Постанова № 18138444, 06.07.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2011
Номер справи
2а-1870/3201/11
Номер документу
18138444
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 липня 2011 р. Справа № 2a-1870/3201/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

за участю:

секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,

представника позивачів - Бови Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського міського центру зайнятості та Сумського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 5336 грн. 83 коп. ,-

В С Т А Н О В И В:

Сумський міський центр зайнятості та Сумський обласний центр зайнятості звернулися до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2, в якому просять стягнути з відповідача заборгованість в сумі 5336 грн. 83 коп., в т.ч.:

- на користь Сумського МЦЗ незаконно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 5314 грн. 65 коп.;

- на користь Сумського обласного ЦЗ кошти, витрачені на навчання в розмірі 22 грн. 18 коп.

Свої вимоги мотивує тим, що з 09.09.2009 р. по 13.09.2010 р. відповідач перебував на обліку у центрі зайнятості, та отримував допомогу по безробіттю. Крім цього, відповідно до поданої ОСОБА_3 заяви від 17.08.2010 р. його направлено на підвищення кваліфікації, на яке затрачено кошти в сумі 22 грн. 18 коп. Під час проведення 06.04.2011 р. Сумським МЦЗ розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», було встановлено, що під час перебування на обліку в Сумському МЦЗ ОСОБА_2 не повідомив спеціаліста про те, що з 01.06.2010 по 30.06.2010 він працював згідно цивільно-правового договору укладеного з ПАТ «Науково-виробниче акціонерне товариство «ВНДІкомпресормаш», чим порушила вимоги законодавства України про зайнятість населення. В період з 01.06.2010 по 03.09.2010 відповідачу нараховано та виплачено допомогу по безробіттю в розмірі 5314 грн. 65 коп. та затрачено кошти на його навчання в сумі 22 грн. 18 коп. Сумським міським центром зайнятості було прийнято рішення про повернення коштів відповідачем, проте останній станом на день звернення до суду в добровільному порядку їх не повернув. Дану суму позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.

В судовому засіданні, представник позивачів позовні вимоги підтримав у повному обсязі, зазначивши, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена.

Відповідач, якому надсилалось повідомлення про день, час і місце розгляду справи /а.с.36/ за його останнім відомим місцем проживання в судове засідання не зявився. Згідно довідки Укрпошти, конверт разом із судовою повісткою повернувся до суду у звязку з закінченням терміну зберігання. Відповідно до положень ч. 11 ст.35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Про причини неявки, відповідач суд не повідомив, заперечень стосовно позовних вимог не надсилав. Крім того, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило, тому суд визнає можливим справу розглядати без участі в судовому засіданні відповідача.

Суд, заслухавши пояснення представника позивачів та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного:

Згідно п. 3 ст. 1, ст. 2 Закону України “Про зайнятість населення”, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та які, зокрема, самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю. Безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших, передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості, як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

Відповідно до ст. 18 Закону України “Про зайнятість населення” для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Діяльність державної служби зайнятості фінансується за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, передбачених на ці цілі.

Статтею 7 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” встановлено, що одним з видів забезпечення за цим Законом є матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, а до соціальних послуг за вказаним Законом та Законом України «Про зайнятість населення» належить професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації та профорієнтація.

Згідно зі ст. 19 Закону України “Про зайнятість населення” державна служба зайнятості, зокрема, організовує при потребі професійну підготовку і перепідготовку громадян у системі служби зайнятості або направляє їх до інших навчальних закладів, що ведуть підготовку та перепідготовку працівників, сприяє підприємствам у розвиткові та визначенні змісту курсів навчання й перенавчання.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 цього Закону професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка громадян організується державною службою зайнятості за її направленням у навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях (незалежно від їх підпорядкованості) згідно з укладеними договорами або у спеціально створюваних для цього учбових центрах за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Згідно п.2 ст. 36 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

В судовому засіданні встановлено, що 02.09.2009 року ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Сумського міського центру зайнятості за пошуком роботи, де спеціалістом центру зайнятості було заповнено персональну картку за №185000409090200002 і особистим підписом відповідача підтверджено достовірність внесених до неї даних /а.с.5/. 09.09.2009 року відповідачем до Сумського міського центру зайнятості було подано заяву /а.с.6/, в якій просив до вирішення питання його працевлаштування надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю один раз на місяць. Також у вказаній заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований, як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.

09.09.2009 року відповідачу надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.

Крім цього, в період з 18.08.2010 р. по 20.08.2010 р. відповідач, під час перебування на обліку в центрі зайнятості, пройшов підвищення кваліфікації в ТОВ «Інформаційно-консалтинговий центр «Інкоміл» за навчальною програмою «Проблеми психологічної адаптації в колективі», що підтверджується копією заяви від 17.08.2010 р. /а.с.7/, копією договору №140к/10-21 від 17.08.2010 р. /а.с.8/, копією корінця направлення на навчання №140к/1022 від 17.08.2010 /а.с.9/, копією договору 140к/10 від 11.08.2010 р. /а.с.10/, копією робочого навчального плану /а.с.12/, копією наказу від 18.08.2010 р. №52/10 /а.с.13/ та копією наказу від 20.08.2010 р. №54/10 «Про відрахування групи №42» /а.с.14/.

06.04.2011 року Сумським міським центром зайнятості у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. №1266 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхування» та Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», на підставі виявлених розбіжностей при обміні інформацією служби зайнятості з Державною податковою адміністрацією України було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», по що складено акт №68 /а.с.17/.

В ході розслідування встановлено, що у період перебування на обліку в Сумському міському центрі зайнятості та отримуючи допомогу по безробіттю, ОСОБА_2 працював на підприємстві ПАТ «НВАТ «ВНДІІнкомпресормаш» за цивільно-правовим договором №70/62 від 01.06.2010 р., з 01.06.2010 р. по 30.06.2010 р. та отримав винагороду в розмірі 904 грн. 00 коп. Зазначене підтверджується поясненнями представника позивачів та матеріалами справи, а саме: копією цивільно-правового договору №70/62 від 01.06.2010 р. /а.с.18/, копією акту приймання-передачі виконаних робіт до договору від 30.06.2010 р. /а.с.19/.

Відповідно до п.3 ст. 36 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно з п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України №60/62 від 13.02.2009 р., Постанови Правління Пенсійного Фонду України №7-1 від 13.02.2009 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №232/16248 від 12.03.2009 р., у разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Отже як вбачається з вищевикладеного, відповідачем було порушено вимоги вищевказаних нормативно-правових актів, в результаті чого ним було незаконно отримано допомогу по безробіттю за період з 01.06.2010 р. по 13.09.2010 р., яка згідно довідки Сумського міського центру зайнятості №185011853 від 11.04.2011 р. становить 5314 грн. 65 коп. /а.с.16/ та соціальні послуги у вигляді навчання, на яке, згідно довідки від 13.04.2011р. №09-09/578 /а.с.15/, витрачено грошові кошти в сумі 22 грн. 18 коп..

На підставі виявлених правопорушень з боку відповідача, Сумським міським центром зайнятості на адресу ОСОБА_2 було направлено лист-повідомлення від 19.04.2011 р. за вих.№07-17/591 про незаконне отримання допомоги по безробіттю та необґрунтованих затрат коштів на професійне навчання (надані соціальні послуги) в загальному розмірі 5336 грн. 83 коп., з пропозицією добровільно повернути вказані кошти у строк протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії та надати чек про сплату /а.с.21/.

Однак, до теперішнього часу кошти в сумі 5336 грн. 83 коп. відповідачем не повернені.

Оскільки відповідач відмовився добровільно повернути кошти, отримані внаслідок надання центру зайнятості недостовірної інформації, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачів є правомірними, обґрунтованими і відповідно, підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського міського центру зайнятості та Сумського обласного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 5336 грн. 83 коп. задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (40000, АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) заборгованість в сумі 5336 грн. 83 коп. /пять тисяч триста тридцять шість грн. 83 коп./, а саме:

- на користь Сумського міського центру зайнятості (40009, м. Суми, вул. Баумана, 45, р/р 37170001000293 ГУДКУ в Сумській області м. Суми, МФО 837013, код 13996509) незаконно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 5314 грн. 65 коп. /пять тисяч триста чотирнадцять грн. 65 коп./:

- на користь Сумського обласного центру зайнятості (40030, м. Суми, майдан Незалежності, 3, р/р 37178032180010 ГУДКУ в Сумській області, МФО 837013, код 03491406) кошти, витрачені на навчання, в розмірі 22 грн. 18 коп. /двадцять дві грн. 18 коп./.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 12.07.2011 року.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець