Рішення № 17915784, 29.08.2011, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
29.08.2011
Номер справи
4/113пд/2011
Номер документу
17915784
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.08.11 Справа № 4/113пд/2011

Розглянувши матеріали за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганська автотранспортна компанія-0777", м. Луганськ

до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області, м. Красний Луч Луганської області

Третья особа, яка не заявляє самостійних вимог, на предмет спору на стороні відповідача -Головне Управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації, м. Луганськ

Третья особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне фінансове управління обласної державної адміністрації , м. Луганськ

про зобов'язання укласти договір

Суддя: Старкова Г.М.

Секретар судового засідання: Макаренко В.А.

за участю представників сторін:

від позивача: представник - ОСОБА_1., довіреність № 74 від 01.07.2011;

від відповідача: головний спеціаліст-юрисконсульт - ОСОБА_2., довіреність № 295 від 17.01.2011;

від 3-ї особи - Головного Управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації - не прибув;

від 3-ї особи - Головне фінансове управління обласної державної адміністрації - не прибув.

Обставини справи: позивачем заявлено вимогу про зобовязання відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області укласти з підприємством позивача договір про відшкодування витрат, повязаних з перевезенням пільгових категорій громадян автомобільним транспортом у міжміському сполученні, який набуває чинності 01.01.2011.

Представником відповідача запереченням проти позовної заяви №4067 від 20.07.2011, додатком до заперечення проти позовної заяви №4510 від 11.08.2011, позовні вимоги відхилив, посилаючись на те, що позивачем не прийнято до уваги те, що на даний час Головним Управлінням праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації визначений лише механізм здійснення компенсаційних виплат за пільговій проїзд окремих категорій громадян за перевезення лише у міському, приміському автомобільному транспорті та в приміському і міжміському залізничному транспорті. Механізм здійснення компенсаційних виплат за перевезення пільговиків автомобільним транспортом у міжміському сполученні не визначений. Головним Управлінням праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації направлений запит до Міністерства соціальної політики України, щодо визначення механізму здійснення таких перевезень, та з інших підстав, викладених у запереченні. Відповідач вказує на необґрунтованість та недоведеність позовних вимог, а тому просить у їх задоволенні відмовити повністю.

Третья особа, яка не заявляє самостійних вимог, на предмет спору на стороні відповідача -Головне Управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації надала до суду лист від 26.08.2011 № 13/4544-33 «Про надання інформації», даний лист судом розглянутий та долучається до матеріалів справи. В даному листі третя особа просить суд розглянути справу без участі його представника, вказане клопотання судом розглянуто та задоволено.

Третья особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне фінансове управління обласної державної адміністрації надала до суду лист від 25.08.2011 № 02/04-19/2162 «Щодо законодавчого регулювання компенсаційних виплат за перевезення пільгової категорії громадян автомобільним транспортом», який судом розглянутий та долучається до матеріалів справи.

Представник позивача надав у судовому засіданні 29.08.2011 додаткові пояснення, які судом розглянуті та долучені до матеріалів справи.

Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представників судового процесу, всебічно і повно зясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд,

в с т а н о в и в:

В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що 21.05.2011 Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»(позивач) звернулось з листом та двома примірниками договорів до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області (відповідач) з пропозицією укласти договір про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у міжміському сполученні (а.с.14,39-43).

Листом № 3025 від 31.05.2011 відповідач відмовив позивачу в укладенні договору про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у міжміському сполученні (а.с.15).

Позивач у позові зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»(позивач) є підприємством, яке за допомогою власного транспорту перевозить пільгову категорію громадян України по різним маршрутам міста Луганська й Луганської області. Підприємство, наразі, здійснює перевезення пільговиків, згідно зі ст. 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», по різним напрямкам, у тому числі, які мешкають у м. Красний Луч. За перевезення пільгової категорії громадян автомобільним підприємствам, які здійснюють такі перевезення, здійснюються компенсаційні виплати.

Позивач вказує на те, що у відповідності до ч.5 ст. 102 Бюджетного кодексу України за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за пільговий проїзд окремих категорій громадян надаються пільги особам, визначеним цією статтею.

Для здійснення таких виплат, підприємство-перевізник повинно укласти договір з Управлінням праці та соціального захисту населення відповідних рад, де зареєстровані пільговики, які перевозяться.

Місто Красний Луч, як і інші міста України, отримує кошти на реалізацію програм соціального захисту населення з місцевого бюджету. Згідно однієї з таких програм Управлінням праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області здійснюються компенсаційні виплати на пільговий проїзд окремих категорій громадян пасажирським автомобільним транспортом. Право розпоряджатися цими коштами надане Управлінню праці і соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області.

Тому, для отримання компенсаційних виплат й безкоштовного перевезення пільгової категорії громадян України в подальшому, позивач запропонував відповідачу укласти договір про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у приміському сполученні.

Позивач у позовні заяві зазначив, що відповідач листом № 3025 від 31.05.2011 відмовило позивачу в укладенні договору про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у міжміському сполученні, обґрунтовуючи це тим, що Головним управлінням праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації ще не розроблений механізм здійснення компенсаційних виплат за перевезення пільговиків автомобільним транспортом у міжміському сполученні. Також, відповідач зазначив у листі-відмові, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»(позивач) не надано документів, якими підтверджується перемога у конкурсному відборі, не надано копій договорів, укладених між товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777».

Позивач вважає, що до повноважень відповідача належить компенсація втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів, тому є всі підстави для укладення договору про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом між Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»(позивач) та Управлінням праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області(відповідач).

За таких обставин, позивач керуючись ст.ст. 7, 31, 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», ст.ст. 89,102 Бюджетного кодексу України, ст. 631 Цивільного кодексу України, ст. ст. 181, 187 Господарського кодексу України звернувся до господарського суду Луганської області про зобовязання відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області укласти з підприємством позивача договір про відшкодування витрат, повязаних з перевезенням пільгових категорій громадян автомобільним транспортом, який набуває чинності 01.01.2011.

Відповідач проти позову заперечує, з підстав, викладених у запереченні.

Третья особа, яка не заявляє самостійних вимог, на предмет спору на стороні відповідача -Головне Управління праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації надала до суду вищезазначений лист.

Третья особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головне фінансове управління обласної державної адміністрації надала до суду вищезазначений лист.

Оцінивши доводи сторін та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення з огляду на наступне.

У відповідності з приписами ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

На підставі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Заперечення відповідача викладені у відзиві на позовну заяву спростовується матеріалами справи.

Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування (п. 3 ст. 179 Господарського кодексу України).

Спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом (п. 1 ст. 187 Господарського кодексу України).

Як свідчать матеріали справи, 21.05.2011 Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»(позивач) звернулось з листом та двома примірниками договорів до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області (відповідач) з пропозицією укласти договір про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у міжміському сполученні (а.с.14,39-43).

Листом № 3025 від 31.05.2011 відповідач відмовив позивачу в укладенні договору про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у міжміському сполученні (а.с.15).

Позивач до матеріалів справи надав проект договору про відшкодування витрат, повязаних з перевезенням пільгових категорій громадян автомобільним транспортом у міжміському сполученні зі змістом, викладеного у вказаному договорі (а.с.40-43).

Згідно зі ст. 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», в якій йдеться про пільгові перевезення пасажирів автомобільним транспортом, пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.

Відповідно до ч.2 ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт», в якій визначена організація пасажирських перевезень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.

Згідно із ч. 2 ст. 29 Закону України «Про автомобільний транспорт», в якій визначені засади діяльності автомобільного перевізника, який здійснює перевезення пасажирів на договірних умовах, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону».

Компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Відповідно до ст. 89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на державні програми соціального захисту: компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Механізм надання субвенцій, передбачених Бюджетним кодексом України, визначений у Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002 (далі- Постанова №256 від 04.03.2002). Згідно з цим Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Пунктом 2 Постанови №256 від 04.03.2002 встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до ст.31 Закону України «Про автомобільний транспорт», в якій визначаються відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезенню пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування: відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.

Виходячи з цього, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані, зокрема:

- забезпечувати укладання договору на автобусних маршрутах загального користування із автомобільним перевізником переможцем конкурсу на міських, приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), чи надання дозволу на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути), та забезпечувати контроль за виконанням ним умов договору чи дозволу;

- забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів.

З 01.01.2011 видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян передано з обласного бюджету до районних бюджетів та бюджетів міст обласного значення.

Головними розпорядниками бюджетних коштів на зазначені цілі є управління праці та соціального захисту населення міськвиконкомів, райдержадміністрацій та районних у місті Луганську .

У відповідності до ч.5 ст. 102 Бюджетного кодексу України за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за пільговий проїзд окремих категорій громадян надаються пільги особам, визначеним цією статтею.

Для здійснення таких виплат, підприємство-перевізник повинно укласти договір з Управлінням праці та соціального захисту населення відповідних рад, де зареєстровані пільговики, які перевозяться.

Місто Красний Луч, як і інші міста України, отримує кошти на реалізацію програм соціального захисту населення з місцевого бюджету. Згідно однієї з таких програм Управлінням праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області здійснюються компенсаційні виплати на пільговий проїзд окремих категорій громадян пасажирським автомобільним транспортом. Право розпоряджатися цими коштами надане Управлінню праці і соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області.

Як вбачається з матеріалі справи, для отримання компенсаційних виплат й безкоштовного перевезення пільгової категорії громадян України в подальшому, позивач запропонував відповідачу укласти договір про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у приміському сполученні.

Відповідно до ст. 181 ГК України господарський договір за загальним правилом складається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печаткою. Проект договору може буди запропонований любою із сторін. Сторона, яка отримала проект договору, при згоді з його умовами оформлює договір відповідно до вимог діючого законодавства і повертає один екземпляр іншій стороні. При наявності окремих заперечень за договором сторона, що отримала проект договору складає протокол розбіжностей, про що зазначає у договорі і у 20-ти денний строк направляє іншій стороні 2 екземпляри протоколу розбіжностей.

За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

Статтею 181 ГК України визначено загальний порядок укладання господарських договорів, відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.

В даному випадку, позивач звернувся до відповідача з відповідною пропозицією щодо укладання договору, на що останній відповів відмовою обґрунтовуючи це тим, що Головним управлінням праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації ще не розроблений механізм здійснення компенсаційних виплат за перевезення пільговиків автомобільним транспортом у міжміському сполученні. Також, відповідач зазначив у листі-відмові, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»(позивач) не надано документів, якими підтверджується перемога у конкурсному відборі, не надано копій договорів, укладених між товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777».

Статті 187 Господарського кодексу України, щодо укладання господарських договорів за рішенням суду, зазначено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладання яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

Згідно листа Головного фінансового управління Луганської обласної державної адміністрації від 25.08.2011 № 02/04-19/2162 «Щодо законодавчого регулювання компенсаційних виплат за перевезення пільгової категорії громадян автомобільним транспортом»вбачається, що підпунктом "б" пункту 4 частині першої статті 89 Бюджетного кодексу України визначено, що компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян відносяться до видатків місцевих бюджетів, що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення.

Частиною першою статті 102 Бюджетного кодексу України встановлено, що видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 Бюджетного кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України постановою від 4 березня 2002 року № 256 затверджено Порядок видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Частиною п'ятою ст.102 Бюджетного кодексу встановлено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян надаються пільги ветеранам війни; особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветеранам праці; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам податкової міліції; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної кримінально-виконавчої служби; ветеранам служби цивільного захисту, ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; особам, звільненим з військової служби, які стали інвалідами під час проходження військової служби; інвалідам, дітям-інвалідам та особам, які супроводжують інвалідів 1-її групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого); пенсіонерам з числа слідчих прокуратури; реабілітованим громадянам, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, суддям у відставці, багатодітним сім'ям, а також здійснюються компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Підпунктом "г" пункту 2 частини першої ст.91 Бюджетного кодексу визначено, що вказані виплати також можуть здійснюватися за рахунок видатків місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів. Нормативно-правові акти, які б визначали порядок здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян згідно з цим підпунктом відсутні.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік»Луганській області затверджено «субвенцію на надання пільг з послуг зв'язку та інших передбачених законодавством пільг, в тому числі компенсації втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального для фізичних осіб (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян»у сумі 72 662,3 тис. грн.

Рішенням сесії обласної ради від 30.12.2010 № 2/8 затверджено розподіл зазначеної субвенції на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян між бюджетами міст та районів.

Відповідно до листа Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної держадміністрації від 26.08.2011 № 13/4544-33 «Про надання інформації»вбачається, що щорічно у Державному бюджеті передбачається субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам, за рахунок якої здійснюються компенсаційні виплати транспортникам за пільгові перевезення окремих категорій громадян за соціальною ознакою.

Розподіл коштів субвенції за видами транспорту і сполучення та між окремими перевізниками, а також визначення першочергового спрямування отриманих коштів здійснюється місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Постановами Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 та від 29.01.2003 № 117 визначено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здіснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, а також порядок розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги з проїзду.

Управління праці та соціального захисту населення, як головні розпорядники коштів місцевих бюджетів, ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг та здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих громадянам, які мають право на відповідні пільги.

При цьому, статтею 48 Бюджетного кодексу України передбачено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Слід зазначити, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»(позивач) діє законно на підставі ліцензії серія АГ № 588188 (а.с.16).

Крім цього, між Луганською обласною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»(позивач) 11.04.2008 року був укладений договір № 1190 на перевезення пасажирів на постійному приміському та міжміському (внутрішньообласному) автобусному маршруті загального користування. Відповідно до цього договору Луганська обласна державна адміністрація на підставі рішення конкурсного комітету (протокол від 11.04.2008 № 105) надає товариству з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»право з 11.04.2008 по 11.04.2012 здійснювати перевезення пасажирів на постійному приміському (внутрішньообласному) автобусному маршруті загального користування у звичайному режимі руху на маршруті № 307 Луганськ АС-і-Красний Луч АС1-Антрацит АС та додаткові угоди до нього(а.с.17-22).

23.04.2010 між Луганською обласною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»(позивач) був укладений договір № 1604 на перевезення пасажирів на постійному приміському (міжміському) внутрішньообласному автобусному маршруті загального користування. Відповідно до цього договору Луганська обласна державна адміністрація на підставі рішення конкурсного комітету (протокол від 23.04.2010 № 117) надає товариству з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»право з 23.04.2010 по 22.04.2015 здійснювати перевезення пасажирів на постійному приміському (внутрішньообласному) автобусному маршруті загального користування у звичайному режимі руху на маршруті № 306 Луганськ АС-1-Красний Луч АС (а.с.23-26).

Між Луганською обласною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»(позивач) був укладений договір № 1743 від 22.03.2011 на регулярні перевезення пасажирів на постійному приміському та міжміському (внутрішньообласному) автобусному маршруті загального користування. Відповідно до договору Луганська обласна державна адміністрація надає право, а товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»бере на себе зобов'язання на здійснення перевезень пасажирів у період з 12.04.2011 по 11.04.2016 на постійному приміському (міжміському) внутрішньообласному автобусному маршруті загального користування маршрут № 306 Луганськ АС1-Красний Луч АС (а.с.27-31). Відповідно до п. 1.4 зазначеного договору, компенсація втрат Перевізника внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів здійснюються в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 та іншими нормативно-правовими актами України.

Також, Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»(позивач) на 2011 рік вже уклало договір про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом з управлінням праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Луганську ради № 195 від 31.12.2010(а.с.32-35).

В даному випадку, позивач звернувся до відповідача з відповідною пропозицією щодо укладання вищевказаного договору, на що останній відповів відмовою.

Такі дії відповідача суперечать діючому законодавству, що підтверджено матеріалами справи, в тому числі листами Головного фінансового управління Луганської обласної державної адміністрації від 25.08.2011 № 02/04-19/2162 «Щодо законодавчого регулювання компенсаційних виплат за перевезення пільгової категорії громадян автомобільним транспортом», Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної держадміністрації від 26.08.2011 № 13/4544-33 «Про надання інформації»та відповідними погодженнями.

Приймаючи до уваги викладене, позовні вимоги слід задовольнити та зобов'язати відповідача укласти з позивачем договір про відшкодування витрат, повязаних з перевезенням пільгових категорій громадян автомобільним транспортом у міжміському сполученні.

Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.44,49, 82, 84, 85 ГПК України суд, -

в и р і ш и в:

1.Позов задовольнити повністю.

2. Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області, вул.К.Маркса,21, м. Красний Луч Луганської області, код ЄДРПОУ 03196825 укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю "Луганська автотранспортна компанія-0777", Оборонна,101 К, м. Луганськ, код ЄДРПОУ 32372003 договір про відшкодування витрат, повязаних з перевезенням пільгових категорій громадян автомобільним транспортом у міжміському сполученні на умовах поданого позивачем проекту договору наступного змісту:

«ДОГОВІР №_

про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у міжміському сполученні

м.Луганськ 01 05.2011 року

Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради, іменоване надалі "ПЛАТНИК", в особі____, який діє на підставі ___, з одного боку, і Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська Авто Транспортна Компанія - 0777», іменоване надалі "ПЕРЕВІЗНИК", в особі директора Шуміло Анатолія Петровича, який діє на підставі Статуту, з іншої Сторони, далі Сторони, уклали даний Договір про наступне:

1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1.1.Договір регламентує взаємовідносини Сторін по пільговому перевезенню окремих категорій громадян (які мають право на пільги згідно ч. 5 ст. 102 Бюджетного кодексу України, що знаходяться на персоніфікованому обліку у ПЛАТНИКА інформація про яких занесена у Сдиний державний автоматизований реєстр осіб (далі СДАРП), які мають право на пільги) автотранспортом ПЕРЕВІЗНИКА на маршрутах міжміського сполучення (внутрішньообласні міжміські автобусні маршрути: Луганськ АВ - Красний Луч АС) та здійснення ПЛАТНИКОМ компенсаційних виплат, у відповідності до умов цього Договору, на користь ПЕРЕВІЗНИКА за зазначені перевезення у 2011 році за рахунок субвенцій, які надаються місцевим бюджетам з Державного бюджету згідно чинного законодавства України.

1.2. Компенсація провадиться у відповідності до кількості перевезених пільгових пасажирів у приміському сполученні.

1.3. Договір є дійсним при наявності у перевізника діючої ліцензії на право здійснення пасажирських перевезень та діючого договору на обслуговування відповідного маршруту (маршрутів), укладеного відповідно до чинного законодавства із Замовником (організатором) перевезення.

1.4. Термін дії цього Договору не може перевищувати терміну дії ліцензії та договору на перевезення пасажирів.

2. ПРАВА ТА ОБОВЯЗКИ СТОРІН

2.1. ПЕРЕВІЗНИК має право:

1) відмовити пасажирам у пільгових перевезеннях у разі відсутності в них відповідного документа встановленого зразка, який дає право на пільговий проїзд;

2) на отримання компенсації від ПЛАТНИКА за пільгове перевезення окремих категорій громадян відповідно до рахунку та Реєстру витрат ПЕРЕВІЗНИКА по перевезенню пільгової категорії громадян в міжміському сполученні (далі Реєстр), витрати на перевезення яких, відповідно до норм чинного законодавства України, відшкодовуються з державного бюджету України через місцевий бюджет.

2.2. ПЕРЕВІЗНИК зобов'язаний:

1) здійснювати пільгове перевезення окремих категорій громадян (які мають право на пільги згідно ч. 5 ст. 102 Бюджетного кодексу України), за винятком обставин, передбачених п. 2.1.1. Договору по внутрішньообласному міжміському автобусному маршруту: Луганськ АВ Красний Луч АС.

При виконанні своєї діяльності забезпечувати дотримання законодавчих актів та інших нормативно-правових актів чинного законодавства України, які регулюють порядо V перевезення пасажирів даної пільгової категорії;

2) відповідно до п. 10 постанови КМУ від 29.01.2003 року № 117 щомісячно, строком до 10 числа наступного за звітним місяцем надавати ПЛАТНИКУ на паперових та електронних носіях рахунок та Реєстр, за формою яка є невід'ємною частиною Договору (Додаток № 1) з наступним звірянням і складанням Актів звіряння за формою „3-пільга" до 22 числа наступного за звітним місяця (Додаток № 2);

3) відповідати за достовірність даних про кількість перевезених громадян пільгової категорії, обґрунтованості наданих пільг та розмірах нарахованих сум в рахунках та Реєстрах по перевезенню автомобільним транспортом громадян пільгової категорії;

4) надавати на вимогу ПЛАТНИКА для ознайомлення та перевірки обгрунтованості, достовірності наданих пільг і сум, виставлених до відшкодування по пільговому перевезенню автомобільним транспортом, необхідні первинні документи;

5) у разі встановлення ПЛАТНИКОМ помилок або невірного оформлення рахунку та/або Реєстру, доопрацьовувати та надавати їх ПЛАТНИКУ протягом трьох днів з моменту виявлення помилки.

2.3. ПЛАТНИК має право:

1) відмовити ПЕРЕВІЗНИКУ у відшкодуванні витрат по перевезенню пільгової категорії громадян у разі виявлення неправдивих даних у Реєстрі, наданому ПЕРЕВІЗНИКОМ ПЛАТНИКУ;

2) вимагати у ПЕРЕВІЗНИКА для ознайомлення та перевірки обґрунтованості, достовірності наданих пільг і сум, виставлених до відшкодування по пільговому перевезенню автомобільним транспортом, необхідні первинні документи;

3) при порушенні ПЕРЕВІЗНИКОМ строків, передбачених п. 2.2. Договору, має право провадити відшкодування за надані послуги на місяць пізніше, а не в місяці, що настає за звітним.

2.4. ПЛАТНИК зобов'язаний:

1) приймати рахунки та Реєстри витрат ПЕРЕВІЗНИКА по перевезенню пільгової категорії громадян у міжміському сполученні (Додаток № 1) на відшкодування витрат ПЕРЕВІЗНИКА по перевезенню пільгової категорії громадян, занесених до ЄДАРП. При виявленні порушень по неякісному оформленню рахунків та Реєстрів, друкарських помилок, арифметичних помилок ПЛАТНИК повертає ПЕРЕВІЗНИКУ дані документи на доопрацювання не пізніше п'яти/іенного строку з моменту їх надходження до ПЛАТНИКА із зазначенням підстави повернення;

2) підписати у триденний строк з моменту надходження Акти звіряння за формою «3-пільга»(Додаток № 2), якщо вони складені правильно та містять достовірні дані (у разі виявлення помилок або недостовірних даних в Актах звіряння, ПЛАТНИК зобов'язаний повернути ці Акти ПЕРЕВІЗНИКУ в триденний строк з моменту їх надходження із зазначенням підстави повернення);

3) відшкодувати ПЕРЕВІЗНИКУ витрати по перевезенню пільгової категорії громадян відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів щодо виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету»;

4) вести персоніфікований облік пільговиків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 117 від 29.01.2003 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги»;

5) звіряти інформацію, що знаходиться в ЄДАРП, з інформацією, що надходить від ПЕРЕВІЗНИКА, і у випадку виявлення невідповідності загальної кількості пільговиків або розмірів пільг, які надаються конкретному пільговикові, не проводити розрахунків, її о стосуються виявлених невідповідностей, до уточнення цієї інформації, і направляти ПЕРЕВІЗНИКОВІ список пільговиків, проїзд яких не підлягає відшкодуванню із вказівкою причини;

6) звіряти інформацію, що знаходиться в ЄДАРП, з інформацією, що надходить від ПЕРЕВІЗНИКА, і на підставі цього складати списки пільговиків, проїзд яких підлягає відшкодуванню;

7) здійснювати відшкодування ПЕРЕВІЗНИКУ понесених витрат згідно списків пільговиків, проїзд яких підлягає відшкодуванню, протягом п'яти днів з моменту надходження на дані цілі фінансування на рахунки ПЛАТНИКА.

3. ПОРЯДОК РОЗРАХУНКІВ

3.1. Розрахунок за надані послуги проводиться ПЛАТНИКОМ по безготівковому розрахунку шляхом перерахування коштів у розмірі, який зазначається в Акті звіряння, на розрахунковий рахунок ПЕРЕВІЗНИКА згідно списків пільговиків, проїзд яких підлягає відшкодуванню відповідно до ч. 1 ст. 49 Бюджетного кодексу України, у п'ятиденний строк із дня отримання цих коштів ПЛАТНИКОМ із місцевого бюджету.

4. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН

4.1. За невиконання або неналежне виконання Сторонами своїх зобов'язань за цим Договором, Сторони несуть відповідальність відповідно до діючого законодавства України.

5. ФОРС-МАЖОРНІ ОБСТАВИНИ

5.1. Сторони звільняються від відповідальності за невиконання зобов'язань по цьому Договору, якщо це невиконання є наслідком обставин нездоланної сили, які включають: війну, пожежі, вибухи, повені, стихійні лиха, тощо.

5.2. З припиненням вищевказаних обставин та (або) їх наслідків потерпіла Сторона повинна терміново поновити виконання своїх зобов'язань по Договору. Сторона, яка не в змозі виконати свої зобов'язання по Договору, повинна терміново повідомити іншій Стороні про початок передбачуваної тривалості та припинення дій вказаних обставин, але у будь-якому випадку не пізніше 10 днів після початку цих дій та їх припинення. Несвоєчасне повідомлення про форс-мажорні обставини позбавляє відповідну Сторону права посилатись на будь-які вищезгадані обставини як причини звільнення від відповідальності.

5.3. Сторона, яка понесла збитки внаслідок затримки виконання або невиконання даного Договору, якщо це було викликано форс-мажорними обставинами, не може претендувати на їхнє відшкодування іншою Стороною.

6. ПОРЯДОК ВИРІШЕННЯ СПОРІВ

6.1. Усі суперечки та розбіжності, що виникають між Сторонами за Договором або у зв'язку з ним, по яких не було досягнуто згоди, розв'язуються шляхом переговорів.

6.2. У випадку неможливості вирішення розбіжностей шляхом переговорів, застосовується досудове врегулювання суперечок в обов'язковому порядку.

6.3. Сторони не позбавляються можливості розв'язання суперечок та розбіжностей у загальному порядку згідно чинного законодавства України.

7. ЗМІНА УМОВ ДАНОГО ДОГОВОРУ

7.1. Умови цього Договору можуть бути змінені або доповнені за взаємною згодою Сторін шляхом підписання додаткових угод, які є невід'ємною частиною Договору.

7.2. Усі зміни, доповнення та додатки до даного Договору укладаються у 2 (двох) примірниках, по одному примірнику для кожної Сторони і є невід'ємними частинами цього Договору та мають юридичну силу у випадках, коли вони викладені у письмовій формі і підписані Сторонами цього Договору особисто або через уповноважених представників Сторін.

8. ІНШІ УМОВИ

8.1. Даний Договір укладений у двох примірниках, по одному для кожної зі Сторін, які мають однакову юридичну силу.

8.2. У випадках, не передбачених цим Договором, Сторони керуються чинним законодавством України.

9. ТЕРМІН ДІЇ ДОГОВОРУ ТА ПОРЯДОК ЙОГО ДОСТРОКОВОГО РОЗІРВАННЯ

9.1. Договір набуває чинності з 01.01.2011 року та діє до 31 грудня 2011 року, а в частині здійснення компенсаційних виплат ПЛАТНИКОМ по пільговому перевезенню окремих категорій громадян у 2011 році - до повного здійснення виплат.

9.2. Сторони можуть достроково розірвати Договір, повідомивши про це іншу Сторону у письмовій формі, не менш, ніж за місяць. Реорганізація Сторін не спричиняє припинення дії цього Договору.

10.ЮРИДИЧНІ АДРЕСИ ТА БАНКІВСЬКІ РЕКВІЗИТИ СТОРІН

«ПЛАТНИК» «ПЕРЕВІЗНИК»

Управління праці та соціального захисту Товариство з обмеженою

Краснолуцької міської ради відповідальністю «Луганська Авто

Транспортна Компанія -0777»

94515,м.Красний Луч,вул.К.Маркса,21 91000,м.Луганськ, вул.Оборонна,101 к,

р/р______в___, р/р 26006107395 в АБ «Укркомунбанк»,

МФО______Код____, МФО 304988,код 032372003,ІПН

Тел._______ 323720012365,№ Св.плат. ПДВ 17328714,

платник податку та прибуток

на загальних підставах.

Тел.0642-71-16-97, 0642-71-19-47

Начальник________ Директор___А.П.Шуміло

/підпис,печатка/»

Днем укладання договору оренди землі вважати день набрання рішенням суду законної сили.

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області, вул.К.Маркса,21, м. Красний Луч Луганської області, код ЄДРПОУ 03196825 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Луганська автотранспортна компанія-0777", Оборонна,101 К, м. Луганськ, код ЄДРПОУ 32372003 витрати по держмиту у сумі 85 грн. 00 коп. та 236 грн. 00 коп. витрати на інформаційно технічне забезпечення судового процесу, видати на виконання наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Повне рішення складено і підписано - 31.08.2011.

Суддя Г.М.Старкова