Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №10.3.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 липня 2011 року Справа № 2а-5846/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смішливої Т.В.
при секретарі Любімовій Г.Ю.
за участю сторін:
від позивача: ОСОБА_1, дов. № 03-06/1070 від 10.06.2011
від відповідача: ОСОБА_2, дов. № 09/03 від 09.03.2011
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Публічного акціонерного товариства “Птахогосподарство “Червоний прапор” про стягнення адміністративно-господарських санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
06 липні 2011 року Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства “Птахогосподарство “Червоний прапор” про стягнення адміністративно-господарських санкцій, в якому зазначило, що у відповідності до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII із змінами та доповненнями для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця. Відповідно до ч.3 ст.18 зазначеного Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. В порушення вказаних вимог закону Публічне акціонерне товариство “Птахогосподарство “Червоний прапор” не працевлаштувало необхідну кількість інвалідів, окрім цього інформувало Перевальський районний центр зайнятості про наявність вільних посад для забезпечення працевлаштуваня інвалідів тільки в жовтні, листопаді та грудні 2010 року. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у звязку з чим Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів просить стягнути з Публічного акціонерного товариства “Птахогосподарство “Червоний прапор” заборгованість перед Державним бюджетом у розмірі 81178,50 грн., з яких адміністративно-господарська санкція 79229,36 грн. та пеня у сумі 1949,14 грн.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, надав письмові заперечення (а.с. 20-23), а також зазначив, що товариство продовж 2010 року самостійно вживало заходи з працевлаштування інвалідів, зокрема проводили бесіди на найближчих підприємствах та запрошували інвалідів працювати на ПАТ “Птахогосподарство “Червоний прапор”, повідомляло районний центр зайнятості про наявність вакансій для інвалідів, однак, інваліди для працевлаштування до ПАТ не направлялись. Вважав, що товариством було вжито всі можливі заходи для виконання 4 % нормативу з працевлаштування інвалідів, а тому товаритсо не повинно нести відповідальність за відсутність вини у своїх діях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що відкрите акціонерне товариство “Птахогосподарство “Червоний прапор” є юридичною особою, зареєстроване Перевальською районною державною адміністрацією Луганської області 17.12.1991. На позачергових загальних зборах акціонерів ВАТ “Птахогосподарство “Червоний прапор” від 06.12.2010 прийнято рішення про зміну назви підприємства з Відкритого акціонерного товариства “Птахогосподарство “Червоний прапор” на Публічне акціонерне товариство “Птахогосподарство “Червоний прапор”, у звязку з чим 13.12.2010 внесено зміни до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 47-48)
ПАТ “Птахогосподарство “Червоний прапор” 23.02.2011 подано до Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт форми № 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік, відповідно до якого середньооблікова чисельність працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність у 2010 році становило 9 осіб з 327 штатних працівників облікового складу. У вказаному звіті у рядку за кодом 03 зазначено, що відповідачем повинно бути працевлаштовані 13 інвалідів, у той час, коли вказана чисельність інвалідів, які працюють згідно нормативу 9 осіб.(а.с.15)
З відповіді Перевальського районного центру зайнятості № 23-03-1077 від 19.05.2011 вбачається, що відповідач надавав інформацію про наявність вільних робочих місць та потребу в працівниках за формою 3-ПН 4 рази (а.с. 6)
З доданих до вказаного листа копій звітів форми № 3-ПН вбачається, що ПАТ “Птахогосподарство “Червоний прапор” подано у 2010 році звіти про наявність вакансій станом на 28.10.2010 про можливість працевлаштування чотирьох інвалідів, станом на 30.11.2010 про можливість працевлаштування чотирьох інвалідів. станом на 17.12.2010 про можливість працевлаштування чотирьох інвалідів та станом на 29.12.2010 про можливість працевлаштування чотирьох інвалідів (а.с. 7-13)
Доказів того, що органом працевлаштування до ПАТ “Птахогосподарство “Червоний прапор” направлялись інваліди продовж 2010 року, а відповідач відмовляв у їх працевлаштуванні позивачем не надано.
Крім того, представником відповідача надано суду листи приватного підприємства «Санітар» та ТОВ “Червоний прапор” від 18.07.2011, відповідно до яких представник ПАТ “Птахогосподарство “Червоний прапор” у жовтні та листопаді 2010 року залишив оголошення про наявність у ПАТ “Птахогосподарство “Червоний прапор” вакансій для працевлаштування інвалідів. (а.с. 39, 40)
Також, відповідачем вживались й інші заходи, спрямовані на виявлення та працевлаштування інвалідів, зокрема, наказами по підприємству на працівників ПАТ “Птахогосподарство “Червоний прапор” покладались обовязки надавати оголошення про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів, розклеювались письмові оголошення про можливість працевлаштування інвалідів. (а.с. 56-69) У вересні та жовтні 2010 року ПАТ “Птахогосподарство “Червоний прапор” самостійно працевлаштувало двох інвалідів.
Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суд вважає за необхідне зазначити, що статтею 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Згідно з частиною 1 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організаційну тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Відповідно до п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Тобто, на підприємства, установи та організації чинним законодавством не покладено обовязку самостійно здійснювати пошук та працевлаштування інвалідів. Такий обовязок покладено на спеціально створені державні органи, такі як державна служба зайнятості населення, управління праці та соціального захисту населення, тощо.
Разом з цим, на підприємства, установи та організації покладено обовязок створювати робочі місця для інвалідів та своєчасно, щомісячно інформувати спеціально уповноважені органи про створені та вільні робочі місця для інвалідів.
Як зазначено вище, продовж 2010 року ПАТ “Птахогосподарство “Червоний прапор” інформувало державну службу зайнятості населення про наявність вакантних посад для працевлаштування інвалідів шляхом подачі звітів за формою № 3-ПН про наявність вільних робочих місць та потреби в працівниках всупереч установленому порядку лише на прикінці жовтня, у листопаді та грудні.
Тобто, відповідачем не було у повному обсязі виконано обовязку по інформуванню щодо утворення (пристосування) робочих місць та наявності вакансій для працевлаштування інвалідів.
Посилання представника відповідача на те, що ПАТ “Птахогосподарство “Червоний прапор” самостійно здійснювало пошук інвалідів, а тому у товариства відсутня вина у невиконанні чотирьохвідсоткового нормативу створення робочих місць суд вважає необґрунтованим, так як самостійні пошуки інвалідів для працевлаштування є непрофесійною діяльністю та може привести як до позитивного так і до негативного наслідку.
Законом на підприємства не покладений обов'язок займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. Закон зобов'язує підприємства забезпечити працевлаштування інваліда шляхом створення робочих місць для інвалідів, з урахуванням стану здоров'я, здібностей і професійних навичок інвалідів, направлених на підприємство органами з їх працевлаштування, визначеними статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
У той же час невиконання відповідачем обовязку щомісячно подавати до державної служби зайнятості населення звіти про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів позбавило можливості спеціально уповноважену державну службу зайнятості населення здійснити підбір та працевлаштування інвалідів на ПАТ “Птахогосподарство “Червоний прапор”.
За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність вини ПАТ “Птахогосподарство “Червоний прапор” у неповідомленні державної служби зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, що, у свою чергу, створило умови для неможливості працевлаштування інвалідів, а відтак і у невиконанні чотирьохвідсоткового нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Згідно звіту форми № 10-ПІ ПАТ “Птахогосподарство “Червоний прапор” про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік фонд оплати праці штатних працівників, яких у 2010 році було 327, становить 6477 тис. грн. Таким чином, середньорічна заробітна плата одного працівника становить 19807,34 грн., а адміністративно-господарська санкція за невиконання чотирьохвідсоткового нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, не працевлаштування 4-х інвалідів становить 79229,36 грн.
За несвоєчасну сплату адміністративно-господарської санкції позивачем, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» нараховано пеню у розмірі 1949,14 грн.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані позивачами та відповідачем по справі докази у сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а нараховані позивачем адміністративно-господарська санкція та пеня стягненню з відповідача до Державного бюджету України.
На підставі викладеного, ст. ст. 2, 11, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Птахогосподарство “Червоний прапор” (код ЄДРПОУ 00851519, с. Червоний прапор Перевальського району Луганської області, р/р 260010101023, МФО 380054) на користь Державного бюджету України (ВДК Перевальського району р/р 31211230700241 в ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код 24046917 код платежу 50070000) несплачені адміністративно господарські санкції за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 79229,36 грн. та пеню за порушення терміну сплати санкції в розмірі 1949,14 грн., всього 81178,50 грн. (вісімдесят одна тисяча сто сімдесят вісім грн.. 50 коп.)
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанову складено у повному обсязі 28 липня 2011 року.
СуддяТ.В. Смішлива