Постанова № 18128264, 12.07.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2011
Номер справи
2а/0570/9467/2011
Номер документу
18128264
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2011 р. справа № 2а/0570/9467/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10:45

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Єфіменко О.В.

при секретаріТютюннику М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Кіровського району міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про стягнення штрафу в розмірі 340 грн.,-

в с т а н о в и в :

У червні 2011 року прокурор Кіровського району міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернувся в суд з позовом до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (далі КП «Компанія «Вода Донбасу») про стягнення штрафу в розмірі 340 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 2 червня 2009 року Державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області в результаті планового обстеження Добропільського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» винесено припис №02/18-0203, яким було приписано виконати заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства у строк до 2 вересня 2010 року. Актом перевірки від 9 листопада 2010 року №02/18-0352, було встановлено, що Добропільським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» не було виконано вимоги п. 2, п. 3, п. 4, п. 5 зазначеного припису.

18 листопада 2010 року на підставі акту перевірки №02/18-0352 позивачем було прийнято постанову №Д-326 про накладення штрафу на відповідача в розмірі 340 грн. за ухилення від виконання вимог припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області (далі Держенергонагляд) №02/18-0203 від 2 червня 2009 року.

До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено та вказана постанова про накладення штрафу відповідачем до суду не оскаржена.

Просив стягнути зазначений штраф з відповідача в судовому порядку.

Представник позивача в судове засідання не зявився, надіслав до суду заяву з проханням розглянути справу без його участі.

В судове засідання прокурор не зявився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.

Відповідач надав до суду заперечення проти адміністративного позову № 03/02/1970 від 29 червня 2011 року, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки вважає неправомірним винесення постанови про накладення штрафу у звязку порушенням п.7.п.9 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Зазначає, що позивачем пропущено пятиденний строк винесення постанови про накладення штрафу на три дні. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, надіслав заяву з проханням розглянути справу без його участі.

Суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних у справі доказів.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 й 2 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Так, судом встановлено, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області, яка діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», керуючись ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», в ході планового обстеження енергогосподарства відповідача з питань перевірки виконання припису №02/18-0541 від 4 грудня 2009 року щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду встановила порушення Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил улаштування електроустановок. За результатами обстеження було винесено припис №02/18-0203 від 2 червня 2010 року.

Відповідачу було приписано:

п. 1 Відновити працездатність резервних вводів зовнішнього електропостачання по обєкту: ВНС смт. Олександрівка для забезпечення вимог НТД щодо ІІ категорії з надійності електропостачання;

п. 2 Забезпечити підключення обєктів згідно вимог НТД щодо ІІ категорії з надійності електропостачання, а саме: очисних споруд м. Білозерське, Повис.ВНС м.Добропілля, КНС-2 м. Новодонецьке, ВНС м. Білозерське, КНС-3 м. Білозерське, КНС-4 м. Білозетрське, Очисних споруд м. Білецьке;

п. 3 Усунути аварійне відхилення вершини стояка від вертикального положення для опор №7,11,12,13,14,15, ПЛ-6кВ «свердловина 712»;

п.4 Привести зовнішню схему електропостачання та «Акти розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності» до договорів про електропостачання щодо забезпечення ІІ категорії з надійності електропостачання обєктів споживача залучених до «Актів екологічної, аварійної та технологічної броні» про що зазначити в «Актах…броні»;

п. 5 Після приведення схем живлення обєктів споживача щодо забезпечення ІІ категорії з надійності затвердити «Акти екологічної, аварійної та технологічної броні» в інспекції Держенергонагляду.

Про виконання припису в цілому було зобовязано відповідача повідомити Держенергонагляд до 2 вересня 2010 року.

Перевіркою виконання припису проведеною з 8 листопада 2010 року по 9 листопада 2010 року Державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової електроенергії Муляром О.О. було встановлено невиконання вимог припису №02/18-0203 від 2 червня 2010 року у частині п.2, п.3, п.4, п.5. Результати перевірки були зазначені в акті перевірки (протоколі) №02/18-0352 від 9 листопада 2010 року.

На підставі вказаного акту Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області винесено постанову № Д-326 від 18 листопада 2010 року про накладення штрафу за ухилення від виконання вимог припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області та накладено на КП «Компанія «Вода Донбасу» штраф у розмірі 340 грн., який підлягає сплаті до Державного бюджету України протягом тридцяти днів з дня винесення постанови.

Беручи до уваги те, що штраф у розмірі 340 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; рішення про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надав, позивач звернувся до суду про стягнення штрафу у судовому порядку.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:

- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;

- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;

- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Згідно з ч. 3 ст. 27 вказаного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Відповідно до ч. ч. 6 й 7 ст. 27 зазначеного Закону суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Санкції, передбачені частиною 3 статті 27 Закону України «Про електроенергетику», застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Пунктом 5 зазначеного Положення визначено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 зазначеного Положення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій), - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Припис субєкта владних повноважень відповідачем не оскаржувався та виконаний повністю не був.

Отже, відповідно до наведених вимог законодавства невиконання приписів є підставою для накладення штрафу.

Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Субєктом владних повноважень за порушення вимог законодавства не виконання припису на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.

Оскільки протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи сума штрафу сплачена не була, тому вона підлягає стягненню з відповідача.

Посилання, що викладені в запереченнях проти позову, не звільняють відповідача від сплати штрафу.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Позов прокурора Кіровського району міста Донецька в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» про стягнення штрафу в розмірі 340 грн. задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (ЄДРПОУ 00191678) на користь Державного бюджету України (код 21081100, п/р 31110106700004 УДК Ворошиловського району м. Донецька ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686537) штраф в розмірі 340 (триста сорок) грн. 00 коп.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено в судовому засіданні 12 липня 2011 року.

Повний текст постанови виготовлено 18 липня 2011 року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя Єфіменко О.В.