Постанова № 18125905, 07.10.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
07.10.2010
Номер справи
2а-6593/10/12/0170
Номер документу
18125905
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

07.10.10Справа №2а-6593/10/12,/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Котаревої Г.М., при секретарі Тарасовій О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АРК

про спонукання до виконання певних дій,

за участю:

від позивача ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_1,

від відповідача ОСОБА_2, довіреність № 7/1-5831 від 31.08.10р.

Суть спору: ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АРК про зобовязання надати дозвіл на введення до експлуатації збудованої прибудови до квартири АДРЕСА_1.

Позов мотивовано незаконністю відмови відповідача прийняття в експлуатацію завершеного будівництвом обєкту позивача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 25.05.10р. відкрито провадження по справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.06.10р. призначено по справі судово будівельну експертизу.

20.09.10р. позивач надав заяву про зміну позовних вимог, просив зобовязати відповідача надати свідоцтво відповідності збудованого обєкту - прибудови до квартири АДРЕСА_1 вимогам державних стандартів, будівельних норм та правил, стягнути на його користь 3,40 грн. судового збору, 2577,60грн. витрат на проведення експертизи.

Позивач у судовому засіданні уточненні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав викладених в письмових запереченнях.

Відповідно до письмових заперечень відповідач проти позову заперечує, просить у задоволені позову відмовити з тих підстав, що дозвіл на виконання будівельних робіт не може бути виданий позивачу, оскільки у нього відсутні документи, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою відповідно до положень ст. 29 Закону України “Про планування і забудову територій”, також вважає, що ним не було відмовлено в видачі сертифікату відповідності через відсутність заяви, оформленої належним чином відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 923.

Вислухавши позивача та представника відповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Відповідно до ст. 1 Положення “Про Державну архітектурно-будівельну інспекцію” затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2006 р. N 1434 державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінрегіонбуду і йому підпорядковується.

Відповідно до п. 1 Положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві і Севастополі, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку і будівництва України від 19.11.2007 р. №317 (далі положення про інспекції) Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю) є територіальними органами Державної архітектурно-будівельної інспекції (далі - Держархбудінспекція), входять до сфери її управління, підзвітні і підконтрольні їй.

Отже, Інспекції Державного архітектурно будівельного контролю в АР Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктами владних повноважень.

Враховуючи субєктний склад сторін та правову природу спірних правовідносин а також те, що спір, який виник між сторонами по справі, є публічно-правовим, інший порядок судового оскарження спірної постанови державного виконавця для позивача законодавством не передбачений, справу належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ст. 331 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна). У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.

Правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій встановлені в Законі України “Про планування і забудову територій”, який також спрямований на забезпечення сталого розвитку населених пунктів з урахуванням громадських і приватних інтересів

Згідно ст. 30-1 Закону України “Про планування і забудову територій” прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі свідоцтва про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил (далі - свідоцтво), що видається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Свідоцтво - документ, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Постановою Кабінету Міністрів України № 923 від 2008 р. затверджена нова редакція Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів (далі Порядок № 923), який встановлює механізм та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі свідоцтва про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил (далі - свідоцтво), що видається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю (далі - інспекція). Свідоцтво - документ, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам (п. 2 Порядку № 923).

У п. 3 Порядку № 923 встановлено, що для одержання свідоцтва замовник або уповноважена ним особа подає інспекції, яка видала дозвіл на виконання будівельних робіт, письмову заяву, до якої додаються проектна документація, затверджена в установленому законодавством порядку та акт готовності об'єкта до експлуатації, підписаний генпроектувальною та генпідрядною організаціями, субпідрядними організаціями, що здійснювали будівництво, замовником, страховою компанією (у разі, коли об'єкт застрахований).

На закінченому будівництвом об'єкті повинні бути виконані всі передбачені проектною документацією та державними стандартами, будівельними нормами і правилами роботи, а також змонтоване і випробуване обладнання (п. 9 Порядку № 923)

Відповідно до п. 12 Порядку № 923 за результатами розгляду заяви з документами, що додаються до неї, та підсумкової перевірки інспекція протягом двох робочих днів приймає рішення про видачу свідоцтва або відмову.

Матеріали справи свідчать про те, що відповідно до Свідоцтва про право власності (а.с.6) позивачу на праві власності належить квартира АДРЕСА_1.

Позивачі здійснив реконструкцію належної йому квартири, після чого звернувся до відповідача 15.02.10р. з заявою про прийняття в експлуатацію завершеного будівництвом обєкту, відповідач листом від 29.03.10р. № 7/1-2022 відмовив позивачу, мотивуючи відмову невідповідністю поданих документів вимогам ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» , Порядку надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого постановою КМУ № 1104 від 30.09.09р., Постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.08р. № 923. Також, відповідач зазначив, що серед наданих позивачем документів відсутній документ про право власності чи користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію.

У судовому засіданні, представник відповідача зазначив, що не вважає що ним було відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про відповідність збудованої прибудови до квартири АДРЕСА_1 вимогам державних стандартів, будівельних норм та правил, оскільки була відсутня заява позивача оформлена належним чином відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.10.08р. № 923. Проте в листі відповідача від 29.03.10р. № 7/1-2022 не зазначено, які саме документи та яку заяву необхідно подавати позивачу, було тільки вказано на невідповідність поданих документів вимогам зазначених вище нормативно правових актів.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

У звязку з зазначеним, суд вважає, що відповідач фактично відмовив позивачу, чим позбавив права позивача щодо подальших дій з оформлення документів щодо введення до експлуатації збудованої прибудови до квартири.

Республіканським підприємством Кримською комплексною архітектурно реставраційною майстерною «Укрпроектреставрація» надано технічний висновок про стан будівельних конструкцій та відповідності нормам ДБН прибудови до АДРЕСА_1, відповідно до якого основні конструкційні вузли та деталі зазначеної прибудови виконані у відповідності з вимогами ДБН В. 1.1-1-93 в частині їх технічної надійності та експлуатаційної придатності. Внутрішнє планування приміщень виконана у відповідності з вимогами розділу «обємно планувальні рішення» ДБН В.2.2-15-2005: обєкт у цілому може бути предявлений державній прийомній комісії для вводу до експлуатації.

Залізничним районним відділом м. Сімферополя ГУ МНС України в АР Крим надано експертний висновок № 48, відповідно до якого: РП «добудови до житлового будинку по АДРЕСА_1» порушення вимог пожежної безпеки не виявлені

Судом встановлено, що балансоутримувач і землекористувач, КП ЖЕО Залізничного району м. Сімферополя не заперечує проти возведення прибудови до АДРЕСА_1.

Також, до матеріалів справи додані заяви сусідів позивача, відповідно до яких останні не заперечують возведення прибудови до АДРЕСА_1.

Під час розгляду справи судом призначалась судово - будівельна експертиза.

До матеріалів справи залучений експертний висновок № 1796 від 27.07.2010 р. (а.с. 56), в якому зафіксовано те, що збудована позивачем прибудова до квартири АДРЕСА_1, є завершеним будівництвом обєктом з 100% готовністю, який відповідає вимогам діючих будівельних норм, готовий до експлуатації за цільовим призначенням.

З огляду на зазначене вище, приймаючи до уваги те, що позивач здійснював реконструкцію належної йому на праві власності квартири, керуючись встановленим у ст. 7 КАС України принципом верховенства права, згідно з яким людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені.

Під час судового засідання, яке відбулось 07.10.2010 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 15.10.2010 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобовязати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим (юр. адреса: м. Сімферополь, вул. Леніна 17, факт.адреса: м.Сімферополь, вул.Залеська, 12, код ЄДРПОУ 35593873) видати ОСОБА_1 свідоцтво про відповідність збудованого обєкту - прибудови до квартири АДРЕСА_1, вимогам державних стандартів, будівельним нормам та правилам.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3,40 грн. судового збору, 2577,60грн. витрат на проведення експертизи.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Котарева Г.М.