ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" серпня 2011 р. Справа № 5023/6130/11
вх. № 6130/11
Суддя господарського суду Ольшанченко В.І.
при секретарі судового засідання Ніколаєнко Д.Г.
за участю представників сторін:
прокурора - не з’явився,
позивача - не з’явився,
відповідача - не з’явився, 3-й особи - < Текст >
розглянувши справу за позовом Харківської міжрайонної прокуратури Харківської області (м. Харків) в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції в Харківській області (м. Харків) 3-я особа < Текст >
до Харківського міжрайонного управління водного господарства (с. Безлюдівка Харківської області) 3-я особа < Текст >
про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор просить стягнути з відповідача на користь держави шкоду, заподіяну зеленим насадженням в сумі 1780,00 грн.
Прокурор не надав витребувані судом документи, в судове засідання не з’явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Позивач, в письмових поясненнях по суті спору, підтримує позовні вимоги прокуратури Харківської області та просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 1780,00 грн.
Позивач не надав довідку держреєстратора про знаходження в ЄДР на час розгляду справи. Представник позивача в судове засідання не з’явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи під розпис.
Відповідач надав відзив на позов, в якому визнає факт порушення п. 4 "Порядку видалення дерев, кущів, газонів, квітників, у населених пунктах України”, затвердженого постановою КМУ від 01.08.06 р. за №1045.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча відповідач був повідомлений про день, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
08.04.10 р. за вх.№Р-78 позивач отримав заяву від громадянина Рощупкіна А.В. щодо знищення керівництвом Харківського міжрайонного управління водного господарства дерев діаметром більш 50 см., які не були аварійними і не було ніякої загрози, та які знаходились на території управління в с. Безлюдівка по вул. Чайковського №210.
Згідно даної заяви позивачем було здійснено обстеження двору садиби Харківського міжрайонного управління водного господарства, який знаходиться в смт. Безлюдівка Харківської області.
За результатами даного обстеження позивачем було виявлено пні дерев (тополя) в кількості 5 штук, обмір знесених дерев: 34х34, 50х50, 57х55, 56х57, 110х80. Обмір проводився рулеткою (Р20 УЗК ДСТУ 4179-2003 ДОСТ 7502-98 МОD). Факт незаконного знесення 5-ти сухостійних дерев (тополь) підтвердився, що зафіксовано актом обстеження (дотримання вимог природоохоронного законодавства) №05-24-61 від 05.05.10 р.
За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства провідним інспектором - держінспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Харківські області були складені протокол про адміністративне правопорушення №001101 від 05.05.10 р. та постанова про накладення адміністративного стягнення №05-22-126 від 06.05.10 р., згідно якої начальника Харківського міжрайонного управління водного господарства Арсеновича М.П. було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 153 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51,00 грн., який ним був сплачений у добровільному порядку квитанцією №032КП19 від 06.05.10 р.
Слід відзначити, що у випадках накладення адміністративних стягнень за невиконання вимог природоохоронного законодавства на відповідальних посадових осіб підприємств, накладений штраф хоча й має матеріальний характер, але є заходом відповідальності, а не відшкодування шкоди. (Роз’яснення Вищого господарського суду України № 02-5/744 від 27.06.2001 року).
Начальник Харківського міжрайонного управління водного господарства Арсенович М.П. надав позивачу пояснення від 06.05.10 р., в якому зазначив, що він вважав достатнім рішення колективу згідно акту обстеження від 14.01.10 р. та розпорядження по господарству, про інші необхідні дозволяючі документи не знав.
Відповідно до ст. 40 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, щодо раціонального і економного їх використання, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, виснаженню природних ресурсів та негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 16 Закону України „Про благоустрій населених пунктів” на об’єктах благоустрою забороняється самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо.
У відповідності до статті 28 Закону України „Про благоустрій населених пунктів” всі зелені насадження в межах населених пунктів підлягають охороні та відновленню, а видалення дерев, кущів, газонів та квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 3 „Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 р. №1045, видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера. Підставою для прийняття такого рішення є заява юридичної або фізичної особи про видалення зелених насаджень. При цьому формується комісія (до складу комісії включаються представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, яка визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і складає акт обстеження зелених насаджень, який в свою чергу подається на погодження з територіальним органом Мінприроди.
Виходячи з положень даної Постанови КМУ ордер на видалення зелених насаджень видається після складення уповноваженою комісією акту обстеження насаджень, який погоджується з органом Мінприроди, наявності відповідного рішення про видалення зелених насаджень та оплати заявником відновлювальної вартості насаджень.
Згідно п. 2.1. „Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України”, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 року № 105 зелені насадження – це деревна, чагарникова, квіткова та трав’яна рослинність природного та штучного походження на визначеній території населеного пункту.
Відповідно до примітки 5 додатку 1 „Такса для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників”, затвердженої Постановою КМУ від 08.04.1999 року № 559, до категорії знищених належать дерева та чагарники, зрубані без спеціального на те дозволу.
Згідно з приміткою №3 додатку №1 до Постанови КМУ 08.04.1999 року № 559 „Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів”, у разі привласнення буреломних, вітровальних і зрубаних дерев, а також самовільної рубки сухостійних дерев шкода обчислюється у розмірі як за кожне дерево, пошкоджене до ступеня неприпинення росту, передбаченому цією таксою, зменшеною у 2 рази.
На підставі даної Постанови (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 р. N 1789), Інспекцією була розрахована шкода, яка становить в загальній сумі 1780,00 грн.
Позивач надіслав відповідачу претензію №103 (2450/01-17/05-12) від 03.06.10 та розрахунок шкоди, заподіяної державі внаслідок неправомірних дій щодо незаконного знищення 5-ти дерев, але вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідача були відсутні будь-які дозвільні документи, які б надавали йому право на видалення 5 одиниць зелених насаджень (дерев) в с. Безлюдівка Харківської області по вул. Чайковського №210.
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов’язку щодо отримання відповідного ордеру на видалення зелених насаджень, в результаті чого внаслідок протиправної діяльності відповідача було незаконно видалено (знищено) 5 дерев, що заподіяло матеріальну шкоду, виснажило природні ресурси та негативно вплинуло на стан навколишнього природного середовища в с. Безлюдівка Харківської області.
Згідно до ст. 42 Закону України „Про благоустрій населених пунктів” до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів притягаються особи винні у: порушенні правил благоустрою населених пунктів; знищенні або пошкодженні зелених насаджень чи інших об’єктів озеленення населених пунктів.
Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до частин 4, 5 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Відповідно до статті 78 ГПК України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Встановивши, що дії відповідача по визнанню позовних вимог не суперечать законодавству і не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними і підлягаючими задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, від сплати яких прокурор у встановленому законодавством порядку звільнений, стягуються з відповідача в доход бюджету.
Керуючись ст. 1166 ЦК України, ст.ст. 40, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 16, 28, 42 Закону України „Про благоустрій населених пунктів”, п. 4.2. „Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України”, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.06 р. № 105, п. 3 „Порядку видалення дерев, кущів, газонів, квітників, у населених пунктах України”, затвердженого постановою КМ України від 01.08.06 р. №1045, ст.ст. 33-35, 43, 46, 49, 78, 82-85 ГПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Харківського міжрайонного управління водного господарства (62490 Харківська обл., Харківський район, смт. Безлюдівка, вул. Чайковського, б.210-А. Код ЄДРПОУ №01033674) на користь місцевого бюджету Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області (одержувач коштів - УДК у Харківському районі Харківської області, код ЄДРПОУ УДК 24134461, р/р 33117331700433 в ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, код бюджетної кваліфікації 24062100, символ звітності 331) шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, а саме незаконного (самовільного) знищення 5 одиниць зелених насаджень (дерев) на території в с. Безлюдівка Харківської області по вул. Чайковського №210, в сумі 1780,00 грн.
Стягнути з Харківського міжрайонного управління водного господарства (62490 Харківська обл., Харківський район, смт. Безлюдівка, вул. Чайковського, б.210-А. Код ЄДРПОУ №01033674) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів – ВДК в м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ УДК 24134490, р/р №31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) державне мито в сумі 102,00 грн.
Стягнути з Харківського міжрайонного управління водного господарства (62490 Харківська обл., Харківський район, смт. Безлюдівка, вул. Чайковського, б.210-А. Код ЄДРПОУ №01033674) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів – ВДК у м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ 24134490, р/р №31213259700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності 259) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя (підпис< Текст > Ольшанченко В.І.