ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2008 р.
Справа № К-14/93
ЗА ПОЗОВОМ: Попадин Михайла Семеновича,
Вул. Незалежності, 6/54, м. Калуш, 76000
ДО ВІДПОВІДАЧІВ : 1. ВАТ по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз» вул.Ленкавського,20, м. Івано- Франківськ, 76010
2. ВАТ по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз»
вул. І. Франка, 12, м. Луцьк, Волинська область, 43000
3. ВАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз»
вул. Щорса, 24, м. Вінниця, Вінницька область, 21012
4. ВАТ по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз»
вул. Погорєлова, 2, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000
5. ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз»
вул. Золота, 42, м. Львів, 79039
6. ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз»
вул. Винниченка, 9а, м. Чернівці, Чернівецька область, 58009
7. ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз»
вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021
Суддя Булка Володимир Ігорович
При секретарі Кріцак Василь Мирославович
Представники:
Від позивача: Попадин М.С. , (паспорт серія СС –375 407 від 20.08.1997р.)
Від відповідача 1 : Букавіна О.І., начальник юридичного управління, (довіреність № 05/16-23-юр від 02.01.08р.)
Від відповідача 1 : Олексин Л.П., начальник юридичного відділу, (довіреність № 05/16-95 від 15.01.08р.)
Від відповідача 2 : Книш А.М., юрисконсульт, ( довіреність № 2/1-3753 від 28.12.07р.)
Від відповідача 3: Каленський І.В., начальник юридичного відділу, ( довіреність № 50/08-Д від 22.01.08р.)
Від відповідача 4 : Фатула Т.І. , ( довіреність № 07/1168 від 21.04.2008р.)
Від відповідача 5: Станько М.М., юрист, ( довіреність № 06-224 від 09.01.08р.)
Від відповідача 6 : Мартинюк В.І., ( довіреність № 01/28 від 09.01.2008р.)
Від відповідача 7: Чернинська Л.М., заступник голови правління з правових питань та корпоративних зв’язків, ( довіреність № 18/3191 від 03.12.07р.)
Представникам сторін роз’яснено права та обов’язки на підставі ст. 22 ГПК України.
СУТЬ СПОРУ: заявлений позов та уточнення до позову про визнання недійсними положень Статутів, Положень про Наглядову раду, Положень про Правління Відкритих акціонерних товариств по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз», «Волиньгаз», «Вінницягаз», «Закарпатгаз», «Львівгаз», «Чернівцігаз»та «Чернігівгаз», а саме: п. 7.3 ст. 7 в частині, відповідно до якої Наглядова рада регулює діяльність виконавчого органу, пп. 19, 22 п. 7.3.4. Статутів Відповідачів 1-7, пп.19, 22 п. 9.1. ст. 9 Положень Про Наглядову раду Відповідачів 1 -7, пп. 4 п. 7.4.5. Статутів Відповідачів 1-7 та пп.. 4 п. 3.3. ст. 3 Положень про правління Відповідачів 1 -7 в частині : «приймає рішення про укладення правочину (договору, угоди) на суму, що перевищує 5 000 000,00 грн. , здійснюється за попередньої згоди Наглядової ради товариства».
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтвердив. В обґрунтування позову посилається на те, що Відкриті акціонерні товариства по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз», «Волиньгаз», «Вінницягаз», «Закарпатгаз», «Львівгаз», «Чернівцігаз»та «Чернігівгаз»є підприємствами, основними видами діяльності яких є постачання та розподіл (транспортування) природного газу розподільними газопроводами, редакції Статутів даних підприємств є ідентичними. І він, будучи учасником (акціонером) даних Товариств безпосередньо зацікавлений в їх ефективній роботі, в досягненні Товариствами статутної мети та виконання ними основних видів діяльності, оскільки це впливає на отримання прибутку даними Товариствами, а як наслідок і дивідендів акціонерами.
Однак, на думку позивача, на даний час, вищенаведені Товариства не здатні забезпечити виконання основних видів діяльності, що не тільки негативно відобразиться на фінансовому результаті від здійснення господарської діяльності, але й ставить під загрозу нормальне функціонування газотранспортної системи на території їх ліцензійної діяльності, призводить до порушення даними Товариствами чинних нормативно-правових актів України, в тому числі Ліцензійних умов. Дана ситуація спричинена тим, що оскаржені норми Статуту, Положень про Наглядову раду, та Положень про Правління Товариств суперечать нормам чинного законодавства, що регулюють відносини на газовому та газотранспортному ринку України, тобто галузеві норми, призводять до порушення прав акціонерів Товариства та паралізують господарську діяльність Відповідачів 1-7.
Відповідачі 1-7 в судовому засіданні не погодилися із позовними вимогами Позивача, посилаючись на те, що нова редакція Статуту, Положень про Наглядову раду, Положень про правління, компетенція та склад Наглядової ради –затверджено Загальними зборами акціонерів вищезгаданих Товариств, що є найвищим органом управління.
Однак, жоден із Відповідачів не заперечив те, що оскаржені Позивачем норми Статутів, Положень про Наглядову раду, Положень про правління даних Товариств, несумісні із здійсненням основних видів господарської діяльності, призводять до порушення ними чинних нормативно-правових актів України, в тому числі Ліцензійних умов, що в свою чергу унеможливлює отримання прибутку підприємствами. Про що Відповідачі зазначають у своїх відзивах на позовну заяву : «Івано-Франківськгаз»відзив № 05/18-1023 від 17.06.08р., «Волиньгаз»»відзив № 1100/6-1 від 13.06.08р., «Вінницягаз»»відзив № 07/15-1142 від 13.06.08р., «Закарпатгаз»»відзив № 143/06 від 14.06.08р., «Львівгаз»»відзив № 06-5229 від 13.06.08р., «Чернівцігаз»»відзив № 18/1302 від 13.06.08р.
Дослідивши матеріали справи , вислухавши пояснення представників сторін, суд
встановив:
Позивач по справі –Попадин Михайло Семенович, є акціонером емітентів –ВАТ «Івано-Франківськгаз», що підтверджується листом реєстратора ВАТ «Фінансова компанія «Укрнафтогаз»№ 150/16 від 15.04.2008 року; ВАТ «Волиньгаз», що підтверджується сертифікатом простих іменних акцій –серії В № 0002582 від 16.11.2006 року; ВАТ «Вінницягаз», що підтверджується випискою про операції з цінними паперами на рахунку у цінних паперах № 003070 від 23.05.2008 року в ТОВ КБ «Фінансова ініціатива»; ВАТ «Закарпатгаз», що підтверджується сертифікатом простих іменних акцій –серії А № 1345 від 28.11.2006 року; ВАТ «Львівгаз», що підтверджується сертифікатом простих іменних акцій –серії А № 0000006150 від 28.11.2006 року; ВАТ «Чернівцігаз», що підтверджується сертифікатом простих іменних акцій - серії А № 2684 від 28.11.2006 року та ВАТ «Чернігівгаз», що підтверджується сертифікатом простих іменних акцій –серії А № 44 від 24.11.2006 року.
Відкриті акціонерні товариства по газопостачанню та газифікації засновані відповідно до наказів Державного комітету по нафті і газу: «Івано-Франківськгаз»(Наказ № 122 від 14.03.1994 року), «Волиньгаз»(Наказ № 106 від 11.03.1994 року), «Вінницягаз»(Наказ № 103 від 11.03.1994 року), «Закарпатгаз»(Наказ № 126 від 14.03.1994 року), «Львівгаз»(Наказ № 101 від 11.03.1994 року), «Чернівцігаз»(Наказ № 118 від 14.03.1994 року) та «Чернігівгаз»(Наказ № 78 від 09.03.1994 року) шляхом перетворення державних підприємств по газопостачанню та газифікації у Відкриті акціонерні товариства по газопостачанню та газифікації на підставі Указу Президента України від 15.06.1993 року «Про корпоратизацію підприємств».
У 2007 році Загальними зборами акціонерів вище зазначених Товариств прийнято нові редакції Статутів, Положення про Наглядову раду та Положення про Правління та обрано новий склад членів Правління та членів Наглядової ради Товариств.
Відповідно до протоколу Загальних зборів акціонерів ВАТ «Івано-Франківськгаз»№ 10 від 24.09.2007р. затверджено нову редакцію Статуту Товариства та обрано до складу Наглядової ради Вороніна І.П. - голова, Швидкого Є.А., Поліщука П.П., Губанова О.В., Чіріча Д.В., Величко Ю.В., Унинця А. М., Байляк Л.М.;
Відповідно до протоколу Загальних зборів акціонерів ВАТ «Волиньгаз»№ 1 від 24. 09. 2007р. затверджено нову редакцію Статуту Товариства та обрано до складу Наглядової ради Вороніна І.П. - голова, Тихолюка О.І.., Шульга О.М., Губанова О.В., Чіріча Д.В., Величко Ю.В., Чикиду О.П., Бойко О.О.;
Відповідно до протоколу Загальних зборів акціонерів ВАТ «Вінницягаз»№ 1 від 24. 09. 2007р. затверджено нову редакцію Статуту Товариства та обрано до складу Наглядової ради Вороніна І.П. - голова, Швидкого Є.А., Мендик І.., Губанова О.В., Чіріча Д.В., Величко Ю.В., Василишин О.Я., Портечин І.М..;
Відповідно до протоколу Загальних зборів акціонерів ВАТ «Закарпатгаз»№ 13 від 24. 09.2007р. затверджено нову редакцію Статуту Товариства та обрано до складу Наглядової ради Вороніна І.П. - голова, Тихолюка О.І., Якименко Н.О., Губанова О.В., Чіріча Д.В., Величко Ю.В., Шершуна Л.І., Гринчишин Т.В.
Відповідно до протоколу Загальних зборів акціонерів ВАТ «Львівгаз»№ 10 від 24. 09. 2007р. затверджено нову редакцію Статуту Товариства та обрано до складу Наглядової ради Вороніна І.П. - голова, Швидкого Є.А., Терлецького О.Р., Губанова О.В., Чіріча Д.В., Величко Ю.В., Попович В. С., Мельник О.Г.
Відповідно до протоколу Загальних зборів акціонерів ВАТ «Чернівцігаз»№ 2 від 29. 09. 2007р. затверджено нову редакцію Статуту Товариства та обрано до складу Наглядової ради Вороніна І.П. - голова, Тихолюка О.І., Мендик І.П., Губанова О.В., Чіріча Д.В., Величко Ю.В., Соколовського Я.Р., Прокоса Б.С.
Відповідно до протоколу Загальних зборів акціонерів ВАТ «Чернігівгаз»№ 1 від 16. 11. 2007р. затверджено нову редакцію Статуту Товариства та обрано до складу Наглядової ради Вороніна І.П. - голова, Швидкий Є.А., Турчанінов К.В. , Губанова О.В., Чіріча Д.В., Величко Ю.В., Стус О.М., Унинець А.М.
Нові редакції Статутів, Положень про Наглядову раду, Положень про правління Товариств, затверджені Протоколами Загальних зборів акціонерів ВАТ по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз», «Волиньгаз», «Вінницягаз», «Закарпатгаз», «Львівгаз», «Чернівцігаз»та «Чернігівгаз», викладені в ідентичній редакції. До складу Наглядових рад всіх вищезазначених Товариств обрано Вороніна І.П –головою Наглядових рад та Губанова О.В., Чіріча Д.В., Величко Ю.В.- членами Наглядових рад, які у відповідності до пункту 7.3.17 Статутів та п. 8.13. Положення про Наглядову раду Товариств становлять кворум необхідний для прийняття рішень і водночас, відповідно до п. 7.3. Статуту є вищим органом всіх вищезазначених Товариств, який представляє інтереси акціонерів у період між проведенням Загальних зборів і в межах компетенції визначеної Статутами, контролює та регулює діяльність виконавчого органу та здійснює захист прав акціонерів Товариства.
Відповідно до п. 4 ст. 12 ГПК України господарським судам підсудні справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.
Ч. 3 ст. 15 ГПК України передбачено, що справи у спорах за участю кількох відповідачів розглядаються господарським судом за місцезнаходженням одного з відповідачів за вибором позивача.
Ст. 16 ГПК України передбачено, що справи у спорах між господарським товариством та його учасником, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням господарського товариства.
Оскільки, місце проживання Позивача є м. Калуш, Івано-Франківської області, місцезнаходженням та юридична адреса ВАТ «Івано-Франківськгаз»- Відповідач –1 є вул. Ленкавського, 20 , м. Івано-Франківська, органом управління якого у період між проведенням Загальних зборів акціонерів є Наглядова рада ВАТ «Івано-Франківськгаз»у складі Вороніна І.П. - голова, Швидкого Є.А., Поліщука П.П., Губанова О.В., Чіріча Д.В., Величко Ю.В., Унинця А. М., Байляк Л.М, та беручи до уваги те, що до складу Наглядових рад всіх Відповідачів 1-7 обрано Вороніна І.П –головою Наглядових рад та Губанова О.В., Чіріча Д.В., Величко Ю.В.- членами Наглядових рад, які у відповідності до пункту 7.3.17 Статутів та п. 8.13. Положення про Наглядову раду Товариств становлять кворум необхідний для прийняття рішень, та те, що вимоги Позивача до всіх Товариств є абсолютно ідентичними, даний спір підлягає розгляду Господарським судом Івано-Франківської області.
Відповідно до п. 3 Статутів Відповідачів 1-7 основними видами діяльності є здійснення підприємницької діяльності з постачання природного газу за нерегульованим та регульованим тарифом, здійснення підприємницької діяльності з транспортування ( розподілу) природного та нафтового газу розподільними газопроводами.
Основним видом діяльності товариств, згідно довідки ЄДРПОУ , ВАТ по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз», ВАТ по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз», ВАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз», ВАТ по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз», ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз», ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз»за класифікатором видів економічної діяльності (КВЕД) 40.22.0 є розподілення та постачання газу.
Основним видом діяльності , згідно довідки ЄДРПОУ ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз»за класифікатором видів економічної діяльності (КВЕД) 40.20.2. є розподілення газоподібного палива системою трубопроводів.
Відповідно до ст. 5. Закону України «Про природні монополії»№ 1682-ІІІ від 20.04.2000р. нормами даного Закону регулюється діяльність суб'єктів природних монополій у таких сферах, як транспортування природного і нафтового газу трубопроводами та його розподіл, ст. 6 даного Закону, передбачено, що до суміжних ринків, що регулюються відповідно до норм даного Закону належить постачання природного газу та інших речовин, транспортування яких здійснюється трубопровідним транспортом.
Таким чином, ВАТ з газопостачання та газифікації «Івано-Франківськгаз», «Волиньгаз», «Вінницягаз», «Закарпатгаз», «Львівгаз», «Чернівцігаз»та «Чернігівгаз»є суб’єктами природних монополій.
Ст. 7 ЗУ «Про природні монополії»передбачено, що діяльність суб'єктів природних монополій у сферах, визначених у статті 5 цього Закону, а також діяльність суб'єктів господарювання на суміжних ринках підлягає ліцензуванню відповідно до закону.
Предметом регулювання діяльності суб'єктів природних монополій відповідно до ст. 8 Закону є : ціни (тарифи) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; доступ споживачів до товарів, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; інші умови здійснення підприємницької діяльності у випадках, передбачених законодавством.
П. 1 ст. 4 даного Закону передбачено, що регулювання діяльності суб’єктів природних монополій, у сферах, визначених у ст.ст. 5, 6 даного Закону, здійснюються національними комісіями регулювання природних монополій.
Відповідно до п. 4 Указу Президента України «Про заходи щодо реалізації державної політики у сфері природних монополій»№ 853/97 від 19.08.1997р. на Національну комісію регулювання електроенергетики України покладено функції регулювання діяльності суб'єктів природних монополій у сферах транспортування природного і нафтового газу трубопроводами та його розподілу, транспортування нафти і нафтопродуктів, інших речовин магістральними трубопроводами, а також регулювання діяльності суб'єктів господарювання на суміжних ринках з постачання природного газу та зберігання природного газу в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності із зберігання природного газу.
Відповідно до п. 3 Положення «Про Національну Комісію регулювання електроенергетики України», затвердженого Указом Президента, № 213/95 від 14.03.1995р. зі змінами, одним із основних завдань Комісії є державне регулювання діяльності суб’єктів природних монополій в електроенергетиці та нафтогазовому комплексі, видача суб’єктам підприємницької діяльності ліцензій на постачання та розподіл природного газу, розробка та затвердження обов’язкових для виконання нормативних актів, з питань, що належить до її компетенції, в тому числі Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного та нафтового газу, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом.
ВАТ з газопостачання та газифікації «Івано-Франківськгаз», «Волиньгаз», «Вінницягаз», «Закарпатгаз», «Львівгаз», «Чернівцігаз»та «Чернігівгаз»здійснюють господарську діяльність відповідно до отриманих ліцензій:
- на право здійснення господарської діяльності ВАТ «Івано-Франківськгаз»видано наступні ліцензії : на постачання природного газу за регульованим тарифом (ліцензія НКРЕ від 02.11.01р. серії АА № 224099 ); транспортування природного та нафтового газу розподільними трубопроводами (ліцензія НКРЕ від 02.11.01р. серії АА № 224100 ).
- на право здійснення господарської діяльності ВАТ «Волиньгаз» видано наступні ліцензії:
на постачання природного газу за регульованим тарифом (ліцензія НКРЕ від 26.04.00р. серії АА № 2240969 ); транспортування природного та нафтового газу розподільними трубопроводами (ліцензія НКРЕ від 24.04.00р. серії АА № 224097 ).
- на право здійснення господарської діяльності ВАТ «Вінницягаз»видано наступні ліцензії
на постачання природного газу за регульованим тарифом (ліцензія НКРЕ від 22.03.2000р. серії АА № 224478); транспортування природного та нафтового газу розподільними трубопроводами (ліцензія НКРЕ від 17.03.2000р. серії АА № 224470).
- на право здійснення господарської діяльності ВАТ «Закарпатгаз»видано наступні ліцензії :
на постачання природного газу за регульованим тарифом (ліцензія НКРЕ від 12.01. 2001р. серії АА № 224434 ); транспортування природного та нафтового газу розподільними трубопроводами (ліцензія НКРЕ від 24.03.2000р. серії АА № 224460 ).
- на право здійснення господарської діяльності ВАТ «Львівгаз»видано наступні ліцензії :
на постачання природного газу за регульованим тарифом (ліцензія НКРЕ від 29.03.2000р. серії АА № 224417); транспортування природного та нафтового газу розподільними трубопроводами (ліцензія НКРЕ від 29.03.2000р. серії АА № 323542).
- на право здійснення господарської діяльності ВАТ «Чернівцігаз»видано наступні ліцензії
на постачання природного газу за регульованим тарифом (ліцензія НКРЕ від 01.05.2007р. серії АВ № 331907); транспортування природного та нафтового газу розподільними трубопроводами (ліцензія НКРЕ від 24.03.2000р. серії АА № 224463 ).
- на право здійснення господарської діяльності ВАТ «Чернігівгаз»видано наступні ліцензії
на постачання природного газу за регульованим тарифом (ліцензія НКРЕ від 31.03.2000р. серії АА № 224476); транспортування природного та нафтового газу розподільними трубопроводами (ліцензія НКРЕ від 31.03.2000р. серії АА № 224468).
Абзацом 4 пп.1 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення споживачів природним газом 1729 від 27.12.2001р. встановлено, що реалізація природного газу для задоволення потреб населення здійснюється суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на постачання природного газу за регульованим тарифом, за роздрібними цінами, встановленими Національною комісією регулювання електроенергетики, а абзацом 2 пп.2 встановлено, що реалізація природного газу для задоволення потреб установ і організацій, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, суб'єктів господарювання, які виробляють теплову енергію, у тому числі блочних (модульних) котелень, котелень, установлених на дахові та прибудованих, здійснюється дочірньою компанією "Газ України" та дочірнім підприємством "Газ-тепло" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", суб'єктами господарювання, що мають ліцензію на постачання природного газу за регульованим тарифом, за цінами, що не перевищують граничних рівнів цін на природний газ, установлених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, відповідно до п. 9 Постанови КМУ № 1729 Відповідачі 1-7 є єдиними суб’єктами господарювання, які здійснюють постачання природного газу для таких категорій споживачів, як населення та установи і організації, що фінансуються з державного і місцевих бюджетів, а також є єдиними підприємствами, що здійснюють розподіл природного газу розподільними газопроводами для всіх категорій споживачів на території своїх областей відповідно до отриманих Ліцензій.
Відповідачі 1-7 здійснюючи господарську діяльність повинні керуватися в першу чергу Законами України, указами Президента, Кабінету Міністрів України, нормативними актами НКРЕ, та здійснювати свою діяльність у відповідності до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного та нафтового газу, затверджених Постановою НКРЕ України від 30.09.2005 р. N 859; Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом, затверджених постановою НКРЕ № 693 від 25.08.2005р.
Оскільки «Івано-Франківськгаз», «Волиньгаз», «Вінницягаз», «Закарпатгаз», «Львівгаз», «Чернівцігаз»та «Чернігівгаз»є відкритими акціонерними товариствами то основним установчим документом, у відповідності до якого діють Товариства, відповідно до ст. 4 ЗУ «Про господарські товариства1576-XII від 19.09.1991р. є статут Товариства затверджений Загальними зборами акціонерів.
Відповідно до п. 2.2. Статутів Відповідачів 1-7, - Товариство має цивільні права та обов’язки та здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства, Статуту, внутрішніх положень та інших нормативних актів.
Діюча редакція Статутів Відповідачів 1-7 а саме: п. 7.3. передбачає, що Наглядова рада є органом Товариства, який представляє інтереси акціонерів у період між проведенням загальних зборів і в межах компетенції, визначеної статутом, контролює і регулює діяльність виконавчого органу та здійснює захист прав акціонерів Товариства.
Пп. 19 п. 7.3.4. Статутів Товариств передбачає надання згоди на укладення правочину (договору, угоди), що перевищує 5 000 000,00 грн., та пп. 4 п. 7.4.5. Статутів ВАТ по газопостачанню та газифікації передбачено, що голова правління товариства має право приймати рішення про укладення правочинів з урахуванням обмежень, встановлених цим Статутом, внутрішніми положеннями, рішеннями Загальних зборів, та Наглядової ради Товариства; приймати рішення про укладення правочину (договору, угоди) на суму, що не перевищує 5 000 000,00 грн.; укладення правочину на суму, що перевищує 5 000 000 ,00 грн. здійснюється за попередньої письмової згоди Наглядової ради Товариства.
Пп. 19 п. 9.1. ст. 9 Положень Про Наглядову раду Відповідачів 1 -7, та пп. 4 п. 3.3. ст. 3 Положень про правління Відповідачів 1 -7 передбачено, що Голова правління має право приймати рішення про укладення правочинів з урахуванням обмежень встановлених цим Статутом, внутрішніми положеннями, рішеннями загальних зборів та Наглядової ради Товариства; приймати рішення про укладення правочину (договору, угоди) на суму, що не перевищує 5 00 000,00 гривень; укладення правочину на суму, що перевищує 5 000 000,00 гривень здійснюється за попередньої письмової згоди Наглядової ради Товариства.
Таким чином , із вищезазначених норм діючих Cтатутів Товариств випливає, що при ненаданні згоди Наглядовою радою Відповідачів 1-7 на укладення ними договорів на суму, що перевищує 5 000 000,00 гривень, Товариства самостійно не можуть укласти такі угоди навіть, якщо їх обов’язкове укладення передбачено нормами чинного законодавства України.
Зокрема, згідно п. 10 «Порядку забезпечення споживачів природним газом»затвердженого Постановою КМУ № 1729 ВАТ з газопостачання та газифікації , що отримали Ліцензії на розподіл природного газу розподільними газопроводами, та Ліцензії на постачання природного газу за регульованим тарифом укладають з газопостачальними та газотранспортними підприємствами НАК «Нафтогаз України»( ДК «Газ України, ДК «Укртрансгаз») договори на транспортування та постачання природного газу.
Відповідно до «Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом»затверджених Постановою НКРЕ України № 693 від 25.08.05р., однією із умов їх провадження, згідно з п.п. 2.1.2. є наявність у ліцензіата договорів купівлі-продажу природного газу із власниками природного газу, договорів на транспортування природного газу магістральними газопроводами та договорів транспортування природного газу розподільчими газопроводами; а згідно п. 2.2.5 Ліцензіат не має права постачати природний газ Споживачам без укладення з останніми договорів на постачання.
П. 3.8 даних ліцензійних умов встановлено, що Ліцензіат зобов’язаний дотримуватись вимог законодавства України та нормативно-технічних документів щодо надійності постачання природного газу та якості наданих послуг.
«Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з розподілу природного і нафтового газу»затверджених Постановою НКРЕ України № 859 від 30.09.05р., п.п. 2.1.2., передбачено аналогічні вимоги щодо укладення договорів на транспортування природного газу, а п.3.9. передбачено, що Ліцензіат зобов’язаний дотримуватись вимог законодавства України та нормативно-технічних документів щодо надійності та безпеки транспортування природного газу розподільними газопроводами та якості наданих послуг.
Твердження Позивача, викладене в уточненні до позовної заяви про те, що з моменту проведення Загальних зборів акціонерів Відповідачів 1-7 не відбулося жодного засідання їх Наглядової ради, підтверджено самими Відповідачами, із посилання на те, що не дивлячись на неодноразові звернення Товариств до Наглядової ради про скликання засідання та надання погодження на укладення договорів на постачання та транспортування природного газу із постачальниками та газотранспортними підприємствами ( лист ВАТ «Івано-Франківськгаз»№ 05/18-0097 від 11.01.2008р. , лист № 05/18-713 від 17.04.2008р.; ВАТ «Вінницягаз»лист № 07-15-132 від 28.01.2008р.; ВАТ «Закарпатгаз»лист від 26.11.2007р. № 07/30-51 з доказами направлення, на які є посилання у відзивах та долучені до матеріалів справи).
Внаслідок наділення Наглядової ради Товариств повноваженнями передбачених пп. 19. п.7.3.4. Статуту, пп.19 п.9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду, що нею не виконувались, Товариства не мали змоги укласти угоди, укладення яких передбачено вищезазначеними нормами чинного законодавства України.
Так, угоди на купівлю-продаж, постачання та транспортування природного газу, які Товариства зобов’язані укладати із Постачальниками природного газу і газотранспортними підприємствами а також із Споживачами природного газу значно перевищують суму 5 000 000,00 грн.
Даний факт підтверджується тим, що Постановою НКРЕ № 623 від 22.05.2008р. затверджено норматив перерахування коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання на червень 2008р., окрім Відповідачів 1-7, які отримали факсограму НКРЕ від 22.05.2008р. № 3177/14/17-08 , в якій зазначено, що у зв’язку із ненадходженням до Комісії копій Договорів із Власником природного газу , Договорів на постачання природного газу для населення та бюджетних установ на 2008р. даним підприємствам не затверджено відповідних нормативів перерахування коштів; а також відповідями на факсограму ВАТ «Івано-Франківськгаз»№ 05/18-903 від 26.05.08р., лист ВАТ «Івано-Франківськгаз»до НКРЕ від 21.05.2008р. № 05/18-885/1 із доказами відправлення; лист Івано-Франківської обласної державної адміністрації № 4863/1/1-08/01-032 від 20.06.2008р. про зобов’язання ВАТ «Івано-Франківськгаз»терміново врегулювати питання щодо укладення Договорів на постачання природного газу для потреб населення на 2008р. на виконання окремого доручення Першого віце-прем’єр - міністра України № 30114/1/1-08 від 11.06.2008р. ; та відзивом ДК «Газ України»на позовну заяву ВАТ «Івано-Франківськгаз»про визнання укладеним Договору на постачання природного газу для реалізації бюджетним установам, в якому зазначено, що у зв’язку із наявністю в Статуті п 7.3., пп. 19 п. 7.3.4., п.7.4.5. голова правління ВАТ «Івано-Франківськгаз»не має повноважень на укладення даного Договору.
П. 7 Ст. 82 Господарського кодексу України передбачено, що до установчих документів можуть бути включені відомості щодо діяльності товариства, що не суперечать закону.
Беручи до уваги вищенаведене, п. 7.3 ст. 7 в частині, відповідно до якої Наглядова рада регулює діяльність виконавчого органу, суперечать нормам Закону України «Про природні монополії»№ 1682-ІІІ від 20.04.2000р., Указу Президента України «Про заходи щодо реалізації державної політики у сфері природних монополій»№ 853/97 від 19.08.1997р., Положенню «Про Національну Комісію регулювання електроенергетики України», затвердженого Указом Президента, № 213/95 від 14.03.1995р., оскільки функції регулювання господарської діяльності природних монополій віднесено до компетенції Національних Комісій України, в даному випадку НКРЕ України;
пп. 19 п. 7.3.4. Статутів Відповідачів 1-7, пп. 19 п. 9.1. ст. 9 Положень Про Наглядову раду Відповідачів 1 -7, пп. 4 п. 7.4.5. Статутів Відповідачів 1-7 та пп. 4 п. 3.3. ст. 3 Положень про правління Відповідачів 1 -7 також суперечить чинному законодавству України, а саме, Постанові Кабінету Міністрів України «Про забезпечення споживачів природним газом1729 від 27.12.2001р., «Ліцензійним умовам провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом»затверджених Постановою НКРЕ України № 693 від 25.08.05р., «Ліцензійним умовам провадження господарської діяльності з розподілу природного і нафтового газу»затверджених Постановою НКРЕ України № 859 від 30.09.05р.,оскільки Відповідачі 1-7 позбавлені можливості дотримуватися виконання норм чинного законодавства, що передбачає обов’язкове укладення певних Договорів.
Окрім того, пп. 22. п.7.3.4. Статутів та пп. 22 п. 9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду Відповідачів 1-7 встановлює, що до компетенції Наглядової ради відноситься визначення політики взаємодії та переліку банківських установ з якими Товариство укладає угоди на розрахунково-касове обслуговування, визначення кредитної політики Товариства в частині одержання й видачі Товариством позичок, фінансової допомоги, гарантій, взяття на себе обов’язків поручителя, укладання кредитних договорів і договорів позики, прийняттю Товариством зобов’язань за векселем, передачі майна в заставу, укладення інших угод згідно з якими майно Товариства виступатиме в якості забезпечення; прийняття рішень про здійснення Товариством зазначених угод у випадках, визначених кредитною політикою Товариства, а також якщо кредитна політика Товариства не визначена;
Вищезазначені норми, а саме, пп. 22 п. 7.3.4. Статуту та пп. 22 п. 9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз», ВАТ по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз», ВАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз», ВАТ по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз», ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз», ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз»суперечить нормам Постанови Кабінету Міністрів України N 247 від 26.03.2008р, «Про вдосконалення порядку
розрахунків за спожитий природний газ населенням та установами і організаціями, які фінансуються з державного і місцевих бюджетів»відповідно до якої п. 1 встановлено визначити уповноваженим банком, який обслуговує поточні рахунки із спеціальним режимом використання суб'єктів господарювання, що провадять діяльність, пов'язану з постачанням природного газу за регульованим тарифом (далі - газопостачальні підприємства), та їх структурних підрозділів, а також дочірньої компанії "Газ України" і державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз", відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України".
П. 1. «Порядку проведення розрахунків за природний газ»затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 247 встановлено, що населення та установи і організації, які фінансуються з державного і місцевих бюджетів (далі - бюджетні установи), оплачують вартість спожитого ними природного газу шляхом перерахування коштів на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожитий природний газ (далі - поточні рахунки), відкриті в установах ВАТ "Державний ощадний банк України" (далі - уповноважений банк) суб'єктами господарювання, що провадять діяльність, пов'язану з постачанням природного газу за регульованим тарифом (далі - газопостачальні підприємства), та їх структурними підрозділами.в
Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що оскаржувані Позивачем норми Статутів Відповідачів 1-7 перешкоджають їм в здійсненні основних видів господарської діяльності, в досягненні Товариствами статутної мети, призводять до вимушеного порушення Відповідачами 1-7 норм чинного законодавства України, що в свою чергу спричиняє негативний вплив на отримання прибутку даними Товариствами, а як наслідок і недоотримання , чи неотримання взагалі дивідендів акціонерами.
1-7 пЗа таких підстав, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та доведеними в судовому засіданні, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 124 , Конституції України, ст. ст. 12, 15, 16, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Позовну вимогу про визнання недійсним, з моменту затвердження загальними зборами, пункту 7.3. Статутів ВАТ по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз», «Волиньгаз», «Вінницягаз», «Закарпатгаз», «Львівгаз», «Чернівцігаз»та «Чернігівгаз»в частині , відповідно до якої Наглядова рада «регулює діяльність виконавчого органу»- задовільнити.
3. Визнати недійсним, з моменту затвердження Загальними зборами акціонерів пп. 19 п. 7.3.4. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз», пп. 19 п. 7.3.4. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз», пп. 19 п. 7.3.4. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз», пп. 19 п. 7.3.4. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз», пп. 19 п. 7.3.4. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», пп. 19 п. 7.3.4. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз», пп. 19 п. 7.3.4. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз», та пп. 19 п.9.1. ст.. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз», пп. 19 п.9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз», пп. 19 п.9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз», пп. 19 п.9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз», пп. 19 п.9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», пп. 19 п.9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз», пп. 19 п.9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз».
4. Визнати недійсними, з моменту затвердження загальними зборами, пп. 4. п. 7.4.5. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз», пп. 4. п. 7.4.5. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз», пп. 4. п. 7.4.5. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз», пп. 4. п. 7.4.5. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз», пп. 4. п. 7.4.5. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», пп. 4. п. 7.4.5. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз», пп. 4. п. 7.4.5. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз», та пп. 4 п. 3.3. ст.3 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз», пп. 4 п. 3.3. ст.3 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації
«Волиньгаз», пп. 4 п. 3.3. ст.3 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз», пп. 4 п. 3.3. ст.3 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз», пп. 4 п. 3.3. ст.3 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», пп. 4 п. 3.3. ст.3 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз», пп. 4 п. 3.3. ст.3 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз»в частині відповідно , до якої голова правління «… приймає рішення про укладення правочину (договору, угоди) на суму, що перевищує 5 000 000 ,00 грн. здійснюється за попередньої згоди Наглядової ради Товариства».
5. Визнати недійсними, з моменту затвердження загальними зборами, пп. 22 п. 7.3.4. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз», пп. 22 п. 7.3.4. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз», пп. 22 п. 7.3.4. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз», пп. 22 п. 7.3.4. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз», пп. 22 п. 7.3.4. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», пп. 22 п. 7.3.4. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз», пп. 22 п. 7.3.4. ст. 7 Статуту ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз», та пп. 22 п. 9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Івано-Франківськгаз», пп. 22 п. 9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз», пп. 22 п. 9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз», пп. 22 п. 9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз», пп. 22 п. 9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», пп. 22 п. 9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз», пп. 22 п. 9.1. ст. 9 Положення про Наглядову раду ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз».
Стягнути з ВАТ по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" вул.Ленкавського, 20, м. Івано- Франківськ, 76010 (код ЄДРПОУ 00361046) на користь Попадин Михайла Семеновича, вул. Незалежності, 6/54, м. Калуш, 76000 (і.к. 2800216791) - 48,58грн. держмита та 16, 86 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Стягнути з ВАТ по газопостачанню та газифікації «Волиньгаз»вул. І. Франка, 12, м. Луцьк, Волинська область, 43000 (код ЄДРПОУ 03339459) на користь Попадин Михайла Семеновича, вул. Незалежності, 6/54, м. Калуш, 76000 (і.к. 2800216791) - 48, 58 грн. держмита та 16, 86 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Стягнути з ВАТ по газопостачанню та газифікації «Вінницягаз»вул. Щорса, 24, м. Вінниця, Вінницька область, 21012(код ЄДРПОУ 03338649) на користь Попадин Михайла Семеновича, вул. Незалежності, 6/54, м. Калуш, 76000 (і.к. 2800216791) - 48, 58 грн. держмита та 16, 86 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Стягнути з ВАТ по газопостачанню та газифікації «Закарпатгаз»вул. Погорєлова, 2, м. Ужгород, Закарпатська область, 88015(код ЄДРПОУ 05448610) на користь Попадин Михайла Семеновича, вул. Незалежності, 6/54, м. Калуш, 76000 (і.к. 2800216791) - 48, 58 грн. держмита та 16, 86 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Стягнути з ВАТ по газопостачанню та газифікації «Львівгаз»вул. Золота, 42, м. Львів, 79039 (код ЄДРПОУ 03349039) на користь Попадин Михайла Семеновича, вул. Незалежності, 6/54, м. Калуш, 76000 (і.к. 2800216791) - 48, 58 грн. держмита та 16, 86 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Стягнути з ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернівцігаз»вул. Винниченка, 9а, м. Чернівці, Чернівецька область, 58009(код ЄДРПОУ 03336166) на користь Попадин Михайла Семеновича, вул. Незалежності, 6/54, м. Калуш, 76000 (і.к. 2800216791) - 48, 58 грн. держмита та 16, 86 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Стягнути з ВАТ по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз»вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021(код ЄДРПОУ 03358104) на користь Попадин Михайла Семеновича, вул. Незалежності, 6/54, м. Калуш, 76000 (і.к. 2800216791) - 48, 58 грн. держмита та 16, 86 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Булка Володимир Ігорович
Рішення підписане___
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
Кріцак Василь Мирославович