ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.09.11 Справа№ 5015/4439/11
Суддя Н.Березяк при секретарі О. Іванило розглянула матеріали справи
За позовом: Львівського міського комунального підприємства „Львівводоканал”, м. Львів
До відповідача: Відкритого акціонерного товариства „Троттола”, м. Львів
Про стягнення додаткової плати за скид стічних вод з наднормативними забрудненнями в розмірі 1 423,62 грн.
В судове засідання з’явились:
від позивача: Гуковський П.В. –представник
від відповідача: Бойчук Т.В. –представник
Представникам cсторін роз’яснено права та обов‘язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України.
Суть спору: Подано позов Львівського міського комунального підприємства „Львівводоканал” до Відкритого акціонерного товариства „Троттола” про стягнення додаткової плати в розмірі 1 423,62 грн. за скид стічних вод з наднормативними забрудненнями
В судовому засіданні 22.08.2011 року судом було оглянуто оригінали документів, які в належно завірених копіях долучені до матеріалів справи.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задоволити позовні вимоги з мотивів наведених в позовній заяві, запереченнях на відзив ВАТ „Троттола”, матеріалах справи та поясненнях наданих в судовому засіданні.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечив , посилаючись на порушення позивачем вимог щодо відбору проб, неналежність доказів , що підтверджують факт перевищення відповідачем гранично допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах.
В судовому засіданні 22.08.2011 року оголошувалась перерва до 12.09.2011 року.
В продовженому судовому засіданні 12.09.2011 року відповідачем заявлено клопотання про витребування у позивача ряду документів, а саме: про сертифікацію хіміко-бактеріологічної лабораторії ЛМКП «Львівводоканал», паспорт хіміко-бактеріологічної лабораторії , методичні документи, які використовуються в роботі лабораторії при проведенні аналізів показників стічних вод, положення про лабораторію.
Судом відмовлено в задоволенні зазначеного клопотання з огляду на наступне:
Положеннями ст.38 ГПК України передбачено, що сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У клопотання повинно бути зазначено, який доказ витребовується, обставини, що перешкоджають його наданню, підстави, з яких випливає , що цей доказ має підприємство чи організація, обставини, які може підтвердити цей доказ.
Як вбачається із додаткових пояснень до відзиву на позовну заяву ( а.с.83-84), до заявленого клопотання відповідачем не подано доказів неможливості самостійно витребувати та подати зазначені документи, як і не обґрунтував обставин, які можуть підтверджуватися зазначеними доказами.
В судовому засіданні 12.09.2011 року оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, та оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне:
17.04.2006 року між Львівським міським комунальним підприємством „Львівводоканал” (Львівводоканал) та Відкритим акціонерним товариством „Троттола” (Абонент) було укладено договір № 302172 про подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі. Згідно з умовами даного договору Львіводоканал надає послуги у забезпечення питною водою та прийманні стічних вод, а Абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України.
ВАТ ”Троттола” внесено до Переліку підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднювальних речовин у міську каналізацію . 01.02.2009 р. між Львівським міським комунальним підприємством „Львівводоканал” та Відкритим акціонерним товариством „Троттола” було укладено додатковий Договір № 146 про приймання наднормативно забруднених стічних вод, на підставі якого відповідачу доведено Тимчасовий ліміт № 1242, у якому наведено максимально допустимі концентрації (ДК) забруднювальних речовин, що можуть міститись в його стічних водах.
09.03.2011 року позивачем було проведено вибірковий контрольний відбір проб стічних вод відповідача, про що був складений акт № 3948 про відбір. Проби для проведення головного аналізу було передано в хімбаклабораторію ЛМКП „Льівводоканал”. Іншу частину проби було передано відповідачу для можливості проведення її контрольного аналізу.
Відповідно до результату вимірювань № 73 від 18.03.2011 року хіміко-бактеріологічною лабораторією ЛМКП „Львівводоканал” було встановлено перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин, встановлених Тимчасовим лімітом №1242 до договору на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізації № 302172 від 17.04.2006 року.
Відповідно до п.п.3.6. Договору та п.п.3.1.5., 4.2.2.4., 8.4.3., 9.2.2 Місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених Рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. № 292, позивачем нараховано відповідачу додаткову плату за водовідведення, обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності в сумі 1 423,62 грн.
За умовами п 4.2 «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 02 2002 р № 37, 20 відсотків плати за скид понаднормативних забруднень перераховуються до міського фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету та 80 відсотків залишаються у розпорядженні водоканалу і використовуються на відшкодування збитків водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.
Позивачем 08.06.2011 р. було направлено відповідачу претензію № 3920 з вимогою сплатити додаткову плату за скид стічних вод з порушенням Правил щодо їх складу і властивостей на суму 1423,62 грн., а саме: 245,45 грн. –до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету та 1 178,17 грн. –у розпорядження Водоканалу на ремонт, експлуатацію і розвиток каналізаційного господарства м. Львова. Проте дана претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Таким чином, станом на день подання позовної заяви заборгованість відповідача за перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин у стічних водах, складала 1 423,62 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.
Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають до задоволення.
При прийнятті рішення, суд виходив з наступного :
Згідно ст.ст. 526, 530 Цивільного Кодексу зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Аналогічне положення містить ст. 193 Господарського кодексу України, де зазначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Як вбачається із матеріалів справи, 17.04.2006 року між Львівським міським комунальним підприємством „Львівводоканал” (Львівводоканал) та Відкритим акціонерним товариством „Троттола” (Абонент) було укладено договір № 302172 про подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі. Згідно з умовами даного договору Львіводоканал надає послуги у забезпечення питною водою та прийманні стічних вод, а Абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України “Про питну воду і питне водопостачання”, “Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України”, “Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання та водовідведення”, “Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст та селищ України”, “Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова”.
Згідно з п. 1.6 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України 19.02.2002 року № 37 (надалі - Державні правила), Місцеві Правила приймання затверджують виконавчі органи місцевих рад. Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради.
Відповідно до п.4.3.1. Місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених Рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. № 292, уповноваженим органом Львівського міськвиконкому затверджено перелік підприємств, Дозвіл на скид для яких надається на підставі доведеного Ліміту на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації.
ВАТ ”Троттола” внесено до Переліку підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднювальних речовин у міську каналізацію під № 503.
01.02.2009 р. між Львівським міським комунальним підприємством „Львівводоканал” та Відкритим акціонерним товариством „Троттола” було укладено додатковий Договір № 146 про приймання наднормативно забруднених стічних вод, на підставі якого відповідачу доведено Тимчасовий ліміт № 1242, у якому наведено максимально допустимі концентрації (ДК) забруднювальних речовин, що можуть міститись в його стічних водах.
Як вбачається з позовної заяви та матеріалів справи, на виконання обов’язку здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають Підприємства, 09.03.2011 року позивачем було проведено вибірковий контрольний відбір проб стічних вод відповідача, про що був складений акт № 3948 про відбір. Проби для проведення головного аналізу було передано в хімбаклабораторію ЛМКП „Льівводоканал”, а проби для можливості проведення контрольного аналізу відповідачу. Відповідачем не подано суду доказів проведення контрольного аналізу та доказів звернення для проведення такого аналізу чи відмови у його проведенні.
Як вбачається з Акту № 3948 від 09.03.2011 року “Про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів. Вид проби: Разова (належно завірена копія в матеріалах справи, а.с.27), проби для проведення контрольного аналізу запломбовано (пломба ЛВК-13) та передано Абонентові, крім того, цей Акт був підписаний уповноваженим представником відповідача без будь-яких зауважень, в тому числі щодо місця та порядку відбору проб та жодних скарг з цього приводу від нього не надходило. Доказів зворотнього відповідачем не подано.
Відповідно до пункту 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 року, підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги місцевих Правил та договору на послуги водовідведення, дотримуватись встановлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства, оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників якості.
Відповідно до п. 1.3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затверджених наказом Держбуду України 19.02.2002 року № 37 (надалі - Інструкція), підприємства повинні при недотриманні вимог договору та місцевих Правил приймання сплатити водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень.
Згідно п. 5.1 Місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених Рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. № 292, скидання стічних вод підприємствами з перевищенням допустимої концентрації заборонено.
Згідно п. 2.6. Місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених Рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. № 292, встановлення абонентам режиму та нормативів скидання забруднювальних речовин у міську каналізацію, формулювання висновку щодо відповідності фактичних показників якості стічних вод допустимим, а також виконання розрахунку входять виключно до компетенції Львівводоканалу.
Відповідно до п. 2.2.7. Договору № 302172 від 17.04.2006 р., абонент зобов'язується не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках Абонента.
Відповідно до результату вимірювань № 73 від 18.03.2011 року (а.с.13) хіміко-бактеріологічною лабораторією ЛМКП „Львівводоканал” було встановлено перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин встановлених Тимчасовим лімітом № 1242 до договору на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізації № 302172 від 17.04.2006 року.
Відповідно до п. 3.6 Договору, скидання Абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом, визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом, відповідно до Правил приймання.
Відповідно до п.п.3.6. Договору та п.п.3.1.5., 4.2.2.4., 8.4.3., 9.2.2 Місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених Рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. № 292, позивачем нараховано відповідачу додаткову плату за водовідведення обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності в сумі 1 423,62 грн., як вбачається з розрахунку величини додаткової плати для ВАТ „Троттола” за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу і властивостей № 3920/36 від 08.04.2011 р. (а.с.14).
За умовами п 4.2 «Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 02 2002 р № 37, 20 відсотків плати за скид понаднормативних забруднень перераховуються до міського фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету та 80 відсотків залишаються у розпорядженні водоканалу і використовуються на відшкодування збитків водоканалу, викликаних цими скидами, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі та очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на день розгляду справи заборгованість відповідача за скид понаднормативних забруднень у систему міської каналізації становить 1423,62 грн.
Твердження відповідача про те, що позивачем в порушення п.7.4.6.1. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 року не було скеровано ВАТ „Троттола” повідомлення (телефонограму) про порушення Правил, спростовуються наданим позивачем витягом з журналу телефонограм за період від 01.02.2011 р. до 31.03.2011 р. (а.с.74), який свідчить про надіслання 18.03.2011 р. ВАТ „Троттола” телефонограми про перевищення показників якості стічних вод та є належним доказом її надсилання.
Крім того, позивачем 08.06.2011 р. було направлено відповідачу претензію № 3920 з вимогою сплатити додаткову плату за скид стічних вод з порушенням Правил щодо їх складу і властивостей на суму 1423,62 грн., а саме: 245,45 грн. –до місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету та 1 178,17 грн. –у розпорядження Водоканалу на ремонт, експлуатацію і розвиток каналізаційного господарства м. Львова. Проте дана претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Відповідач стверджував про те, що він бере під сумнів аналіз стічних вод за результатом вимірювання № 73, оскільки, на його думку, дані вказані у Результатах вимірювань показників якості стічної води не можна ідентифікувати що це та ж сама проба, яка була взята у відповідача 09.03.2011 р., оскільки у вказаному документі немає посилання на опломбування посуду, вміст якого піддавався дослідженню. Проте, слід зазначити, що в результаті вимірювань № 73 є посилання на номер та дату Акту про відбір вибіркової проби, що є достатнім для ідентифікації проб. Крім того, аналіз стічних вод за результатом вимірювання № 73, початок вимірювання 09.03.2011 року, дата оформлення аналізу 18.03.2011 року, здійснені безпосередньо в приміщенні Лабораторії, що відповідає п. п. 7.2.14 Місцевих правил, а легітимність Лабораторії підтверджена свідоцтвом про атестацію №34.
Згідно п. 7.2.14. Місцевих правил, після відбору Проба для головного аналізу передається контролюючою службою в хімічну лабораторію. Якщо проби відібрано Водоканалом –головний аналіз проводить лабораторія Водоканалу.
16.05.2009 року Хіміко-бактеріологічна лабораторія ЛМКП “Львівводоканал” по контролю за якістю очистки стічних вод на каналізаційних спорудах ЛМКП “Львівводоканал”(надалі Лабораторія), отримала свідоцтво про атестацію № 34 (надалі Свідоцтво), яке засвідчує, що вона відповідає критеріям атестації і атестована на проведення вимірювань у сфері поширення Державного метрологічного нагляду.
Дане свідоцтво видане Лабораторії відповідно до “Правил уповноваження та атестації у державній метрологічній системі”, затверджених Наказом Державного комітету України з питань технологічного регулювання та споживчої політики №71 від 29.03.2005 року (надалі Правила). Згідно з п. 1.1. Правил: “Правила реалізують положення статей 21-25, 28, 37 і 38 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність".
Таким чином, атестація Хіміко-бактеріологічної лабораторії по контролю за якістю очистки стічних вод на каналізаційних спорудах ЛМКП “Львівводоканал”(надалі Лабораторія) проведена повноваженою на це чинним законодавством України організацією.
З огляду на викладене, є необґрунтованими та не підтвердженими належними доказами заперечення відповідача про те, що Акт № 3948 від 09.03.2011 р. про відбір контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічних аналізів та Результат вимірювань № 73 від 18.03.2011 року відповідно до Акту № 394 від 09.03.2011 р. не можуть бути належним та допустимим доказом на підтвердження факту перевищення Відповідачем гранично допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах та підставою для нарахування Позивачем плати за скид понаднормативних забруднень.
Відповідно до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Статтею 33 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в Станом на день прийняття рішення заборгованість відповідача перед позивачем не погашена.
З огляду на вище викладене, позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими і такими що підлягають до задоволення.
Судові витрати слід віднести на відповідача згідно ст.49 ГПК України в сумі 102,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись 3,4,41,42,43, 44;45,46,12,32,33,34,35,36,43,82-85 ГПК України, суд , -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задоволити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Троттола” (79018, м. Львів, вул. Тобілевича І., 8, код ЄДРПОУ 20835669) на користь Львівського міського комунального підприємства “Львівводоканал”, (79017, м. Львів, вул. Зелена, 64, код ЄДРПОУ 03348471) –1 178,17 грн. –додаткової плати за перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин стічних вод, 102,00 грн. держмита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Троттола” (79018, м. Львів, вул. Тобілевича І., 8, код ЄДРПОУ 20835669) в доход міського бюджету Львова (фонд охорони навколишнього природного середовища м. Львова, рахунок 31511921700002 за кодом бюджетної класифікації: 24062100 „Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності”, банк ГУДКУ у Львівській області, код ЄДРПОУ: 23949066, код МФО 825014) –245,45 грн. додаткової плати за перевищення допустимих концентрацій забруднювальних речовин стічних вод
Рішення суду може бути оскаржено протягом 10 днів до Львівського апеляційного господарського суду.
Наказ видати у відповідності до ст. 116 ГПК України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 16.09.2011 року.
Суддя Березяк Н.Є.