ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.07.08
Справа №АС11/213-08.
За позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до відповідача Приватної фірми „Оригінал – 2000”
про стягнення заборгованості в сумі 2 724 грн. 50 коп.
Суддя ЗРАЖЕВСЬКИЙ Ю.О.
за участю представників сторін:
від позивача : не з’явився.
від відповідача не з’явився
Суть спору: позивач просить стягнути з відповідача 2 724 грн. 50 коп., з яких: 2 673 грн. 08 коп. - розмір нарахованих позивачем адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу щодо створення 1 робочого місця призначеного для працевлаштування інвалідів у 2007 році та 51 грн. 42 коп. – пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій станом на 20.05.2008р.
Представники позивача та відповідача в судове засідання не з’явився.
Ухвалою господарського суду від 17.06.2008р. по справі №АС11/213-08 сторін було попереджено, що у відповідності до ст.128 КАС України , неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи на підставі наявних у ній доказів.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, не подав до суду відзив на позовну заяву та відповідних документів в підтвердження поважних причин неприбуття в судове засідання, тому у відповідності до ст.128 КАС України, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши наявні в справі докази, суд встановив:
Відповідно до ч.1 ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” №875-ХII від 21.03.1991р. зі змінами та доповненнями для підприємств (об’єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючи облікового складу за рік, а якщо від 8 до 15 осіб – в розмірі половини середньорічної заробітної плати за нестворене 1 робоче місце.
Статтею 20 вищевказаного Закону встановлено обов’язок підприємств (об’єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання, де кількість інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою ст. 19 зазначеного Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об’єднанні), установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Сплату адміністративно-господарських санкцій підприємства (об’єднання), установи і організації провадять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
У разі несплати адміністративно-господарських санкцій та пені чи неможливості їх сплати за рішенням господарського суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.
Пунктом 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70, передбачено, що суми адміністративно-господарських санкцій та пені перераховуються роботодавцями на рахунок, відкритий в органах Державного казначейства до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно акту перевірки Сумським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів ПФ „Оригінал-200” середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2007р. становила 13 чоловік. Таким чином, згідно до ст.19 вищезазначеного Закону, ПФ „Оригінал – 2000”, у 2007 році норматив складає 1 робоче місце. Фактично ж, згідно даних акту перевірки, відповідачем не було створено робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Отже, відповідачем не виконано норматив по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.
Відповідно акту перевірки ПФ „Оригінал – 2000”, розмір середньої річної заробітної плати на пдприємстві в 2007 році становить 5 346 грн. 15 коп. Таким чином, сума адміністративного-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2007 році становить (5346, 15 х 0,5) = 2 673 грн. 08 коп.
Крім того, відповідно до Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70, порушення строків сплати суми штрафних санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 % річних облікової ставки НБУ за кожний календарний день прострочення.
Відповідно до розрахунків, які надано позивачем, що відповідають вимогам чинного законодавства, пеня за несвоєчасну сплату штрафних санкцій станом на 20.05.2008р. становить 51 грн. 42 коп.
Відповідач не подав до суду доказів сплати заборгованості загальна сума якої становить 2 724 грн. 50 коп., тому вимоги позивача щодо стягнення 2 673 грн. 08 коп. штрафних санкцій за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвадідів у 2007 році та 51 грн. 42 коп. пені визнаються судом правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Посилання відповідача на те, що в разі вфдсутності прибутку, підприємство звільняється від санкцій не можуть бути прийняті до уваги суду , оскільки відповідно до ч.3, 4 ст.20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, сплату штрафних санкцій підприємства (об’єднання), установи і організації проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишаєтьься в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов’язкових платежів) . У разі відсутності коштів, штрафні санкції можуть бути застосовані шляхом звернення стягнення на майно підприємства (об’єднання), установи і організації в порядку, передбаченому законом. Тобто, чинним законодавством не передбачено звільнення від сплати штрафних санкцій у разі наґвності чи відсутності прибутку відповідних суб’єктів господарювання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватної фірми „Оригінал – 2000” (м. Суми, вул.Охтирська, 26/ 56, рах.26006760029781 в СОД АКБ „УСБ”, МФО 337018, код 23994687) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м.Суми, вул.Горького,2, код 23636315) 2 673 грн. 08 коп. штрафних санкцій за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвадідів у 2007 році та 51 грн. 42 коп. пені.
3. Видати виконавчий лист після набрання постановою законної сили.
4. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
5. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
6. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ Ю.О. ЗРАЖЕВСЬКИЙ
В судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Повний текст постанови підписано 07.07.2008 року.