ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2011 р. Справа № 18/1888/11
За позовом Державної екологічної інспекції в Полтавській області, 36014, м. Полтава, вул. Зигіна, 1
до Піщанської сільської ради, 39701, Полтавська область, Кременчуцький район, с. Піщане, вул. Київська, 104
про стягнення 26881,25 грн.
Суддя Гетя Н.Г.
Представники до перерви:
від позивача: Хоміч Л.В.
від відповідача: Запорожець В.В.
Представники після перерви:
від позивача: Хоміч Л.В.
від відповідача: не з'явився
Розгляд справи продовжується після перерви, оголошеної відповідно до ст. 77 ГПК України в судовому засіданні 09.08.2011 року.
В судовому засіданні 23.08.2011 року після виходу з нарадчої кімнати на підставі ст. 85 ГПК України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть справи: розглядається позовна заява про стягнення завданої забрудненням земельної ділянки матеріальної шкоди в розмірі 26881,25 грн.
Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, причин неявки не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить його підпис у розписці про перерву в судовому засіданні (а.с. 120), але у попередньому судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та просив суд застосувати строки позовної давності, встановлені ч. 1 ст. 250 ГК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:
21.12.2010 року та 23.12.2010 року Державною екологічною інспекцією в Полтавській області (позивач) було здійснено обстеження території звалища побутових відходів у Кременчуцькому районі Полтавської області поблизу с. Піщане, за результатами якого були складені відповідні акти за № 01/09-28 (а.с. 8-9). Обстеженням встановлено розміщення відходів на земельній ділянці без твердого покриття на території Піщанської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області (відповідач) загальною площею 3108 м2, з якої земельна ділянка під відходами площею 896 м2 відноситься до зони санітарної охорони навколо об'єктів, де є підземні та відкриті джерела водопостачання, водозабірні та водоочисні споруди, водоводи, прибережні захисні смуги вздовж морів, річок та навколо водойм, на відстані близько 500 м від найближчої житлової забудови та 8 м до водного об'єкту. Забруднення вказаної земельної ділянки було зафіксовано актом відбору проб грунтів за № 1 від 23.12.2010 року (а.с. 10) та протоколом вимірювання показників складу та властивостей грунтів № 1 від 31.01.2011 року (а.с. 11).
Додатком до акту відбору проб грунтів № 1 від 23.12.2010 року є схема відбору проб грунтів (а.с. 127) із зазначенням земель, які використовувалися для відбору проб.
Згідно здійсненого позивачем у відповідності до затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 149 від 04.04.2007 року Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, розмір заподіяної відповідачем внаслідок засмічення земельної ділянки загальною площею 3108 м2 матеріальної шкоди складає 26881,25 грн.
У відповідності до паспорта місця видалення відходів № 68 від 25.09.2006 року (а.с. 128-129), власником існуючого звалища побутових відходів у Кременчуцькому районі Полтавської області поблизу с. Піщане є відповідач.
За таких обставин 02.03.2011 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 21) позивачем на адресу відповідача було направлено претензії за № 15 від 25.02.2011 року на суму 25909,64 грн. та № 16 від 25.02.2011 року на суму 971,61 грн. (а.с. 12-20) про відшкодування заподіяних державі збитків.
Вказані претензії згідно повідомлення про вручення поштового відправлення були отримані відповідачем 03.03.2011 року, але залишені без реагування, що і стало приводом для звернення до суду із даним позовом.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Згідно пп. 1 п. 4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Мінприроди № 548 від 19.12.2006 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 року за №120/13387 (далі - Положення про інспекцію), інспекція здійснює державний контроль за:
- додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, екологічну та в межах своєї компетенції радіаційну безпеку, у сфері поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади, суб'єктами господарювання, фізичними особами;
- додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами); виконанням вимог висновків державної екологічної експертизи у сфері використання, відтворення та охорони природних ресурсів; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, транскордонне переміщення об'єктів рослинного та тваринного світу та ін.
У відповідності до приписів пп. 9 п. 5 Положення про інспекцію, інспекція має право уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Положеннями ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (№ 280/97-ВР від 21.05.1997 року) до повноважень виконавчих органів сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища віднесено здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, зокрема щодо зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів.
Згідно ст. ст. 187, 189 ЗК України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України. Самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про відходи" (№187/98-ВР від 05.03.1998 року), органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів, вирішують питання щодо ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (№1264-XII від 25.06.1991 року), суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Разом з тим, відповідачем вказані заходи не здійснювалися, дозвіл на розміщення відходів не отримувався, про що свідчать наявні в матеріалах справи копії пояснень голови Піщанської сільської ради за № 610 від 23.12.2010 року (а.с. 130) та Протоколу щодо розгляду колективного звернення мешканців с. Піщаного Кременчуцького району Полтавської області від 23.12.2010 року (а.с. 131-132). За таких обставин має місце порушення ст. 42 Закону України "Про відходи".
Згідно приписів ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (№1264-XII від 25.06.1991 року), підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної, цивільної чи кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Слід зазначити, що рішенням Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовище Полтавської області за № 02/01-27 від 27.12.2010 року (а.с. 133) тимчасово заборонена (зупинена) діяльність з розміщення відходів та реконструкції існуючого звалища побутових відходів. Позивачем з метою перевірки виконання даного рішення було здійснено виїзд на територію існуючого звалища побутових відходів та встановлено факт невиконання вказаного рішення, голову Піщанської сільської ради Красницького О.П. притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 КУпАП у вигляді штрафу. Штраф, згідно постанови про накладення адміністративного стягнення № 09-26-03 від 19.01.2011 року (а.с. 135) сплачено. Крім того, в графі "Пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та її зауваження до змісту протоколу чи мотиви його підписання" протоколу про адміністративне правопорушення за № 000191 від 19.01.2011 року (а.с. 134) головою Піщанської сільської ради Красницьким О.П. будь-які зауваження до змісту протоколу не зазначались.
Також слід звернути увагу на те, що згідно розд. 1 Інструкції про зміст і складання паспорта місця видалення відходів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 12 від 14.01.1999 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 03.02.1999 року за № 60/3353 (далі - Інструкція) спеціальний паспорт місця видалення відходів (далі - МВВ) складається власником МВВ за матеріалами інвентаризації МВВ на підставі всього комплексу наявної інформації, включаючи вихідні дані проектів, матеріали виробничої паспортизації відходів (що утворювалися і видалялися), дані карток і відомостей прибутково-видаткових документів, дані моніторингу та спеціальних робіт, відомості спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами, матеріали постійно діючих комісій з питань поводження з безхазяйними відходами при місцевих державних адміністраціях та органах місцевого самоврядування. При цьому власники МВВ несуть відповідальність за достовірність і повноту інформації, наведеної в паспорті. Вказана Інструкція щодо заповнення розділу XII "Проведення ревізій (перегляду і оновлення) даних паспорта" передбачає, що інформація, яка міститься в паспортах МВВ, переглядається і, при потребі, до неї вносяться зміни (за погодженням органів Мінекобезпеки на місцях). Результати перегляду заносяться до таблиці. Відтак, оскільки паспорт складається власником відходів, інформація, що міститься в паспорті, переглядається власником, але відповідачем зазначені дії не проводилися. У відповідності ж до п. 19 Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1216 від 03.08.1998 року, паспорти МВВ підлягають щорічному перегляду за результатами спостережень, контрольних замірів, додаткових робіт тощо і погоджуються органами Мінекоресурсів на місцях. Разом з тим, наявний у матеріалах справи паспорт МВВ розроблений для Піщанської сільської ради 30.08.2006 року та зареєстрований в реєстрі МВВ 25.09.2006 року за № 68.
З урахуванням вищенаведеного та наданих до справи доказів викладені у відзиві на позовну заяву (а.с. 28-30) заперечення відповідача судом до уваги не приймаються.
Клопотання відповідача про застосування передбачених приписами ч. 1 ст. 250 ГК України строків позовної давності судом відхиляється, оскільки даною нормою встановлено строки для застосування адміністративно-господарських санкцій, тоді як строки позовної давності встановлені ст. ст. 256, 257 ЦК України та складають три роки (загальна позовна давність).
Клопотання про витребування додаткових доказів по справі в порядку ст. 38 ГПК України від сторін не надходили.
У відповідності до п. 4 ст. 129 Конституції України та ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Сторони вільні у наданні до суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Таким чином, господарський суд, застосовуючи основні конституційні засади судочинства, принцип верховенства права, виходячи з фактичних обставин справи, з'ясування природи дійсних правовідносин між сторонами у даному спорі та чинного законодавства України, яке повинно застосовуватися до них при вирішенні спорів, дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Судові витрати відповідно до вимог ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 32-34, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Піщанської сільської ради (39701, Полтавська область, Кременчуцький район, с. Піщане, вул. Київська, 104, код ЄДРПОУ 22547555):
- в доход державного бюджету України (р/р 33112331700232, УДК Піщанська сільська рада Кременчуцького району, код ЄДРПОУ 34698579, для зарахування надходжень по коду бюджетної класифікації 24062100, одержувач: УДК у Полтавському районі, код за ЄДРПОУ 34698254, банк одержувача: ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019, символу 331 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності") - 26881, 25 грн. матеріальної шкоди;
- в доход державного бюджету України (отримувач - УДК у м. Полтава, ЄДРПОУ 34698804, банк - ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019, р/р 31118095700002, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095) - 268,81 грн. державного мита;
- в доход державного бюджету України (отримувач - УДК у м. Полтава, ЄДРПОУ 34698804, банк - ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019, р/р 31217264700002, код бюджетної класифікації 22050003) - 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
3. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Гетя Н.Г.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 29.08.2011 року.