Рішення № 18174357, 13.09.2011, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
13.09.2011
Номер справи
5015/4666/11
Номер документу
18174357
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.09.11 Справа№ 5015/4666/11

За позовом: Львівської міської ради, м. Львів,

до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю "Гурман", м. Львів,

третя особа 1, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача:Галицька районна адміністрація Львівської міської ради,

м. Львів,

третя особа 2, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, на стороні позивача:Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, м. Львів,

про: демонтаж самочинного будівництва.

Суддя М. М. Синчук

За участю представників:

позивача:ОСОБА_1 довіреність №1.7 вих-47 від 28.02.2011 р.,

відповідача:не зявився.

третя особа 1:ОСОБА_2 довіреність №4-31-1641 від 12.09.2011 р.,

третя особа 2:не зявився.

На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Львівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гурман", за участю третіх осіб 1, 2: Галицька районна адміністрація Львівської міської ради, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області про демонтаж самочинного будівництва. Ухвалою від 16.08.2011 р. провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 30.08.2011 р.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач без дозволу власника земельної ділянки та дозвільних документів на ведення будівництва здійснив самочинне будівництво на орендованій земельній ділянці.

Наведене стало підставою для звернення позивача до суду з вимогою зобовязати відповідача за власні кошти демонтувати самочинно здійснене будівництво за адресою: м. Львів, просп. В.Чорновола, 2.

В судове засідання 30.08.2011 р. представник позивача не зявився, через канцелярію суду 26.08.2011 р. подав клопотання про відкладення розгляду справи, у звязку з тим, що уповноважений представник перебуває у відпустці (копія наказу додається до матеріалів справи), вимог ухвали суду від 16.08.2011 р. не виконав.

В судове засідання 30.08.2011 р. представник відповідача не зявився, через канцелярію суду подав клопотання про відкладення розгляду справи, у звязку з тим, що уповноважений представник відповідача перебуває у відрядженні, вимог ухвали суду від 16.08.2011 р. не виконав (копія наказу додається до матеріалів справи) .

В судове засідання 30.08.2011 р. представник третьої особи 1 зявився, надав пояснення по суті спору.

В судове засідання 30.08.2011 р. представник третьої особи 2 не зявився, незважаючи на те, що був належним чином та завчасно повідомлений про час та місце розгляду справи судом, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення №06154281 від 18.08.2011 р., причин неприбуття в судове засідання не повідомив.

В судовому засіданні 30.08.2011 р. розгляд справи відкладено на 13.09.2011 р.

В судове засідання 13.09.2011 р. представник позивача зявився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

В судове засідання 13.09.2011 р. представник відповідача не зявився, незважаючи на те, що був належним чином та завчасно повідомлений про час та місце розгляду справи судом, про що свідчить реєстр відправленої рекомендованої кореспонденції (є в матеріалах справи), причин неприбуття в судове засідання не повідомив, вимог ухвали суду від 16.08.2011 р. не виконав.

В судове засідання 13.09.2011 р. представник третьої особи 1 зявився, надав суду письмове пояснення в якому зазначив, що заявлені позовні вимоги підтримує повністю. Вказав, що земельна ділянка на просп. Чорновола, 2 у м. Львові площею 0,0213 га надана позивачем в оренду відповідачу для обслуговування торговельного тимчасового павільйону без права капітального будівництва, а не для будівництва нерухомості, а також зазначив, що у відповідача відсутні дозвільні документи на ведення будівництва.

В судове засідання 13.09.2011 р. представник третьої особи 2 не зявився, незважаючи на те, що був належним чином та завчасно повідомлений про час та місце розгляду справи судом, причин неприбуття в судове засідання не повідомив, вимог ухвали суду від 30.08.2011 р. не виконав.

Суд, керуючись ст. 75 ГПК України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності пояснень (заперечень) відповідача щодо заявлених позовних вимог та представника відповідача у судовому засіданні, за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.

Вислухавши представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.

Ухвалою Львівської міської ради від 01.07.2004 року № 1637 ТОВ "Гурман" погоджено місце розташування земельної ділянки та дозволено виготовлення проекту відведення в оренду терміном на 5 років земельної ділянки на просп. В.Чорновола, 2 площею 0,0108 га для обслуговування торговельного павільйону та земельної ділянки площею 0,0105 га для влаштування літнього майданчика.

Розглянувши звернення ТОВ Гурман" від 08.10.2004 року № 2-9295, Львівська міська рада ухвалою від 04.11.2004 року № 1877 затвердила ТОВ Гурман" проект відведення земельної ділянки та надала в оренду терміном на 5 років земельну ділянку площею 0,0108 га для обслуговування торговельного тимчасового павільйону та земельну ділянку площею 0,0105 га для влаштування літнього майданчика на просп. В.Чорновола, 2 в м. Львові.

На виконання ухвали міської ради 10.03.2005 року між ТОВ «Гурман»та Львівською міською радою було укладено договір оренди землі № Г-184, згідно якого орендодавець - Львівська міська рада надає, а орендар - ТОВ «Гурман»приймає в строкове платне користування земельну ділянку на просп. Чорновола, 2 у м. Львові для обслуговування торговельного тимчасового павільйону та влаштування літнього майданчика.

Розглянувши звернення ТОВ "Гурман" від 05.11.2009 року № 5-12090, висновок управління архітектури департаменту містобудування від 10.11.2009 року № 5-12129/2401, Львівська міська рада ухвалою від 12.11.2009 року № 3074 продовжила на 5 років відповідачу термін оренди земельної ділянки площею 0,0213 га на просп. В.Чорновола, 2 для обслуговування торговельного тимчасового павільйону без права капітального будівництва за рахунок земель житлової та громадської забудови за функцією використання - землі комерції.

29.12.2009 року між Львівською міською радою та відповідачем укладено договір оренди землі № Г-833, згідно якого ТОВ «Гурман»приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0213 га на просп. В.Чорновола, 2 для обслуговування торговельного тимчасового павільйону. Умовами даного договору передбачено, що орендар має право лише за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди.

04.02.2011 року господарським судом Львівської області винесено рішення у справі № 31/209-2010 за позовом ТОВ «Гурман»до ТОВ «Дормінерал»про усунення перешкод у користуванні майном, яким за ТОВ «Гурман»визнано право власності на нежитлову будівлю, що знаходиться за адресою: м. Львів, просп. Чорновола, 2, загальною площею 80,3 кв.м.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 01.06.2011 року рішення господарського суду Львівської області від 04.02.2011 року у справі 31/209-2010 скасоване, та прийнято нове рішення, яким в задоволенні позову ТОВ «Гурман»відмовлено. Зазначена постанова Львівського апеляційного господарського суду набрала законної сили.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 01.06.2011 року у справі № 31/209-2010 встановлено факт самочинного будівництва на просп. Чорновола, 2 у м. Львові.

Відповідно до ч. 2 ст. 35 ГПК України факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Проведення відповідачем самочинного будівництва підтверджується також технічним паспортом, виготовленим 04.01.2011 року ОКП ЛОР «БТІ та ЕО».

При винесенні рішення суд виходив з наступного.

Згідно ст. 375 Цивільного кодексу України лише власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам.

Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Відповідно до ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Аналогічна норма передбачена у п. 1.2. Положення про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м. Львові, затвердженого рішенням Львівської міської ради від 06.05.2005 року № 406.

Згідно ч. 4 ст. 376 ЦК України якщо власник (користувач) земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.

На момент здійснення самочинного будівництва був чинним Закон України «Про планування та забудову територій», відповідно до ст. 24 якого передумовою надання дозволу на будівництво об'єктів містобудування є виділення або наявність виділеної земельної ділянки у власність або користування та обов'язковість отримання дозволу на будівництво від виконавчих органів відповідних рад. Однак, дозвіл на будівництво відповідачу не надавався. Крім того, відповідно до ст. 22 Закону України «Про основи містобудування»(в редакції, чинній на момент здійснення самочинного будівництва) забудова земельних ділянок, що надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою у порядку, передбаченому законом, та отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Право на забудову (будівництво) виникає щодо земельних ділянок, визначених для містобудівних потреб містобудівною документацією, місцевими правилами забудови. Право на забудову (будівництво) полягає у можливості власника, користувача земельної ділянки здійснювати на ній у порядку, встановленому будівництво об'єктів містобудування, перебудову або знесення будинків та споруд.

Відповідно до ст. 36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до І - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводять відповідні інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.

Частина 8 ст. 36 вказаного Закону встановлює, що замовник зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або з дня набуття права на виконання будівельних робіт відповідно до частини п'ятої цієї статті письмово поінформувати виконавчий орган сільської, селищної, міської ради або місцеву державну адміністрацію за місцезнаходженням об'єкта будівництва про початок виконання будівельних робіт.

Статтею 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»передбачено, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що належать до IV і V категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт видається відповідними інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Фізична або юридична особа, яка подала до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати вихідні дані для проектування об'єкта будівництва. Вихідні дані повинні міститися у повному обсязі в загальнодоступній містобудівній документації на місцевому рівні. Основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; завдання на проектування, що визначають обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень та властивостей об'єкта містобудування, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складаються з урахуванням містобудівних умов та обмежень, технічних умов (ст. 29 вказаного Закону).

Як зазначалося вище, відповідачем проведено будівництво без дозвільних документів на ведення будівництва, а також без дозволу на будівництво власника земельної ділянки - територіальної громади м. Львова в особі Львівської міської ради.

На підставі викладеного, враховуючи те, що земельна ділянка на просп. Чорновола, 2 у м. Львові площею 0,0213 га надана Львівською міською радою в оренду відповідачу для обслуговування торговельного тимчасового павільйону без права капітального будівництва, а не для будівництва об'єкту нерухомості, а також відсутність у ТОВ «Гурман»дозвільних документів на ведення будівництва, вимоги позивача про зобовязання відповідача за власні кошти демонтувати самочинно здійснене будівництво за адресою: м. Львів, просп. В.Чорновола, 2., є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 ГПК України державне мито покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених вимог. При задоволенні позову витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача. Таким чином, оскільки судове рішення прийнято на користь позивача, державне мито та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу потрібно покласти на відповідача.

Враховуючи наведене, керуючись ст. 376 ЦК України, ст. ст. 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1.Позов задоволити повністю.

2.Зобовязати Товариство з обмеженою відповідальністю "Гурман" (адреса: вул. Бойчука, 10/16, м. Львів, 79053, ідент. код 30163538), за власні кошти, демонтувати самочинно здійснене будівництво за адресою: м. Львів, просп. В.Чорновола, 2.

3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гурман" (адреса: вул. Бойчука, 10/16, м. Львів, 79053, ідент. код 30163538) на користь Львівської міської ради (адреса: пл. Ринок, 1, м. Львів, 79008; іден. код 04055896) 85,00 грн. відшкодування витрат на оплату державного мита, 236,00 грн. відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

4. Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України.

Суддя Синчук М.М.