Рішення № 18109520, 05.09.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
05.09.2011
Номер справи
25/5005/9454/2011
Номер документу
18109520
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

30.08.11р.Справа № 25/5005/9454/2011 За позовом Прокурора Красногвардійського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

до Приватного підприємства "Тоджима", м. Дніпропетровськ

про зміну договору оренди земельної ділянки

Суддя Чередко А.Є.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1 - дов. №7/11-458 від 12.04.2011р.

Від відповідача: ОСОБА_2 - дов. №01-02/26/3 від 11.05.2010р.

За участю: пом. прок. Бойко А.В. - посв. №135 від 08.07.2008р.

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Красногвардійського району м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради з позовом до відповідача про зміну п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 10.08.2007р. укладеного між Дніпропетровською міською радою та Приватного підприємства "Тоджима" посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського нотаріального округу Літаш І.П. за реєстром №5486 від 10.08.2007 року та зареєстрованого у державному реєстрі земель 30.08.2007р. за №040710400475 виклавши його в наступній редакції: "Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. №216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідач безпідставно відмовився внести зміни до договору оренди укладеного між сторонами, оскільки зміна умов договору викликана зміною розміру орендної плати за землю, встановленої ст. 21 Закону України „Про оренду землі” та ст. 288 Податкового кодексу України, що є підставою для зміни умов договору в судовому порядку згідно з ст. 632, 651, 654 ЦК України.

Позивач підтримує позовні вимоги прокурора у повному обсягу.

Відповідач позов не визнає з тих підстав, що прокурор намагається змінити умови договору в односторонньому порядку, що суперечить чинному законодавству України; у позові прокурором не наведено у чому полягає істотне порушення відповідачем договору, що є необхідною умовою для зміни договору; відповідач у відповідь на пропозицію позивача погодився розірвати договір, отже договір оренди землі є розірваним, що унеможливлює внесення до нього змін.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

10.07.2007 року між Дніпропетровською міською радою та Приватним підприємством "Тоджима" був укладений договір оренди земельної ділянки (далі - договір), відповідно до умов якого, відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,5563 га., яка знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Красногвардійский район, вул. Чичерина, 74-К (код ДЗК 1210100000:07:382:0080).

Зазначений договір посвідчено приватним нотаріусом Дніпропетровського нотаріального округу Літаш І.П. за реєстром № 5486 від 10.08.2007 року та зареєстрованого у державному реєстрі земель 30.08.2007р. за №040710400475.

За п. 2.3. договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення договору складає 2718374,16грн.

Згідно з п. 3.1. договору, земельна ділянка передається в оренду на строк десять років.

Пунктом 4.1. договору встановлено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1,3 відсотка від нормативної грошової оцінки.

Отже, розрахунок орендної плати було здійснено відповідно до вимог Закону України «Про оренду землі»в редакції станом на час укладення договору. Відповідно до вказаного Закону орендна плата за користування земельними ділянками, які знаходяться в державній і комунальній власності, не може бути менша ніж розмір земельного податку, який встановлений Законом України «Про плату за землю».

Законом України від 03.06.08р. № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», а саме було встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою, для земель несільськогосподарського призначення, трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України „Про плату за землю”.

Відповідно до прикінцевих положень Закону України № 309-VІ від 03.06.2008 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зазначений Закон набирає чинності з дня його опублікування (04.06.2008р.) та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

З метою приведення договорів оренди земельних ділянок у відповідність до вимог чинного законодавства, Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення за № 39/35 від 06.08.2008р. "Про внесення змін до рішень міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин і приведення деяких рішень міської ради з питань передачі земельних ділянок та діючих договорів оренди у відповідність до вимог чинного законодавства". Так, пунктом 3 цього рішення було встановлено річну орендну плату за користування ділянками у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України "Про оренду землі", незалежно від мети використання.

На підставі вказаного рішення Дніпропетровської міськради та норм ст. 188 ГК України Земельним управлінням Дніпропетровської міської ради було надіслано відповідачу вимогу від 20.05.2009р. за № 7/5-555/408 про приведення договорів оренди землі до вимог законодавства, яка була отримана останнім 18.11.2009 року, що підтверджується копією відповідного поштового відправлення. Відповіді відповідача щодо зміни умов договору не надходило та відповідну додаткову угоду не підписано (належних доказів не надано).

Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", Податковим кодексом України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Так, на даний час, у зв'язку з прийняттям 02.12.2010 року Податкового кодексу України, який вступив в дію 01.01.2011 року, Закон України «Про плату за землю»втратив чинність.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України»внесені зміни до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», а саме у частині другій слова «до Закону України «Про плату за землю» замінено словами «до Податкового кодексу України, а частину четверту, п'яту і сьому виключено (цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України).

Згідно до ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Розмір орендної плати не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти, електричні підстанції, електричні мережі - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно до ст. 290 Податкового кодексу України, плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Підставою для нарахування орендної плати за землю є договір оренди земельної ділянки, який укладається сторонами - орендодавцем та орендарем.

02.02.2001р. Дніпропетровською міською радою прийнято рішення за № 216/8, згідно з яким встановлено розмір річної орендної плати за земельні ділянки у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.

Дане рішення, на теперішній час, є чинним та обов'язковим до виконання всіма субєктами господарювання на території м. Дніпропетровська згідно з ст. 144 Конституції України, ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Отже, розмір орендної плати, що підлягає сплаті за договорами оренди земельних ділянок у м. Дніпропетровську визначено у вищенаведеному рішенні.

Частиною третьою ст. 6 ЦК України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади АР Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору має відповідати цьому акту (ст. 648 ЦК України).

Частинами 1, 2 статті 632 ЦК України передбачено, що ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної виконавчої влади або місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках, і на умовах, встановлених договором або законом.

Як встановлено статтями 759 та 762 ЦК України, законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди), і договором або законом можуть бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Відповідно до ст. 792 ЦК України, відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Про це зазначено і в ст. 92 Земельного кодексу України.

Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі", орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із істотних умов договору оренди землі.

На виконання ст. 14 Закону України «Про оренду землі»постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.04р. «Про затвердження Типового договору оренди землі»(зі змінами та доповненнями) затверджено Типову форму договору оренди землі, п. 13 якої визначено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, слід погодитись з прокурором та позивачем, що у зв'язку із законодавчою зміною річного розмір орендної плати за землю усі договори оренди землі, повинні відповідати вимогам чинного законодавства, і річний розмір орендної плати за землю не повинен бути меншим, трикратного розміру земельного податку.

Згідно з ст. 30 Закону України „Про оренду землі” та п. 121., 12.2. договору, зміна умов договору оренди здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується у судовому порядку.

Відповідно до ст. 654 ЦК України, зміна умов договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до п. 4.8. договору, розмір орендної плати переглядається щорічно, або зокрема у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Згідно з п. 3 ст. 188 ГК України, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Відповідно до п. 4 ст. 188 ГК України, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги прокурора обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Заперечення ж відповідача проти позову щодо того, що прокурор намагається змінити умови договору в односторонньому порядку, а у позові прокурором не наведено у чому полягає істотне порушення відповідачем договору є безпідставними, оскільки розгляд спорів в судовому порядку про внесення змін до договору передбачений, як чинним законодавством, так і договором. Підставою ж внесення змін до договору є не порушення умов договору відповідачем, а невідповідність умов договору вимогам чинного законодавства.

Також, слід зазначити, що умовами договору його сторони встановили не вичерпний перелік підстав для перегляду розміру орендної плати, передбачили, що розмір орендної плати переглядається у випадках, передбачених законом. Оскільки законом змінено розмір мінімальної річної орендної плати, це є підставою для внесення змін до договору в частині розміру орендної плати, як відповідно до умов договору, так і закону.

Не доведено відповідачем належними та допустимими доказами і розірвання сторонами спірного договору в порядку встановленому вимогами вищенаведеного законодавства. Зокрема відповідачем не надано доказів направлення позивачу листа від 22.08.2008р. за № 01-02/51/1.

Отже, наведені відповідачем в обґрунтування заперечень доводи судом відхиляються. Судові витрати за розгляд справи слід віднести на відповідача.

З підстав вищенаведеного та керуючись ст.ст. 2, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Змінити п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 10.08.2007р. укладеного між Дніпропетровською міською радою та Приватним підприємством "Тоджима", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського нотаріального округу Літаш І.П. за реєстром №5486 від 10.08.2007 року та зареєстрованого у державному реєстрі земель 30.08.2007р. за №040710400475 виклавши його в наступній редакції:

"4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України".

Стягнути з Приватного підприємства "Тоджима" (49000, м. Дніпропетровськ, вул.. Чичерина, 74, ЄДРПОУ 19434132, п/р 26009114568001 в ПАТ КБ „Приватбанк”, МФО 305299) 85,00грн. держмита в доход держбюджету (Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, п/р 31118095700005), видати наказ.

Стягнути з Приватного підприємства "Тоджима" (49000, м. Дніпропетровськ, вул.. Чичерина, 74, ЄДРПОУ 19434132, п/р 26009114568001 в ПАТ КБ „Приватбанк”, МФО 305299) 236,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в доход держбюджету (Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, Відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012, п/р 31217264700005), видати наказ.

СуддяА.Є. Чередко