Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2011 р. Справа № 2а/0470/5175/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддяМаковська О.В.
при секретарі судового засіданняКравці Є.С.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська до Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародні транспортні лінії» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів та припинення юридичної особи,-
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська звернулась із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародні транспортні лінії» з позовними вимогами про скасування державної реєстрації змін до установчих документів та припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Міжнародні транспортні лінії» (далі ТОВ «МТЛ»).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, зокрема, є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
Позивач до судового засідання надав клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.
Відповідач у судове засідання не зявився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи. 21.06.2011 через канцелярію суду надав клопотання, в якому проти позовних вимог заперечував та просив розглянути справу без його участі
26.05.2011 відповідачем через канцелярію суду надано письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що ТОВ «МТЛ» тимчасово використовує приміщення, розташоване за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується договором оренди №21/02/11 від 21.11.2011. Крім того, позивач звертає увагу суду, що державна реєстрація змін до установчих документів здійснена відповідно до законодавства, жодна дія та жоден документ з цього приводу ніким не оскаржувалися, визнані недійсними чи скаовані не були, а тому відсутні правові підстави для скасування внесених змін до установчих документів..
Дослідивши всі документи і матеріали, чинне законодавство, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 8 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивачем у адміністративній справі також є суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
За положеннями пункту 5 частини четвертої статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкти владних повноважень можуть бути позивачами у справі у випадках, встановлених законом.
Відповідно до пункту 17 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу України» (у редакції на час звернення позивача з даним адміністративним позовом до суду),органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядок встановлений законами України, мають право звертатися до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності.
Відповідно до ст. 20.1.12. Податкового кодексу України N 2755-VI від 02.12.2010, у випадках, встановлених законом, органи податкової служби мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Згідно з пунктом 8.6. Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 80 від 19.02.1998, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та у разі наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням, то керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків - про звернення до суду або господарського суду із заявою (позовною заявою) про припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.
Як вбачається з матеріалів справи, юридична особа товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародні транспортні лінії» зареєстровано Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 21.06.2007 та перебуває на обліку у Державній податковій інспекції в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська як платник податків та інших обовязкових платежів.
Згідно довідки ЄДРПОУ відповідач зареєстрований за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Гладкова, будинок 6 квартира 110 , проте за вказаною адресою не знаходиться, про що здійснено відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с. 8).
Згідно інформації Державної податкової інспекції в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська, заборгованості по платежам до бюджету товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародні транспортні лінії» не має (а.с.14).
Частиною 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних і фізичних осіб підприємців» (чинного на час виникнення даних правовідносин) встановлено, що підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, що свідчать про обґрунтованість позовних вимог в частині припинення юридичної особи.
Щодо позовних вимог в частині скасування державної реєстрації змін до установчих документів з 22.06.2010, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Правовідносини у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (далі-Закон).
Відповідно до ст.1 Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно ст. 4 Закону зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обовязковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Статтею 6 Закону передбачений перелік повноважень державного реєстратора, якій є вичерпним.
Згідно ст. 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування про внесення такого запису.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст.8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідальність за відповідність установчих документів чинному законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 159 Цивільного кодексу України, до виключної компетенції загальних зборів акціонерів належить внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна засновника.
Доказів, які б підтверджували скасування, оспорення чи визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів ТОВ «Міжнародні транспортні лінії» про затвердження змін до статуту підприємства, позивачем не надано. Також відсутні докази скасування, визнання недійсними чи незаконними в судовому порядку документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію змін до статуту підприємства.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Згідно з ч. 2 ст. 17 вказаного Закону в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, у тому числі прізвище, ім'я, по батькові та ідентифікаційні номери фізичних осіб - платників податків, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Таким чином, вирішуючи спір, суд приходить до висновку, що вимоги позивача в частині скасування державної реєстрації змін до установчих документів задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська задовольнити частково.
Припинити юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю «Міжнародні транспортні лінії» (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Гладкова, б. 6, кв. 110, код ЄДРПОУ 35166439).
В решті позовних вимог відмовити.
Копію постанови направити управлінню з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців для внесення державним реєстратором відповідного запису до ЄДРПОУ.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
О.В. Маковська