Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 липня 2011 року № 2а-8435/11/2670
О 16 годині 15 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого Бояринцевої М.А.
при секретарі судового засідання Карпюк О.С.
за участю:
представника позивача: Ларіної В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Київського міського центру зайнятості
до ОСОБА_2
про стягнення незаконно отриманих коштів,
ВСТАНОВИВ:
Київський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_2 незаконно отриманих коштів в розмірі 152,52 грн.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на закони України «Про зайнятість населення», «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року № 307, Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 219, Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним від 13 лютого 2009 року № 60/62 та зазначає, що ОСОБА_2 незаконно отримав матеріальну допомогу по безробіттю в розмірі 152,52 грн., оскільки під час перебування на обліку в Шевченківському районному центрі зайнятості як безробітний працював в Територіальній виборчій комісії № 68 територіального виборчого округу № 96 та отримав заробітну плату за лютий 2010 року в розмірі 243,32 грн.
Відповідач в судове засідання не зявився, пояснення чи заперечення по суті позовних вимог не надав. Відповідачу направлялися ухвала про відкриття провадження у справі, яку відповідач отримав 27 червня 2011 року та повістки про виклик в судове засідання.
Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів (п. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи наведене, а також з огляду на належне повідомлення відповідача про місце, дату та час судового засідання, суд приходить до висновку про розгляд справи за наявними матеріалами та без участі представника відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
24 листопада 2009 року ОСОБА_2 звернувся до Шевченківського районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Закону України «Про зайнятість населення». При цьому, ОСОБА_2 в заяві зазначив, що він не є найманим працівником, не укладав договір цивільно-правового характеру, не отримує пенсію на пільгових умовах і не зареєстрований як фізична особа-підприємець та не веде особистого селянського господарства, земельного паю не має.
Наказом № 9396/6304 від 24 листопада 2009 року Шевченківським районним центром зайнятості ОСОБА_2 надано статус безробітного у звязку з відсутністю підходящої роботи та призначено допомогу по безробіттю застрахованим особам відповідно до статей 22 та 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності.
Відповідно до ст. 22 Закону України від 02.03.2000 № 1533-III «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон №1533-ІІІ) застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Згідно ст. 23 Закону № 1533-ІІІ застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.
15 вересня 2010 року ОСОБА_2 звернувся до Шевченківського районного центру зайнятості із заявою про зняття його з обліку в звязку із самостійним працевлаштуванням.
Наказом № 5392/2978 від 15 вересня 2010 року Шевченківський районний центр зайнятості зняв ОСОБА_2 з обліку відповідно до підпунктів 1 та 2 пункту 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних на підставі абзацу 2 підпункту 1 пункту 20 зазначеного Порядку, в звязку з самостійним працевлаштуванням.
Згідно Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року N 60/62, 19 січня 2011 року Шевченківський районний центр зайнятості звернувся до Державного архіву Київської області із запитом № 268. 27 січня 2011 року за № Х-1 Державним архівом Київської області надана архівна довідка, з якої вбачається, що згідно з розрахунково-платіжними відомостями добових за 7-8 лютого 2010 року по обліку заробітної плати, що зберігаються у документах архівного фонду «Територіальні виборчі комісії територіальних виборчих округів Київської області з виборів Президента України»ОСОБА_2, який працював в Територіальній виборчій комісії № 68 територіального виборчого округу №96 з виборів Президента України, за лютий 2010 року нарахована заробітна плата у розмірі 243,32 грн.
В звязку з виявленими розбіжностями в наданих безробітним документах, 9 лютого 2011 року Шевченківським районним центром зайнятості виданий наказ № 415, яким зобовязано відділ бухгалтерського обліку та соціальних виплат зробити перерахунок виплаченої та нарахованої допомоги по безробіттю ОСОБА_2 за 7 та 8 лютого 2010 року.
Як вбачається із бухгалтерської довідки Шевченківського районного центру зайнятості від 10 лютого 2011 року № 764 сума, яка підлягає поверненню ОСОБА_2 складає 152,52 грн.
Згідно зазначеної довідки, відповідачу за період з 1 лютого по 28 лютого 2010 року виплачено допомогу по безробіттю в розмірі 2038,09 грн.
21 лютого 2011 року Шевченківський районний центр зайнятості за №961 повідомив ОСОБА_2 про необхідність повернення незаконно отриманих коштів у розмірі 152,52 грн. протягом 15 календарних днів після отримання повідомлення, проте відповідач кошти не повернув.
Відповідно до ст. 36 Закону № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку (ст. 39 Закону № 1533-ІІІ).
Відповідно до ст. 23 Закону № 803-XII контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.
Згідно Положення про Київський міський центр зайнятості, затвердженого Директором Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України 05 травня 1997 року, Київський міський центр зайнятості є місцевим органом державної виконавчої влади та місцевим органом державної служби зайнятості, на який, зокрема, покладено обовязок обліку та звітності про витрати коштів з державного фонду сприяння зайнятості населення.
Беручи до уваги те, що під час отримання допомоги по безробіттю ОСОБА_2 працював в Територіальній виборчій комісії № 68 територіального виборчого округу № 96 та отримав заробітну плату за лютий 2010 року в розмірі 243,32 грн., суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Київського міського центру зайнятості задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Київського міського центру зайнятості (юридична адреса: 01033, м.Київ, вул. Жилянська, 47-б, р/р 37179301900001 в Головному управлінні Державного казначейства України в м. Києві, МФО 820019, код 03491091) незаконно отримані кошти в розмірі 152 (сто пятдесят дві) грн. 52 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева
Постанова складена у повному обсязі 25 липня 2011 року.