ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 311
РІШЕННЯ
Іменем України
05.09.2011Справа №5002-18/3317-2011 за позовом Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора, АР Крим, м. Сімферополь (95034, м. Сімферополь, вул. Дзержинського, 6) в інтересах держави в особі:
1) Ради міністрів АР Крим, м. Сімферополь (9500, м. Сімферополь, пр. Кірова, 13)
2) Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим, м. Сімферополь (95038, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 114)
До відповідачів: 1) Сакської районної державної адміністрації в АР Крим, АР Крим, м. Саки (96500, м. Саки, вул. Леніна, 15)
2) Приватного підприємства "Югпромсервіс", АР Крим, Сакський район, с. Прибережне (96560, Сакський район, с. Прибережне, вул. Каламитська, 16)
про визнання протиправним та скасування розпорядження і визнання недійсним договору оренди землі.
Суддя І.К. Осоченко
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача -1 ОСОБА_1 зав. Відділом правової політики, дов. від 24.02.2011 № 01-01/409.
Від позивача -2 не зявився.
Від відповідача -1 не зявився
Від відповідача -2 не зявився
Прокурор Казаннік О.С., посвідчення.
Суть спору: Сімферопольський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Ради міністрів АР Крим, м. Сімферополь та Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим, м. Сімферополь - позивач звернувся до господарського суду АР Крим із позовною заявою до Сакської районної державної адміністрації та Приватного підприємства "Югпромсервіс"- відповідачів, в якій просить суд визнати противоправним та скасувати розпорядження Сакської районної державної адміністрації в АР Крим №756-р від 29.04.2009 «Про надання в оренду земельну ділянку ПП «Югпромсервіс» для комерційного використання для обслуговування автозаправної станції з комплексним обслуговуванням автотранспорту на території Ліснівської сільської ради Сакського району»; визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 17.08.2009, укладений між Сакською районною державною адміністрацією та ПП «Югпромсервіс», площею 0,9243 га на території Ліснівської сільської ради, зареєстрований у КРФ «Державне підприємство ДЗК при Держкомземі України» за № 040902500059.
Позовні вимоги мотивовані тим, що проведеною перевіркою встановлено, що розпорядженням Сакської районної державної адміністрації в АР Крим № 756-р від 29.04.2009 р. надано в оренду земельну ділянку ПП «Югпромсервіс» для комерційного використання для обслуговування автозаправної станції з комплексним обслуговуванням автотранспорту на території Ліснівської сільської ради Сакського району.
Відповідно до укладеного між відповідачами договору оренди земельної ділянки вона передається в оренду для комерційного використання, а тому голова Сакської районної державної адміністрації, підписуючи цій договір, в даному випадку не мав необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Сакська районна державна адміністрація в АР Крим приймаючи розпорядження № 756-р від 29.04.2009 р. перевищила надані законом повноваження та прийняла не законне розпорядження, що і стало підставою для звернення Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Ради міністрів АР Крим та Республіканського комітету по земельних ресурсах для звернення із позовом до суду.
16.08.2011 року на адресу господарського суду від позивача-1 надійшли письмові пояснення, в яких позивач-1 зазначає, що позовні вимоги Сімферопольського міжрайонного прокурора підлягають задоволенню. Суд залучив такі пояснення до матеріалів справи.
05.09.2011 від прокурора надійшла заява № 2429 від 05.09.2011, в якій прокурор вказує, що при підготовці позовної заяви, допущено технічну помилку у пункті 2 прохальної частини позову ,у звязку із чим просить вважати пункт 2 прохальної частини позовної заяви викладеним у наступній редакції: «визнати недійсним розпорядження Сакської районної державної адміністрації в АР Крим №756-р від 29.04.2009 «Про надання в короткострокову оренду земельну ділянку Приватному підприємству «Югпромсервіс» для комерційного використання для обслуговування автозаправної станції з комплексним обслуговуванням автотранспорту на території Ліснівської сільської ради Сакського району».
Суд приймає таку заяву прокурора до свого розгляду.
Представники позивача 2, відповідача-1 та відповідача-2 у судове засідання 05.09.2011 не зявились, про причини неявки суд не повідомили, про час та місце розгляду справи були проінформовані належним чином - рекомендованою кореспонденцією.
Слухання справи відкладалося у порядку, передбаченому статтею 77 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи, що участь у судових засіданнях є правом відповідачів, яким вони не скористувалися, суд вважає можливим розглянути дану справу за відсутністю відповідачів у порядку ст. 75 ГПК України на підставі матеріалів, які наявні у справі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача 1, думку прокурора, суд
ВСТАНОВИВ:
Розпорядженням Сакської районної державної адміністрації в АР Крим № 756-р від 29.04.2009 р. надано в оренду земельну ділянку ПП «Югпромсервіс» для комерційного використання для обслуговування автозаправної станції з комплексним обслуговуванням автотранспорту на території Ліснівської сільської ради Сакського району.
На підставі вищевказаного розпорядження, 17.08.2009 між Сакською районною державною адміністрацією в АР Крим та Приватним підприємством «Югпромсервіс» укладено договір оренди землі.
Відповідно до пункту 1 договору, орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для комерційного використання для обслуговування автозаправної станції з комплексним обслуговуванням автотранспорту, яка знаходиться за межами населених пунктів, з північно-західної сторони автодороги «Сімферополь-Євпаторія» на відстані 250 метрів західніше будівлі вокзалу залізничної станції «Прибережне» на території Ліснівської сільської ради Сакського району, с. Прибережне, вул. Каламитська, 16.
14.07.2011 Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель АР Крим проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства Сакською районною державною адміністрацією.
В ході такої перевірки встановлено, що Сакська районна державна адміністрацію при прийнятті розпорядження № 756-р від 29.04.2009 порушила вимоги статті 122 Земельного кодексу України, оскільки прийняття такого розпорядження виходить за межі повноважень Сакської районної державної адміністрації, а відноситься до повноважень Ради міністрів АР Крим.
За результатами вказаної перевірки складено Акт від 14.07.2011 (а.с. 11-12).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Ради міністрів АР Крим та Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Органами виконавчої влади, які мають право розпоряджатися земельними ділянками за межами населених пунктів, є Кабінет Міністрів України, обласні державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районні державні адміністрації (частина 4 статті 4 Закону уКраїни «Проенду землі»).
Розмежування повноважень між органами виконавчої влади стосовно передачі земельних ділянок у власність або у користування визначено у статті 122 Земельного кодексу України.
Частиною 3 статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) сільськогосподарського використання;
б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті;
в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.
Таким чином, Земельний кодекс України обмежує обсяг цивільної дієздатності районних державних адміністрації в частині передачі у власність або у користування земельних ділянок, визначаючи перелік цільового використання земель.
Спірними розпорядженням та договором оренди землі надана земельна ділянка для обслуговування автозаправної станції в комерційних цілях, що не належить до повноважень районної державної адміністрації, так як така передача не пов'язана з правом районної державної адміністрації, визначеним частиною 3 статті 122 Земельного кодексу України, передавати земельні ділянки у користування для сільськогосподарського використання, ведення водного господарства, будівництва шкіл, закладів культури, лікарень, дитячих садків.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Додержання принципу законності направлене на недопущення свавілля в органах державної влади та місцевого самоврядування та передбачає, перш за все, прийняття субєктами владних повноважень законних актів, тобто певної форми актів, виданих у визначеному порядку компетентними органами в межах їх повноважень.
Відповідно до пункту 2 розяснення Президії Вищого арбітражного Суду України від 26.01.2000 року № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, повязаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів» підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та / або визначений законом компетенції органу, який видав цей акт.
Підсумовуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, вважає, що позовні вимоги щодо визнання недійсним розпорядження Сакської районної державної адміністрації в АР Крим №756-р від 29.04.2009 «Про надання в короткострокову оренду земельну ділянку Приватному підприємству «Югпромсервіс» для комерційного використання для обслуговування автозаправної станції з комплексним обслуговуванням автотранспорту на території Ліснівської сільської ради Сакського району», підлягають задоволенню.
Прокурор у своїй позовній заяві просить визнати недійсним договір оренди землі від 17.08.2009, укладений між Сакською районною державною адміністрацією та ПП «Югпромсервіс», площею 0,9243 га на території Ліснівської сільської ради, зареєстрований у КРФ «Державне підприємство ДЗК при Держкомземі України» за № 040902500059.
Судом встановлено, що дійсно, 17.08.2009 між Сакською районною державною адміністрацією в АР Крим та Приватним підприємством «Югпромсервіс» укладено договір оренди землі.
Відповідно до пункту 1 договору, орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для комерційного використання для обслуговування автозаправної станції з комплексним обслуговуванням автотранспорту.
Підставою для укладення вказаного договору оренди землі слугувало розпорядження Сакської районної державної адміністрації в АР Крим №756-р від 29.04.2009 «Про надання в короткострокову оренду земельну ділянку Приватному підприємству «Югпромсервіс» для комерційного використання для обслуговування автозаправної станції з комплексним обслуговуванням автотранспорту на території Ліснівської сільської ради Сакського району».
Стаття 203 Цивільного кодексу України передбачає загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до статті 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання сторонами (стороною) на момент вчинення правочину вимог, встановлених статтею 203 Цивільного кодексу України.
Оскільки судом вище встановлено, що Сакська районна державна адміністрація в АР Крим не мала необхідний обсяг цивільної дієздатності на прийняття розпорядження № 756-р від 29.04.2009 щодо передачі в оренду земельної ділянки для комерційного використання, та враховуючи те, що вище судом визнане недійсним розпорядження Сакської районної державної адміністрації в АР Крим №756-р від 29.04.2009, то, як наслідок, підлягає визнанню недійсним і договір оренди землі від 17.08.2009, укладений між Сакською районною державною адміністрацією та ПП «Югпромсервіс», площею 0,9243 га на території Ліснівської сільської ради, зареєстрований у КРФ «Державне підприємство ДЗК при Держкомземі України» за № 040902500059.
Судові витрати відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України відносяться на відповідачів.
05.09.2011 у судовому засіданні судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 07.09.2011.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 22, 49, 79, 82 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Прийняти до свого розгляду заяву прокурора № 2429 від 05.09.2011.
2.Позов задовольнити.
3.Визнати недійсним розпорядження Сакської районної державної адміністрації в АР Крим №756-р від 29.04.2009 «Про надання в короткострокову оренду земельну ділянку Приватному підприємству «Югпромсервіс» для комерційного використання для обслуговування автозаправної станції з комплексним обслуговуванням автотранспорту на території Ліснівської сільської ради Сакського району».
4.Визнати недійсним договір оренди землі від 17.08.2009, укладений між Сакською районною державною адміністрацією в АР Крим (96500, м. Саки, вул. Леніна, 15; код ЄДРПО України 04055541) та Приватним підприємством «Югпромсервіс» (96560, Сакський район, с. Прибережне, вул. Каламитська, 16; код ЄДРПО України 30438910), площею 0,9243 га на території Ліснівської сільської ради, зареєстрований 09.11.2009 у Сакському відділі Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах за № 040902500059.
5.Стягнути з Сакської районної державної адміністрації в АР Крим (96500, м. Саки, вул. Леніна, 15; код ЄДРПО України 04055541) в дохід державного бюджету України (р/р 31115095700002 в банку одержувача ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200) 127,50 грн. державного мита.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
6.Стягнути з Сакської районної державної адміністрації в АР Крим (96500, м. Саки, вул. Леніна, 15; код ЄДРПО України 04055541) в дохід державного бюджету України (Отримувач: Державний бюджет м. Сімферополь; р/р 31214264700002; банк одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь, код ЄДРПОУ 34740405, МФО 824026; код платежу: 22050003) 118,00 грн. витрат, пов'язаних із забезпеченням судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
7.Стягнути з Приватного підприємства "Югпромсервіс" (96560, Сакський район, с. Прибережне, вул. Каламитська, 16; код ЄДРПО України 30438910) в дохід державного бюджету України (р/р 31115095700002 в банку одержувача ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, ЗКПО 34740405, код платежу 22090200) 127,50 грн. державного мита.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
8.Стягнути з Приватного підприємства "Югпромсервіс" (96560, Сакський район, с. Прибережне, вул. Каламитська, 16; код ЄДРПО України 30438910) в дохід державного бюджету України (Отримувач: Державний бюджет м. Сімферополь; р/р 31214264700002; банк одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь, код ЄДРПОУ 34740405, МФО 824026; код платежу: 22050003) 118,00 грн. витрат, пов'язаних із забезпеченням судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки КримОсоченко І.К.