ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
09.07.08 р. Справа № 8/48пн
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД", м.Донецьк, ЄДРПОУ 31018243
до відповідача Горлівської міської ради Донецької області, м.Горлівка, ЄДРПОУ 04052749
про визнання права та спонукання виконати дії
Суддя Ємельянов А.С.
Представники:
від позивача: Крещенко В.В. – по дов.
від відповідача: не з’явився
В засіданні суду брали участь:
Згідно із ст.77 ГПК України в засіданні суду
оголошувалась перерва з 28.05.2008р. по 10.06.2008р.
СУТЬ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД", м.Донецьк, позивач, звернувся до господарського суду з позовною заявою до відповідача, Горлівська міська рада Донецької області, м.Горлівка про:
- визнання права на оренду земельної ділянки по бул.Димитрова у м.Горлівка для будівництва торгівельно-розважального центру в порядку, передбаченому Земельним кодексом України;
- зобов’язання відповідача вчинити певні дії щодо укладання договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,3620 га строком на 49 років для будівництва торгівельно-розважального центру по бул.Димитрова у м.Горлівка з Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД" відповідно до п.3.2 рішення №1V/28-15 від 22.12.2005р. Горлівської міської ради Донецької області.
На підставі ст.22 Господарськогго процесуального кодексу України позивачем згідно із заявою №69 від 18.06.2008р. заявлені вимоги про:
- визнання права на отримання в оренду земельної ділянки загальною площею 0,3620 га для будівництва торгівельно-розважального центру з автостоянкою за адресою: бул.Димитрова, м.Горлівка, Донецька область, шляхом підписання прямого договору оренди з Горлівською міською радою Донецької області в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача з листом до Горлівського міського голови.
- зобов’язання відповідача укласти договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,3620 га строком на 5 років для будівництва торгівельно-розважального центру з автостоянкою за адресою: бул.Димитрова, м.Горлівка, Донецька область відповідно до п.3.2 рішення №1V/28-15 від 22.12.2005р. Горлівської міської ради Донецької області.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на рішення виконавчого комітету Горлівської міської ради №558/4 від 02.06.2004р. «Про узгодження місця будівництва та розміщення об’єктів», згідно якого було погоджено місто будівництва торгівельно-розважального центру.
За змістом позовної заяви, на підставі рішення №IV/28-15 від 22.12.2005р. Горлівської міської ради «Про припинення права користування земельними ділянками та про передачу земельних ділянок в оренду» було вирішено передати позивачу в оренду строком на п’ять років для будівництва торгівельно-розважального центру із земель житлової та громадської забудови земельну ділянку, що розташована за адресою: Донецька область, м.Горлівка, бул.Димитрова.
Одночасно, як вказує позивач, відповідного договору оренди земельної ділянки з ним підписано не було. Крім того, рішенням №IV/31-33 від 24.02.2006р. Горлівської міської ради було скасовано п.1.2 рішення виконавчого комітету Горлівської міської ради №558/4 від 02.06.2004р. та відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД" у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки.
За твердженням позивача, неправомірна бездіяльність відповідача щодо передання у користування земельної ділянки по бул.Димитрова у м.Горлівка та укладання відповідного договору порушує права позивача на оренду вказаної вище земельної ділянки.
У відзиві №1-2481 від 05.05.2008р. та у судових засіданнях 08.05.2008р. і 02.07.2008р. відповідач проти задоволення позовних вимог в частині визнання права на оренду надав заперечення. Як вказує відповідач, фактично на сесії Горлівської міської ради 22.12.2005р. депутати голосували за рішення №IV/28-15 від 22.12.2005р. з додатками. Проте, у додаток №2 Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД" було включено помилково.
В частині позовних вимог про зобов’язання відповідача укласти договір оренди спірної земельної ділянки, останнім заявлено клопотання про залишення позову без розгляду.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, господарський суд встановив:
Відповідно до ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.
Згідно із ст.ст.13, 41 Конституції України передбачено, що від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Відповідно до ст.ст.142, 143, 144, 145 Конституції України, ч.3 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальної громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Одночасно, ст.151 Господарського кодексу України для здійснення господарської діяльності суб'єктам господарювання гарантується право на отримання у користування земельних ділянок та інших природних ресурсів (в тому числі за плату або на інших умовах) на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів.
Згідно зі ст.16 Закону України "Про оренду землі" в редакції до внесення змін Законами №107-VI від 28.12.2007р., №309-VI від 03.06.2008р., особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього закону.
Як встановлено судом, 20.05.2004р. позивач звернувся до Горлівського міського голови з клопотанням про надання земельної ділянки для будівництва торгівельно-розважального комплексу з автостоянкою на перехресті проспектів Перемоги та бул.Димитрова у м.Горлівка. Внаслідок подання вказаної заяви Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД" у відповідності з положеннями Закону України "Про оренду землі" було реалізовано волевиявлення щодо укладення договору оренди спірної земельної ділянки.
02.06.2004р. виконавчим комітетом Горлівської міської ради було прийнято рішення №558/4 «Про узгодження місця будівництва та розміщення об’єктів», згідно якого було погоджено місто будівництва торгівельно-розважального центру.
13.08.2004р. Горлівським міським управлінням земельних ресурсів з огляду на згоду Горлівської міської ради, позитивні висновки Горлівського міського управління архітектури та містобудування, Горлівської регіональної державної інспекції екологічної безпеки, головного державного санітарного лікаря позивачу надано висновок про попереднє погодження будівництва торгівельно-розважального центру на земельній ділянці (кадастровий номер 1410600000:02:015:0171) на розі пр.Пермоги та бул.Димитрова у Центрально-міському районі м.Горлівка.
Листом №1-3807 від 18.08.2004р. Горлівської міської ради Донецької області було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки при виконанні умов, визначених зацікавленими службами міста та іншими державними виконавчими органами.
У відповідності до Порядку вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №427 від 31.03.2004р., комісією у складі першого заступника міського голови, представників управління земельних ресурсів, управління містобудування та архітектури, міської санітарно-епідеміологічної станції, державної пожежної інспекції, регіональної державної екологічної інспекції, КП «Водоканал», заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів, управління комунальної власності та міського господарства, управління державної автомобільної інспекції, 06.09.2004р. позивачу надано акт №17-01-07-694 вибору та обстеження земельної ділянки, передбаченої для будівництва торгівельно-розважального центру.
08.09.2004р. складено акт встановлення й погодження меж земельної ділянки, за змістом якого будь-яких претензій зі встановлення меж суміжними землевласниками та землекористувачами не заявлено.
Згідно з листами №9/1344-дн від 01.10.2004р. Управління державної автомобільної інспекції та №12/1/4359 від 15.10.2004р. Головного управління МНС України в Донецькій області Товариству з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД" надані технічні умови для розробки проектної документації.
Крім цього, позивачем також були отримані наступні погодження органів державної влади та місцевого самоврядування:
- експертні висновки Горлівської регіональної екологічної інспекції №698 від 03.11.2004р., №777 від 16.12.2004р. та акт №159 від 09.11.2004р. обстеження земельної ділянки;
- висновки №17-01-07-878 від 11.11.2004р. та №19-710 від 07.06.2005р. управління містобудування та архітектури;
- висновок №818 від 26.11.2004р. відділу культури виконавчого комітету Горлівської міської ради;
- висновок №130 від 06.12.2004р. Головного державного санітарного лікаря м.Горлівка.
Горлівським міським управлінням земельних ресурсів, враховуючи проект землеустрою, позивачу надано висновок №383 від 06.05.2005р. про погодження надання в оренду ТОВ "ВОСХОД" земельної ділянки на розі пр.Пермоги та бул.Димитрова у Центрально-міському районі м.Горлівка, а також на підставі дозволу відповідача №1-3807 від18.08.2004р. Горлівським міським управлінням земельних ресурсів позивачу надано умови відведення земельної ділянки №365 від 06.09.2005р.
Тобто, за висновками суду, позивачем проводилися дії, спрямовані на фактичне отримання в оренду земельної ділянки по бул.Димитрова у м.Горлівка.
Внаслідок внесення змін Законами України від 28.12.2007р. N107-VI та від 03.06.2008р. N309-VI до ст.16 Закону України "Про оренду землі" та ст.124 Земельного кодексу України, набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, має здійснюватись виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
З висновками суду, правовідносини щодо оренди землі виникли між органами місцевого самоврядування та позивачем з моменту подання клопотання щодо надання в оренду спірної земельної ділянки, тобто, до набрання чинності змінами до ст.16 Закону України "Про оренду землі" та ст.124 Земельного кодексу України.
Згідно ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.4 п.3 мотивувальної частині рішення Конституційного суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99 норми ст.58 Конституції України можуть розповсюджуватись на юридичні особи.
Крім цього, як було зазначено в рішенні Конституційного суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 Конституція України у статті 92 визначила сфери, зокрема бюджетну, які мають врегульовуватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів.
Таким чином, Конституційний Суд України в своєму рішенні дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Згідно з резолютивною частиною рішення Конституційного суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 визнано неконституційними положення пункту 2 та пункту 8 розділу II Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Відповідно до ч.6 ст.16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла при подачі позивачем заявки на оренду землі, проведення відповідними органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування аукціону або конкурсу щодо набуття права оренди земельної ділянки вимагається у разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки.
Одночасно, за змістом матеріалів справи, стосовно оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: м.Горлівка, бул.Димитрова, була подана тільки одна заявка - ТОВ „ВОСХОД”. Відповідачем вказані обставини не спростовані, доказів подання заявок іншими особами до матеріалів справи не надано.
Таким чином, виходячи з того, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, враховуючи, що позивач є єдиною особою, яка реалізувала своє право на оренду спірної земельної ділянки, позивач має право на набуття в оренду земельної ділянки в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення позивача з відповідним листом до Горлівського міського голови.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим кодексом.
В силу ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до пункту 34 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Статтею 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” визначені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до п.б ч.1 ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, передача земельних ділянок комунальної власності у користування відповідно до цього Кодексу.
Як встановлено судом, 22.12.2005р. відповідачем було прийнято рішення №IV/28-15 від 22.12.2005р. «Про припинення права користування земельними ділянками та про передачу земельних ділянок в оренду», за умовами якого було вирішено передати позивачу в оренду строком на п’ять років для будівництва торгівельно-розважального центру із земель житлової та громадської забудови земельну ділянку, що розташована за адресою: Донецька область, м.Горлівка, бул.Димитрова.
На момент розгляду справи вказане рішення Горлівської міської ради у встановленому законом порядку не скасовано та є дійсним.
Посилання відповідача на те, що в рішення №IV/28-15 від 22.12.2005р. Горлівської міської ради Товариство з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД", у якості орендаря, було включено помилково суд до уваги не приймає з огляду на таке:
Як вказувалося вище, згідно із пунктом 34 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до пункту 14 статті 46 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” порядок скликання сесії ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради.
Рішенням Горлівської міської ради №IV/1-3 від 26.04.2002р. був затверджений регламент Горлівської міської ради.
Згідно з п.22 Регламенту проекти рішень місцевої ради з додатками всіх необхідних документів підлягають обов’язковому узгодженню з посадовими особами, які приймають участь в підготовці, виконанні та здійсненні контролю за вказаним рішенням, головами постійних комісій в залежності від напрямку, секретарем міської ради, юридичною службою.
Тобто, до винесення проекту рішення на розгляд сесії ради, останній погоджується з відповідними посадовими особами, комісіями та службами.
Відповідно до статті 37 Регламенту за рішенням міської ради текст рішення на засіданні міської ради може не оголошуватись, якщо текст проекту наданий депутатам.
Як вбачається зі змісту протоколу І етапу двадцять восьмої сесії Горлівської міської ради IV скликання від 22.12.2005р. на порядку денному пунктом 16 значиться проект рішення „Про припинення права користування земельними ділянками та про передачу земельних ділянок в оренду”. Згідно зі змістом вказаного протоколу наслідком розгляду цього питання є прийняття рішення №IV/28-15 від 22.12.2005р. „Про припинення права користування земельними ділянками та про передачу земельних ділянок в оренду”.
Відповідно до пунктів 3, 4, та 7 рішення Горлівської міської ради №IV/28-15 від 22.12.2005р. міська рада вирішила:
- затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передати юридичним та фізичним особам земельні ділянки із земель запасу територіальної громади –в оренду на 1 рік згідно із додатком 1; в оренду на 5 років згідно із додатком 2; в оренду на 10 років згідно із додатком 3; в оренду на 15 років згідно із додатком 4;
- рекомендувати юридичним та фізичним особам, зазначеним у додатках – 14-денний термін з дня прийняття цього рішення звернутись до міської ради з приводу укладення договору оренди землі; у 2-місячний термін з дня прийняття цього рішення оформити договори оренди землі та зареєструвати їх у порядку, передбаченому законодавством;
- рекомендувати юридичним та фізичним особам, у тому числі, ТОВ „ВОСХОД” дотримуватись обмежень при використанні переданих земельних ділянок згідно із державними будівельними нормами ДБН-360-92**, відомчими санітарними нормами та іншими санітарними документами.
Таким чином, за висновками суду, під час голосування за проект рішення був відомий весь перелік орендарів, враховуючи, що навіть коли повний текст проекту рішення на сесії не оголошувався, останній у відповідності до 37 Регламенту повинен був бути наданий для ознайомлення та голосування всім депутатам. Крім того, у п.7 зазначеного рішення ТОВ „ВОСХОД” рекомендовано дотримуватись обмежень при використанні переданих земельних ділянок згідно із державними будівельними нормами ДБН-360-92**, відомчими санітарними нормами та іншими санітарними документами.
Одночасно, у судовому засіданні відповідачем було повідомлено суд про те, що фактично на сесії Горлівської міської ради 22.12.2005р. депутати голосували за рішення №IV/28-15 від 22.12.2005р. з додатками. Як встановлено судом, на момент голосування за прийняття вказаного рішення ТОВ „ВОСХОД” було включено у додаток №2.
Тобто, проголосувавши за прийняття рішення №IV/28-15 від 22.12.2005р., депутати проголосували, в тому числі, за надання в оренду позивачу строком на п’ять років земельної ділянки 0,3620 га, розташованої за адресою: бул.Димитрова, м.Горлівка, Донецька область.
Положеннями ст.40 Регламенту Горлівської міської ради встановлено, що рішення міської ради в 5-денний термін з моменту його прийняття може бути призупинене міським головою і внесено на повторний розгляд з обґрунтуванням зауважень. Рада зобов’язана в двотижневий термін вдруге розглянути рішення. Таким чином, регламент чітко визначає – яким чином має відбуватись розгляд будь-яких зауважень до прийнятого рішення міської ради.
При цьому, чинне законодавство та Регламент не містять в собі поняття „помилково внесено” та не надають можливість виправлення помилки шляхом вилучення посадовцями Горлівської міської ради тих чи інших положень з тексту прийнятого радою рішення без проведення пленарного засідання.
При розгляді спору, який виник між сторонами по справі, господарський суд не приймає до уваги рішення №IV/31-33 від 24.02.2006р. Горлівської міської ради „Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки по бул.Димитрова для будівництва торігвельно-розважального центру ТОВ „Восход” та передачі означеної земельної ділянки в оренду”, враховуючи наступне:
Відповідно до пункту 9 статті 123 Земельного кодексу України рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
Виходячи зі змісту рішення, підставою для скасування п.1.2 рішення виконавчого комітету Горлівської міської ради №558/4 від 02.06.2004р. «Про узгодження місця будівництва та розміщення об’єктів” та відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою відповідачем вказано ті обставини, що будівництво торгівельно-розважального центру заплановано виконати у межах червоних ліній вулиці, що призводить до порушення ст.23 Закону України „Про планування та забудову територій”.
Проте, за висновками суду, зазначені підстави не відповідають фактичним обставинам, враховуючи наявний у матеріалах справи висновок №17.01-19-710 від 07.06.2005р. Управління містобудування та архітектури Горлівської міської ради, за змістом якого будівництво торгівельно-розважального центру не зачіпає меж червоних ліній.
Крім того, за приписами ч.3 ст.14 Закону України „Про планування та забудову територій” відповідно до планів червоних ліній сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи в межах повноважень, визначених законом, а також Київська та Севастопольська міські державні адміністрації у разі делегування їм таких повноважень вирішують, зокрема, питання вибору, надання у власність або користування (оренду) земельних ділянок, встановлюють на відповідній території єдині умови та обмеження використання земель, визначених для містобудівних потреб.
Одночасно, враховуючи підписання комісією акту вибору №17-01-07-694 від 06.09.2004р. земельної ділянки, розташованої на розі пр.Перемоги та бул.Димитрова у м.Горлівка, за висновками суду, у відповідності до плану червоних ліній вирішено питання меж спірної земельної ділянки.
Таким чином, враховуючи положення ч.2 ст.4 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи судом не прийнято до уваги рішення №IV/31-33 від 24.02.2006р. Горлівської міської ради „Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки по бул.Димитрова для будівництва торігвельно-розважального центру ТОВ „Восход” та передачі означеної земельної ділянки в оренду”.
За таких обставин, враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги прийняття у відповідності до ст.ст.116, 124 Земельного кодексу України рішення уповноваженого органу місцевого самоврядування про передання позивачу в оренду земельної ділянки, за висновками суду, позивач має право на отримання в оренду земельної ділянки загальною площею 0,3620 га для будівництва торгівельно-розважального центру за адресою: бул.Димитрова, м.Горлівка, Донецька область, шляхом підписання прямого договору оренди з Горлівською міською радою Донецької області в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД" з листом до Горлівського міського голови, внаслідок чого позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Позовні вимоги в частині зобов’язання відповідача укласти договір оренди земельної ділянки підлягають задоволенню з огляду на таке:
Згідно із ст.627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обігу, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ст.187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
За приписом ст.179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Як вказувалось вище, згідно зі ст.16 Закону України "Про оренду землі" в редакції до внесення змін Законами №107-VI від 28.12.2007р., №309-VI від 03.06.2008р. у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього закону.
За приписами ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Як встановлено вище, рішенням Горлівської міської ради №IV/28-15 від 22.12.2005р. «Про припинення права користування земельними ділянками та про передачу земельних ділянок в оренду» вирішено передати позивачу в оренду строком на п’ять років для будівництва торгівельно-розважального центру із земель житлової та громадської забудови земельну ділянку, що розташована за адресою: Донецька область, м.Горлівка, бул.Димитрова.
Таким чином, враховуючи факт прийняття Горлівською міською радою рішення №IV/28-15 від 22.12.2005р., яке на момент розгляду справи не скасовано та є дійсним, суд дійшов висновку про обов'язковість укладання відповідачем з позивачем відповідного договору оренди земельної ділянки.
За висновками суду, з боку відповідача припущено неправомірне ухилення від встановленого законодавством порядку укладання договорів оренди земельних ділянок, які знаходяться в комунальній власності, внаслідок чого судом встановлено неправомірну бездіяльність посадових осіб Горлівської міської ради Донецької області відносно надання в оренду позивачу спірної земельної ділянки, що прямо порушує його права та законні інтереси, передбачені Конституцією України та законами України.
За таких обставин, враховуючи, що позовні вимоги про зобов’язання Горлівську міську раду Донецької області укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД" договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,3620 га строком на 5 років для будівництва торгівельно-розважального центру з автостоянкою за адресою: бул.Димитрова, м.Горлівка, Донецька область відповідно до п.3.2 рішення №1V/28-15 від 22.12.2005р. Горлівської міської ради Донецької області доведені позивачем, обгрунтовані матерілами справи та є правомірними, позов в цій частині підлягає задоволенню.
При визначенні підвідомчості цієї справи суд виходив з того, що між сторонами існує спір про право позивача на отримання в оренду спірної земельної ділянки.
Тобто, правовідносини, що склалися між сторонами з приводу наявності чи відсутності у позивача права на оренду носять договірний характер, який є наслідком виниклих між сторонами господарських відносин у сфері землеустрою.
При цьому, відповідач у спірних правовідносинах не здійснює владних повноважень, а виступає як суб'єкт господарських відносин. Таким чином, цей спір підвідомчий господарському суду.
Клопотання відповідача про залишення без розгляду позовних вимог в частині зобов’язання Горлівську міську раду укласти договір оренди спірної земельної ділянки є необґрунтованим.
За висновками суду, розгляд одночасно господарським та адміністративним судом вказаних позовних вимог не є підставою для залишення господарським судом позову без розгляду по п.2 ч.1 ст.81 Господарського процесуального кодексу України, приймаючи до уваги висновки суду щодо підвідомчості цього спору саме господарському суду Донецької області.
За таких обставин, клопотання відповідача залишено судом без задоволення.
У відповідності до ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати підлягають віднесенню на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД", м.Донецьк до Горлівської міської ради Донецької області, м.Горлівка задовольнити повністю.
Визнати право Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД" на отримання в оренду земельної ділянки загальною площею 0,3620 га для будівництва торгівельно-розважального центру з автостоянкою за адресою: бул.Димитрова, м.Горлівка, Донецька область, шляхом підписання прямого договору оренди з Горлівською міською радою Донецької області в порядку, передбаченому Земельним кодексом України та Законом України "Про оренду землі" в редакції, яка діяла на момент звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД" з листом до Горлівського міського голови.
Зобов’язати Горлівську міську раду Донецької області укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю "ВОСХОД" договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,3620 га строком на 5 років для будівництва торгівельно-розважального центру з автостоянкою за адресою: бул.Димитрова, м.Горлівка, Донецька область відповідно до п.3.2 рішення №1V/28-15 від 22.12.2005р. Горлівської міської ради Донецької області.
Стягнути з Горлівської міської ради Донецької області, м.Горлівка на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОСХОД», м.Донецьк витрати по сплаті державного мита в сумі 85 грн. 00 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. 00 коп.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
У судовому засіданні 09.07.2008р. оголошено повний текст рішення.
Суддя Ємельянов А.С.