ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12.09.11 Справа № 5021/1936/2011. за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ІКС-ПРЕС", м. Суми
до відповідачів: 1) Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, м. Суми
2) комунального підприємства "Сумижитло" Сумської міської ради, м. Суми
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів товариства з обмеженою відповідальністю "Ремпобуттехніка", м. Суми
про визнання недійсним договору
Суддя Гудим В.Д.
Представники:
Від позивача предст. Соколов О.О.
Від першого відповідача предст. Торчило Н.В.
Від другого відповідача не з'явився
Від третьої особи предст. Чайченко О.В.
Суть спору: позивач подав позовну заяву, в якій просить суд визнати недійсним договір оренди нерухомого майна - нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою: м. Суми, вул. Набережна р. Стрілки, 8 (856.3 м.кв.), укладений між відповідачами.
Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог.
Перший відповідач подав заперечення на позовну заяву в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Другий відповідач подав заперечення на позовну заяву в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Третя особа подала письмові пояснення в обгрунтування своєї позиції по справі де просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив:
Як вбачається з матеріалів справи, 1 серпня 2011 року між відповідачами було укладено договір оренди нерухомого майна № УМКВ-0444 відповідно до умов якого перший відповідач передає, а другий відповідач приймає у строкове платне користування (в оренду) на умовах, визначених договором, нежитлові приміщення у будинку за адресою: м. Суми, вул. Набережна р. Стрілки, 8, площею 856,3 кв.м. право на оренду яких другий відповідач набув на підставі наказу управління майна комунальної власності Сумської міської ради від 29.07.2011року № 98/01-13.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що договір оренди нерухомого майна № УМКВ-0444 укладено між відповідачами з порушенням порядку укладення договорів оренди комунального майна, визначеного ст. 9 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна».
Як зазначає позивач, він є підприємством книгорозповсюдження, що забезпечує підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою. Дана обставина підтверджується свідоцтвом про внесення позивача до державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції та довідкою про розповсюдження позивачем не менше як 50 % книжкової продукції державною мовою. Позивач неодноразово звертався до управління майна комунальної власності Сумської міської ради із заявами про укладення договору, що в тому числі, підтверджується заявою від 05.07.2011 року. На дане звернення управління майна надало відповідь, що приміщення по вулиці Набережна річки Стрілки, 8 буде передано на конкурсних засадах та умовах, зазначених в оголошенні, розміщеному в газеті «Суми і Сумчани» за № 23 (656) від 10 червня 2011 року. Відповідно до змісту даного оголошення, конкурс на право оренди нежитлового приміщення по вулиці Набережна річки Стрілки, 8 в місті Суми має відбутися 14 липня 2011 року. Враховуючи, що 14 липня 2011 року конкурс на право оренди вищезгаданого нежитлового приміщення не відбувся, позивач повторно звернувся до управління майна комунальної власності із заявою від 19.07.2011 року. На звернення від 19.07.2011 року, управління майна надало відповідь, зокрема під № 09-2210/01-10 від 26.07.2011 року, із змісту якої вбачається, що нежитлове приміщення по вулиці Набережна річки Стрілки, 8 планується передати на комерційній основі на конкурсі, що призначено на 28 липня 2011 року. Однак, 28 липня 2011 року конкурс не відбувся. Інформації про призначення нового конкурсу управлінням майна розповсюджено не було. Не зважаючи на той факт, що на оренду спірного приміщення є заяви від інших суб'єктів підприємницької діяльності, управління майна всупереч ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» безпідставно і незаконно передало дане приміщення комунальному підприємству, яке доречи не має пріоритетного права на оренду комунального майна та не зверталось із заявою та необхідним пакетом документів на право отримання нежитлового приміщення, яке розташоване за адресою: м. Суми, вул. Набережна р. Стрілки, 8 (856.3 м.кв.) на конкурсних засадах. Стосовно твердження позивача, що він має пріоритетне право на право оренди нежитлового приміщення по вул. Набережна р. Стрілки, 8 у м. Суми, перший відповідач вважає таке твердження необґрунтованим, оскільки ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачає, що у разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди. У зв'язку з тим, що до управління було подано декілька заяв на право оренди майна комунальної власності від підприємств книгороповсюдження, тому було оголошено конкурс.
В обгрунтування своїх заперечень проти позовних вимог перший відповідач посилається на те, що конкурс на право оренди майна комунальної власності 14.07.2011 року не відбувся у зв'язку з відсутністю більшої половини членів конкурсної комісії. Тому, головою конкурсної комісії було запропоновано перенести конкурс на 28.07.2011 року та доручено управлінню повідомити учасників конкурсу в засобах масової інформації, про що свідчить протокол №5 засідання конкурсної комісії від 14.07.2011року. 22.07.2011 року у газеті «Суми і сумчани» №29 (662) оприлюднене оголошення про перенесення конкурсу на право оренди майна комунальної власності на 28.07.2011року. Відповідно до протоколу №6 засідання конкурсної комісії від 28.07.2011року конкурс не відбувся, у зв'язку з забороною управлінню майна комунальної власності Сумської міської ради та Конкурсній комісії проводити конкурс на право оренди нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Суми по об'єкту №1, який знаходиться за адресою: вул. Набережна р. Стрілки, 8 у м. Суми, площею 1052,9 кв. м. Належним та допустимим доказом зазначених обставин є протокол №6 конкурсної комісії та ухвала про забезпечення позову Ковпаківського районного суду м. Суми від 27.07.2011 року по справі №1806/2аз-3/11. Таким чином, присутніми членами комісії визнано конкурс таким, що не відбувся. На засіданні постійної комісії з питань контролю за використанням об'єктів комунальної власності та приватизацією 28.07.2011 року розглянуто заяву КП «Сумижитло» та прийнято рішення про передачу в оренду КП «Сумижитло» нежитлового приміщення, що знаходиться по вул. Набережна р. Стрілки, 8 у м. Суми, площею 1052,9 кв. м для виконання статутних зобов'язань, про що свідчить прокол №28 від 28.07.2011 року. В порядку ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» між відповідачами по справі укладено спірний договір оренди нерухомого майна, так як КП «Сумижитло» є комунальним спеціалізованим підприємством, яке відповідно до Статуту, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 27.04.2011 року №410-МР, здійснює ефективне управління об'єктами житлового фонду комунальної власності територіальної громади міста Суми, підтримує їх в належному технічному стані, організовує забезпечення мешканців житлового фонду житлово-комунальними послугами та здійснює контроль за їх виконанням.
При цьому, господарський суд не може прийняти до уваги заперечення першого відповідача з огляду на наступне.
Як зазначає сам перший відповідач ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачає, що у разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди. У зв'язку з тим, що до управління було подано декілька заяв на право оренди майна комунальної власності від підприємств книгороповсюдження, тому було оголошено конкурс.
Однак, відповідно до п. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі надходження заяви про оренду майна на короткий строк (не більше п'яти днів та без права продовження строку дії договору оренди) або заяви від бюджетної установи, музею, підприємства чи громадської організації у сфері культури і мистецтв (у тому числі національної творчої спілки або її члена під творчі майстерні), релігійної організації для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній, громадської організації ветеранів або інвалідів, реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, державних та комунальних спеціалізованих підприємств, установ та закладів соціального обслуговування, що надають соціальні послуги відповідно до Закону України "Про соціальні послуги", Пенсійного фонду України та його органів, державних видавництв і підприємств книгорозповсюдження, вітчизняних видавництв та підприємств книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру), оголошення про намір передати майно в оренду не розміщується і договір оренди укладається з таким заявником без-проведення конкурсу.
При цьому, вищезазначена норма передбачає в яких випадках конкурс на право оренди майна не проводиться в залежності від суб'єкту який звертається. Таким суб'єктом, в тому числі, зазначено як комунальні спеціалізовані підприємства, установи та заклади соціального обслуговування так і державні видавництва і підприємства книгорозповсюдження, вітчизняні видавництва та підприємства книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру). При цьому проведення конкурсу в разі подання декількох заяв від суб'єктів визначених у п. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" цією нормою не передбачено.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема протоколу № 28 засідання постійної комісії з питань контролю за використанням об'єктів комунальної власності та приватизацією, питання щодо надання в оренду другому відповідачу спірного приміщення вирішувалось на підставі поданого останнім листа № 177 від 26.07.2011року. Тобто такий лист було подано набагато пізніше, ніж заяви позивача про надання в оренду спірного приміщення.
Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою ст. 203 Цивільного кодексу України (ст. 215 ЦК України).
Стаття 203 Цивільного кодексу України містить загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Як передбачено частиною другою статті 13 ЦК України при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.
Враховуючи викладені обставини, в тому числі те, що в порушення ч. 4 ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", перший відповідач, що є виконавчим органом Сумської міської ради та здійснює управління майном комунальної власності територіальної громади м. Суми, уклав договір оренди нерухомого майна № УМКВ-0444 з другим відповідачем, заява якого щодо надання в господарське відання окремо стоячої будівлі, була подана набагато пізніше, ніж з приводу надання спірного майна, до першого відповідача звертався позивач, який є підприємством книгорозповсюдження, що забезпечує підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою, господарський суд вважає спірний договір оренди нерухомого майна № УМКВ-0444 таким, що укладений з порушенням вимог чинного законодавства та прав і законних інтересів позивача, в зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання недійсним договору оренди нерухомого майна № УМКВ-0444 від 01.08.2011року, укладеного між відповідачами.
Судові витрати відносяться на першого відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати недійсним договір оренди нерухомого майна № УМКВ-0444, укладений 01.08.2011року між Управлінням майна комунальної власності Сумської міської ради, вул. Горького, 21, м. Суми (код 33525906) та комунальним підприємством "Сумижитло" Сумської міської ради, вул. Горького, 21, м. Суми (код ЄДРПОУ 37654796).
3.Стягнути з Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, вул. Горького, 21, м. Суми (код 33525906) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ІКС-ПРЕС", вул. Свердлова, буд. 45, м. Суми (код 36234829) 85 грн. 00 коп. державного мита, 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видати наказ.
Суддя В.Д. Гудим
У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підписано 12.09.2011 року.