Єдиний державний реєстр судових рішень
2-а-2920/11
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2011 року суддя Ворошиловського районного суду міста Донецька Орєхов О.І., розглянувши у скороченому провадженні справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про визнання неправомірними дії УПСЗН Ворошиловської районної в м. Донецьку ради, стягнення недоотриманих сум за встановлення інвалідності, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про визнання неправомірними дії УПСЗН Ворошиловської районної в м. Донецьку ради, стягнення недоотриманих сум за встановлення інвалідності.
Ухвалою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 28.03.2011 р. відкрито скорочене провадження у даній справі.
Представник відповідача надав суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», витрати, повязані з реалізацією цього закону фінансуються за рахунок державного бюджету. Бюджетні асигнування надходили на рахунок управління, з урахуванням розмірів компенсацій, визначених Постановами КМУ № 836 та № 649. Відповідач вважає свої дії правомірними, у звязку з чим просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
ОСОБА_1 має статус постраждалого громадянина внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом ІІІ групи, що підтверджено посвідченням НОМЕР_1, довідкою МСЕК № 031563, у звязку з чим перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради.
Статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачена одноразова компенсація учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалідам 3 групи 30 мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. У відповідності до зазначеного вище закону позивач має право на одноразову компенсацію у розмірі 30 мінімальних заробітних плат. Розмір одноразової компенсації за встановлення ІІІ групи інвалідності встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року.
Спору про право на отримання одноразової компенсації за інвалідність між сторонами немає, спір виник тільки про розмір вказаних виплат.
При виплаті одноразової компенсації за встановлення 3 групи інвалідності у листопаді 2010 р. ОСОБА_1 відповідач керувався підзаконним актом постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, яка значно звужує право позивача на отримання одноразової компенсації з встановлення 3 групи інвалідності, що суперечить ст. 22 Конституції України.
Як вбачається з відповіді Управління праці та соціального захисту населення від 23.03.2011 року за № 01/1-22-02, за встановлення 3 групи інвалідності нараховано 189,60 грн., але не виплачено у звязку з арештом розрахункового рахунку відповідача
Оскільки правова норма про розмір одноразової компенсації за встановлення 3 групи інвалідності, встановлений ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»були діючі, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішенні даного спору підлягають застосуванню ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України.
Відповідач, керуючись постановами Кабінету Міністрів України, які фактично зменшили розмір допомоги, порушив ст. 113 ч.3 Конституції України. Таким чином, відбулося значне звуження обсягу прав, які існували на той час щодо відповідної категорії громадян, а саме звуження обсягу права позивача на спірну виплату.
У відповідності із ст. 9 КАСУ в разі невідповідності будь-якого нормативно-правового акту Конституції або закону України, суд повинен застосувати правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, право ОСОБА_2 на спірні виплаті прямо встановлено Конституцією України та Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, вказане право гарантовано ст.17 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», а також гарантований і розмір спірної соціальної допомоги. До цього ж, в ч.1 ст.17 закону зазначено, що соціальні гарантії встановлюються тільки законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України»мінімальний розмір заробітної плати на момент нарахування спірних виплат, який слід застосовувати при нарахуванні допомоги, встановлений у листопаді 2010 р. 907 грн.
Таким чином, позивач не отримав одноразову компенсацію за встановлення 3 групи інвалідності в розмірі: (907 х 30) = 27 210 гривень.
Керуючись ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 161-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про визнання неправомірними дії УПСЗН Ворошиловської районної в м. Донецьку ради, стягнення недоотриманих сум за встановлення інвалідності - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 одноразової компенсації за встановлення ІІІ групи інвалідності.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради за рахунок коштів Державного бюджету України (бюджетна програма «Компенсації за шкоду, заподіяну здоровю, та допомоги на оздоровлення, у разі звільнення з роботи громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»код програмної класифікації видатків (КПКВ)-2501250, рахунок 35215039001469, у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25987214, код економічної класифікації видатків (КЕКВ)-1341) на користь ОСОБА_1 суму компенсації за встановлення 3 групи інвалідності в розмірі 27210 гривень (двадцять сім тисяч двісті десять гривень 00 копійок).
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ворошиловський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня її проголошення, копія апеляційної скарги надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Постанова надрукована у нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Суддя Ворошиловського районного
суду м. Донецька О.І. Орєхов