ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"02" липня 2008 р.
Справа № 3/58-1622
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Турецького І.М.
Розглянув справу
за позовом: Монастирської районної державної адміністрації , м. Монастириська вул. Шевченка,19 Тернопільської області
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства „Монастириське АТП - 16151”, м. Монастириська вул. Шевченка,150 Тернопільської області
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, на стороні позивача : Державне казначейства України в особі Головного управління Державного казначейства України в Тернопільській області , м. Тернопіль бул. Шевченка, 39
за участю представників сторін від :
позивача : Слюсарчин О.В. –юрисконсульт , представник по довіреності
відповідача: Чекалюк Я.В. - голова правління
Малий І.М. –юрисконсульт , представник по довіреності
третьої особи: не з’явився
Суть справи: До господарського суду Тернопільської області поступила позовна заява Монастириської районної державної адміністрації до Відкритого акціонерного товариства «Монастириське АТП –16151», в якій позивач просить:
- зобов’язати Відкрите акціонерне товариство „Монастириське АТП - 16151” укласти з Монастириською районною державною адміністрацію договори про відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів від 25 січня 2008 року №18, №19, №20, №21, №22, №23, №24 у редакції запропонованої Монастириською районною державною адміністрацію , м. Монастириська вул. Шевченка,19 Тернопільської області.
Відповідач своїм конституційним правом на захист скористався. Явку в судове засідання свого представника забезпечив.
Надав суду письмовий відзив на позовну заяву , в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що запропонована редакція договорів про відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів від 25 січня 2008 року №18, №19, №20, №21, №22, №23, №24 Монастириською районною державною адміністрацію, не відповідає чинному законодавству України, а тому просить відмовити в позові , і зобов’язати позивача прийняти договори в редакції ВАТ „Монастириське АТП - 16151 ”, а саме:
Монастириська районна державна адміністрація (надалі - Замовник) в особі голови _______, що діє на основі "Положення про районну державну адміністрацію" та головний розпорядник бюджетних коштів управління праці та соціального захисту населення Монастириської районної державної адміністрації в особі начальника ______з однієї сторони та відкрите акціонерне товариство "Монастириське АТП-16151" (надалі -- Перевізник) в особі голови правління _________, який діє на підставі Статуту з другої сторони, уклали цей договір про наступне.
I. Предмет договору.
1.1. Цей договір регулює порядок відшкодування втрат від перевезення пільгових пасажирів ВАТ "Монастириське АТП-16151" через отримання субвенцій з Державного бюджету в порядку, встановленому спільним розпорядженням Монастириської РДА та Монастириської районної ради від 08 вересня 2006 року № 371/38 "Про відшкодування витрат пасажирським перевізникам, пов'язаним із перевезенням пільгових категорій пасажирів на приміських маршрутах", з врахуванням обсягів фактичних перевезень пасажирів пропорційно до виділених коштів з державного бюджету між перевізниками пасажирів.
II. Права та обов'язки сторін.
2.1. Перевізник здійснює перевезення пільгових категорій пасажирів на закріплених за ним маршрутах у відповідності до графіків руху автобусів з 01 січня по 31 грудня 2008 року.
2.2. До 5 числа місяця за звітним надає Управлінню праці та соціального захисту акти звіряння щодо суми заборгованості за перевезення пільгових категорій пасажирів, згідно норм чинного законодавства та нормативно-правових актів.
2.3. Головний розпорядник бюджетних коштів Управління праці та соціального захисту населення Монастириської РДА регулярно, у терміни передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 із змінами і доповненнями "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій державного бюджету" перераховує перевізнику суми на відшкодування понесених витрат від перевезення пільгових категорій пасажирів.
III. Інші умови договору.
3.1. Вирішення питань невизначених даним договором вирішуються у відповідності з нормами чинного законодавства.
3.2. Договір вважається продовженим на наступний рік якщо жодна із Сторін за місяць до припинення терміну дії не попередила іншу сторону про припинення дії цього договору.
IV. Вирішення спорів.
4.1. Спори, які виникають при виконанні даного договору, вирішуються у судовому порядку.
V. Адреси сторін.
5.1. Монастириська районна державна адміністрація
вул. Шевченка, 19, м. Монастириська, Тернопільська область
46300
код ЄДРПОУ 21135307
5.2. Управління праці та соціального захисту населення Монастириської райдержадміністрації
вул. Ст. Бандери, 7 м. Монастириська, Тернопільської області
46300
код ЄДРПОУ
5.3. Відкрите акціонерне товариство "Монастириське АТП-16151"
вул. Шевченка, 150, м. Монастириська, Тернопільська область
46300
код ЄДРПОУ 21150666.
В розпочатому судовому засіданні представникам сторін роз’яснено їх права та обов’язки , передбачені ст.ст.20,22,81-1 ГПК України.
Під час судового розгляду справи, в порядку ст. 81-1 ГПК України, здійснювалося повне фіксування судового засідання за допомогою програмно-апаратного комплексу „Діловодство суду” (компакт-диск CD-R, серійний номер CIC 01-52284).
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши обставини справи, та вислухавши представників сторін, суд встановив наступне:
25 січня 2008 року Монастириська райдержадміністрація направила ВАТ „Монастириське АТП - 16151” проекти договорів про відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів від 25 січня 2008 року №18, №19, №20, №21, №22, №23, №24 у двох примірниках.
ВАТ „Монастириське АТП-16151” розглянувши вищеназвані проекти договорів до кожного договору склав протокол розбіжностей , в яких вказано наступне:
ВАТ „Монастириське АТП - 16151” просить вищеназвані договори прийняти в такій редакції:
1. Облік перевезених пасажирів проводити згідно інструкції №150 від 27.05.1996 року.
2. Розрахунок субвенцій проводити згідно виконаної роботи.
Монастириська райдержадміністрація отримавши вищевказані договори з протоколами розбіжностей подала позов до господарського суду Тернопільської області і просить прийняти договори в редакції позивача .
В підтвердження своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до частини 1 ст. 31 Закону України „Про автомобільний транспорт” відносини автомобільного перевізника , що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських , які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути) , із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування , у якому встановлюються :
* перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник,
* умови організації перевезень,
* показники якості транспортного обслуговування населення,
* термін роботи автомобільного перевізника ,
* зобов’язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту,
* підтримка проїзної частини автомобільної дороги та під”їздних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів),
* розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів ,
* механізм їх виплати.
Відповідно до підпункту 5.1. пункту 5 розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 20 червня 2006 року №372 ”Про впорядкування перевезень населення на автобусних маршрутах загального користування” районні державні адміністрації щорічно повинні забезпечити укладення на місцях договорів з автоперевізниками щодо відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів та неврегульованості тарифів.
Із цього випливає , що обласна державна адміністрація делегувала свої повноваження в цій частині районним державним адміністраціям.
Згідно Закону України „Про автомобільний транспорт” (ч.2 ст.7) органи виконавчої влади зобов’язані забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів.
У відповідності до ч. 5 ст. 181 Господарського Кодексу України та ст.11 ГПК України, сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов’язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же час строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
16 квітня 2008 року №348/02-16 Монастириською державною адміністрацією до Господарського суду Тернопільської області направлено позовну заяву про спонукання до укладання договорів в її редакції.
Позивач вважає, що умови викладені в Протоколах розбіжностей є неприйнятними до районної державної адміністрації з наступних міркувань.
Відповідно до частини 2 ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт»органи виконавчої влади зобов’язанні забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів.
Оскільки відсутня єдина методика відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів, районна державна адміністрація проводить компенсаційні виплати на підставі Методики розподілу коштів на перевезення пільгових категорій населення Монастириського району, затвердженої головами районної державної адміністрації та районної ради 28 січня 2007 року та Розрахунку сум компенсаційних виплат перевізником за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на регулярних приміських автобусних маршрутах та маршрутній мережі Монастириського району на 2008 рік, розробленою управлінням економіки районної державної адміністрації.
Пункт 1 Протоколів розбіжностей від 26 січня 2008 року, в якому відповідач пропонує облік перевезених пасажирів проводити відповідно до Інструкції про порядок обліку пасажирів, що перевозяться пасажирським транспортом на маршрутах, затвердженої наказом Міністерства статистики України 27 травня 1996 року №150 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30 травня 1996 року №258/1283, не може бути прийнятий з наступних мотивів.
Відповідно до роз'яснення, яке надало Головне управління статистики у Тернопільській області у своєму листі від 03 квітня 2007 року № 08-09/82, Інструкція про порядок обліку пасажирів, що перевозяться пасажирським транспортом на маршрутах, затверджена наказом Міністерства статистики України від 27 травня 1996 року № 150, використовується виключно у статистичних цілях для визначення загального обсягу перевезених пасажирів. Вказаними у ній коефіцієнтами недоцільно керуватися при виконанні будь-яких інших розрахунків. Що стосується сум покриття збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів у громадському транспорті, то ці питання знаходяться у компетенції Міністерства фінансів України.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 „Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга". Підприємства та організації, що надають послуги з проїзду в міському та приміському транспорті, у разі неможливості подати розрахунки за формою "2-пільга", надсилають уповноваженому органу розрахунки за формою, що встановлюється договором на перевезення пільгових категорій громадян.
У листі Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Тернопільської обласної державної адміністрації від 26 жовтня 2006 року № 577/705-3 „Про розрахунок потреби субвенцій з державного бюджету" було подано і рекомендовано запровадити форму розрахунку сум компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на регулярних міських та приміських автобусних маршрутах.
Ця форма погоджена з Головним управлінням праці та соціальної політики Та Головним управлінням промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації. Вона була запроваджена з метою покращення контролю за достовірністю розрахунків потреби в компенсації витрат за пільгові перевезення окремих категорій громадян автомобільним транспортом загального користування. На час судового розгляду лист втратив свою чинність.
Пункт 2 Протоколів розбіжностей від 26 січня 2008 року до Договорів від 25 січня 2008 року, в якому відповідач пропонує розрахунок субвенцій проводити згідно виконаної роботи, не може бути прийнятий з наступних мотивів.
Відповідно до частини 5 статті 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Тому компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян мають здійснюватися відповідно до укладених договорів в межах передбачених у відповідному місцевому бюджеті на зазначену мету.
Згідно до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256 „Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державним казначейством згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Якщо подані розрахунки будуть свідчити про те, що перевезення пільгових категорій населення здійснюються на більшу суму, ніж передбачено у Розрахунку сум компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом загального користування на регулярних приміських автобусних маршрутах на маршрутній мережі Монастириського району на 2008 рік, районна державна адміністрація буде клопотати про збільшення розміру субвенції на зазначену мету.
Позивачем, також подано Роз’яснення щодо відшкодування понесених витрат авто перевізниками: Головного управління праці та соціального захисту населення Тернопільської обласної держаної адміністрації (лист №03.02./1850 від 02.06.08 р.)
Управління економіки Монастириської районної державної адміністрації Тернопільської області (лист №163/1-17 від 03.06.2008 р.)
У своєму листі Головне управління праці та соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації вказує, що «Підприємства та організації, що надають послуги з проїзду в міському та приміському транспорті у разі неможливості подати розрахунки зо формою «2-пільга», надсилають уповноваженому органу розрахунки за формою, що встановлюється договором на перевезення пільгових категорій громадян.
Форми розрахунків, порядку обчислення кількості осіб, що скористалися правом на пільгу та сум компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян не затверджено.
Тут же вказано, що згідно з п.5.1. Розпорядження обласної державної адміністрації від 20 червня 2006 року №372 «Про впорядкування перевезень населення на автобусних маршрутах загального користування районним державним адміністраціям доручено щорічно до 1 березня забезпечити укладання на місцях договорів з авто перевізниками щодо відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів та неврегульованості тарифів.
З метою покращення контролю за достовірністю розрахунків потреби сум компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян головним управлінням промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації розроблено форму розрахунків сум компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом, яку погоджено з головним управлінням праці та соціального захисту населення облдержадміністрації та надіслано для запровадження головам райдержадміністрацій з листом від 26 жовтня 2006 року №577/7-05-3, який втратив чинність згідно листа від 15.02.2008 року №1118/8-05-3.
У листі №163/1-17 від 03.06.2008 р. Управління економіки Монастириської РДА Тернопільської області вказано, що питання відшкодування затрат перевізникам за перевезення пільгових категорій громадян законодавчо не врегульовано і регламентується наступним документами та роз’ясненнями:
- Постановою КМУ від 04.03.2002 року №256 «Про затвердження фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету;
- Постановою КМУ від 29.01.2003 року №117 «Про єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги»;
- Лист Державного казначейства України від 20.04.2007 року.
Вказано також, що ні один з цих документів не містить посилання на Інструкцію про порядок обліку пасажирів, що перевозяться громадським транспортом на маршрутах №150 від 27.05.96 р. затверджену наказом Мінстату України.
Відповідно до п.10 постанови КМУ від 29.01.2003 р. №117 «Про єдиний держаний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, підприємства та організації, що надають послуги з проїзду в міському та приміському транспорті, у разі неможливості подати розрахунки за формою «2-пільга»надсилають уповноваженому органу розрахунки за формою, що встановлюється договором на перевезення пільгових категорій громадян.
У разі неможливості виконання перевізником вимог Положення про єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, районною державною адміністрацією у договорі з перевізником визначено окремий порядок проведення компенсаційних розрахунків за надані транспортні послуги. У зазначеному порядку передбачено методику розрахунку збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів, перелік документів та форми їх подання для проведення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
На даний час, відповідно до доручення КМУ Мінфіном, Мінпраці, Мінтрансзв’язку, Мінбудархітектури, Мінюстом та Держкомстатом опрацьовується питання розробки методики розрахунків обсягів компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян в у усіх видах транспорту.
Враховуючи вищенаведене та обмеженість коштів, які виділяються для відшкодування перевізникам збитків від перевезення пільгових категорій населення, управлінням економіки райдержадміністрації розроблена Методика розподілу коштів на перевезення пільгових категорій населення Монастириського району, затверджена головами райдержадміністрації та районної ради 28 січня 2007 року, яка дозволяє розподілити виділену певну суму коштів на відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій населення між перевізниками та автобусними маршрутами в межах району.
Відповідачем протоколи розбіжностей були направлені з наступних причин:
Запроваджена методика відшкодування збитків від перевезення практично зобов’язує підприємство вести облік по кожному маршруту. Прямого обліку перевезених пільгових пасажирів ніхто не веде, адже для того, щоби пільговик між скористатися своїм законним правом, йому достатньо показати водієві посвідчення, яке дає йому право на пільгу. Методику, яку пропонує Монастириська РДА застосовувати не можна з наступних причин:
- дана методика обмежує кількість пільговиків, які мають право на проїзд, що є порушенням вимог статті 37 «Пільгові перевезення пасажирів автомобільним транспортом»Закону України «Про автомобільний транспорт»від 05.04.2001 р. №2344-ІІІ у якому визначено, що автомобільному перевізнику, який здійснює автомобільні перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.
Запровадження такої методики та використання її при укладанні договорів є порушенням ч.8 ст. 19 «Держаний контроль та нагляд за господарською діяльністю»Господарського кодексу України, якою визначено, що всі суб’єкти господарювання зобов’язанні здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом. Забороняється вимагати від суб’єктів господарювання надання статистичної інформації та інших даних, не передбачених законом або з порушенням порядку, встановленого законом.
Пунктом 1 Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів, міністерств та інших органів виконавчої влади від 3 жовтня 1992 року №493/92 (із змінами) визначено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Згідно п.4 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, затвердженого постановою КМУ від 28.12.1992 р. №731, «державній реєстрації»підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що:
а) зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян, проголошенні й гарантовані Конституцією та законами України …
б) мають міжвідомчий характер, тобто є обов’язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, а також підприємств, установ і організацій, що не входить до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт.
Всі надані докази Монастириською РДА - у виді листів, розпоряджень, методик не мають доказової сили , оскільки жодний із них не пройшов державної реєстрації.
Належним документом, який має юридичну силу є спільне розпорядження від 08.09.2006 року №371/38 прийняте Монастириською районною державною адміністрацією та Монастириською районною радою.
Даним рішенням визначено, що при розрахунку кількості перевезених пасажирів застосовувати Інструкцію №150. Монастириською РДА не виконується власне законне розпорядження.
Разом з тим у Методиці жодним словом не сказано, на підставі яких нормативних документів її розроблено.
Розрахунок сум компенсаційних виплат зроблено, як вказано в кінці самого Розрахунку, на виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 20 червня 2006 року №372 «Про впорядкування перевезень населення на автобусних маршрутах загального користування», листів Тернопільської обласної державної адміністрації від 2 жовтня 2006 року №03-2997/1-14 «Про розрахунок потреби компенсації збитків за пільгові перевезення окремих категорій громадян», Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури обласної державної адміністрації від 26 жовтня 2006 року №577/705-3 «Про розрахунок потреби субвенцій з держаного бюджету. Дані листи носять рекомендаційний характер, так як вони не зареєстровані у обласному управління юстиції і не мають ніякої юридичної сили.
Виходячи з положень листа від 26 жовтня 2006 року №577/705-3 господарський суд Тернопільської області прийшов до висновку , що Монастириська РДА перевищує свої повноваження.
В абзаці першому листа визначено, що перевірками районів щодо використання субвенцій з державного бюджету на компенсацію збитків перевізникам за пільгові перевезення окремих категорій громадян автомобільним транспортом загального користування встановлено, що перевізниками пасажирів на регулярних маршрутах здаються розрахунки обсягів пільгового перевезення пасажирів без врахування реально виконаної роботи і що така ситуації дозволяє контролюючими структурами звинувачувати перевізників у приписках обсягів компенсації з відповідними наслідками.
ВАТ „Монастириське АТП-16151” у своїй діяльності при визначенні кількості перевезених пільгових пасажирів керується Інструкцією про порядок обліку пасажирів, що перевозяться громадським транспортом на маршрутах, затвердженої наказом Мінстату України від 27 травня 1996 року №150 із змінами і доповненнями та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30 травня 1996 року за №258/1283, в преамбулі якої вказано, що Інструкція встановлює єдиний порядок обліку кількості перевезених пасажирів (включаючи тих, які користуються правом безплатного та пільгового проїзду) та пасажирообороту громадського транспорту.
П. 6.2. «Приміське сполучення»Розділу 6 «Порядок обліку кількості перевезених пасажирів і пасажирообороту»Інструкції визначає, що кількість перевезених пасажирів у приміському сполученні визначається як сума перевезених пасажирів за разовими квитками та пасажирів з правом безплатного проїзду.
Кількість безоплатно перевезених пасажирів визначається по нормах, встановлених Розділом 8 «Порядок розрахунку даних про кількість перевезених пасажирів у урахуванням тих, що користуються правом безплатного проїзду у громадському транспорті»Інструкції.
Пунктом 8.1. встановлено, що кількість перевезених пасажирів, які користуються правом безоплатного проїзду в громадському транспорті визначається за формулою:
Q безоплатне = Q платне х К, де
Q платне - кількість платних пасажирів
Q безоплатне - кількість безоплатних пасажирів
К - коефіцієнт співвідношення кількості безоплатних і платних пасажирів у загальному обсязі перевезення пасажирів для підприємств громадського транспорту.
П.п.5.1. п.5 Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 20 червня 2006 року №372 «Про впорядкування перевезень населення на автобусних маршрутах загального користування»визначено: «Щорічно до 1 березня забезпечити укладання на місцях договорів з автоперевізниками щодо відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів та неврегульованості тарифів.
Розпорядженням голови Монастириської районної державної адміністрації від 03 липня 2006 року №272 (п.3.1. п. 3) встановлено, що Управління праці та соціальної політики, фінансове управління та управління економіки щорічно до 20 лютого зобов’язані забезпечити укладання на місцях договорів з автоперевізниками, щодо відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів та неврегульованості тарифів.
Повноваження районних адміністрацій щодо питань безоплатного проїзду певної категорії пасажирів, згідно п.п. 8.3.1 «Розрахунки виконуються у такій послідовності»
п.8 «Порядок розрахунку даних про кількість перевезених пасажирів з урахуванням тих, що користуються правом безоплатного проїзду у громадському транспорті»Інструкції №150 є:
- Якщо за рішенням місцевої адміністрації право безоплатного проїзду в громадському транспорті додатково до визначених законодавством груп населення, подано також іншим категоріям громадян, їх чисельність враховується при виконанні розрахунків.
- Згідно п.3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з держаного бюджету»Затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. №256 із змінами і доповненнями головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь (в нашому випадку керівник Управління праці та соціальної політики Монастириської РДА), який і повинен укладати договори, а не голова адміністрації. Адміністрація повинна виступати як замовник.
Слід відмітити, що згідно зі ст. 102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті «б»пункту 4 частини першої ст. 89 цього Кодексу, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким порядком є Порядок затверджений Постановою КМУ №256 від 4 березня 2006 року.
Ні обласна, ні, тим більше, районна держана адміністрація не мають права на встановлення іншого порядку, ніж того, який передбачений Інструкцією 150 та Порядком 256.
На проект Договорів від 25 січня 2008 року нами було подано протоколи розбіжностей 26 січня 2008 року на підставі проведеного нами аналізу показників перевезення пасажирів
05.02.2008 року Монастириською РДА в адрес ВАТ «Монастириське АТП-16151” було направлено листа №190/02-23, в якому вказано, що умови запропоновані нами в Протоколах розбіжностей є неприйнятнім, чим порушено норму п.5 ст. 181 «Загальний порядок укладання господарських договорів»Господарського кодексу України, в якому визначено, що сторона, яка одержала протокол розбіжностей по договору, зобов'язана протягом 20 днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишилися не врегульованими, передати в цей же строк до суду, чого Монастириською РДА не було зроблено. З моменту подання протоколу розбіжностей термін подання до суду припадає на 15 лютого 2008 року. Позовну заяву подано 16 квітня 2008 року або на два місяці пізніше. Разом з тим на час подання позовної заяви прострочено термін укладання договору на 1,5 місяця.
При плануванні потреби коштів для компенсації збитків за пільгове перевезення окремих категорій громадян Монастириською районною державною адміністрацією було використано показник «Вартість проїзду 1 пас/км. –0,1335 грн.»
Однак при укладанні договорів він не застосовувався. Причиною цього є те, що тільки ВАТ «Монастириське АТП-16151»здійснює облік перевезених пасажирів згідно норм Інструкції 150. Кількість перевезених пільгових пасажирів з врахуванням вартості пасажиропотоку та вартості одного пасажиро-кілометра дає змогу провести розподіл бюджетних коштів прозоро та правильно.
Відповідачем надано в судовому засіданні проект договору про відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів у якому визначено, що відшкодування збитків здійснювати на підставі норм Розпорядження №371/38 від 08.09.2006 року з врахуванням обсягів фактично перевезених пасажирів.
При цьому суд виходив із наступного:
* В силу ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
* Відповідно до частини 2 статті 7 Закону України «Про автомобільний транспорт»органи виконавчої влади зобов’язанні забезпечувати компенсацію витрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів;
* Статтею 29 «Засади діяльності автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на договірних умовах»визначено, що суб’єктом господарювання автомобільним перевізником, що здійснює перевезення пасажирів на договірних засадах, є суб’єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу за договором перевезення пасажира транспортним засобом, що використовується ним на законних підставах.
Органи виконавчої влади та місцевого самоврядування зобов’язанні надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.
Відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначається договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, в якому зокрема вказується розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати;
В силу ст. ст.42, 44, 47 Господарського кодексу визначено, що суб’єкт господарювання здійснює діяльність на власний ризик заради отримання прибутку і для цього йому держава надає право самостійного планування діяльності, гарантує свою підтримку і сприяння;
Договір про перевезення пасажирів та відшкодування втрат від перевезення пільгових пасажирів згідно статті 553 Цивільного кодексу України є договором поруки, яким визначається, коли поручитель (держава) поручається перед кредитором (перевізником) оплатити поїздку боржника (пасажира-пільговика). Звідси, пільга –це не безплатний проїзд, а право користування певними правовідносинами при оплаті проїзду;
Згідно статті 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків передбачених законом.
Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із законом
Постанова Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256 «Про порядок затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету регулює не порядок розрахунку понесених втрат в результаті перевезення пільгових пасажирів, а тільки порядок фінансування вже розрахованих втрат»
Відповідно до ч. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.07 р. та 22.05.2008 р. визначено, що Закон про Держбюджет є основним фінансовим планом, який має об’єднати в собі норми всіх інших законів, якими встановлено норми використання бюджетних коштів. Обмеження Закону України «Про держаний бюджет»соціальних пільг є неконституційними.
Метод розподілу коштів на перевезення пільгових категорій населення Монастириського району, затвердженої головами Монастириської районної адміністрації та районної ради 28 січня 2007 року зачіпає інтереси суб’єктів господарювання, містить норми, які зобов’язують у відповідності до пп. а, п.4 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягає реєстрації. Однак реєстрація її не проведена. Разом з тим при розрахунку перевезення пільгових пасажирів на взяті до уваги пільговики, які безкоштовно проїжджають на маршрутах Монастириського району, але проживають за його межами, пільговиків районного центру, що теж дає підстави вважати про необґрунтованість проведених розрахунків.
Не вказано на підставі яких документів розроблена методика та номеру реєстрації в органах державної та виконавчої влади.
Не є чинними також листи, на які посилається позивач:
а) лист від 31.03.2008 р. №253/8-05-3 Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури;
б) міністерства праці та соціальної політики України від 12.12.05 р. №10208/0/14-05/031-4 «щодо методики розрахунків обсягів Компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян
в) лист Головного управління праці та соціального захисту населення Тернопільської області від 02.06.08 р., №03-02/1850 «Про надання інформації у справі ВАТ «Монастириське АТП-16151».
г) лист Управління економіки Монастириської РДА Тернопільської області «Стосовно методики розподілу коштів на перевезення пільгових категорій населення»
Всі перелічені листи містять норми, які зачіпають інтереси автоперевізників, але вони не зареєстровані у встановленому порядку.
Згідно ч.3 Роз’яснення Президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. №02-5/35 (із змінами) «Господарським судам слід виходити з того що така реєстрація не є незаперечним доказом відповідності даного акта чинному законодавству України.
Тому на підставі ст. 4 ГПК України господарські суди не повинні застосовувати акти, які не відповідають законодавству України, хоча б вони і були зареєстровані в установленому порядку.
Відповідач, подаючи свій проект Договору запропонував при здійсненні відшкодування понесених автоперевізниками збитків від перевезення пільгових пасажирів, застосовувати єдину методику для всіх авто перевізників, незалежно від маршруту, взявши за основу порядок визначення кількості перевезених пасажирів, встановлений нормами Інструкції про порядок обліку пасажирів, що перевозяться громадським транспортом на маршрутах, затвердженої наказом Мінстату України від 27 травня 1996 року №150 та зареєстрованої в Мінюсті України 30 травня 1996 року за №258/1283. Інструкцією встановлено єдиний порядок обліку кількості перевезених пасажирів (включаючи тих, які користуються правом безплатного та пільгового проїзду та пасажирообороту громадського транспорту.
Згідно розділу 2 «Галузь використання»Інструкції №150 інструкція застосовується суб’єктами підприємницької діяльності всіх форм власності –юридичними і фізичними особами, що виконують пасажирські перевезення, щодо обліку і звітності кількості перевезених пасажирів і пасажирообороту за видами сполучення (міське, приміське, міжміське).
Оцінивши представлені документальні докази, господарський суд Тернопільської області прийшов до переконання, що договори про відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів від 25 січня 2008 року №18, №19, №20, №21, №22, №23, №24 повинні бути укладені в редакції запропонованій ВАТ „Монастирське АТП - 15161”.
Керуючись ст. ст. 11, 43, 49, 82-85 ГПК України, Законом України „Про автомобільний транспорт” , Інструкцією про порядок обліку пасажирів, що перевозяться громадським транспортом на маршрутах, затвердженої наказом Мінстату України від 27 травня 1996 року №150 та зареєстрованої в Мінюсті України 30 травня 1996 року за №258/1283 , Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року №256 «Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету”, Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 „Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги", ч. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України, Указом Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів, міністерств та інших органів виконавчої влади від 03 жовтня 1992 року №493/92, Роз’ясненням Президії Вищого Арбітражного суду України від 26.01.2000 р. №02-5/35, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Зобов’язати Відкрите акціонерне товариство „Монастириське АТП - 16151” (код ЄДРПОУ 21150666) м. Монастириська вул. Шевченка, 150 Тернопільської області укласти з Монастириською районною державною адміністрацію (код ЄДРПОУ 21135307 м. Монастириська вул. Шевченка, 19 Тернопільської області договора про відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій пасажирів від 25 січня 2008 року №18, №19, №20, №21, №22, №23, №24 у такій редакції, а саме:
Монастириська районна державна адміністрація (надалі - Замовник) в особі голови ______, що діє на основі "Положення про районну державну адміністрацію" та головний розпорядник бюджетних коштів управління праці та соціального захисту населення Монастириської районної державної адміністрації в особі начальника _____ з однієї сторони та відкрите акціонерне товариство "Монастириське АТП-16151" (надалі -- Перевізник) в особі голови правління __________, який діє на підставі Статуту з другої сторони, уклали цей договір про наступне.
I. Предмет договору.
1.1. Цей договір регулює порядок відшкодування втрат від перевезення пільгових пасажирів ВАТ "Монастириське АТП-16151" через отримання субвенцій з Державного бюджету в порядку, встановленому спільним розпорядженням Монастириської РДА та Монастириської районної ради від 08 вересня 2006 року № 371/38 "Про відшкодування витрат пасажирським перевізникам, пов'язаним із перевезенням пільгових категорій пасажирів на приміських маршрутах", з врахуванням обсягів фактичних перевезень пасажирів пропорційно до виділених коштів з державного бюджету між перевізниками пасажирів.
II. Права та обов'язки сторін.
2.1. Перевізник здійснює перевезення пільгових категорій пасажирів на закріплених за ним маршрутах у відповідності до графіків руху автобусів з 01 січня по 31 грудня 2008 року.
2.2. До 5 числа місяця за звітним надає Управлінню праці та соціального захисту акти звіряння щодо суми заборгованості за перевезення пільгових категорій пасажирів, згідно норм чинного законодавства та нормативно-правових актів.
2.3. Головний розпорядник бюджетних коштів Управління праці та соціального захисту населення Монастириської РДА регулярно, у терміни передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 із змінами і доповненнями "Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій державного бюджету" перераховує перевізнику суми на відшкодування понесених витрат від перевезення пільгових категорій пасажирів.
III. Інші умови договору.
3.1. Вирішення питань невизначених даним договором вирішуються у відповідності з нормами чинного законодавства.
3.2. Договір вважається продовженим на наступний рік якщо жодна із Сторін за місяць до припинення терміну дії не попередила іншу сторону про припинення дії цього договору.
IV. Вирішення спорів.
4.1. Спори, які виникають при виконанні даного договору, вирішуються у судовому порядку.
V. Адреси сторін.
5.1. Монастириська районна державна адміністрація
вул. Шевченка, 19, м. Монастириська, Тернопільська область
46300
код ЄДРПОУ 21135307
5.2. Управління праці та соціального захисту населення Монастириської райдержадміністрації
вул. Ст. Бандери, 7 м. Монастириська, Тернопільської області
46300
код ЄДРПОУ
5.3. Відкрите акціонерне товариство "Монастириське АТП-16151"
вул. Шевченка, 150, м. Монастириська, Тернопільська область
46300
код ЄДРПОУ 21150666.
3. В решті позову відмовити.
4. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення , «09»липня 2008 року, через місцевий господарський суд.
5. Рішення направити сторонам по справі.
Суддя І.М. Турецький