Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" серпня 2011 р.Справа № 26/17-2474-2011 Господарський суд Одеської області у складі :
судді Никифорчука М.І.
при секретареві Бахарєві К.Б.
за участю представників сторін :
від позивача: ОСОБА_1. за довіреністю № 2538/15/14-11 від 14.06.2011 року;
від відповідача 1: не зявився;
від відповідача 2: ОСОБА_2. за довіреністю № 1414 від 13.09.2010 року.
від третьої особи: ОСОБА_1. за довіреністю № 41 від 04.01.2011 року;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом : Міністерства інфраструктури України;
до відповідача : Одеської міської ради;
до відповідача : Комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості»;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державне підприємство "Одеська залізниця";
про визнання права власності, -
в с т а н о в и в :
Міністерство транспорту та звязку України звернулось до господарського суду із позовом до Одеської міської ради, Комунального підприємства „Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації обєктів нерухомості», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державне підприємство "Одеська залізниця" про визнання права власності.
При розгляді справи судом встановлено наступне.
Згідно зі ст. 326 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, які належать державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснює відповідні органи державної влади.
Частиною 5 ст. 22 Господарського кодексу України (далі - ГК України) передбачено, що держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, які належать цьому сектору і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Згідно ч. З ст. 73, ч. 2 ст. 74 Господарського кодексу України, майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління.
Згідно ч.І ст. 1, ч.І ст. 4 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" від 21.09.2006 №185-У управлінням об'єктами державної власності є здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб. Міністерства та інші органи виконавчої влади є суб'єктами управління об'єктами державної власності
Відповідно до п. 1.1, 4.2 "Статуту Одеської залізниці" Одеська залізниця є статутним державним підприємством, заснованим на державній власності і підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту та зв'язку України. Майно залізниці є державною власністю і закріплюється за нею на праві господарського відання.
Таким чином Міністерство транспорту та зв'язку України, яке діє на підставі "Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 N789, є суб'єктом управління майном, що закріплене за Одеською залізницею на праві господарського відання, та здійснює повноваження щодо реалізації прав держави як власника майна, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням.
Частина 1 ст. 4, ч. 8 ст. З Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 N1952-IV передбачають, що речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав підлягають обов'язковій державній реєстрації. Реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) округу, в якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.
Пунктом 1.4. "Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно", затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/6 (далі - Положення) визначено, що реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлюючих документів.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав зокрема є: акти прийому нерухомого майна до експлуатації (якщо будівництво та введення в експлуатацію нерухомого майна відбувалося власником) та інші акти органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийнятих у межах повноважень, визначених законом.
Пунктом 6.1. "Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно" передбачено, що оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності, які видаються зокрема місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування юридичним особам:
на новозбудовані, перебудовані або реконструйовані об'єкти нерухомого майна за наявності акта про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та за наявності акта комісії про прийняття об'єкта і введення його в експлуатацію;
юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об'єкти нерухомого майна, крім правовстановлюючих документів, передбачених у додатку 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно.
З метою проведення державної реєстрації прав власності на об'єкт нерухомого майна "Пункт екіпіровки та технічного огляду тепловозів", загальною площею 1746 кв. м., згідно технічного паспорту, виготовленого станом на 22.09.2007р., розташованого за адресою; м. Одеса, Малиновський район, ст.Застава-1, (далі об'єкт) Одеська залізниця листом від 26.06.2008 № 1388 звернулася до ОМР із проханням оформити свідоцтво про право власності на об'єкт.
Листом від 14.07.2008 № 41 вих. юридичним департаментом Одеської міської ради надано відповідь про можливість розгляду питання щодо оформлення права власності лише після надання документів, які посвідчують право власності (зокрема - акту державної комісії про прийняття зазначених об'єктів введення їх в експлуатацію, акту про право власності на землю або рішення про відведення земельної ділянки для цієї мети та інш.).
Листом від 13.07.2009 № 1200 Міністерство транспорту та зв'язку України, у особі представника Галат О.І., який діяв на підставі довіреностей від 28.04.2009 № 2793/16/14-09, № 279/16/14-09, № 2795/16/14-09, звернулося до ОМР з проханням оформити свідоцтво на право власності на об'єкт.
Як зазначає позивач у позові, лист ОМР було одержано 13.07.2009 за № 6919, проте на теперішній момент відповіді не надано.
Будівництво об'єкту здійснювалося Одеською залізницею самостійно, об'єкт введений в експлуатацію, однак акти про введення до експлуатації об'єкта у Міністерства транспорту та зв'язку та у Одеської залізниці не збереглися.
Згідно з Державним актом на право постійного користування землею (серія І - ОД № 000301), виданого на підставі рішення Одеської міської ради від 28.04.2000 за № 1234-ХХІІІ, Одеській залізниці надано у постійне користування для виробничої діяльності земельна ділянка площею 377,06 га. З викопіровки ділянки смуги відводу вбачається, що об'єкт знаходиться на земельній ділянці, яка надана Одеській залізниці у користування.
Об'єкт експлуатується, відображений в самостійному балансі та утримується за власний рахунок відокремленого структурного підрозділу - Одеська дистанція колії Одеської залізниці. На зазначений об'єкт ведеться інвентарна картка для обліку основних засобів: № 10001.
На думку позивача, зазначене свідчить про те, що у Одеської залізниці існує право господарського відання відносно об'єкту, а у Міністерства транспорту та зв'язку України - право власності, оскільки згідно з:
ч. З ст. 397 ЦК України фактичне володіння майном вважається правомірним, якщо інше не випливає із закону або не встановлено рішенням суду;
ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом;
ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
На даний час об'єкт не може бути зареєстрований у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обмежень за державою в особі Міністерства транспорту та зв'язку України, оскільки відповідач - 1 відмовив у видачі свідоцтва про право власності на об'єкт з причини відсутності документу, на підставі якого здійснюється державна реєстрація та який засвідчує право власності на об'єкт.
Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" відповідна державна реєстрація є офіційним визнанням і підтвердженням державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Отже, орган єдиної системи реєстрації відповідних прав (зокрема -Комунальне підприємство "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості") може бути відповідачем за позовами про офіційне визнання права власності на об'єкт нерухомого майна, пред'явленими згідно зі ст. 392 ЦК України. Зазначений висновок зроблений Вищим господарським судом України у п. 18 листа від 31.01.2001 N01-8/98, що обумовило пред'явлення позову, у тому числі до відповідача - 2.
З огляду на вищезазначена та на підставі ст.ст. 322, 326, 328, 331, 392 397 ЦК України, ст.ст. 22, ст. 73, ст. 74 ГК України, ст.ст. 1, 4, 19 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" та керуючись ст.ст. 1, 2, 5, 12, 22, 54 ГПК України, позивач просить:
·Визнати за державою Україна в особі Міністерства транспорту та зв'язку України право державної власності на об'єкт нерухомого майна „Пункт екіпіровки та технічного огляду тепловозів", загальною площею 1746 кв. м., розташованого за адресою; м. Одеса, Малиновський район, ст.Застава-1, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
·Зобов'язати Комунальне підприємство "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" (65011, м. Одеса, вул. Троїцька, 25 код ЄДРПОУ 03350290) зареєструвати за державою Україна в особі Міністерства транспорту та зв'язку України право державної власності на об'єкт нерухомого майна - "„Пункт екіпіровки та технічого огляду тепловозів", загальною площею 1746 кв. м., розташованого за адресою; м. Одеса, Малиновський район, ст.Застава-1, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
В порядку ст. 25 ГПК України позивач Міністерство транспорту та звязку України за клопотанням позивача від 18.07.2011 р. замінено на Міністерство інфраструктури України.
Відповідач 1 (Одеська міська рада) в судове засідання не зявився, був повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, відзив на позов не надав, тому суд вважає за можливе розглянути дану справу за відсутністю представника відповідача, згідно правил ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
Відповідач 2 надав до суду пояснення по справі, де виклав свої зауваження.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.08.2011р. продовжено строк розгляду спору по справі № 26/17-2474-2011 на 15 днів до 05 вересня 2011 р.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, господарський суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Як випливає із матеріалів, приведені позивачем обставини справи повністю підтверджуються наданими ним доказами, які не викликають у суду сумніву.
Посилання позивача в обґрунтування своїх вимог на вищевказані норми ЦК України суд вважає правильним.
Аналізуючи вищивикладене, суд вважає що позов підлягає задоволенню в повному обсягу.
Керуючись ст. ст. 44, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1.Позов Міністерства інфраструктури України задовольнити повністю.
2.Визнати за державою Україна в особі Міністерства інфраструктури України (01135, м.Київ, проспект Перемоги, буд.14, ідентифікаційний код 37472062) право державної власності на об'єкт нерухомого майна „Пункт екіпіровки та технічного огляду тепловозів", загальною площею 1746 кв. м., розташованого за адресою; м. Одеса, Малиновський район, ст.Застава-1, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
3.Зобов'язати Комунальне підприємство "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" (65011, м. Одеса, вул. Троїцька, 25 код ЄДРПОУ 03350290) зареєструвати за державою Україна в особі Міністерства інфраструктури України (01135, м.Київ, проспект Перемоги, буд.14, ідентифікаційний код 37472062) право державної власності на об'єкт нерухомого майна - „Пункт екіпіровки та технічного огляду тепловозів", загальною площею 1746 кв. м., розташованого за адресою; м. Одеса, Малиновський район, ст.Застава-1, що перебуває у господарському віданні Одеської залізниці.
Суддя Никифорчук М.І.
Повне рішення складено 29.08.2011 р.