Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30.08.11р.Справа № 33/5005/7729/2011
за позовом Прокурора м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до Закритого акціонерного товариства "Автотранспортне підприємство № 11263", м. Дніпропетровськ
про внесення змін до договору оренди від 11.06.2003 року за № 4948
Суддя Рудовська І.А.
Представники:
від прокуратури: Закопаєв П.П., посвідчення № 85 від 18.04.2011 року
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: ОСОБА_1, довіреність б/н від 20.07.2011 року
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до закритого акціонерного товариства "Автотранспортне підприємство № 11263" про внесення змін до договору оренди від 11.06.2003 року за номером № 4948 і просить змінити п.3.2. договору оренди земельної ділянки від 11.06.2003 р. укладеного між Дніпропетровською міською радою та Закритим акціонерним товариством “Автотранспортне підприємство № 11263”, посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського нотаріального округу ОСОБА_2 за реєстром № 4948 від 11.06.2003 р., виклавши його в такій редакції: “3.2 Орендна плата за користування земельною встановлюється відповідно до вимог Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному податковим кодексом.
Прокурор та позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просять суд їх задовольнити.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує посилаючись зокрема на те, що зміна умов п. 3.2. Договору щодо розміру орендної плати стосовно земельної ділянки повинна здійснюватись лише на підставі попереднього внесення змін до п. 2 рішення міської ради від 09.04.2003 року № 101/8, яким для сторін визначено розмір орендної плати за користування земельною ділянкою у розмірі земельного податку, шляхом прийняття міськрадою відповідного рішення.
За заявою Відповідача від 15.08.2011 року про продовження строку розгляду справи в порядку ст.. 69 ГПК України, строк розгляд справи відповідно до ухвали господарського суду від 15.08.2011 року був продовжений до 30.08.2011 року.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу представниками сторін не заявлялось.
У судовому засіданні 30.08.2011 р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
11.06.2003 р. між Дніпропетровською міською радою, як орендодавцем, та закритим акціонерним товариством "Автотранспортне підприємство № 11263", як орендарем, укладений договір оренди землі (далі - Договір), відповідно до п.1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1394 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, Красногвардійський район, вул. Орловська, 21 для фактичного розміщення АТП., яка зареєтрвоана в Державному земельному кадастрі м.Дніпропетровська за кодом 1210100000:07:424:0004.
Як зазначено в Договорі (п. 1.1.) підставою для передачі в оренду земельної ділянки в оренду є рішення міської ради від 09.04.2003 року № 101/8.
Договір укладено строком до 09.04.2018 року. Після закінчення терміну договору його дія скінчується (п. 2.1 Договору).
Відповідно до пункту 3.1 Договору розмір орендної плати за користування земельною ділянкою на термін дії договору складає 68528,90 грн. Орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року (п. 3.2 Договору).
Відповідно до п.3.3 Договору розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку.
Відповідно до п. 8.1., 8.2 Договору зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди спір вирішується у судовому порядку.
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 вказаного кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ст. 288.4).
Позивач вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 11.06.2003 року, що і стало причиною спору.
Розглянувши позовні вимоги прокурора господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обовязковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно до вимог статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
З метою приведення раніше укладених Позивачем договорів оренди земельних ділянок у відповідність до діючого законодавства, Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення № 216/8 від 02.02.2011 р. (а.с. 24) “Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства".
Позивачем з метою приведення договору оренди землі від 11.06.2003 р. в частині розміру орендної плати до вимог чинного законодавства направлялася вимога про приведення договору оренди землі до вимоги чинного законодавства (№7/5-555/120 від 20.05.2009 р.) , а також 22.02.2011 року в газеті "Наше місто" було дано оголошення яким повідомлено орендарів земельних ділянок, зокрема відповідача, з проханням укласти додаткової угоди до договору.
Як вбачається із наданих до матеріалів справи доказів, Відповідач на вимогу, в порядку, який встановлений ст. 188 Господарського кодексу України, не надав.
На час розгляду справи доказів щодо приведення договору оренди земельної ділянки від 11.06.2003 року до вимог діючого законодавства в частині орендної плати за користування земельною ділянкою на рівні трикратного розміру земельного податку, у відповідності до вимог ст.288 Податкового кодексу України сторонами суду не надано.
Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обовязковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст.651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Умовами спірного договору передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку, передбаченому законодавством України.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею в трикратному розмірі земельного податку, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до пункту 3.2 договору оренди земельної ділянки, який укладено між Дніпропетровською міською радою та Закритим акціонерним товариством “Автотранспортне підприємство № 11263”, в частині встановлення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою відповідно до Податкового кодексу України, визначивши її у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
Аналогічна правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 06.12.2010 року по справі № 2-1/10068-2008, та постановою Вищого господарського суду України від 25.01.2011 року по справі № 14/240-10.
Крім того, щодо правовідносин викладених у позовній заяві стосовно вказаного предмету спору, існує і правова позиція Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 27.12.2010 року по справі № 27/15-10, та яка прийнята за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
У відповідності до норм ст.. 111-28 Господарського процесуального кодексу України, рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Невиконання судових рішень Верховного Суду України тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Отже нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Позивачем на підставі ст. 33 ГПК України документально було доведено ті обставини, на які він посилався в позовній заяві як на підставу своїх позовних вимог.
Позовні вимоги прокурора суд вважає такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати покладаються на відповідача згідно ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни у пункту 3.2 договору оренди земельної ділянки від 11.06.2003 року укладеного між Дніпропетровською міською радою(49011, м.Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75, код ЄДРПОУ 26510514) та закритим акціонерним товариством "Автотранспортне підприємство № 11263" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Орловська, 21, код ЄДРПОУ 03116157) посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського нотаріального округу ОСОБА_2 за реєстром № 4948 від 11.06.2003 р. виклавши його в такій редакції:
"п. 3.2 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до вимог Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011 року № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом".
Стягнути з закритого акціонерного товариства "Автотранспортне підприємство № 11263" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Орловська, 21, код ЄДРПОУ 03116157) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 85 грн. (вісімдесят п'ять грн. 00 коп.), про що видати наказ.
Стягнути з закритого акціонерного товариства "Автотранспортне підприємство № 11263" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Орловська, 21, код ЄДРПОУ 03116157) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31217264700005 в Дніпропетровській області, КБКД 22050003 "Надходження від оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн. (двісті тридцять шість) грн. 00 коп., про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
СуддяІ.А. Рудовська
Рішення підписано 05.09.2011 р.