ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.486-65-72
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
№ 6/566
10.10.06
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніко-Україна»
До відповідача Київської міської ради
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
Про визнання права оренди та зобов’язання прийняти рішення про визнання договору укладеним в редакції позивача
Суддя Ковтун С.А.
Представники:
Від позивача Танащук В.В. (за дов. б/н від 25.09.2006)
Від відповідача Долгополов В.Ю. (за дов. № 225-КР-1097 від 09.10.2006)
Від третьої особи Долгополов В.Ю. (за дов. № 06-34/30583 від 01.11.2005)
Обставини справи:
До господарського суду міста Києва звернулося з позовом товариство з обмеженою відповідальністю «Ніко-Україна»до Київської міської ради про визнання права оренди позивача на земельну ділянку для обслуговування та експлуатації станції технічного обслуговування автомобілів «Міцубісі»на вул. Набережно-Лугова в Подільському районі в місті Києві; визнання відповідного договору оренди з Київською міською радою укладеним в редакції позивача; зобов’язання Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зареєструвати договір оренди земельних ділянок між Київською міською радою (орендодавцем) та товариством з обмеженою відповідальністю «Ніко-Україна»(орендарем) з усіма додатками, що є його невід’ємними частинами.
Ухвалою суду від 29.09.2006 було порушено провадження у справі № 6/566 та призначено розгляд останньої на 10.10.2006, а також залучено до участі у справі як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в порядку ст. 27 ГПК України.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Київська міська рада неправомірно відмовляється від вчинення дій, спрямованих на оформлення права позивача на користування вказаною вище земельною ділянкою, на якій розташоване належне позивачеві нерухоме майно. У свою чергу, на третю особу покладається обов’язок здійснити державну реєстрацію відповідного договору оренди земельної ділянки.
Представник відповідача та третьої особи у наданих суду відзивах проти позову заперечив повністю. Посилаючись на ст. 16 Закону України «Про оренду землі»відповідач зазначив, що договір оренди земельної ділянки може бути укладений лише за взаємним волевиявленням сторін. У той же час, волевиявлення орендодавця відсутнє. Третя особа вказала на те, що нею не порушено права та охоронювані законом інтереси позивача, оскільки підписаний сторонами договір оренди з метою державної реєстрації останнього не надходив.
Розглянувши надані учасниками процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення їх повноважних представників, всебічно та повно з’ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об’єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров’я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об’єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Частиною п’ятою ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Стаття 16 Закону України «Про оренду землі»визначає, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
На виконання зазначених вище вимог законодавства та у зв’язку з набуттям позивачем права власності на будівлі та споруди на підставі договору купівлі-продажу від 15.05.2001, укладеним між товариством з обмеженою відповідальністю «Ніко-Київ»(продавцем) й товариством з обмеженою відповідальністю «Ніко-Україна»(покупцем) та зареєстрованим в Бюро технічної інвентаризації та міста Києва 11.07.2001 за № 622-з, позивач звернувся 17.09.2002 до Київської міської ради з клопотанням про передачу в оренду земельної ділянки на вул. Набережно-Лугова, 4, в Подільському районі міста Києва.
Земельна ділянка, на якій розташовані зазначені вище будівлі та споруди, була оформлена в оренду на підставі рішення відповідача № 84/586 від 28.10.1999.
Між товариством з обмеженою відповідальністю «Ніко-Київ»та Київською міською радою було укладено договір № 85-6-00001 від 11.05.2000, межі були визначені в натурі і цільове призначення земельної ділянки площею 0,5336 га було визначене наступним чином - для будівництва та подальшої експлуатації станції технічного обслуговування автомобілів «Міцубісі»з наданням суміжних послуг.
Згідно зі ст. 16 Закону України «Про оренду землі»передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ніко-Київ»листом від 15.08.2002 повідомило Київську міську раду про розірвання договору оренди землі у зв’язку з переходом права власності на будівлі, що розташовані на земельній ділянці.
На підставі звернення позивача товариство з обмеженою відповідальністю «Магістральбудпроект»підготовлено технічну документацію по оформленню товариством з обмеженою відповідальністю «Ніко-Україна»прав оренди земельної ділянки для обслуговування та експлуатації станції технічного обслуговування автомобілів «Міцубісі»з наданням суміжних послуг на вул. Набережно-Лугова, 4 в Подільському районі міста Києва.
Також Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було підготовлено проект рішення Київської міської ради «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Ніко-Україна»земельної ділянки для обслуговування та експлуатації станції технічного обслуговування автомобілів «Міцубісі»на вул. Набережно-Лугова, 4 в Подільському районі»строком на 25 років, який був погоджений та в установленому порядку та переданий на розгляд сесії відповідача.
Зазначені правовідносини, в частині користування землею, були врегульовані ст. 30 Земельного кодексу України від 18.12.1990, який діяв на момент переходу права власності на будівлі та споруди, які розташовані на ділянці. Зокрема, ч. 3 цієї статті передбачено, що при передачі підприємствами, установами і організаціями будівель та споруд іншим підприємствам, установам і організаціям разом з цими об’єктами до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій знаходяться зазначені будівлі та споруди.
Відповідно до ст. 415 Цивільного кодексу України визначено, що особа, до якої перейшло право власності на будівлі (споруди), набуває право користування земельною ділянкою на тих же умовах і в тому ж обсязі, що й попередній власник будівлі (споруди).
Отже, до позивача перейшло право користування земельною ділянкою на вул. Набережно-Лугова, 4, в Подільському районі міста Києва. При цьому товариство одночасно набуло прав та обов’язків, що визначені ст.ст. 39 та 40 Земельного кодексу України від 18.12.1990.
Позивач листом № 06081 від 16.08.2006, посилаючись на ст. 181 Господарського кодексу України, ст. 16 Закону України «Про оренду землі», надіслав до Київської міської ради підписані два примірника договору оренди (вхідний відповідача № 32578), але відмови або зауважень надано не було.
Одним з принципів земельного законодавства, який визначений ст. 5 Земельного кодексу України, є забезпечення гарантій прав на землю.
Судом встановлено також, що позивачем були вчинені всі необхідні дії, встановлені законодавством для оформлення права оренди на земельну ділянку, на якій розташовані об’єкти нерухомості, що є власністю позивача.
Відповідно до ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше, ніж один раз на місяць.
Встановлено також, що технічна документація була підготовлена у 2003 році, а Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) підготувало та погодило проект рішення у грудні 2004 року, а також передало його до відповідача, але Київська міська рада протягом 21 місяця не прийняла відповідного рішення.
Відповідно до ст. 158 Земельного кодексу України передбачено, що виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками.
Відповідно до ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч. 3 ст. 125 Земельного кодексу України приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Отже, договір оренди земельної ділянки є обов’язковим для проведення підприємницької діяльності позивача та нормальної експлуатації будівель та споруд, які розташовані на земельній ділянці та є власністю позивача.
Відповідно до ст. 10 Господарського процесуального кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів, можуть бути подані на вирішення господарського суду.
Відповідно до ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Враховуючи те, що відповідно до ст. 415 Цивільного кодексу України позивач набув право користування земельною ділянкою у зв’язку з переходом права власності на майно, що розташовано на ній, то за наявності всіх підстав для укладання договору, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Ніко-Україна», які полягають у визнані права та способу реалізації захисту цього права шляхом визнання договору оренди укладеним, підлягають задоволенню.
У той же час, вимога щодо державної реєстрації договору оренди Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є необґрунтованою, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про оренду землі»укладений договір оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації.
В силу статті 1 ГПК України підприємства, установи, організації звертаються до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Отже, вимога про зобов’язання зареєструвати договір оренди земельної ділянки повинна кореспондуватися з наведеними підставами звернення до суду, тобто носити характер захисту порушених прав.
Доведення факту порушення прав, відповідно до ст. 33 ГПК України, покладається на позивача. Вважаючи свої права порушеними та обираючи спосіб їх захисту, позивач визначає особу відповідача, до якої спрямовані вимоги.
У той же час, звернення до суду має на меті укладення договору.
Оскільки реєстрація договору є похідною дією від його укладення, яке відбувається за результатами вирішення переддоговірного спору, відсутні правові підстави вважати порушеними на момент звернення до суду прав позивача, які пов’язані з не реєстрацією договору.
Саме з цих підстав процесуальний статус Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) як третьої особи є правомірним і суд не вбачає підстав для зміни його на статус відповідача.
За таких обставин суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню в частині визнання права оренди позивача на земельну ділянку для обслуговування та експлуатації станції технічного обслуговування автомобілів «Міцубісі»на вул. Набережно-Лугова в Подільському районі в місті Києві, а також визнання відповідного договору оренди з Київською міською радою укладеним в редакції позивача. Правові підстави для задоволення інших вимог відсутні.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача. Зокрема, з останнього підлягає стягненню 85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 12, 16, 49, 64, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 181 та 187 Господарського кодексу України, ст.ст. 158 та 160 Земельного кодексу України, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати за товариством з обмеженою відповідальністю «Ніко-Україна»()м. Київ, бул. Лесі Українки, 5, м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 4, код 30113927) право на оренду земельної ділянки площею 0,5336 га на вул. Набережно-Лугова, 4 в Подільському районі міста Києва для обслуговування та експлуатації станції технічного обслуговування автомобілів «Міцубісі».
Визнати укладеним з моменту набрання чинності рішенням суду договір оренди земельної ділянки площею 0,5336 га на вул. Набережно-Лугова, 4, в Подільському районі міста Києва між товариством з обмеженою відповідальністю «Ніко-Україна»та Київською міської радою для обслуговування та експлуатації станції технічного обслуговування автомобілів «Міцубісі»в редакції, яка відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі» та Типового договору оренди землі, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 та проекту відведення і висновкам, які в ньому містяться, а земельну ділянку такою, що передана, на умовах визначених нижчезазначеним договором:
«ДОГОВІР
оренди земельних ділянок
Київська міська рада (м. Київ, вул. Хрещатик, 36) –далі у тексті –«Орендодавець», в особі Київського міського голови Черновецького Леоніда Михайловича, який діє на підставі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з однієї сторони,
та
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ніко-Україна» (м. Київ, вул. Набережно-лугова, 4) –далі у тексті –«Орендар», в особі Директора Івченко В.О., який діє на підставі Статуту, з другої сторони,
уклали договір оренди земельної ділянки (далі у тексті –Договір) про нижченаведене:
1. Предмет Договору
1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельні ділянки (далі –об’єкт оренди або земельні ділянки), визначені цим Договором.
2. Об’єкт оренди
2.1. Об’єктом оренди відповідно до цього Договору є Земельні ділянки з наступними характеристиками:
- місце розташування - вул. Набережно-Лугова, 4 у Подільському районі м. Києва;
- розмір – 5336 (п’ять тисяч триста тридцять шість) кв. м. ;
- цільове призначення: для обслуговування та експлуатації станції технічного
обслуговування автомобілів «Міцубісі»;
- кадастрові номери –85:316:039;
2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки - згідно з довідкою Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
2.3. Земельні ділянки, які передаються в оренду, не мають недоліків, що можуть перешкоджати їх ефективному використанню.
3. Строк дії Договору
3.1. Договір оренди земельної ділянки укладено на 25 (двадцять п’ять) років.
4. Орендна плата
4.1. Визначена цим Договором орендна плата за Земельні ділянки становить платіж, який Орендар самостійно розраховує та вносить Орендодавцеві за користування Земельними ділянками у грошовій формі.
4.2. Річна орендна плата за Земельні ділянки, відповідно до рішення Київради від 21 грудня 2000 року N 118/1095 „Про орендну плату за землю в м. Києві” встановлюється у розмірі 3 (трьох) відсотків від їх нормативної грошової оцінки.
4.3. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору.
4.4. Зміна нормативної грошової оцінки Земельних ділянок та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
4.5. Орендна плата вноситься Орендарем рівними частинами за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33211812600008, КЕКД 13050200 у УДК у м. Києві, МФО 820019. Отримувач: ВДК у Подільському р-ні м. Києва, ідентифікаційний код 26077939. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що пов’язані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавством України порядку.
4.6. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобов’язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.
4.7. Розмір орендної плати може переглядатись у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз у рік.
4.8. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
4.9. Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування Земельних ділянок.
5. Умови використання та обмеження (обтяження)
щодо використання Земельних ділянок
5.1. Умови збереження стану об’єкта оренди:
- на Земельних ділянках не дозволяється діяльність, не пов’язана з цільовим призначенням Земельних ділянок. Зміна цільового призначення Земельних ділянок можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення Земельних ділянок у зв’язку зі зміною цільового призначення Земельних ділянок та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту землеустрою щодо відведення сплачує Орендар;
5.2. Сервітути щодо Земельних ділянок на день підписання цього Договору відсутні.
6. Умови і строки передачі Земельних ділянок в оренду
6.1. Земельна ділянка є переданою в день державної реєстрації цього Договору.
6.2. Право на оренду Земельних ділянок виникає після державної реєстрації цього Договору.
7. Умови повернення Земельних ділянок
7.1. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві Земельні ділянки у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав їх в оренду .
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованих Земельних ділянок, пов’язаних із зміною їх стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
8. Права та обов’язки Сторін
8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
- використання земельних ділянок за цільовим призначенням згідно з цим Договором;
- дотримання місцевих правил забудови;
- своєчасного внесення орендної плати;
- дострокового розірвання цього Договору;
- відшкодування понесених збитків, в тому числі неотриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.
8.2. Орендодавець зобов’язаний:
- повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельні ділянки третій особі із зазначенням їх ціни та інших умов, на яких вони продаються;
- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися Земельними ділянками;
- передати в користування Земельні ділянки у стані, що відповідає умовам цього Договору.
8.3. Орендар має право:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;
- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;
- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;
- після закінчення строків, на які було укладено цей Договір, при умові належного виконання обов’язків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору;
- переважне право на купівлю Земельних ділянок у разі їх продажу.
8.4. Орендар зобов’язаний:
- приступати до використання Земельних ділянок в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору і Акту приймання-передачі Земельних ділянок та державної реєстрації Договору;
- завершити забудову Земельних ділянок в строки, встановлені проектною документацією на будівництво, затвердженою в установленому порядку, але не пізніше, ніж через три роки з моменту державної реєстрації Договору;
- використовувати Земельні ділянки відповідно до їх цільового призначення;
- своєчасно вносити орендну плату;
- при зміні функціонального використання об’єкта нерухомості, що розташований на земельних ділянках, у десятиденний термін в письмовій формі замовити у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) витяг з технічної документації про нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок або їх частини з урахуванням зазначених змін та після одержання цього витягу передати його до податкового органу за місцем розташування земельних ділянок;
- письмово повідомити Орендодавця про відчуження об’єктів (їх частин), що розташовані на земельних ділянках і належать Орендарю, протягом десяти днів з моменту вчинення відповідного правочину, а також повідомити про наміри подальшого використання земельних ділянок. У випадку, якщо Орендар має намір припинити право користування земельними ділянками (їх частиною), цей Договір розривається за згодою сторін, або до цього Договору вносяться відповідні зміни, з моменту укладання договору оренди земельної ділянки з новим власником об’єктів, які були відчужені;
- забезпечити вільний доступ до Земельних ділянок представнику контролюючих органів;
- повернути Земельні ділянки Орендодавцю у стані, придатному для їх подальшого використання після припинення дії цього Договору;
- у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельних ділянок про сплату орендної плати;
- забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж, що знаходяться в межах земельних ділянок;
- у п’ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельних ділянок надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування Земельних ділянок.
8.5. Сторони також мають інші права і несуть інші обов’язки, визначені законодавством України.
9. Ризик випадкового знищення або пошкодження
об'єкта оренди чи його частини
Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.
10. Страхування об'єкта оренди
Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об'єкт оренди.
11. Зміна умов Договору та припинення і поновлення Договору
11.1.Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.
11.2. Витрати, пов’язані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар.
11.3.Договір оренди припиняється в разі:
- закінчення строків, на які його було укладено;
- викупу Земельних ділянок для суспільних потреб та примусового відчуження Земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;
- поєднання в одній особі власника Земельних ділянок та Орендаря;
- ліквідації юридичної особи –Орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
11.4. Припинення Договору шляхом розірвання.
Договір може бути розірваний:
- за взаємною згодою сторін;
- за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;
- в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі, коли Орендар використовує Земельні ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично (протягом півроку) не сплачує орендну плату, здійснення без згоди Орендодавця передачі або відчуження права користування Земельними ділянками третім особам;
11.5. Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обов’язків, визначених у пунктах 5.1 та 8.4 цього Договору.
11.6. Розірвання цього Договору не потребує укладення додаткової угоди. Договір вважається розірваним з моменту прийняття Орендодавцем відповідного рішення, якщо інше не встановлено рішенням.
11.7. Поновлення Договору:
- після закінчення строків, на які було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обов’язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строків дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.
- у разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
11.8. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов’язаний повернути Орендодавцеві Земельні ділянки на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обов’язку щодо умов повернення Орендодавцеві Земельних ділянок Орендар зобов’язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.
11.9.Перехід права власності на орендовані Земельні ділянки до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи-Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання Договору.
12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання Договору та вирішення спорів
12.1. У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством.
12.2. У разі невиконання Орендарем умов цього Договору та обов’язків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.
12.3. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
12.4. Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.
13. Суборенда Земельних ділянок
13.1. Орендар має право передати Земельні ділянки або їх частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.
13.2. Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі Земельних ділянок або їх частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.
13.3. Умови договору суборенди Земельних ділянок повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.
14. Прикінцеві положення
14.1. Цей Договір складений у двох примірниках. Один примірник –для зберігання у Орендаря, один –для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
14.2. Невід’ємною частиною цього Договору є:
- план Земельних ділянок;
- кадастровий план Земельних ділянок;
- акти визначення меж Земельних ділянок в натурі (на місцевості);
- акт приймання-передачі Земельних ділянок
Київський міській голова_______
Директор ТОВ «Ніко Україна»_____».
Стягнути з Київської міської ради (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883131) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Ніко-Україна»(м. Київ, бул. Лесі Українки, 5, м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 4, рахунок 2600900001688 в АКБ «Правекс-банк»м. Київ, МФО 321983, код 30113927) 85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
В іншій частині позову відмовити.
Суддя Ковтун С.А.
Рішення підписано 11.10.2006