Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2011 р. Справа № 2a-1870/3221/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.
за участю:
секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,
представника позивача - Мазяра Є.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Суми до Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-фінансова група "ОСКО" про стягнення за рахунок коштів на рахунках у банках та готівки податкової заборгованості в сумі 680 грн. 00 коп. ,-
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція в м. Суми (далі по тексту позивач, ДПІ в м. Суми) звернулася до суду з адміністративним позовом до Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-фінансова група "ОСКО" (далі по тексту відповідач, СФ ТОВ "БФГ "ОСКО") про стягнення за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків податкового боргу по комунальному податку в сумі 680 грн. 00 коп. Свої вимоги мотивує тим, що за результатами проведеної 19.11.2010р. органом податкової служби невиїзної документальної перевірки відповідача з питання неподання податкових розрахунків по комунальному податку за 4 квартал 2009 року та 1-3 квартали 2010 р. було складено акт, яким встановлено порушення вимог п.п. «б» 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», абз. 3 п.п. 4.2 п. 4 «Положення про комунальний податок», затвердженого рішенням сесії Сумської міської ради від 25.05.2004 р. №812-МР. У звязку із виявленими порушеннями та на підставі вказаного акту позивачем було винесено податкове повідомлення-рішення, яким визначено суму податкового зобовязання за платежем комунальний податок в розмірі 680 грн. 00 коп. ДПІ в м. Суми, у звязку з несплатою відповідачем податкового боргу в установлені законом строки, вживались заходи щодо стягнення заборгованості, а саме відповідачу направлялася перша податкова вимога, проте вони не призвели до погашення боргу. Посилаючись на вказані обставини та п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, позивач просить суд стягнути з відповідача податковий борг у сумі 680 грн. 00 коп. з рахунків у банку, обслуговуючих такого платника податків.
В судовому засіданні представник позивача Мазяр Є.А. позовні вимоги підтримав у повному обсязі, зазначивши, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена.
Представник відповідача, якому надсилалось повідомлення про день, час і місце розгляду справи за його останнім відомим місцем знаходження в судове засідання повторно не зявився. Згідно довідки Укрпошти “за зазначеною адресою не знаходиться”. Відповідно до положень ч. 11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Відповідач про причини неявки, суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог та клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надсилав, тому суд визнає можливим справу розглядати без участі в судовому засіданні представника відповідача.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного:
В судовому засіданні встановлено, що відповідач - СФ ТОВ "БФГ "ОСКО", 16.02.2009 р. зареєстрований рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради та з 14.04.2009 р. перебуває на обліку платника податків в ДПІ в м. Суми за №28246. Зазначене підтверджується поясненнями представника позивача та копією довідки про взяття на облік платника податків /а.с.24/.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 вищевказаного Закону, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.п. 20.1.18. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до абз. 1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків прямо передбачено законом.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Обовязок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобовязань встановлений також п. 16.1.4. ст.. 16 Податкового кодексу України.
Згідно ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01.01.2011р. та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.
Як вбачається з матеріалів справи, 19.11.2010 року податковим органом була проведена невиїзна документальна перевірка СФ ТОВ "БФГ "ОСКО" щодо дотримання вимог податкового законодавства, а саме з питання неподання відповідачем податкових розрахунків по комунальному податку за 4 квартал 2009 року та 1-3 квартали 2010 року, про що складено акт перевірки від 19.11.2010 р. №9472/152/36391281 /а.с.9/. В ході перевірки було встановлено, що СФ ТОВ "БФГ "ОСКО" не подала податкову звітність по комунальному податку за 4 квартал 2009 року (граничний строк подання 09.02.2010 р., фактично податковий розрахунок комунального податку за 4 квартал 2009 р. не подано) та 1-3 квартали 2010 р. (граничний строк подання податкового розрахунку комунального податку за 1 квартал 2010 р. 10.05.2010 р., фактично податковий розрахунок по комунальному податку за 1 квартал 2010 р. не подано; граничний строк подання податкового розрахунку комунального податку за 2 квартал 2010 р. 09.08.2010 р., фактично податковий розрахунок по комунальному податку за 2 квартал 2010 р. не подано; граничний строк подання податкового розрахунку комунального податку за 3 квартал 2010 р. 09.11.2010 р., фактично податковий розрахунок по комунальному податку за 3 квартал 2010 р. не подано), чим порушено вимоги п.п. «б» 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 року та абз. 3 п.п. 4.2. п. 4 «Положення про комунальний податок», затвердженого рішенням сесії Сумської міської ради №812-МР від 25.05.2004 року.
Відповідальність за вказане порушення передбачено п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181 від 21 грудня 2000 року, де зазначено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Відповідно до п.п. «а» п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Судом встановлено, що на підставі вказаного акту перевірки та з урахуванням вищезазначених норм уповноваженою особою позивача було винесено податкове повідомлення-рішення №0010101502/0/91566 від 01.12.2010 року, яким відповідачу визначено суму податкового зобовязання за платежем комунальний податок в розмірі 680 грн. 00 коп., з яких 680 грн. 00 коп. сума штрафних (фінансових) санкцій /а.с.7зв.бік/.
У відповідності до п. 5.2 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків повідомлення-рішення, окрім випадку коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив податкове зобовязання та на протязі десяти днів звертається до такого органу зі скаргою про перегляд відповідного рішення.
Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 вищевказаного Закону, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 цього Закону, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Оскільки, вказане податкове повідомлення-рішення неможливо було вручити СФ ТОВ "БФГ "ОСКО", дане рішення було розміщено на дошці податкових оголошень, що підтверджується актом від 06.12.2010 р. №1442/152/36391281 про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення та розміщення на дошці податкових оголошень (повідомлень) /а.с.7/. Відповідно до п.п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Отже, з вищевикладеного вбачається, що вказане вище податкове повідомлення-рішення вручено відповідачу. Однак, в установлений законом строк визначене податкове зобовязання відповідачем сплачене не було. Крім того, оскарження вищезазначеного податкового повідомлення платником податку не проводилося, тому у розумінні п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобовязання являється узгодженим.
Згідно п.п. 5.4.1. п.5.4. ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податкові вимоги.
На виконання вказаної норми закону та з метою погашення податкового боргу, позивачем 23.12.2010 року було виставлено СФ ТОВ "БФГ "ОСКО" першу податкову вимогу за № 1/1409 /а.с.5/, в якій визначено суму податкового боргу за узгодженими податковими зобовязаннями в розмірі 680 грн. 00 коп. Оскільки, платника податків - СФ ТОВ "БФГ "ОСКО" за юридичною адресою не було розшукано, дану вимогу було розміщено на дошці податкових оголошень, що підтверджується актом №791 від 31.12.2010 р. про неможливість вручення податкової вимоги /а.с.5зв.бік/. В розумінні п.п. 6.2.4 п. 6.2 ст.. 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкова вимога вважається врученою.
Однак, передбачені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заходи не привели до погашення податкового боргу за узгодженим податковим зобовязанням і станом на 23.03.2011 року сума податкової заборгованості відповідача по комунальному податку складає 680 грн. 00 коп., що підтверджується поясненнями представника позивача та матеріалами справи, а саме: розрахунком суми податкового боргу від 23.03.2011 р. №22001/10/19-074 /а.с.4/, обліковою карткою платника податків /а.с.6/.
Таким чином, враховуючи, що сума податкового боргу відповідачем не була сплачена, заборгованість Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-фінансова група "ОСКО" перед позивачем на момент розгляду справи по суті залишається не погашеною та становить 680 грн. 00 коп., суд, приходить до висновку, що вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими і відповідно, підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Суми до Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-фінансова група "ОСКО" про стягнення за рахунок коштів на рахунках у банках та готівки податкової заборгованості в сумі 680 грн. 00 коп. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Сумської філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельно-фінансова група "ОСКО" (40000, м. Суми, вул. Кооперативна, 5, кв. 4, ід. код 36391281) за рахунок коштів на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків та готівки, що належить такому платнику податків на користь держави податковий борг по комунальному податку в сумі 680 грн. 00 коп. /шістсот вісімдесят грн. 00 коп./ на користь Місцевого бюджету м. Суми на р/р 33213828700002, ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013, код одержувача 23636315.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 18.07.2011 року.
Суддя (підпис) О.М. Кунець
З оригіналом згідно
Суддя О.М. Кунець