Постанова № 18140327, 18.08.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2011
Номер справи
9633/11/2070
Номер документу
18140327
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

18 серпня 2011 р. № 2-а- 9633/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В.

за участю секретаря судового засідання - Чубукіної М.В.

представника позивача Корнієнко О.Ф.;

відповідача не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом

Прокурора Дергачівського району Харківської області в інтересах держави в особі Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості

до ОСОБА_2

простягнення заборгованості ,

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Дергачівського району Харківської області в інтересах держави в особі Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому після уточнення позовних вимог просив суд стягнути з ОСОБА_2 на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості вартість наданих соціальних послуг внаслідок умисного невиконання своїх обов'язків та зловживання ними в сумі 8459 грн.22 коп.

В обґрунтування позовних вимог зазначили наступне.

29.10.2010 року ОСОБА_2 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Дергачівського районного центру зайнятості де і була зареєстрована, як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки № 202300310102900001. Відповідач після реєстрації, приховала від державної служби зайнятості дані про те, що вона з 07.04.2008 року по 20.05.2011 року зареєстрована як фізична особа-підприємець, тобто той факт, що вона відносилась до зайнятого населення і не мала права на отримання матеріальної допомоги по безробіттю. 05 листопада 2010 року гр. ОСОБА_2 було надано статус безробітного і призначена виплата допомоги по безробіттю. Загальна сума нарахованої і виплаченої відповідачу допомоги по безробіттю за період з 05 листопада 2010 року по 31 травня 2011 року становила 12270 грн. коп. (дванадцять тисяч двісті сімдесят грн. 64 коп.). Дергачівським районним центром зайнятості 02.06.2011 року було направлено лист-претензію за вихідним №769 та запропоновано повернути незаконно виплачену допомогу по безробіттю за вищевказаний період в добровільному порядку на протязі п'ятнадцяти днів. Станом на 29.06.2011 року загальна сума незаконно отриманих коштів матеріального забезпечення складає 10559 гри. 22 коп., однак 06.07.2011 року, 04.08.2011 року на рахунок Дергачівського РЦЗ громадянкою ОСОБА_2 добровільно перераховані грошові кошти в розмірі 2100,00 грн. в рахунок погашення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, тому вартість наданих соціальних послуг внаслідок умисного невиконання своїх обов'язків та зловживання ними становить 8459 грн.22 коп.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала у повному обсязі та просила його задовольнити.

Відповідач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

29 жовтня 2010 року громадянка ОСОБА_2 звернулась за іням у працевлаштуванні до Дергачівського районного центру зайнятості де і була мреєстрована, як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки № 202300310102900001.

05.11.2010 року відповідачем подана заява про надання статусу безробітної, наказом від 05 листопада 2010 року № НТ101105 з 08.06.2010 р. гр. ОСОБА_2 надано статус безробітної та призначена виплата допомоги по безробіттю як застрахованій особі без урахування страхового стражу відповідно до п.п. 1, 3, 4 ст. 22 та п.1 ст.23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та п.2.1 "Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" з 05.11.2010 р. по 30.10.2011р.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 в період перебування на обліку в Дергачівського РЦЗ, згідно довідки з ЄДРПОУ була зареєстрована як фізична особа-підприємець.

Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" - під час перебування на обліку в центрі зайнятості та отримання матеріального забезпечення по безробіттю з 07.04.2008 року по 20.05.2011 року відповідач була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності.

Позивачем складений акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 15 від 27.05.2011 року.

Згідно до ст.31 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” наказом від 31.05.2011 року за № НТ 110531 ОСОБА_2 припинено виплату допомоги по безробіттю з 31.05.2011 року, перераховано виплати та встановлено вжиття заходів щодо повернення виплачених коштів, також, відповідача було знято з обліку.

Пунктом 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно зі ст. 2 Закону України “Про зайнятість населення” від 01.03.1991 року № 803-XII, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Відповідно до ст. 3 Закону України “Про зайнятість населення”, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство"; в) обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; г) які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу; е) які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах; ж) працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій.

Виходячи з аналізу зазначених норм, а також враховуючи встановлені в ході розгляду справи фактичні обставини справи, суд прийшов до висновку, що відповідач в період з з 07.04.2008 року по 20.05.2011 року в розумінні Закону України “Про зайнятість населення” фактично належав до категорії зайнятого населення та не мав статусу безробітного.

Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №357 від 20 березня 2006 року (далі Порядок), у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 7 зазначеного Порядку, рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю повідомлення про необхідність відшкодування незаконно виплачених особі коштів протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

На підставі виявлених правопорушень з боку ОСОБА_2, директором Дергачівського районного центру зайнятості винесено наказ про повернення коштів №163 від 31.05.2011року, яким передбачено вжиття заходів по поверненню коштів у сумі 12270,64 грн., виплачених відповідачу, як допомога по безробіттю у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю.

Після виявлення факту зайняття підприємницькою діяльністю ОСОБА_2 Дергачівським районним центром зайнятості 02.06.2011 року було направлено лист-претензію за вихідним №769 та запропоновано повернути незаконно виплачену допомогу по безробіттю за вищевказаний період в добровільному порядку на протязі п'ятнадцяти днів.

Судом встановлено, що відповідно до відомості виплат за видами забезпечення за травень 2011 року від 26.05.2011 р. № 467 Дергачівським РЦЗ з гр. ОСОБА_2 було утримано грошову суму у розмірі 1711 грн. 42 коп.

Відповідно до відомості виплат за видами забезпечення за червень 2011 року від 21.06.2011 р. № 521 Дергачівським РЦЗ з гр. ОСОБА_2 було утримано грошову суму у розмірі 913 грн. 78 коп.

06.07.2011 року, 04.08.2011 року на рахунок Дергачівського РЦЗ громадянкою ОСОБА_2 добровільно перераховані грошові кошти в розмірі 2100,00 грн в рахунок погашення незаконно отриманої допомоги по безробіттю.

Загальна сума незаконно отриманих коштів матеріального забезпечення складає 8459 грн.22 коп.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Оскільки у судовому засіданні встановлено факти подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю, що є невиконанням відповідачем своїх обов'язків застрахованої особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітної, а позивачем надано належні та допустимі докази невиконання ОСОБА_2 таких обов'язків, суд дійшов висновку про наявність підстав та обґрунтованість прийнятого директором Дергачівського РЦЗ наказу про повернення коштів №163 від 31.05.2011 року про повернення сум коштів отриманої допомоги по безробіттю.

Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Враховуючи вищевикладене та з огляду на те, що відповідачу за період з 05 листопада 2010 року по 31 травня 2011 року нараховано та виплачено Дергачівським РЦЗ послуги, які відповідачем були частково погашені, залишок суми заборгованості становить у сумі 8459 грн.22 коп., суд дійшов висновку, що зазначена сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, позовні вимоги є законними та обґрунтованими, а позов підлягає задоволенню.

Відповідно із вимогами ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов позовом Прокурора Дергачівського району Харківської області в інтересах держави в особі Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Дергачівського районного центру зайнятості (вул. 1 Травня, 8а, м. Дергачі, Харківська область, 62300, р/р 33176301900200 в ГУ ДКУ Харківської області, МФО 851011 ОКПО 22683229) вартість наданих соціальних послуг в сумі 8459 грн.22 коп. (вісім тисяч чотириста п'ятдесят дев'ять гривень 22 коп.).

3.Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

4.У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 23.08.2011 року.

СуддяСтаросєльцева О.В.