Постанова № 18087984, 27.05.2011, Юзівський районний суд міста Донецька (до 25.04.2025 - Ворошиловський районний суд м. Донецька)

Дата ухвалення
27.05.2011
Номер справи
2-а-3876/11
Номер документу
18087984
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

2-а-3876/11

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2011 року суддя Ворошиловського районного суду міста Донецька Алтухова О.С., розглянувши у скороченому провадженні справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про стягнення недоотриманих сум допомоги на оздоровлення за 2009, 2010, 2011 роки, -

ВСТАНОВИВ:

21.04.2011 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про стягнення недоотриманих сум допомоги на оздоровлення за 2009, 2010, 2011 роки. В обґрунтування своїх позовних вимог він посилався на ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якої він має право на щорічну компенсаційну виплату за шкоду, заподіяну здоровю, в розмірі пяти мінімальних заробітних плат. Позивач зазначив, що він має статус ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом ІІІ групи, у звязку з чим відповідач виплачував йому компенсацію на оздоровлення, але у сумі, меншій, ніж встановлена законодавством. Згідно здійсненому ним розрахунку недоплата складає 10504 грн.

Ухвалою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 26.04.2011 р. відкрито скорочене провадження в частині позовних вимог про визнання неправомірними дії УПСЗН Ворошиловської районної в м. Донецьку ради щодо відмови у перерахунку та виплаті недоотриманої суми допомоги на оздоровлення за 2011 р.

Представник відповідача надав суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», витрати, повязані з реалізацією цього закону фінансуються за рахунок державного бюджету. Бюджетні асигнування надходили на рахунок управління, з урахуванням розмірів компенсацій, визначених Постановами КМУ № 836 та № 562. Відповідач вважає свої дії правомірними, у звязку з чим просив в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.

ОСОБА_1 має статус постраждалого громадянина внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом ІІІ групи, що підтверджено посвідченням НОМЕР_1, довідкою МСЕК № 013602.

Позивач як учасник ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії щорічно отримує від Управління праці та соціального захисту населення компенсацію на оздоровлення, право на отримання якої встановлено ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як вбачається з відповіді Управління праці та соціального захисту населення від 13.04.2011 року за № 01/1-22-0458, за 2011 р. у січні 2011 р. нараховано 90 грн., згідно до постанови КМУ № 562 від 12.07.2005 року. Компенсація за 2011 р.р. нарахована, але не виплачена у звязку з арештом розрахункового рахунку відповідача. Ці нарахування та виплати не спростовуються відповідачем і в запереченнях проти позову.

Право на щорічну допомогу (соціальну виплату), а також її розмір встановлено ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Встановлений законом розмір допомоги (чотири мінімальних заробітних плат) не повинен зменшуватись ніякими іншими нормативно-правовими актами (ні законами, ні підзаконними актами Кабінету Міністрів України та інших органів влади), оскільки ст. 22 Конституції України прямо це забороняє.

Відповідач, керуючись постановами Кабінету Міністрів України, які фактично зменшили розмір допомоги, порушив ст. 113 ч.3 Конституції України. Таким чином, відбулося значне звуження обсягу прав, які існували на той час щодо відповідної категорії громадян, а саме звуження обсягу права позивача на спірну допомогу.

У відповідності із ст. 9 КАСУ в разі невідповідності будь-якого нормативно-правового акту Конституції або закону України, суд повинен застосувати правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, відповідно до положень частини 4 статті 48 Закону № 796-ХII від 28.02.1991 року щорічна допомога на оздоровлення інвалідам ІІІ групи виплачується у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Таким чином, право ОСОБА_1 на спірну виплату прямо встановлено Конституцією України та Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, вказане право гарантовано ст.17 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», а також гарантований і розмір спірної соціальної допомоги. До цього ж, в ч.1 ст.17 закону зазначено, що соціальні гарантії встановлюються тільки законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.

Тобто при нарахуванні та виплаті спірної допомоги за 2009-2010 роки Управління праці та соціального захисту населення повинно було керуватися ст. 48 спеціального закону, а саме Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України»мінімальний розмір заробітної плати на момент нарахування спірних виплат, який слід застосовувати при нарахуванні допомоги, встановлений: у 2011 році - 960 грн.

Таким чином, недоотриманий розмір допомоги на оздоровлення позивача складає: за 2011 рік 660*4 = 3840 грн.

Керуючись ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 161-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради про стягнення недоотриманих сум допомоги на оздоровлення за 2011 рік - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 грошової компенсації на оздоровлення за 2011 рік у розмірі, що є меншим, ніж передбачено ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ворошиловської районної в м. Донецьку ради за рахунок коштів Державного бюджету України (бюджетна програма «Компенсації за шкоду, заподіяну здоровю, та допомоги на оздоровлення, у разі звільнення з роботи громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»код програмної класифікації видатків (КПКВ)-2501250, рахунок 35215039001469, у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25987214, код економічної класифікації видатків (КЕКВ)-1341) на користь ОСОБА_1 недоотриману суму грошової компенсації на оздоровлення за 2011 роки у розмірі 3840 гривень (три тисячі вісімсот сорок гривень 00 копійок).

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ворошиловський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня її проголошення, копія апеляційної скарги надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Постанова надрукована у нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Суддя Ворошиловського районного

суду м.Донецька О.С.Алтухова