Рішення № 18197896, 05.09.2011, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
05.09.2011
Номер справи
41/127
Номер документу
18197896
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 41/12705.09.11 За позовомПрокурора Дніпровського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради

ДоКомунального підприємства «Дніпро парксервіс»Дніпровської районної у м. Києві ради Прозвільнення земельної ділянки

Колегія суддів у складі: суддя Спичак О.М. головуючий

суддя Івченко А.М.

суддя Пригунова А.Б.

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1. дов. № 225-КР-607 від 23.05.2011 року;

від відповідача: ОСОБА_2. дов. № б/н від 16.06.2011 року; ОСОБА_3. дов. № б/н від 22.06.2011 року;

прокурор: Лядецька Л.В. посвідчення № 211 від 24.06.2011 року;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Прокурор Дніпровського району м. Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Комунального підприємства «Дніпро парксервіс»Дніпровської районної у м. Києві ради про звільнення земельної ділянки.

Крім того, позивач просить стягнути з відповідача сплачене державне мито та витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства використовує земельну ділянку під розміщення автостоянки без правовстановлюючих документів.

Ухвалою від 26.04.2011 року було порушено провадження по справі та призначено її розгляд на 16.05.2011 року.

Представник позивача в судовому засіданні 16.05.2011 року надав усні пояснення по справі, відповідно до яких позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

В судове засідання 16.05.2011 року представник відповідача не зявився, вимоги ухвали про порушення провадження у справі не виконав, про причину неявки суд не повідомив, про час та дату проведення судового засідання був повідомлений належним чином.

Прокурор в судовому засіданні 16.05.2011 року подав документи на вимогу ухвали суду та надав усні пояснення по справі.

У звязку з неявкою в судове засідання представника відповідача, а також у звязку з необхідністю витребування додаткових доказів, ухвалою від 16.05.2011 року розгляд справи було відкладено на 27.05.2011 року.

Представник позивача в судове засідання 27.05.2011 року не зявився, про причину неявки суд не повідомив, про час та дату проведення судового засідання був повідомлений належним чином.

В судовому засіданні 27.05.2011 року представник відповідача підтримав поданий 26.05.2011 року через канцелярію суду відзив на позовну заяву, згідно якого проти задоволення позову заперечував.

Крім того, в судовому засіданні 27.05.2011 року представник відповідача підтримав подане через канцелярію суду клопотання про зупинення провадження по даній справі, яке судом буде розглянуто в наступному судовому засіданні.

Прокурор подав додаткові документи по справі та надав усні пояснення по суті спору.

У звязку з неявкою в судове засідання представника позивача, ухвалою від 27.05.2011 року розгляд справи було відкладено на 20.06.2011 року.

Представник позивача в судовому засіданні 20.06.2011 року подав письмові пояснення по справі, згідно з якими позовні вимоги просив суд задовольнити повністю.

В судовому засіданні представник відповідача надав усні пояснення по справі.

Прокурор в судовому засіданні 20.06.2011 року надав усні заперечення проти задоволення поданого 26.05.2011 року клопотання про зупинення провадження по даній справі.

Суд розглянув та відхилив вищезазначене клопотання, так як відсутні підстави для його задоволення у відповідності до статті 79 ГПК України.

Зважаючи на складність спору та керуючись статтею 4-6 Господарського процесуального кодексу України суддя Спичак О.М. звернувся до Голови Господарського суду м. Києва з заявою про визначення складу суду для колегіального розгляду справи № 41/127.

Розпорядженням Голови Господарського суду м. Києва № б/н від 21.06.2011 року затверджено колегію суддів в наступному складі суддів: Спичак О.М. (головуючий), Чебикіна С.О., Пригунова А.Б.

У звязку з вищевикладеним, ухвалою від 21.06.2011 року розгляд справи було призначено на 29.07.2011 року.

Представник позивача та прокурор в судовому засіданні 29.07.2011 року надали усні пояснення по справі, відповідно до яких позовні вимоги підтримали повністю.

В судовому засіданні 29.07.2011 року представник відповідача подав клопотання про долучення додаткових документів до матеріалів справи, яке судом розглянуто та задоволено.

Крім того, в судовому засіданні 29.07.2011 року учасники процесу подали клопотання про продовження строку вирішення спору по справі № 41/127, яке судом розглянуто та задоволено.

В судовому засіданні 29.07.2011 року у відповідності до статті 77 Господарського процесуального кодексу України судом оголошено перерву до 05.09.2011 року.

У звязку з тим, що суддя Чебикіна С.О. перебуває у відпустці, з метою уникнення затягування розгляду справи, розпорядженням Голови Господарського суду м. Києва № б/н від 05.09.2011 року справу № 41/127 було передано для подальшого розгляду у наступному складі суду: Спичаку О.М. (головуючий суддя), Івченко А.М., Пригунова А.Б.

Представник позивача та прокурор в судовому засіданні 05.09.2011 року позовні вимоги підтримали повністю.

В судовому засіданні 05.09.2011 року представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували.

Відповідно до положень статті 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні 05.09.2011 року на підставі ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення учасників процесу, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є обєктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до статті 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Згідно з статтею 2 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», серед основних завдань державного контролю за використанням та охороною земель є забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Згідно з Положенням про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 224 від 19.03.2008, Держкомзем є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, одним з основних завдань якого є здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Відповідно п. 7 вказаного Положення Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи і затверджує положення про них.

Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 17.06.2008 № 123 затверджено Положення про головні управління Держкомзему в містах Києві та Севастополі.

Одним з основних завдань головного управління є здійснення державного контролю за використанням та охороною земель (п. 3 Положення про головні управління Держкомзему в містах Києві та Севастополі).

Згідно з підпунктом 37 пункту 4.3 Положення про головні управління Держкомзему в містах Києві та Севастополі Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний контроль за використанням та охороною земель відповідно до Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»та інших законів.

До повноважень державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель Закон України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” (ст. 10) відносить, зокрема, можливість безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель, складати акти перевірок.

Порядок проведення перевірок з питань використання земель та складання відповідних актів перевірок встановлюється Порядком планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.2003 р. № 312.

Відповідно до п. 4.2. зазначеного Порядку при проведенні перевірки державний інспектор: установлює особу, яка є власником земельної ділянки чи землекористувачем; при встановленні факту зміни власника чи користувача об'єкта нерухомості уживає заходів для з'ясування особи фактичного власника чи користувача; установлює правомірність використання земельних ділянок іншими землекористувачами, яким вони не надані у власність чи користування; перевіряє наявність документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою; перевіряє дотримання режиму використання земельної ділянки відповідно до цільового призначення; уточнює відповідність місця розташування та меж земельної ділянки, мір ліній, визначених у документах, які посвідчують право користування земельною ділянкою, фактичним мірам ліній на місцевості.

Згідно з п. 4.3. наведеного Порядку при виявленні порушення земельного законодавства державний інспектор: з'ясовує обставини та суть скоєного порушення земельного законодавства; установлює особу, яка здійснила порушення земельного законодавства; установлює, чи є в діях чи бездіяльності особи, яка вчинила порушення земельного законодавства, ознаки адміністративного правопорушення або склад злочину; обстежує земельну ділянку і встановлює, чи завдана юридичними чи фізичними особами шкода земельним ресурсам унаслідок їхньої господарської та іншої діяльності.

24 листопада 2010 року інспектором по використанню і охороні земель м. Києва Головного управління земельних ресурсів складено акт № 1315/04 перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні КП «Дніпропаркервіс» земельної ділянки за адресою: м. Київ, вул. Алма Атинська, 41-Б у Дніпровському районі м. Києва, з якого вбачається, що на земельній ділянці по вул. Алма Атинська, 41-б облаштована відкрита автостоянка КП «Дніпропарксервіс». Площа земельної ділянки під автостоянкою складає приблизно 0,12 га. Ділянка огороджена парканом та цілодобово охороняється. На ділянці на момент перевірки розміщено близько десятка автомобілів. Документи, що посвідчують право власності чи право користування землею в тому числі і на умовах оренди згідно вимог ст. ст. 125, 126 ЗК України у КП «Дніпропарксервіс»в Головному управлінні земельних ресурсів не зареєстровані, що є порушенням вимог земельного законодавства.

25.11.2010 року державною екологічною інспекцією в м. Києві також здійснено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства. В ході позапланової перевірки вимог природоохоронного законодавства при розміщенні автомобільної стоянки за адресою: м. Київ, вул. Алма Атинська, 41-Б, було виявлено, що на території земельної ділянки за вищевказаною адресою розміщується автомобільна стоянка, планується здійснювати господарську діяльність по паркуванню автомобілів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, після перевірки Головним управлінням земельних ресурсів земельної ділянки площею 0,12 га, розташованої по вул. Алма Атинська, 41-Б у Дніпровському районі м. Києва та встановлення факту відсутності будь-яких правовстановлюючих документів на користування, оренду чи володіння вказаною земельною ділянкою, відповідачем не було звільнено земельну ділянку, що і стало підставою для звернення з позовом до суду, вказана земельна ділянка станом на момент вирішення спору не звільнена та не повернута, доказів протилежного суду станом на момент вирішення спору не надано, докази того, що орган, уповноважений на розпорядження землями територіальної громади міста Києва Київська міська рада в порядку ст. ст. 9, 116, 125, 126 Земельного кодексу України приймала рішення про надання КП «Дніпро-парксервіс»зазначеної вище земельної ділянки відсутні.

Стаття 9 Земельного кодексу України встановлює, що до повноважень Київської міської рад у галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою.

Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської і Севастопольської міських рад у галузі земельних відносин на їх території належить прийняття рішення щодо звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок.

Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до положень ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»Київська міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження міських рад у галузі земельних відносин, до яких належить, зокрема розпорядження землями територіальної громади міста.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі обєкти, визначені відповідно до закону як обєкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України підставами для набуття права на землю є рішення органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Статтями 123 та 124 Земельного кодексу України визначено умови надання земельних ділянок комунальної власності у користування.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України документами, що посвідчують право на земельну ділянку є: державний акт на право власності на земельну ділянку; цивільно-правова угода щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтво про право на спадщину (щодо земельної ділянки, набутої у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення); державний акт на право постійного користування земельною ділянкою; договір оренди землі, зареєстрований відповідно до закону.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості) і одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Виходячи зі змісту вказаних норм, суд відзначає, що землею, яка перебуває у комунальній власності міста Києва розпоряджається Київська міська рада шляхом прийняття відповідних рішень про надання зацікавленій особі у користування земельної ділянки.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Також, згідно з п. 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. відповідно до вимог чинного законодавства обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність таких документів може свідчити про самовільне зайняття земельної ділянки. Разом з тим, у вирішенні питання про застосування відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки господарським судам необхідно враховувати, що саме по собі встановлення судом наявності фактичного користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного ЇЇ зайняття. Господарським судам у вирішенні таких спорів необхідно досліджувати, чи передбачено спеціальним законом отримання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для розміщення певних об'єктів, причини відсутності таких документів у особи, що використовує земельну ділянку, наявність у особи права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування, вжиття нею заходів до оформлення права на земельну ділянку тощо.

Пунктом 1 статті 212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Слід зазначити, що рішенням Київської міської ради від 26.06.2007 р. № 930/1591 «Про вдосконалення паркування автотранспорту в м. Києві»єдиним оператором з паркування транспортних засобів, стягнення паркувального збору та виготовлення єдиних абонементних талонів з паркування автомобільного транспорту у м. Києві визначено КП «Київтранспарксервіс».

Пунктом 17.3.2 Правил паркування транспортних засобів у м. Києві, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 р. № 1051/1051 «Про Правила благоустрою міста Києва»встановлені особливі умови користування земельними ділянками, на яких розташовані спеціально обладнані та відведені місця, які полягають в розробці та погодженні в установленому цими Правилами порядку схем організації дорожнього руху, згідно яких у оператора виникає право надання платних послуг паркування транспортних засобів та не потребує розроблення проектів відведення цих земельних ділянок.

Пунктом 7.3.1 Правил паркування транспортних засобів у м. Києві, затверджених рішенням Київської міської ради від 25.12.2008 р. №1051/1051 «Про Правила благоустрою міста Києва»передбачено, що організація та експлуатація місць платного паркування транспортних засобів здійснюється лише оператором або підприємствами, з якими оператор уклав відповідний договір.

Рішенням Дніпровської районної ради від 29.09.2009 № 398 «Про затвердження єдиного реєстру місць нічного тимчасового відстою транспортних засобів на територіях адміністративно-територіально віднесених до Дніпровського району міста Києва»визначено території для обслуговування паркувальних обєктів, що функціонують в якості майданчиків для нічного тимчасового відстою транспортних засобів у Дніпровському районі м. Києва, в додатку №1 до якого наведений перелік, де, зокрема, включено обєкт по вул. Алма Атинська, 41-Б у Дніпровському районі м. Києва.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 05.11.2009 р. у справі № 6/385 за позовом Комунального підприємства «Дніпро-парксервіс»Дніпровської районної у м. Києві ради до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської державної ради (Київської міської державної адміністрації) «Київтранспарксервіс», за участю третіх осіб: 1) Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, 2) Приватного підприємства «Дніпровський автотранспортник»про визнання права та визнання відсутності права, залишеним без змін постановою Вищого господарського суду міста Києва від 14.04.2010 у вказаній справі, визнано наявність у Комунального підприємства «Дніпро-парксервіс»Дніпровської районної у м. Києві ради права на виконання функцій єдиного оператора в Дніпровському районі міста Києва з надання платних послуг по відстою та зберіганню транспортних засобів в Дніпровському районі міста Києва згідно певного переліку.

Посилання відповідача на те, що право на використання земельної ділянки площею 0,12 га, розташованої по вул. Алма Атинська, 41-Б у Дніпровському районі м. Києва у нього наявне внаслідок прийняття рішення Господарського суду міста Києва від 05.11.2009 р. у справі № 6/385 згідно якого було визнано наявність у нього права на виконання функцій єдиного оператора в Дніпровському районі міста Києва з надання платних послуг по відстою та зберіганню транспортних засобів в Дніпровському районі міста Києва згідно переліку судом відхиляється, адже зазначеним рішенням встановлено лише право позивача на надання послуг, а надання їх на певній земельній ділянці має бути оформлено у встановленому законом порядку, зокрема у відповідності до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Крім того, зазначена вище земельна ділянка не включена до переліку вулиць, на яких за Комунальним підприємством «Дніпро-парксервіс»Дніпровської районної у м. Києві ради рішенням Господарського суду міста Києва від 05.11.2009 р. у справі № 6/385 визнано право на виконання функцій єдиного оператору у Дніпровському районі м. Києва з надання платних послуг по відстою та зберіганню транспортних засобів у Дніпровському районі м. Києва.

Також, слід зазначити, що Додатком № 13 до рішення Київської міської ради від 30.12.2010 року № 573/5385 «Про бюджет міста Києва на 2011 рік»(в редакції рішення Київської міської ради № 55/5442 від 24 лютого 2011 року) визначений перелік паркувальних майданчиків, порядок їх експлуатації та використання, які закріплені за Комунальним підприємством «Київтранспарксервіс».

Однак, спірна земельна ділянка в зазначеному переліку відсутня, тобто Київська міська рада як власник земельної ділянки, жодному Комунальному підприємству в тому числі і Комунальному підприємству «Дніпро парксервіс»Дніпровської районної у м. Києві ради право на використання зазначеної земельної ділянки не надавала.

Таким чином, враховуючи те, що належних доказів на підтвердження права власності або права користування земельною ділянкою площею 0,12 га, розташованої по вул. Алма Атинська, 41-Б у Дніпровському районі м. Києва відповідачем на надано, а також зважаючи на те, що відповідач використовує згадану вище земельну ділянку без наявності правовстановлюючих документів, доказів того, що на спірній земельній ділянці розташоване правомірно набуте позивачем майно також не надано, а тому господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на сторін пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись, ст.ст. 32, 33, 49, 82-85 ГПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Зобовязати Комунальне підприємство «Дніпро-парксервіс»Дніпровської районної у місті Києві ради (місцезнаходження: 02094, м. Київ, бульв. Праці, 1/1, код ЄДРПОУ 32959821) звільнити земельну ділянку площею 0,12 га по вул. Алма Атинська, 41-Б у Дніпровському районі м. Києва (грошова оцінка якої складає 1691762,28 грн.) та повернути її Київській міській раді (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883143), привівши її у придатний для використання стан.

3. Стягнути з Комунального підприємства «Дніпро-парксервіс»Дніпровської районної у місті Києві ради (місцезнаходження: 02094, м. Київ, бульв. Праці, 1/1, код ЄДРПОУ 32959821) на користь Державного бюджету України 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом

Головуючий суддя Спичак О.М.

Суддя Івченко А.М.

Суддя Пригунова А.Б.

Дата підписання рішення

12.09.2011 року