Постанова № 18131106, 20.07.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2011
Номер справи
2а-5892/11/1270
Номер документу
18131106
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 липня 2011 року Справа № 2а-5892/11/1270

Судді: Прудника С.В.

при секретарі: Шматковій Д.О.

за участю сторін:

представника позивача Кошакова Д.В., Манаєвої І.О.

представник відповідача не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції у Луганській області до Комунального підприємства "ЖЕК № 1" про стягнення заборгованості з податку на додану вартість ,-

ВСТАНОВИВ:

07 липня 2011 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції у Луганській області до Комунального підприємства "ЖЕК № 1", у якому позивач просив надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 992221,47 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що КП "ЖЕК № 1" не сплачено до бюджету узгоджених сум податкового боргу в розмірі 992221,47 грн., а саме з податку на додану вартість 738176,42 грн., земельний податок 243279,16 грн., податок на доходи фізичних осіб 10765,89 грн.

Відповідно до ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу направлено першу податкову вимогу від 29.10.2001 № 1/82, яку отримано уповноваженою особою боржника 29.10.2001; другу податкову вимогу від 28.11.2001 № 2/168, яку отримано уповноваженою особою відповідача 28.11.2001.

04.02.2011 в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу на активи платника податків згідно з актом опису від 03.02.2011, проведеного згідно рішення начальника Рубіжанської ОДПІ №1 від 02.02.2011.

20.05.2011 відділом ДВМ Рубіжанського МУЮ буди винесені постанови про повернення виконавчого документа Рубіжанській ОДПІ по виконавчим провадженням про стягнення з КП "ЖЕК № 1" податкового боргу по виконавчим листам №2а19789/09/1270 на суму 226219,90 грн. та №2а-19790/09/1270 на суму 911871,85 грн. Протягом знаходження зазначених виконавчих листів на виконанні у ВДВС з вересня 2009 року на користь податкової інспекції податковий борг не стягнутий.

У Рубіжанської ОДПІ відсутня змога стягувати кошти з розрахункових рахунків відповідача у звязку з тим, що всі розрахункові рахунки КП "ЖЕК № 1" арештовані відділом ДВС Рубіжанського МУЮ з 2007 року.

Натомість рішенням №4/14 від 24.02.2011 Рубіжанської міської ради надано згоду Рубіжанській ОДПІ на реалізацію майна, що знаходиться на балансі КП "ЖЕК № 1", з метою погашення податкового боргу.

У звязку з чим податкова інспекція звернулася до суду із позовом про надання дозволу на погашення суми податкового боргу.

У судовому засіданні представник позивача Кошаков Д.В. позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача Манаєва І.О. підтримала пояснення представника позивача Кошакова Д.В., просила задовольнити позов.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Заслухавши пояснення представників позивача, перевіривши матеріали справи, суд прийшов до такого.

Згідно довідки від 09.09.2008 №828 Комунальне підприємство "ЖЕК № 1" зареєстрований в Рубіжанській ОДПІ як платник податків (а.с. 8).

Станом на 01.06.2011 відповідач має заборгованість узгоджених сум податкового боргу в розмірі 992221,47 грн., з яких з податку на додану вартість 738176,42 грн., земельний податок 243279,16 грн., податок на доходи фізичних осіб 10765,89 грн., що підтверджується розрахунками (а.с. 13-15).

01 січня 2011 року набув чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Проте, оскільки правовідносини щодо наслідків несплати платником податків відповідачем у даній адміністративній справі - податкового боргу з консолідованого податку на прибуток підприємства в сумі 159603,94 грн., виник до набрання чинності Податковим Кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI, суд вважає за необхідне застосувати окремі норми раніше діючого законодавства в частині узгодження податкового боргу та нарахування пені.

Згідно з п.п.5.1. ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п.5.4.1 п.5.4. ст.5 Закону України № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлений термін, визнається сумою податкового боргу.

Згідно п.п. 16.1.4 п.16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами і питань митної справи.

Сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Податковим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання визнається сумою податкового боргу платника податків (п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Кодексу).

Пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до вимог п.49.16 ст. 49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплатити податкове зобов'язання, яке самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених Кодексом.

Підпунктом 16.1.1. пункту 16.1 ст.16 Закону України №2181 передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Підпунктами 16.4.1 та 16.4.2 підпункту 16.4 вищезазначеної статті Закону передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Судом встановлено, що позивачем Рубіжанською ОДПІ вжито заходів для погашення податкового боргу. Так, КП «ЖЕК №1» виставлена перша податкова вимога від 29.10.2001 № 1/82, яку отримано уповноваженою особою боржника 29.10.2001 (а.с. 10); другу податкову вимогу від 28.11.2001 № 2/168, яку отримано уповноваженою особою відповідача 28.11.2001 (а.с. 11).

Згідно п. 102.4 ст. 102 Податкового кодексу України у разі, якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.

Статтею 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до п.95.3 ст.95 ПК України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Відповідно до ст.89 ПК України право податкової застави виникає у разі, зокрема несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобовязання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п.89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке предявляється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.

Орган державної податкової служби зобовязаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Через несплату відповідачем податкового боргу, 04.02.2011 в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна зареєстровано податкову заставу на активи платника податків згідно з актом опису від 03.02.2011, проведеного згідно рішення начальника Рубіжанської ОДПІ №1 від 02.02.2011 (а.с.9).

На підтвердження відсутності у відповідача коштів достатніх для погашення податкового боргу, представником позивача подано до суду лист ВДВС Рубіжанського МУЮ щодо відсутності коштів КП «ЖЕК №1» на рахунках у банках, обслуговуючих такого платника податків (а.с.19).

Крім того, рішенням Рубіжанської міської ради шостого скликання тридцять четвертої сесії № 4/14 від 24.02.2010 узгоджено склад та продаж майна КП «ЖЕК №1» (а.с. 18).

На час розгляду адміністративної справи, сума податкового боргу відповідачем не сплачена, таким чином, судом позовні вимоги визнаються обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Враховуючи вимоги ч.4 ст.94 КАС України, а також те, що позивач від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції у Луганській області до Комунального підприємства "ЖЕК № 1", у якому позивач просив надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу в розмірі 992221,47 грн. задовольнити повністю.

Надати дозвіл Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції у Луганській області на погашення суми податкового боргу у розмірі 992221,47 грн. (девятсот девяносто дві тисячі двісті двадцять одна гривня 47 коп.), з яких основний платіж 738817,98 грн. та пеня 253403,49 грн., за рахунок майна Комунального підприємства "ЖЕК № 1" (місцезнаходження: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, вул.. Миру, 46, код за ЄДРПОУ 13395715), що перебуває у податковій заставі.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено 25 липня 2011 року.

СуддяС.В. Прудник