Ухвала суду № 17873194, 22.08.2011, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
22.08.2011
Номер справи
5015/4379/11
Номер документу
17873194
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м.Львів, вул.Личаківська, 128

УХВАЛА

22.08.11 Справа№ 5015/4379/11

Господарський суд Львівської області у складі судді Матвіїва Р.І., при секретарі судового засідання Скіра М.О., розглянув справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-роздрібна компанія «Євротек», м. Київ

до відповідача: Львівська міська рада, м. Львів

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Любінське сяйво», м. Львів

про: визнання недійсною ухвали від 30.06.2011 року № 650

В судовому засіданні взяли участь представники:

позивача: ОСОБА_1., - представник на підставі довіреності;

відповідача: не зявився;

третьої особи: Сідорський З.І.- директор, ОСОБА_2.- представник на підставі довіреності.

Ухвалою господарського суду від 01.08.2011 року порушено провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-роздрібна компанія «Євротек»до Львівської міської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Любінське сяйво»про визнання недійсною ухвали Львівської міської ради від 30.06.2011 року № 650.

Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі на наполягає на їх задоволенні. Подав заперечення на клопотання про припинення провадження у справі.

Відповідач в судове засідання не зявився, вимог ухвал суду не виконав.

Третя особа явку представників в судове засідання забезпечила. Клопотання про припинення провадження представники в судовому засіданні підтримали. Позовні вимоги заперечили повністю, усно заявили клопотання про відкладення розгляду справи у звязку із пізнім отриманням ухвали суду та неможливістю вчасно виконати її вимоги в частині подання доказів наявності права на отримання в користування земельної ділянки, призначеної для розміщення оптових ринків.

Суд прийшов до висновку про необхідність відмови в задоволенні клопотання про припинення провадження у справі через наступне.

Згідно ч. 2 ст. 95 Земельного кодексу України порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом. Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється також і шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (п. г) ч. З ст. 152 Земельного кодексу України).

Підстави звернення позивач до господарського суду Львівської області обґрунтовує позицією Вищого господарського суду України, викладеною у Постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17 травня 2011 року "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин". Відповідно до п. 1.2. вказаної Постанови, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних правовідносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов'язаних із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності.

Згідно п. 1.2.2. Постанови з положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 Цивільного кодексу України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197, 283 Господарського кодексу України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава чи територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок. Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності. Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК України підвідомчі господарським судам.

Пунктом 1.2.4 Постанови визначено, що за змістом статей 13, 14 Конституції України, статті 11 Цивільного кодексу України, статей 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог Земельного кодексу України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності). Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам. Відповідно до п. 1.2.5. Постанови спір, що виник внаслідок порушення права суб'єкта господарської діяльності на земельну ділянку, в тому числі органами державної влади та місцевого самоврядування, є спором про право цивільне і підлягає розгляду за правилами ГПК. Зокрема, відповідно до статті 20 Господарського кодексу України, статей 16, 393 Цивільного кодексу України визнання судом незаконним і скасування акта органів державної влади, влади Автономної Республіки Крим або місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, належить до способів захисту права власності.

Згідно п. 1.3. згадуваної Постанови у порядку господарського судочинства вирішенню підлягають категорії спорів пов'язані із захистом права на земельні ділянки (в тому числі відновлення порушеного права третьої особи, яка на підставі рішень державних органів або органів місцевого самоврядування претендує на спірну земельну ділянку); про визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи надання їх у користування, припинення права власності на земельні ділянки, вилучення цих ділянок з користування і про зобов'язання названих органів залежно від характеру спору виконати певні дії, як цього вимагають приписи чинного законодавства.

Поряд з тим, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 01.04.2010 р. № 10-рп/2010, встановлено, що положення ч. 1 ст. 143 Конституції України, згідно з якою органи місцевого самоврядування "вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції", слід розуміти так, що при вирішенні цих питань органи місцевого самоврядування діють як суб'єкти владних повноважень. Органи місцевого самоврядування відповідно до Земельного кодексу України вирішують питання про розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, та при вирішенні таких питань ці ради виступають як суб'єкти владних повноважень. Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності. Виходячи з приписів норм чинного законодавства та зазначеного рішення Конституційного Суду України, слід вважати, що в порядку адміністративного судочинства підлягають розгляду лише публічно-правові спори, Позивач доводить, що оскаржуваною ухвалою Львівської міської ради, яка виступає власником спірної земельної ділянки і в даному випадку є учасником господарських відносин, було порушено право позивача на користування земельною ділянкою, необхідною для обслуговування та реконструкції існуючих об'єктів нерухомого майна, що належать позивачеві на праві власності. Тому даний спір не є публічно-правовим спором та підвідомчий господарському суду Львівської області

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про підвідомчість справи господарському суду та необхідністю відмови в задоволенні клопотань відповідача та третьої особи про припинення провадження у справі.

В судовому засіданні здійснювалась фіксація судового процесу технічними засобами.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 77, 80, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В:

1. Відмови в задоволенні клопотання Львівської міської ради від 10.08.2011 року про припинення провадження у справі та клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Любінське сяйво»від 15.08.2011 року про припинення провадження у справі.

2. Розгляд справи відкласти на 26.08.2011 р. на 12-00 хв.

3. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду Львівської області за адресою: 79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128, кабінет № 301.

4. При поданні будь-яких документів посилання на номер справи обовязкове.

5. Зобовязати:

Позивача:

- обґрунтувати порушення цивільного права позивача на земельну ділянку площею 0,4818 га прийняттям спірної ухвали;

Відповідача:

- подати докази наявності у третьої особи права на отримання в користування земельної ділянки, призначеної для розміщення оптових ринків;

Третю особу:

- подати докази наявності права на отримання в користування земельної ділянки, призначеної для розміщення оптових ринків;

6. Явка представників сторін та третьої особи в судовому засіданні обовязкова.

Клопотання, пояснення, витребувані судом докази та інші документи сторони повинні подати за 3 дні до початку судового засідання. Довести до відома сторін, що згідно з п. 5 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України за ухилення від виконання дій, покладених господарським судом, з винної сторони може бути стягнутий штраф у розмірі до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а справа, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України може бути розглянута за наявними у ній матеріалами.

Суддя Матвіїв Р.І.