Рішення № 18199704, 05.09.2011, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
05.09.2011
Номер справи
20/17-2613-2011
Номер документу
18199704
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

Підлягає публікації в ЄДРСР

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"05" вересня 2011 р.Справа № 20/17-2613-2011 За позовом: Прокурора Кілійського району Одеської області в інтересах держави в особі Відділу Держкомзему у Кілійському районі Одеської області

до відповідачів: 1) Кілійської районної державної адміністрації Одеської області

2) Сільськогосподарського виробничого кооперативу „Маяк”

про визнання недійсним договору оренди землі та зобовязання повернути земельну ділянку

Суддя Щавинська Ю.М.

Представники сторін:

від прокурора: Сороченко О.С.- за посвідченням № 93;

від позивача: ОСОБА_1.- за довіреністю № 11-11-1/1845 від 19.08.2011 року;

від відповідачів:

- Кілійської районної державної адміністрації Одеської області: не зявились;

- СВК „Маяк”: ОСОБА_2.- за довіреністю б/н від 01.10.2010 року.

СУТЬ СПОРУ: Прокурор Кілійського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Відділу Держкомзему у Кілійському районі Одеської області до Кілійської районної державної адміністрації Одеської області та Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Маяк" про визнання недійсним договору оренди землі № 139 від 15.01.2008 р. та про зобовязання повернути земельну ділянку площею 285,34 га.

В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор Кілійського району Одеської області посилається на те, що спірний договір, який є по суті договором оренди земельної ділянки, укладався в порушення вимог ст.ст. 123-126 Земельного кодексу України, ст.ст. 15,18,20 Закону України „Про оренду землі”, ст. 52 Закону України „Про землеустрій”, оскільки державна реєстрація спірного договору не проводилась, до договору не додавалися кадастровий план з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі, не розроблявся проект землеустрою (проект ротації сівозмін), у звязку з чим порушує інтереси держави щодо охорони землі, забезпечення законності використання землі і набуття прав користування землею тільки на законних підставах.

В судовому засіданні 05.09.2011 р. прокурор заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Позивач Відділ Держкомзему у Кілійському районі Одеської області позов підтримав у повному обсязі з підстав, вказаних у письмових поясненнях (а.с. 48-54).

Відповідач СВК „Маяк” відзиву на позов не надав, однак у судовому засіданні 05.09.2011р. проти заявлених позовних вимог заперечував, вказуючи, що у звязку з тим, що предметом договору є невитребувані земельні ділянки, складання технічної документації, яка є обовязковою при укладанні договору оренди землі, було недоцільним.

Відповідач Кілійська районна державна адміністрація Одеської області в судові засідання не зявлявся, про час та місце проведення судових засідань повідомлений належним чином шляхом надсилання судових ухвал на юридичну адресу відповідача.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника прокуратури, представника позивача та представника відповідача СВК „Маяк”, суд дійшов наступних висновків:

Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Як свідчать матеріали справи, між Кілійською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Сільськогосподарським виробничим кооперативом „Маяк” (орендар) був укладений довгостроковий договір оренди землі №139 від 15.01.2008 р., згідно п. 2 якого в оренду надана земельна ділянка, загальною площею 291 га ріллі, землі невитребуваних паїв громадян-членів колишнього КСП „Маяк” з орендною платою у розмірі 29122 грн. за рік, (100,07 грн. за один га) (п. 9 договору).

Відповідно до змін та доповнень до договору оренди землі № 139 від 15.01.2008 року, внесених 05.12.2008 р., розмір орендованої земельної ділянки визначений у розмірі 285,34 га., а орендну плату за земельну ділянку, відповідно, зменшено до 28534 грн.

Приймаючи до уваги, що обєктом оренди у спірних правовідносинах виступає земельна ділянка, до спірних правовідносин застосовуються норми Закону України „Про оренду землі”.

Згідно зі ст. ст. 1, 6 Закону України „Про оренду землі” оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами і договором оренди землі.

Згідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 18 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. На виконання означеної норми Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.98 р. № 2073, яка було чинна на момент укладення спірного договору оренди землі, було затверджено Порядок державної реєстрації договорів оренди землі, яким передбачено, що державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок (п. 2); державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради за місцем розташування земельної ділянки (п. 3); забезпечення реєстрації договорів оренди покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів, зокрема, районні відділи земельних ресурсів, управління (відділи) земельних ресурсів у містах обласного і районного підпорядкування (п. 4); для державної реєстрації договорів оренди юридична або фізична особа (заявник) подає особисто або надсилає поштою до відповідного державного органу земельних ресурсів певний перелік документів, визначений п. 5 цього Порядку; факт державної реєстрації засвідчується у 10-денний термін гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради або уповноваженої ним посадової особи (п. 12); після засвідчення факту державної реєстрації договір оренди реєструється у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, яка ведеться державним органом земельних ресурсів (п. 13); датою реєстрації договору оренди у Книзі записів є дата засвідчення факту державної реєстрації (п. 14).

Згідно статті 210 ЦК України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Відповідно до частини 3 ст. 640 ЦК України, договір, який підлягає державній реєстрації, є укладеним з моменту його державної реєстрації.

З огляду на зазначене, договір оренди землі № 139 від 15.01.2008 р. є невчиненим.

Відповідно до частини 1 статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання стороною (сторонами) вимог, які встановлені статтею 203 цього Кодексу, саме на момент вчинення правочину. Не може бути визнаний недійсним правочин, який не вчинено. Така правова позиція викладена в п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009р. № 9 ''Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними''.

Отже, підстави для задоволення позову в частині визнання договору оренди землі № 139 від 15.01.2008 р. недійсним відсутні, оскільки зазначений договір оренди не було зареєстровано в установленому порядку, тому він не вважається укладеним, а, відтак, не може бути визнаний недійсним.

Аналізуючи вимоги про повернення земельної ділянки, суд виходить з наступного.

В силу статей 5, 7 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

У відповідності до Перехідних положень Земельного кодексу України, згідно з якими до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади, повноваження щодо розпорядження спірною земельною ділянкою належать Кілійської районної державної адміністрації Одеської області.

З урахуванням встановленої вище безпідставності зайняття відповідачем земельної ділянки з огляду на відсутність договору оренди, вимоги прокурора про зобовязання повернути земельну ділянку площею 285,34 га є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно до вимог ст.44, 49 ГПК України, судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст.ст. 44,49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобовязати Сільськогосподарський виробничий кооператив „Маяк” (68300, Одеська область, м. Кілія, вул. Київська, 71, ідентифікаційний код 30704515) повернути земельну ділянку площею 285,34 га невитребуваних паїв Кілійській районній державній адміністрації (68300, Одеська область, м.Кілія, вул.Леніна, 44, код 04057132).

3. В решті позову відмовити.

4. Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу „Маяк” (68300, Одеська область, м. Кілія, вул. Київська, 71, ідентифікаційний код 30704515):

- на користь Державного бюджету України на п/р 31114095700008, одержувач ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, ЄДРПОУ 23213460, КБК 22090200 - держмито в сумі 42,50 /сорок дві/ грн. 50 коп.

- на користь Державного бюджету України на п/р 31213264700008, одержувач ГУДКУ у Одеській області, банк одержувача ГУДКУ у Одеській області, МФО 828011, ЄДРПОУ 23213460, КБК 22050003 - витрати на ІТЗ судового процесу у сумі 118 /сто вісімнадцять/ грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Щавинська Ю.М.

Повне рішення складено 12.09.2011р.