз» визначено суму податкового зобов’язання з урахуванням штрафних санкцій за платежем - частина прибутку в сумі 3442 грн. основного платежу та 1546 грн. штрафних санкцій.

Позивач по справі в порядку п.п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та п.п.5.1 п.5 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби податкове повідомлення-рішення № 0012842300/0 від 28.11.2006р. оскаржував до ДПІ у Гусятинському районі Тернопільської обл., ДПА в Тернопільській області та до ДПА України.

Рішенням ДПА України № 4005/6/25-0115 24.04.2007р. скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Гусятинському районі Тернопільської обл. № 0012842300/0 від 28.11.2006р. в частині донарахуваннях 874 грн. 80 коп. відрахувань частини прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності товариства за І квартал 2006 року і 437 грн. 50 коп. застосованої штрафної санкції та в зазначеній частині рішення ДПІ у Гусятинському районі № 10073/10-003 від 21.112.2006р., прийнятих за розглядом первинної скарги, ДПА в Тернопільській області № 2928/10-25-007 від 21.02.2007р., прийнятого за розглядом повторної скарги (а.с.7-13).

Приймаючи постанову та задовольняючи позов ВАТ «Гусятингаз», господарський суд правомірно виходив з наступного.

Відповідно до постанови КМ України № 747 від 25.05.1998р. «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» статутний фонд компанії сформований також шляхом передачі до нього пакетів акцій, залишених у державній власності, відкритих акціонерних товариств, зазначених у Додатку 2 до цієї постанови.

Згідно Додатку № 2 до вказаної постанови в переліку відкритих акціонерних товариств, пакети акцій яких залишені у державній власності і передаються до статутного фонду НАК «Нафтогаз України», вказаний Гусятингаз, Тернопільська обл.

Відповідно до ст.65 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» господарські організації: державні,казенні підприємства та їх об’єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб’єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу).

Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності 2004 року (крім результатів фінансово-господарської діяльності у 2004 році, з яких сплачено частину прибутку (доходу) відповідно до статті 72 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік” та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році.

Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб’єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.

Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України з інформуванням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.

Відповідно до постанови КМ України № 50 від 15.01.2005р. «Про порядок і нормативи відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році» господарські організації (крім підприємств установ кримінально-виконавчої системи, державних банків та державного підприємства “Енергоринок”, та Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”, її дочірніх підприємств і господарських товариств, пакети акцій яких передано до статутного фонду Компанії) здійснюють відрахування до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 72 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік” та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році.

Відрахування частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 72 Закону України “Про Державний бюджет України на 2004 рік” та за результатами фінансово-господарської діяльності у січні-лютому 2005р. здійснюється державними, в тому числі казенними, підприємствами (крім державного підприємства “Енергоринок") та їх об’єднаннями і дочірніми підприємствами, акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб’єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами у розмірі 15 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Відрахування частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році, починаючи з березня, здійснюється державними, у тому числі казенними, підприємствами (крім державного підприємства “Енергоринок") та їх об’єднаннями і дочірніми підприємствами у розмірі 50 відсотків, а акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб’єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами - у розмірі 30 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Водночас, ст.ст.14 та 15 Закону України «Про систему оподаткування» визначений вичерпний перелік загальнодержавних та місцевих податків і зборів (обов’язкових платежів). Згідно з п.п.3 п.1 ст.14 зазначеного Закону до загальнодержавних належить податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами.

За своєю суттю частина прибутку (доходу), яка підлягає відрахуванню до загального фонду Державного бюджету України згідно норм Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» і вищевказаної постанови КМ України та визначена ДПІ у Гусятинському районі Тернопільської обл. в спірних повідомленнях-рішеннях сума, є дивідендом, зміст якого, виходячи з положень ст.ст.88, 167 Господарського кодексу України та п.1.9. ст.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», зводиться до платежу, який здійснюється емітентом корпоративних прав у зв'язку з розподілом частини прибутку емітента. До дивідендів прирівнюється також платіж, який здійснюється державним некорпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства. При цьому наявність чи відсутність прибутку, розрахованого згідно з правилами податкового обліку не може впливати на прийняття чи неприйняття рішення щодо нарахування дивідендів.

З огляду на приписи пп.3 п.1 ст.14 Закону України «Про систему оподаткування» загальнодержавним податком (обов'язковим платежем) є дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними чи комунальними підприємствами. У зв'язку з цим коло платників, розмір та механізм справляння дивідендів, що сплачуються до бюджету, чітко визначено Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств», який з зазначеного платежу є спеціальним законом з оподаткування.

Згідно пп.7.8.2 п.7.8 ст.7 зазначеного Закону державні некорпоратизовані, казенні або комунальні підприємства зараховують до державного або місцевого бюджету суми дивідендів у розмірі, встановленому відповідно державним або місцевим виконавчим органом, в управлінні якого знаходяться такі підприємства.

             Таким чином, ст.65 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік та постанова КМ України № 50 від 15.01.2005р. визначають відмінні від встановленого п.1.9 ст.1 та пп.7.8.2, 7.8.3 п.7.8 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» коло платників податків та розмір дивідендів, що є обов’язковим платежем до бюджету.

Відповідно до Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз», який зареєстрований Гусятинською районною державною адміністрацією № 12739488Ю0010048 від 20.06.2000р., ВАТ «Гусятингаз» засноване відповідно до рішення державного комітету України по нафті і газу № 221 від 31.05.1994р. шляхом перетворення Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз» у Відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України «Про корпоратизацію державних підприємств» № 210/93 від 15.06.1993р.

Згідно підпункту 6.2 пункту 6 Статуту (в редакції 2000 року) акціонерами Товариства є юридичні особи різних форм власності і фізичні особи, які набули право власності на акції Товариства в процесі приватизації або випуску нових акцій, придбали акції на ринку цінних паперів або іншим законним способом набули право власності, а також держава в особі НАК «Нафтогаз України» (а.с.32-48).

Разом з тим, згідно змін і доповнень до Статуту ВАТ «Гусятингаз», зареєстрованими Гусятинською районною державною адміністрацією № 02739488Ю0010178 від 08.06.2004р. держава в особі НАК «Нафтогаз України» акціонером товариства не значиться (а.с.81-86).

Згідно довідки Головного управління статистики у Тернопільській області № 07-54 від 09.08.2005р. підприємство по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз» є відкритим акціонерним товариством приватної форми власності (а.с.16).

Із змісту листа Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Тернопільській області № 02-6/1351 від 30.03.2006р. слідує, що згідно реєстру державних корпоративних прав регіонального відділення державна частка в статутному фонду ВАТ «Гусятингаз» відсутня. За реєстром підприємств, пакет акцій, яких передано до холдингів, 32,38 відсотків статутного фонду ВАТ, що перебували в державній власності, передано до статутного фонду НАК «Нафтогаз України (а.с.15).

Також, листом РВ ФДМ України по Тернопільській області від 19.10.2005р. №01-6/4104 було повідомлено ДПА в Тернопільській області, що відповідно до Постанови КМУ від 25.05.1998р. №747 до НАК «Нафтогаз України» передано державний пакет акцій ВАТ по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз» в розмірі 32,38%. Згідно з виписками з реєстрів власників іменних цінних паперів, зокрема відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Гусятингаз» держава в особі регіонального відділення, як акціонер не числиться.

Таким чином, ВАТ «Гусятингаз» є відкритим акціонерним товариством, створеним у 1994 році в процесі корпоратизації, яке не підпадає під категорію підприємств, визначених п.1.9 ст.1, пп.7.8.2, 7.8.3. п.7.8 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а тому ст.65 Закону України «Про державний бюджет України на 2004 рік» та постанови КМ України № 50 від 15.01.2005р. не можуть бути законною підставою для покладення на позивача обов'язку щодо сплати спірного платежу.

За таких обставин відповідачем ДПІ в Гусятинському районі Тернопільської обл. зроблено безпідставний висновок (стор. 22 Акту перевірки) про те, що розмір пакету акцій ВАТ «Гусятингаз», який знаходиться у власності держави, становить 32,4 відсотки, сума чистого прибутку, отриманого за результатами фінансово-господарської діяльності підприємства за І квартал 2005 року склав 26,4 тис.грн., а тому позивачем порушено ст.65 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» та вимоги постанови КМ України «Про порядок і нормативи відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році».

Підтвердженням наведене слугують також положення ч.3 ст.1 Закону України «Про систему оподаткування», згідно якої ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування.

Згідно ч.2 ст.7 цього ж Закону зміна податкових ставок і механізмів справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) не можуть запроваджуватися Законом України про державний бюджет України на відповідний рік.

Бюджетний кодекс України від 21.06.2001р. визначає, що закон про Державний бюджет України - це закон, який затверджує повноваження органів державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду.

Беручи до уваги наведене, та керуючись вимогами чинного законодавства в їх сукупності, колегія суддів вважає, що позивач, який згідно статуту та довідки про включення до ЄДРПОУ є відкритим акціонерним товариством, правомірно не нараховував та не сплачував в розглядуваному періоді до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу) - дивідендів, як виду податку на прибуток, який відповідно до Законів України «Про систему оподаткування» та «Про оподаткування прибутку підприємств» сплачується до бюджету виключно державними некорпоратизованими, казенними та комунальними підприємствами у розмірі, встановленому органом, в управлінні якого знаходиться підприємство.

Згідно преамбули до Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, цей закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Таким чином, винесення відповідачем податкового повідомлення-рішення в порядку та згідно процедури, визначеної Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» щодо платежу “відрахування розмірі 15 відсотків чистого прибутку, розрахованого згідно з правилами бухгалтерського обліку, відповідно до розміру державної частки у статутному фонді товариства (які прирівнюються до дивідендів)”, є безпідставним.

Судом першої інстанції також вірно вказано на те, що згідно ст.9 Закону України “Про цінні папери та фондову біржу” дивіденди по акціях виплачуються один раз на рік за підсумками календарного року в порядку, передбаченому статутом акціонерного товариства, за рахунок прибутку, що залишається у його розпорядженні після сплати встановлених законодавством податків, інших платежів у бюджет та процентів за банківський кредит.

Поняття, види, правила створення, правове регулювання діяльності господарського товариства, а також права та обов'язки їх учасників та засновників (акціонерів) визначаються спеціальним законодавчим актом - Законом України “Про господарські товариства”. Діяльність ВАТ «Гусятингаз», яке є господарським товариством у формі відкритого акціонерного товариства, в частині визначення порядку використання та розподілу прибутку підпадає під регулювання норм саме цього спеціального Закону.

Пп. “д” п.9.1.4 Статуту ВАТ «Гусятингаз» встановлено, що затвердження річних результатів Товариства, включаючи його дочірні підприємства, звітів і висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строку і порядку виплати частки прибутку (дивідендів), визначення порядку покриття збитків відноситься до виключної компетенції загальних зборів акціонерів ВАТ «Гусятингаз».

Відповідно до п.8.13 Статуту дивіденди сплачуються за рахунок прибутку товариства та згідно з рішенням загальних зборів акціонерів пропорційно кількості належних акціонеру акцій. Дивіденди сплачуються один раз на рік за підсумками календарного року. Акціонерам товариства дивіденди виплачуються на 90 день після прийняття загальними зборами акціонерів відповідного рішення готівкою в касі товариства або шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок акціонера. Дивіденди виплачуються протягом календарного року.

За таких обставин, судом першої інстанції зроблено правильний висновок про те, що порядок розподілу прибутку та строки і порядок виплати частини прибутку належить тільки загальним зборам акціонерів, а відповідні дії податкового органу по самостійному визначенню суми нарахувань без відповідного рішення загальних зборів акціонерів є неправомірними та такими, що порушують права акціонерів, що призвело до неправомірного нарахування податкового зобов'язання з частини прибутку (доходу) державних підприємств, що вилучається до бюджету та відповідних штрафних санкцій.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно та повно встановив обставини справи, ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови суду колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст.94, 195, 200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 254 КАС України, колегія суддів

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Гусятинському районі Тернопільської обл. на постанову господарського суду Тернопільської обл. від 20.08.2007р. залишити без задоволення, а згадану постанову суду – без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання ухвалою законної сили.

Головуючий:                                                                                                   Шавель Р.М.

Судді:                                                                                                            Олендер І.Я.

Пліш М.А.