Постанова № 18131077, 25.07.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2011
Номер справи
2а-6032/11/1270
Номер документу
18131077
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 липня 2011 року Справа № 2а-6032/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі

судді: Смішливої Т.В.

при секретарі: Любімовій Г.Ю.

за участю:

прокурора Сайтарли І.М., посвідчення № 972 від 15.04.2010

представника позивача:не зявився,

представника відповідача: не зявився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора м. Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Нафтохімекологія» про стягнення податкового боргу у сумі 8009,74 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

12 липня 2011 року прокурор в інтересах Державної податкової інспекції у м. Лисичанську звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Нафтохімекологія» в якому просив стягнути податковий борг з земельного податку у розмірі 8009,74 грн. з яких, 7699,28грн. основний борг, 148,21грн. штрафні (фінансові) санкцій, 162,25грн. пеня.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив. Відповідач Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Нафтохімекологія» зареєстроване Лисичанською міською радою Луганської області 29 березня 1993, про що внесено запис в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, є платником податків та зборів, перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у м. Лисичанську Луганської області з 09.04.1993.

На час подання позовної заяви відповідач має заборгованість перед бюджетом з земельного податку у розмірі 8009,74 грн. з яких, 7699,28грн. основний борг, 148,21грн. штрафні (фінансові) санкцій, 162,25грн. пеня. Заборгованість перед бюджетом утворилася внаслідок несплати узгоджених податкових зобовязань зі вказаного податку, що підтверджується податковими розрахунками земельного податку та податковими повідомленнями-рішеннями. ДПІ у м. Лисичанську Луганської області з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи, передбачені Законом № 2181, а саме згідно п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 на адресу відповідача направлено першу податкову вимогу від 08.10.2001 № 6540/1-32а; у звязку з невиконанням першої податкової вимоги платнику податків направлено другу податкову вимогу від 10.12.2001 № 2/173, активи боржника передано у податкову заставу, про що свідчить витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 16.03.2007р., термін дії 03.07.2011.

На підставі викладено позивач просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Нафтохімекологія» суму податкового боргу у розмірі 8009,74 грн. з яких, 7699,28грн. основний борг, 148,21грн. штрафні (фінансові) санкцій, 162,25грн. пеня.

Ухвалою суду від 25.07.2011 позовні вимоги в частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Нафтохімекологія» податкового боргу з земельного податку у сумі 352,79 грн. залишено без розгляду у звязку з відкликанням позовних вимог прокурором.

Прокурор в судовому засіданні в іншій частині підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представники позивача та відповідача в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неприбуття суду не повідомили, відповідач заперечень проти позову не надав.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до такого.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Нафтохімекологія» зареєстроване Лисичанською міською радою Луганської області 29 березня 1993, про що внесено запис в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (а.с. 10-15, 17), є платником податків та зборів, перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у м. Лисичанську Луганської області від 09.04.1993 за № 3-80 (а.с. 16).

Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 9989536 від 19.05.2011 державну реєстрацію відповідача на час розгляду справи не скасовано (а.с.10-15).

На час подання позовної заяви відповідач має заборгованість перед бюджетом з земельного податку у розмірі 7656,95 грн. з яких, 7346,49 грн. основний борг, 148,21 грн. штрафні (фінансові) санкцій, 162,25 грн. пеня. Заборгованість перед бюджетом утворилася внаслідок несплати узгоджених податкових зобовязань з земельного податку.

Сума податкового боргу з земельного податку підтверджується:

- розрахунком № 341 від 25.01.2008. на загальну суму 3880,69 грн., відповідно до якого відповідач повинен був сплачувати земельний податок рівними частками у розмірі 352,79 грн. щомісяця протягом року, однак не робив цього, у звязку з чим заборгованість за період з червня по грудень 2008 року становить 2822,32 грн. (а.с.23)

- розрахунком № 913 від 30.01.2009 на загальну суму 4876,96 грн., відповідно до якого відповідач повинен був сплачувати земельний податок рівними частками у розмірі 352,79 грн. щомісяця протягом року, однак не робив цього, у звязку з чим заборгованість по даному податковому розрахунку складає 4876,96 грн. (а.с.24)

- податковим повідомленням - рішенням № 0000291503/0 від 06.02.2009, яким відповідачу нарахованого штрафні санкції на суму 148,21 грн., на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" № 2181-111 від 21.12.2000 за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, про що повідомлено боржника 13.02.2009. (а.с.25).

Також, згідно п.п. 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 Закону № 2181-ІІІ від. та відповідно до Інструкції "Про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби", затвердженої Наказом ДПА України №290 від 11.06.2003, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.06.2003 за № 522/7843, Наказу Державної податкової адміністрації України №953 від 17.12.2010 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.12.2010 за № 1350/18645 «Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби» за несвоєчасне погашення узгоджених податкових зобов'язань боржнику нараховується пеня, яка станом на 18.05.2011 складає 162,25грн. та підтверджується відповідним розрахунком (а.с.22)

Тобто, загальна сума не сплаченої заборгованості складає 7656,95 грн.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України “Про систему оподаткування” втратили чинність.

Проте, у звязку з тим, що правовідносини, щодо нарахування та визначення податкового зобовязання із застосування штрафних санкцій та направлення відповідачу податкових вимог виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, суд приходить до висновку, що в даному випадку разом із нормами Податкового кодексу України слід застосовувати також норми раніше діючого законодавства.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України №2755-УІ від 02.12.2010р. (далі - ПКУ) зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п. 6.2.3. п. 6.2 Закону № 2181 (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин), податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Підпунктом 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Відповідно до ст. 6 Закону України № 2181 та з метою погашення податкового боргу податковим органом приймались заходи, передбачені Законом № 2181, а саме: на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Нафтохімекологія» направлено першу податкову вимогу від 08.10.2001 № 6540/1-32а; у звязку з невиконанням першої податкової вимоги платнику податків направлено другу податкову вимогу від 10.12.2001 № 2/173, які отримано уповноваженою особою відповідача 12.10.2001 та 17.12.2001 відповідно та у встановленому законом порядку не оскаржувалися (а.с.19).

Зазначені заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем не сплачена.

Законом України «Про систему оподаткування» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п.п. 20.1.18 Податкового кодексу Ураїни, органи Державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючого такого платниа податків, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Законом № 2181 визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Також, цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.

Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.

Згідно п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.

Узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу.

Абзацом 1 пункту 5.1. ст. 5 Закону № 2181 визначено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до п. 6.1. ст. 6 Закону № 2181 у разі коли сума податкового зобовязання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобовязань, сума податку чи збору (обовязкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобовязання (штрафних санкцій за їх наявності).

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПКУ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.

Згідно до підпункту 5.4.1. пункту 5.4. статті 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу.

Згідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Факт наявності у відповідача несплаченого податкового боргу підтверджено матеріалами справи (а.с.21-22).

Статтею 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

З огляду на викладене суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги прокурора м. Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Лисичанську Луганської області задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з розрахункових рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Нафтохімекологія» (ід. код 13407128) відкритих у банках, обслуговуючих Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Нафтохімекологія» до місцевого бюджету м. Лисичанська Луганської області податковий борг з земельного податку у сумі 7656,95 грн. (сім тисяч шістсот пятдесят шість грн. 95 коп.)

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

СуддяТ.В. Смішлива