Постанова № 18130975, 01.07.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2011
Номер справи
2а-4177/11/1270
Номер документу
18130975
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 липня 2011 року Справа № 2а-4177/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі

судді:Яковлева Д.О.,

при секретарі:Житній Ю.С.

в присутності сторін:від позивача Жидков Л.В.

від відповідача Дюмін І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства «Криворізьке» до управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області про скасування рішення від 11 травня 2011 року № 191,

ВСТАНОВИВ:

23 травня 2011 року закрите акціонерне товариство «Криворізьке» звернулося до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області про скасування рішення від 11 травня 2011 року № 191 з підстав того, що рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області застосовані фінансові санкції та нарахована пеня за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальникам страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за період з 28 жовтня 2010 року до 28 січня 2011 року штраф в розмірі 38195,99 грн. та пеня 29349,19 грн., однак в порушення п 9.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 11.05.2011 № 21-1 (далі - Інструкція), відповідачем вже було прийнято рішення за той самий період та на ту саму суму від 18.03.2011 № 69, яке згідно постанови Луганського окружного адміністративного суду від 05.05.2011 № 2а-2755/11/1270 було скасовано (постанова не оскаржена). Крім того своєчасна сплата страхових внесків за спірний період у сумі 381959,89 грн. підтверджується платіжними дорученнями від 28.10.2010 № 1516 на суму 360020,38 грн. (за ставкою 33,2%) та від 28.10.2010 № 1517 на суму 21938,55 грн. (за ставкою 2%). Додатково, у письмових поясненнях, позивач зазначив що данні картки особового рахунку за спірний період суперечать дійсності, а саме акту від 30.03.2011 № 9 про результати планової перевірки ЗАТ «Криворізьке», тому у відповідача не було підстав для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені.

За таких підстав, позивач просить скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області від 11 травня 2011 року № 191.

14 червня 2011 року ухвалою Луганського окружного адміністративного суду задоволено клопотання представника позивача, допущено заміну первинного позивача закритого акціонерного товариства «Криворізьке» - приватним акціонерним товариством «Криворізьке».

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в адміністративному позові та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав, про що подав суду заперечення від 14.06.2011 № 5341/08-05 (арк. справи 41-42, 62-63) в яких просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову посилаючись на норми ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та Інструкції, оскільки позивачем, на думку відповідача, не наведено жодної норми законодавства, яка була порушена управлінням Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області при винесенні рішення від 11 травня 2011 року № 191.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України та застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Закон України від 9 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Страхувальниками відповідно до статті 14 цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 17 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Статтею 20 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.

У разі несплати авансових платежів до страхувальників застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

Пунктом 12 зазначеної статті передбачено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п.п. 9.3.2. п. 9.3 Інструкції, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Відповідно до розділу 10 Інструкції, на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (п. 10.1.), рішення про нарахування пені посадові особи органів Пенсійного фонду виносять одночасно з прийняттям рішення про застосування фінансових санкцій, зазначених у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції за формою згідно з додатком 14 цієї Інструкції, яке протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається страхувальнику з повідомленням про вручення (п. 10.5.).

Приватне акціонерне товариство «Криворізьке» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Брянківської міської ради Луганської області, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та статутом приватного акціонерного товариства «Криворізьке» (арк. справи 30, 31, 32-36).

Рішенням управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області від 11 травня 2011 року № 191 до приватного акціонерного товариства «Криворізьке» застосовані фінансові санкції та нарахована пеня за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальникам страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за період з 28 жовтня 2010 року до 28 січня 2011 року штраф в розмірі 38195,99 грн. та пеня 29349,19 грн. (а. с. 7).

Відповідачем вже було прийнято рішення за той самий період та на ту саму суму від 18.03.2011 № 69 (а.с.13), яке згідно постанови Луганського окружного адміністративного суду від 05.05.2011 № 2а-2755/11/1270 було скасовано (а.с.8-12).

Крім того, як вбачається з акту планової перевірки ПАТ «Криворізьке» з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів за період з 01.08.2009 року до 31.12.2010 року та надання достовірних відомостей персоніфікованого обліку до органів Пенсійного фонду за період з 01.01.2009 до 31 грудня 2010 року з серпня 2010 року по січень 2011 року сплату внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування платник здійснював у повному обсязі та в строки встановлені законодавством (а. с. 56-61). Зазначений акт підписаний посадовими особами сторін без зауважень та заперечень. Дані зазначені в акті підтверджуються платіжними дорученнями від 28 жовтня 2010 року № 1516, від 28 жовтня 2010 року № 1517 (арк. справи 14, 15) на загальну суму 381958,93 грн. в призначенні платежу яких зазначено «за сентябрь 2010».

Представником позивача в судовому засіданні надані обґрунтовані пояснення та відповідні докази на їх підтвердження щодо спростування заперечень відповідача, натомість останнім не доведено належними засобами доказування правомірність заявлених заперечень, у звязку з чим позовні вимоги приватного акціонерного товариства «Криворізьке» до управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області про скасування рішення від 11 травня 2011 року № 191 підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 01 липня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 06 липня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69, 70, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов приватного акціонерного товариства «Криворізьке» до управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області про скасування рішення від 11 травня 2011 року № 191 задовольнити у повному обсязі.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Брянці Луганської області від 11 травня 2011 року № 191 про застосування до приватного акціонерного товариства «Криворізьке» штрафних санкції та нарахування пені.

Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного акціонерного товариства «Криворізьке» (ЄДРПОУ 31780403, місцезнаходження: 94101, Луганська область, м. Брянка, вул. Спасательна, 1) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 грн. 40 коп. (три гривні 40 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова у повному обсязі складена та підписана 06 липня 2011 року.

СуддяД.О. Яковлев