Рішення № 18196125, 13.09.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
13.09.2011
Номер справи
6/5005/9242/2011
Номер документу
18196125
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

08.09.11р.Справа № 6/5005/9242/2011 За позовом Новомосковського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область, в інтересах держави, в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації, м. Дніпропетровськ

до Новомосковської міської ради Дніпропетровської області, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область

Третя особа-1 Товариство з обмеженою відповідальністю "Днепрострой", м. Новомосковськ, Дніпропетровська область

Третя особа-2 Комунальна установа "Самарь", м. Новомосковськ, Дніпропетровська область

про визнання протиправним та скасування пунктів 2-5 рішення Новомосковської міської ради №351 від 20.07.2007 року

Суддя Коваленко О.О.

Представники:

від прокурора - Барчук А.Б., посвідчення №78 від 18.05.2010р.;

від позивача - ОСОБА_1, довіреність №42-7954/0/2-10 від 27.12.2010р.;

від відповідача - не з'явився;

від третьої особи-1- ОСОБА_2, довіреність б/н від 22.12.2010р.;

від третьої особи-2 - не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Розглядається позовна заява Новомосковського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область, в інтересах держави, в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації, м. Дніпропетровськ - далі по тексту - позивача до Новомосковської міської ради Дніпропетровської області, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область - далі по тексту - відповідача за участю третьої особи-1 на боці позивача без самостійних вимог на предмет спору - товариство з обмеженою відповідальністю "Днепрострой", м. Новомосковськ, Дніпропетровська область та третьої особи-2 на боці позивача без самостійних вимог на предмет спору - Комунальна установа "Самарь", м. Новомосковськ, Дніпропетровська область про визнання протиправними та скасування п.п. 2-5 Рішення Новомосковської міської ради № 351 від 20.07.2007року.

Посилаючись на те, що даний спір до суду було доведено з вини відповідача позивач просить суд витрати по справі у вигляді 85,00грн. - держмита та 236,00грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача.

Відповідач у судове засідання зявився, відзив на позов та витребувані судом документи надав, у відзиві на позов та в судовому засіданні повноважний представник відповідача позовні вимоги позивача визнає у повному обсязі.

Третя особа-2 комунальна установа "Самарь", м. Новомосковськ, Дніпропетровська областьу судове засідання зявився, відзив на позов та витребувані судом документи надала, у відзиві на позов та в судовому засіданні повноважний представник відповідача позовні вимоги позивача визнає у повному обсязі і просить суд розглянути справу без його участі.

Третя особа-1 товариство з обмеженою відповідальністю "Днепрострой", м. Новомосковськ, Дніпропетровська область у судове засідання з'явилася, відзив на позов надала. У відзиві на позов та в судовому засіданні повноважний представник третьої особи проти позовних вимог позивача заперечує посилаючись на те, обсяг піску незавершеного будівництва належить не державі, а відноситься до природних ресурсів місцевого значення, не належить до державної власності і незавершене будівництво.

09.08.2011року на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України слухання справи було відкладено до 01.09.2011року у зв'язку з тим, що прокурор в судове засідання не з'явився.

09.08.2011року на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні було оголошено перерву до 08.09.2011року з метою надання сторонам часу надати суду додатково документи в обґрунтування своїх вимог і заперечень.

08.09.2011року справу було розглянуто за наявними в ній матеріалами та оригіналами документів наданих сторонами додатково на вимоги суду в судове засідання та залучених у копіях, належним чином завірених, до матеріалів справи.

Вивчивши матеріали справи, господарський суд -

ВСТАНОВИВ:

19.07.2011року до господарського суду з позовною заявою звернувся Новомосковський міжрайонний прокурор Дніпропетровської області, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область, в інтересах держави, в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації, м. Дніпропетровськ про визнання протиправними та скасування п.п. 2-5 Рішення Новомосковської міської ради № 351 від 20.07.2007року обґрунтовуючи свої позовні вимоги наступним.

Під час проведення перевірки прокурором було встановлено, що 20.07.2007року на ХІІ сесії п'ятого скликання було прийнято Рішення № 351 „Про визначення способу приватизації об'єкта незавершеного будівництва і створення комунальної установи ”Самарь”, яким було визначено спосіб приватизації незавершеного будівництва мікрорайону „Самарський” та його інженерної підготовки першої черги мікрорайону „Самарський” (обсяг піску), шляхом внесення зазначеного незавершеного будівництва до статутного капіталу даної комунальної установи та п.п.2-5 якого було визначено порядок створення комунальної власності „Самарь”.

При прийнятті оскаржуваного рішення Новомосковська міська рада не мала права вважати зазначене майно комунальною власністю та приймати відносно нього будь-які рішення, оскільки відсутні будь-які документи, які б посвідчували факт передачі об'єкту незавершеного будівництва мікрорайону «Самарський» з державної власності до комунальної власності Новомосковської міської ради.

Відповідно до листа Дніпропетровської обласної державної адміністрації № 15-4172/0/2-09 від 17.08.2009року вбачається, що 22.07.1977 року Дніпропетровською обласною радою було затверджено завдання на проектування технічного проекту забудови частини мікрорайону «Самарський». Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської облради від 14.08.1980 року № 473 було затверджено технічний проект та зведення витрат на будівництво мікрорайону «Самарський»у м. Новомосковську. Рішенням виконавчого комітету Новомосковської міської ради народних депутатів від 13.05.1988 року № 216/6 відділу капітального будівництва Новомосковського міськвиконкому було надано дозвіл на проектування мікрорайону на створеній території площею 57,0 га, в тому числі перша черга - 38,0 га в проймі річки Стара Самара. Рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської облради від 11.09.1991 року № 313 були затверджені робочі проекти інженерної підготовки та захисту намитої території мікрорайону «Самарський»у м. Новомосковську. З 1998 року по 2005 рік об'єкти незавершеного будівництва мікрорайону «Самарський»- інженерна підготовка та об'єкти комунального призначення знаходились на балансі Новомосковського міжрайонного управління капітального будівництва, яке виступало замовником будівництва мікрорайону. Станом на 01.01.2007 року балансоутримувачем незавершеного будівництва є Управління капітального будівництва виконавчого комітету Новомосковської міськради. Перевіркою КРУ в Дніпропетровській області встановлено, що у бухгалтерському обліку Новомосковського МУКБ об'єкти незавершеного будівництва, будівництво яких здійснювалось до 2004 року, та об'єкти міського значення, будівництво яких здійснювалось протягом 2004 року та 7 місяців 2005 року, обліковувались на рахунку 14 «Незавершене будівництво» та являлися необоротними активами управління загальнодержавної власності. Регіональне відділення фонду державного майна України по Дніпропетровській області листом від 12.03.2009 року № 02-17-01996 повідомило, що не було учасником правовідносин щодо передачі майна з балансу Новомосковського МУКБ на баланс УКБ виконавчого комітету Новомосковської міськради, а також щодо відчуження об'єкту незавершеного будівництва мікрорайону «Самарь».

За повідомленням комунального підприємства «Новомосковське міське бюро технічної інвентаризації» від 08.05.2009 року, інвентаризація незавершеного будівництва мікрорайону «Самарь»не проводилась, державна реєстрація права власності на вищевказаний об'єкт відсутня. Новомосковське МУКБ не наділено повноваженнями щодо передачі матеріальних цінностей та документації стосовно будівництва об'єктів міського значення і права власності на ці об'єкти.

Відповідно до вимог ст. ст. 2, 3, 4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», об'єктами передачі згідно з цим Законом, крім іншого майна, є нерухоме майно та об'єкти соціальної інфраструктури (будівлі, споруди, у тому числі об'єкти незавершеного будівництва). Ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном. Передача об'єктів незавершеного будівництва з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України у визначеному Законом порядку, але відповідні рішення і будь-які відомості щодо передачі об'єкту незавершеного будівництва мікрорайону «Самарський»з державної у комунальну власність Новомосковської міської ради відсутні і така передача у визначеному законодавством порядку не відбулася у зв'язку з чим міжрайонний прокурор Дніпропетровської області, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область, в інтересах держави, в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації, м. Дніпропетровськ звернувся з позовною заявою до Новомосковської міської ради Дніпропетровської області, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область про визнання протиправними та скасування п.п. 2-5 Рішення Новомосковської міської ради № 351 від 20.07.2007року.

Посилаючись на те, що даний спір до суду було доведено з вини відповідача позивач просить суд витрати по справі у вигляді 85,00грн. - держмита та 236,00грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача .

Позивачем в судовому засіданні на підставі ст.33 Господарського процесуального кодексу України документально не було доведено ті обставини, на які він посилався в позовній заяві як на підставу своїх позовних вимог.

Згідно ст. 23 Господарського кодексу України, органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження щодо суб'єктів господарювання виключно в межах, визначених Конституцією України, законами про місцеве самоврядування та іншими законами, що передбачають особливості здійснення місцевого самоврядування і можуть здійснювати щодо суб'єктів господарювання також окремі повноваження органів виконавчої влади, надані їм законом.

Відповідно до ст. 134 Господарського кодексу України, суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд, одноосібно або спільно з іншими суб'єктами володіє, користується і розпоряджається належним йому майном, у тому числі має право надати майно іншим суб'єктам для використання його на праві власності, праві господарського відання чи праві оперативного управління, або на основі інших форм правового режиму майна, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Згідно ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують з ними усі майнові операції, визначені законодавством.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Новомосковська міська рада, яка є органом місцевого самоврядування, має право здійснювати повноваження щодо об'єктів права виключно комунальної власності і оскільки передача об'єкту незавершеного будівництва мікрорайону «Самарський» з державної у комунальну власність у визначеному законодавством порядку не відбулася, то у Новомосковської міської ради не було прав і повноважень розпоряджатися зазначеним майном і приймати відносно цього майна будь-які рішення.

Ст.ст. 63, 78 Господарського кодексу України передбачено створення комунального підприємства, що діє на основі комунальної власності територіальної громади, організаційною формою якого є комунальне унітарне підприємство, яке утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Пунктами 3.4.5 Наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.05.2004 року № 97 «Про затвердження національних стандартів України, державних класифікаторів України, національних змін до міждержавних стандартів, внесення зміни до наказу Держспоживстандарту України від 31 березня 2004 р. № 59 та скасування нормативних документів», передбачено створення комунальних організацій, а саме - комунальна організація (установа, заклад) утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

Отже, на підставі вищевказаних норм, створення комунальних установ за участю господарських товариств чинним законодавством України не передбачено. В зв'язку з цим, Новомосковська міська рада, прийнявши рішення про створення спільно з товариством з обмеженою відповідальністю «Днепрострой» комунальної установи «Самарь», діяла всупереч вимогам діючого законодавства України.

Дослідивши матеріали справи, оригінали документів наданих сторонами додатково на вимоги суду у судове засідання, та заслухавши повноважних представників сторін в судовому засіданні суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними та скасування п.п. 2-5 Рішення Новомосковської міської ради № 351 від 20.07.2007року, слід визнати обґрунтованими, документально доведеними, такими, що не суперечать чинному законодавству України, а отже є такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі у вигляді 85,00 грн. - держмита та 236,00 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст.33,49,82-85,87 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги позивача задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати пункти 2-5 рішення Новомосковської міської ради № 351 від 20.07.2007р. "Про визначення способу приватизації об'єкта незавершеного будівництва і створення комунальної установи "Самарь".

Стягнути з Новомосковської міської ради Дніпропетровської області (51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Радянська, 14, код ЄДРПОУ 35204217) на користь державного бюджету в особі управління Державного казначейства в Жовтневому районі м. Дніпропетровська в ГУДКУ в Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 24246786, р/р 31118095700005, МФО 805012) 85,00 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.) - державного мита, видати наказ.

Стягнути з Новомосковської міської ради Дніпропетровської області (51200, Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Радянська, 14, код ЄДРПОУ 35204217) на користь державного бюджету в особі управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 24246786, р/р 3121726470005 в відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видати наказ.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та в цей термін може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

СуддяО.О. Коваленко Повне рішення складено

13.09.2011р.