Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 січня 2011 р. Справа №2а-10376/10/16/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Александрова О.Ю., при секретарі Габрись П.С.., за участю представника позивача Карасьов М.П. паспортНОМЕР_1, директор;
представника відповідача ОСОБА_2, довіреність № 2559/р від 16.07.10; розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Аквавіта”
до державної податкової інспекції в м. Алушті АР Крим
про визнання протиправними та скасування рішень
Суть спору:
До Окружного адміністративного суду АР Крим звернулося з позовом товариство з обмеженою відповідальністю “Аквавіта” до державної податкової інспекції в м. Алушті АР Крим про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних санкцій від 21.04.2010 року № 0000232200 та від 27.07.2010 року №0000292200
Ухвалами Окружного адміністративного суду від 08.09.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в період з 26.02.2010 року по 02.04.2010 року відповідачем була проведена перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.12.2009 р., за результатами якої був складений Акт від 12.04.2010рю № 569/23/32063318.
Представник позивача зазначив, що перевіркою, зокрема, встановлено порушення ТОВ “Аквавіта” ст.2 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” від 23.09.1994р. № 185/94-ВР (зі змінами та доповненнями), з урахуванням чого на підставі акту перевірки було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій від 21.04.2010 року № 0000232200 в розмірі 41659,4 гривень, а за результатми оскарження - рішення від 27.07.2010 року №0000292200.
Представник позивача зазначив, що зазначене рішення про стягнення штрафних санкцій не відповідає діючому законодавству та обставинам справи, та пояснив, що за зовнішньоекономічним контрактом № 03 від 16.04.2008 року ТОВ “Аквавіта” придбало товар у нерезидента фірми IPS Corporation, за якій 26.05.2008 року був здійснений розрахунок на суму 47290,80 доларів США, тобто, граничний термін надходження товару 23.11.2008р..
Представник позивача зазначив, що вантаж перетнув митний кордон України 22.10.2008р, розпочалося митне оформлення товару, що підтверджує перетин кордону України, 23.10.2008р. був доставлений на Кримську митницю, де 10.11.2008р. та 27.03.2008р було завершене митне оформлення товару Затримка в оформленні обумовлена оформленням дозволу МОЗ України на ввезення прекурсорів.
Представник позивача пояснив, що ввезення товару відбулося саме 22.10.2008р., а тому рішення щодо стягнення штрафних санкцій за непостачання товарів на територію України в межах 180 днів після здійснення попередньої оплати нерезиденту в іноземній валюті суперечить діючому законодавству України.
Відповідач проти позову заперечував з підстав, викладених в письмових запереченнях.
У судовому засіданні представник відповідача зазначив, що відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції до позивача, пояснила, що на виконання умов імпортного контракту ТОВ “Аквавіта” здійснило передоплату на користь нерезидента згідно платіжних доручень, відповідно поставка за контрактом повинна бути здійснена до 23.11.2008 року.
Представник відповідача пояснила, що фактична поставка частині товару на суму 28771,80 дол. США відбулася:10.11.08 року, тобто, без порушення строку, а частина в сумі 18519 дол. США 27.03.2009 року, відповідно порушення термінів поставки становить 125 календарних днів, у звязку з чим до позивача була застосована штрафна санкціяю.
Представник відповідача підкреслив, що датою імпорту, у випадку ввезення продукції на територію України, якщо така продукція, згідно із законодавством України, підлягає митному оформленню, слід вважати дату завершення оформлення ВМД, тому належним документом, що засвідчує юридичний факт поставки товару за імпортною операцією, є відповідна, належним чином оформлена, вантажна митна декларація. Так як остаточна декларація оформлена 27.03.2009 року, пеня нарахована обґрунтовано, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частинами 1, 3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Виходячи із аналізу статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 № 168/97-ВР, що був діючим на час спірних правовідносин, органи державної податкової служби уповноважені здійснювати контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податку на додану вартість, податку на прибуток та надавати висновки про суми цього податку, які підлягають відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до статті 13 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 року № 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (зі змінами та доповненнями) Державна податкова інспекція України здійснює фінансовий контроль за валютними операціями, що провадяться резидентами і нерезидентами на території України.
Отже, органи державної податкової служби, в даному випадку державна податкова інспекція у м. Алушті АР Крим, є субєктом владних повноважень, яка у правовідносинах, з фізичними та юридичними особами реалізує надані владні управлінські функції, а тому спори за участю ДПІ у м. Алушті АР Крим є публічно-правовими і відносяться до юрисдикції адміністративних судів.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.
Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо визнання нечинними податкових повідомлень рішень органів податкової інспекції, які являються субєктом владних повноважень, суд зобовязаний перевірити, чи здійснювалася перевірка, за результатами якої були видані повідомлення-рішення, на підставі закону, які повноваження мав ревізор під час проведення перевірки, чи прийнято рішення по справі безсторонньо, обґрунтовано та добросовісно.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.
Судом встановлено, що ТОВ “Аквавіта”11.10.2002 року зареєстроване у якості субєкта підприємницької діяльності юридичної особи виконавчим комітетом Алуштинської міської ради АРК, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №655500
ТОВ “Аквавіта” є юридичною особою, з 09.10.2006 року включеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, згідно з довідкою серії АБ № 074480 тому воно зобовязано виконувати всі обовязки, у тому числі щодо виконання податкового законодавства, належного нарахування та сплати податків.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами.
Порядок застосування органами державної податкової служби штрафних санкцій передбачений Порядком застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України № 542 від 04.10.1999 року.
Відповідно до пунктів 3.1., 3.2., 3.3. Порядку штрафні санкції застосовуються в кожному виявленому випадку порушення.
Органи державної податкової служби застосовують штрафні санкції, визначені в цьому Порядку, до резидентів і нерезидентів за винятком банків та інших фінансово-кредитних установ.
Матеріали про порушення валютного законодавства розглядає та приймає рішення про застосування санкцій начальник (заступник) державної податкової інспекції у районі.
При виявлені фактів порушень валютного законодавства службова особа органу державної податкової служби складає акт документальної перевірки, у якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів та вказуються конкретні пункти і статті цих актів.
Рішення про застосування штрафних санкцій за наслідками розгляду матеріалів перевірки приймає керівник органу державної податкової служби або його заступник за формою та в порядку, визначеними наказами ДПА України від 21.06.2001 N 253 "Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків" та від 17.03.2001 N 110 "Про затвердження Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби (діяли на час прийняття рішення).
Судом встановлено, що з 26.02.2010 року по 02.04.2010 року відповідачем була проведена перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.12.2009 р., за результатами якої був складений Акт від 12.04.2010рю № 569/23/32063318.
Перевіркою встановлено,що за зовнішньоекономічним контрактом № 03 від 16.04.2008 року ТОВ “Аквавіта” придбало товар у нерезидента фірми IPS Corporation, за якій 26.05.2008 року був здійснений розрахунок на суму 47290,80 доларів США.
Згідно наданих до перевірки вантажно митних декларацій фактично ТОВ “Аквавіта” отримано товару від нерезидента фірми IPS Corporation” на суму 47290,80 дол. США.
- згідно вантажно митної декларації ІМ 40 № 600000001/8/007409 від 10.11.2008 року ТОВ “Аквавіта” від нерезидента отримано товару на суму 167520,93 гривень, що за курсом НБУ (5,8224) складає 28771,80 дол. США.
- згідно вантажно митної декларації № 600000001/9/000914 від 27.03.2009 року форми ІМ40 ТОВ “Аквавіта”від нерезидента отримано товару на суму 142596,3 гривень, що за курсом НБУ станом на 27.03.2009р (7,7) складає 18519,00дол. США.
Згідно з актом перевірки посадовими особами ДПІ в м. Алушті АР Крим встановлено наступні порушення вимог законодавства. При здійсненні зовнішньоекономічних операцій по контракту № 03 від 16.04.2008 року встановлено порушення ст.. 2 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків у іноземній валюті” № 185/94-ВР від 23.09.1994 року, а саме, порушення строків розрахунків на суму 18519 дол. США на 125 днів, внаслідок чого нарахована пеня в розмірі 0,3% за кожний день (з 23.11.08 по 27.03.09) прострочення в сумі 41659,4 гривень.
Судом встановлено, що зазначений акт перевірки був вручений позивачу.
Судом встановлено, що 21.04.2010 року ДПІ в м. Алушті прийнято рішення № 0000232200 про застосування до ТОВ “Аквавіта” штрафних санкцій за порушення розрахунків в сфері ВЕД на суму 41659,4 гривень.
Судом встановлено, що позивач з вказаним рішенням та оскаржив його в ДПІ в м. Алушті. Рішенням ДПІ в м. Алушті від 18.05.2010 року № 2414/10/23 про результати розгляду первинної скарги рішення залишено без змін, скарга без задоволення..
Судом встановлено, що ТОВ “Аквавіта” подав повторну скаргу на рішення № 0000232200 від 21.04.2010 року. Рішенням ДПА в АРК від 27.05.2010 року про результати розгляду скарги вказане рішення ДПІ в м. Алушті залишено без змін. За результатамгрн.и розгляду скарги ДПІ в м. Алушті АР Крим 27 липня 2010р. прийнято рішення № 0000292200 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на суму 41659,40
Перевіряючи законність висновків по акту та рішень про застосування штрафних санкцій суд вважає, що вони являються протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII, що діяв на час виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до статті 1 Закону України від 23.09.1994 року № 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" ( в редакції, що діяла на момент укладання, виконання контрактів та застосування штрафних санкцій) виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у терміни виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного терміну потребує індивідуальної ліцензії Національного банку України.
Статтею 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" передбачено, що імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують індивідуальної ліцензії Національного банку України.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" порушення резидентами термінів, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (митної вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.
Судом встановлено, що між ТОВ “Аквавіта” та фірмою IPS Corporation укладений контракт № 03 від 16.04.2008 року, за яким ТОВ “Аквавіта” придбало товар клей ПВХ та очисник для пластикових виробів..
Оплата покупцем загальної вартості товару здійснюється шляхом перерахування 100% авансового платежу. Контракт діє . до 31.12.2008р., а відповідно до додаткової угоди № 1 від 01.12.2008р термін дії контракту відносно частини продукції подовжено до 31.03.2009р.
Судом встановлено, що на виконання умов контракту №3 від 16.04.2008 року ТОВ “Аквавіта” здійснило передоплату, що підтверджується платіжним дорученням в іноземній валюті № 020 від 26.05.2008 року на суму 47290,80 доларів США, копія якого знаходяться в матеріалах справи.
Суд зазначає, що відповідно до зазначених вище положень Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” граничний термін надходження імпортного товару за контрактом №3 від 16.04..2008 року - 23.11.2008 року.
Судом встановлено, що товар був ввезений на митну територію України 22.10.2008 року, що підтверджується відтиском прямокутного штампу Південної митниці “Під митним контролем” на товаросупровідних документах CMR № 509 та інвойсі № 801736.
Судом встановлено, що 10.11.2008 року та частково на суму 18519,00 дол США 27.03.2009 року зазначений Товар був доставлений на Кримську митницю, що підтверджується відтиском овального штампу “Під митним контролем” на зазначених документах.
Таким чином, суд зазначає, що вантаж перетнув митний кордон України у межах 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу на користь постачальника продукції, що імпортується, що підтверджується відповідним штампом Південної митниці та Кримської митниці “Під митним контролем”.
Судом встановлено, що завершення митного оформлення імпорту товару було здійснено частково 10.11.2008 року, а частково 27.03.2009 року, що підтверджується відповідним штампом Кримської митниці на наступних деклараціях:
- ІМ 40 № 600000001/8/007409 від 10.11.2008 року ТОВ “Аквавіта” від нерезидента отримано товару на суму 167520,93 гривень, що за курсом НБУ (5,8224) складає 28771,80 дол. США.
- ІМ 40м№ 600000001/9/000914 від 27.03.2009 року ТОВ “Аквавіта”від нерезидента отримано товару на суму 142596,3 гривень, що за курсом НБУ станом на 27.03.2009р (7,7) складає 18519,00дол. США.
З пояснень представника позивача судом встановлено, що затримка в оформленні ВМД була здійснена у звязку з оформленням дозволу МОЗ України на ввезення прекурсорів, та позивач скористався своїм правом розміщення отриманого товару на складі тимчасового зберігання «Кримавтопорт» під митним контролем, після сплати митного збору товар було оприбутковано позивачем.
Перевіряючи обґрунтованість застосування до позивача штрафних санкцій суд зазначає наступне.
Посилання представника відповідача, що датою імпорту слід вважати дату завершення оформлення ВМД є необґрунтованим, з приводу чого суд зазначає наступне.
Суд зауважує, що для встановлення дати імпорту з метою практичного застосування статті 2 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, в редакції, що діяла на час спірних правовідносин, слід керуватися нормами валютного, митного законодавства та законодавчими актами, яким регулюється зовнішньоекономічна діяльність, оскільки нормами Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” не передбачено конкретної дати надходження товарів по імпорту, яка застосовується для відрахування 180-денного терміну розрахунків.
Поставкою імпортованого товару як обєкта регулювання Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” і валютного контрою з боку податкових органів при здійсненні імпортних операцій є факт ввезення товару на митну територію України, оскільки норма статті 2 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” є імперативною, якою не ставиться надходження в Україну товару в залежність від переходу права власності на товар. Юридичний перехід права власності, як і деякі інші нюанси договірних відносин між сторонами імпортного контракту, перебуває за межами валютного контролю.
Визначення термінів “перетин митного кордону України”, “момент здійснення імпорту” та інших регулюється валютним та митним законодавством України.
Так, згідно з абз.14 ст. 1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" імпорт (імпорт товарів) - купівля (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних суб'єктів господарської діяльності товарів з ввезенням або без ввезення цих товарів на територію України, включаючи купівлю товарів, призначених для власного споживання установами та організаціями України, розташованими за її межами.
Відповідно до абз.38 ст.1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" моментом здійснення імпорту є момент перетину товаром митного кордону України або переходу права власності на зазначений товар, що імпортується, від продавця до покупця.
Поняття "момент перетину товаром митного кордону України" визначається також нормами Митного кодексу України від 11.07.2002 року із змінами та доповненнями.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.1 Митного кодексу України (далі МК України) ввезення товарів і транспортних засобів на митну територію України, вивезення товарів і транспортних засобів за межі митної території України - сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів і транспортних засобів через митний кордон України у відповідному напрямку.
Згідно ст. 40 Митного кодексу України визначено, що митному контролю підлягають усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України.
Момент перетину товаром митного кордону України також міститься у п. 35 ст. 1 Митного кодексу України, відповідно до якого пропуск товарів і транспортних засобів через митний кордон України - дозвіл митного органу на переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України з урахуванням заявленої мети такого переміщення після проведення митних процедур.
Частиною другою ст. 43 Митного кодексу України передбачено, що у разі ввезення на митну територію України товарів і транспортних засобів митний контроль розпочинається з моменту перетинання ними митного кордону України.
Відповідно до ст. 72 Митного кодексу України, митне оформлення розпочинається після подання митному органу митної декларації, а також усіх необхідних для здійснення митного контролю та оформлення документів, відомостей щодо товарів і транспортних засобів, які підлягають митному оформленню. Засвідчення митним органом прийняття товарів, транспортних засобів та документів на них до митного контролю та митного оформлення здійснюється шляхом проставлення відповідних відміток на митній декларації та товаросупровідних документах.
З правового аналізу наведених норм вбачається, що під поставкою імпортованого товару, слід вважати факт ввезення товару на митну територію України.
Крім того, суд зазначає, що вантажна митна декларація згідно з Положенням про вантажну митну декларацію, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.1997 року № 574, не є єдиним документом, виключно яким засвідчується факт та дата фактичного переміщення через митний кордон України товарів, а є письмовою заявою встановленої форми, що подається митному органу і містить відомості про товари та транспортні засоби, які переміщуються через митний кордон України, митний режим, у який вони заявляються, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування податків, зборів та інших платежів.
Суд зауважує, що оформлена ВМД типу ІМ-40 не є єдиним документом, яким підтверджується факт і дату фактичного переміщення товару через митний кордон України, оскільки перебування товару під митним контролем не можливе без його фактичного ввозу на територію України і при цьому первинним є фактичне переміщення товарів через митний кордон України, підставою для якого в режимі імпорту є наявність на вантаж товаросупровідного документа, з відтиском штампу "під митним контролем" з відповідною датою, що підтверджує факт перетину митного кордону України.
Суд підкреслює, що відповідно до зазначених вище положень чинного законодавства України, саме 23.11.2008 року є датою закінчення строку поставки (повернення) товару позивачу, вартість якого була ним перерахована нерезиденту згідно з платіжними дорученнями в іноземній валюті № 020 від 26.05.2008 р. У той же час штамп “Під митним контролем” був проставлений Південною митницею на супровідних документах - CMR № 509 та інвойсі № 80173622.10.2008 року, тобто в межах встановленого законодавством строків.
Суд також зазначає, що відповідно до ст.70 Митного кодексу України метою митного оформлення є засвідчення відомостей, одержаних під час митного контролю товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, та оформлення результатів такого контролю, а також статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів і транспортних засобів.
Таким чином, суд зауважує, що поняття "перетину товаром митного кордону України" збігається із "переміщенням товару через митний кордон України ввезенням товару в Україну", підставою для якого в режимі імпорту є наявність на товар товаросупровідного документу, на якому проставляється відбиток штампу "під митним контролем" з відповідною датою, який підтверджує факт та визначає дату перетину товаром митного кордону України. При чому, "перетин товаром митного кордону України", який засвідчується відбитком штампу "під митним контролем" з відповідною датою, не можна ототожнювати з "пропуском товарів через митний кордон України".
Суд зазначає, що відповідно до п.35 ч.1 ст.1 Митного кодексу України пропуск товарів і транспортних засобів через митний кордон України - дозвіл митного органу на переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України з урахуванням заявленої мети такого переміщення після проведення митних процедур. Пропуск товарів через митний кордон України здійснюється виключно після завершення митного оформлення в тому обсязі, який відповідає меті його переміщення через митний кордон України і який підтверджується оформленою ВМД.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що датою поставки імпортованого товару для застосування положень ст. 2 Закону України "Про порядок розрахунків у іноземній валюті", слід вважати факт ввезення товару на митну територію України та перебування товару під митним контролем, підставою для якого в режимі імпорту є наявність на товаросупровідних документах відтиску штампу "під митним контролем".
Суд зазначає, що вищевикладена позиція суду також підтверджується Ухвалою ВАСУ від 31 липня 2008 року по справі № 16/246-к/с № К-22974/06 за позовом ТОВ підприємства з іноземними інвестиціями “Едпол”до Камянець Подільської обєднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, Ухвалою ВАСУ від 08 квітня 2008 року по справі № К-30710/06 за позовом ПП “Компанія кольорової поліграфії Україна Юнь Чень”до СПДІ по роботі з великими платниками податків у м.Харкові про визнання недійсними податкових повідомлень рішень, Ухвалою ВАСУ від 12 березня 2009 року по справі № К-8145/07 за позовом ПП “Ексімтранссервіс-Південь”до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м.Одеси про визнання недійсними рішень.
За таких обставин суд вважає, що матеріали справи свідчать про те, що придбаний у нерезидента позивачем згідно з умовами імпортного контракту товар був ним отриманий в термін, передбачений ст.1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", а саме до 23.11.2009 року.
Таким чином, на користь позивача була здійснена поставка в рамках імпортної операції в розумінні Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" в межах 180 календарних днів з моменту здійснення передоплати позивачем на користь нерезидента, а тому висновки відповідача про порушення позивачем вимог ст. 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" є безпідставними.
Суд зазначає, що метою відповідальності за Законом України "Про порядок розрахунків у іноземній валюті" є забезпечення виконання зобовязань за зовнішньоекономічним контрактом, своєчасне постачання товару на територію України, запобігання незаконного переміщення валютної виручки за межі України.
Оскільки товар позивача за контрактом був поставлений на територію України у строки, передбачені ст.1 Закону України "Про порядок розрахунків у іноземній валюті", факт його тривалого митного оформлення, здійснення процедур сертифікації не може бути підставою застосування заходів відповідальності за порушення здійснення розрахунків в іноземній валюті, тому в ст.2 Закону України "Про порядок розрахунків у іноземній валюті" (на відміну від ст.1 при здійсненні експортних операцій) відсутнє визначення чіткого моменту поставки, як умови відповідальності.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні підстави для нарахування позивачу пені згідно зі ст.4 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”.
За таких обставин суд вважає, що, відповідач, зробивши висновок про порушення позивачем ст.2 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”від 23.09.1994 року № 185/94-ВР, без зясування дійсних обставин справи, в наслідок чого суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 21.04.2010 року № 0000232200 та від 27.07.2010 року №0000292200
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
У звязку зі складністю справи судом 12 січня 2011 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 17 січня 2011 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції в м. Алушті АР Крим про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю “Аквавіта” штрафних (фінансових) санкцій від 21.04.2010 року № 0000232200 та від 27.07.2010 року №0000292200 в сумі 41659,40 грн.
3.Стягнути на користь позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю ““Аквавіта» (код ЄДРПОУ 32063318) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Александров О.Ю.