Рішення № 17869535, 19.08.2011, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
19.08.2011
Номер справи
18/5005/7274/2011
Номер документу
17869535
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18.08.11р.Справа № 18/5005/7274/2011 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Атлас", м. Дніпропетровськ

до Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ

про розірвання договору оренди землі

Суддя Петрова В.І.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1 дов. від 05.04.11р.

від відповідача: ОСОБА_2 дов. від 12.04.11р.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю „Атлас” - звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Дніпропетровської міської ради та просить про розірвання договору оренди землі від 15.04.2005р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Атлас”. Судові витрати покласти на відповідача.

Позивач позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що між Дніпропетровською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю „Атлас” укладений договір оренди землі від 15.04.2005р., протягом всього строку дії даного договору позивач належно виконував всі умови договору, у т. ч. і умови щодо сплати орендної плати за користування земельною ділянкою; у квітні 20011р. відповідач звернувся до позивача з метою внесення змін до розділу „Орендна плата” у договорі оренди землі, у звязку із втратою чинності Закону України „Про оплату за землю” та набуттям чинності Податковим кодексом України, на що позивач не погодився та надіслав зустрічний лист за № 27 від 01.06.11р. щодо розірвання договору оренди землі від 15.04.05р., на який станом на 07.06.11р. не отримав від відповідача відповіді, що зумовило позивача звернутися з позовом до господарського суду.

Відповідач в позові просить відмовити, посилаючись на необґрунтованість позовних вимог; у відзиві зазначає, що законодавча зміна граничного розміру орендної плати не є підставою для розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку за рішенням господарського суду, оскільки: позивач має право на припинення договору оренди шляхом його розірвання, лише за умов, дотриманих статей Закону України „Про оренду землі та умов договору, тобто на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обовязків; Вищим господарським судом України розяснено, що суди не вправі приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції органів місцевого самоврядування, оскільки це є порушенням їхньої виключної компетенції, визначеної Конституцією України. Відповідач також посилається на те, що позивачем не дотримано порядку, передбаченого ст. 188 ГК України, а саме: позивач, не дочекавшись 20-ти денного строку для відповіді відповідача на свою пропозицію щодо розірвання договору, звернувся в суд на 5-й робочий день, після отримання відповідачем листа-пропозиції. Але ж відповідачем направлено позивачеві відповідь на лист за вих. № 13/4738 від 01.06.11р., згідно з яким позивача проінформовано про необхідний перелік документів для підготовки договору про розірвання договорів оренди землі.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу за допомогою технічних засобів представниками сторін заявлено не було.

Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України оголошена перерва в судовому засіданні до 18.08.11р.

Згідно ст. 69 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому засіданні заявлено клопотання про продовження строку вирішення спору до 23.08.11р., у звязку з витребуванням нових доказів у справі.

Справа по суті розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні 18.08.2011 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 16.02.05р. року № 146/25 між позивачем та відповідачем укладено договір від 15.04.2005р. оренди землі (далі - Договір), за яким орендодавець (позивач) передає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 4,1315 га, що знаходиться за адресою: Криворізьке шосе, 21, згідно з планом земельної ділянки (кадастровий номер: 1210100000:07:202:0035); грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання цього договору: 13301186,91 грн.(п. 1.1, 1.3, 2.1, 2.3 Договору).

Згідно з п. 3.1. Договір укладається на термін на пятнадцять років.

Відповідно до п. 4.1., 4.7. Договору, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі, в розмірі 1 (%) відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку; розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; змін у цільовому використанні земельної ділянки; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України "Про оренду землі").

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оренду землі", відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. Відносини, пов'язані з орендою земельних ділянок, на яких розташовані цілісні майнові комплекси підприємств, установ і організацій державної або комунальної власності, а також заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим, та їх структурних підрозділів, регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства ( ст. 13 Закону України "Про оренду землі").

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обовязковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 ЦК України).

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України № 309-VI від 03.06.2008р. у Законі України "Про оренду землі" внесено зміни, зокрема ч. 4, 5 ст.21 викладені у редакції: "Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині".

Відповідно до змісту ст. 759, 762 ЦК України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном

За ст. 21 Закону України "Про оренду землі" (з відповідними змінами) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

У відповідності до ст. 654 ЦК України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Згідно з ч. 2 статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

З 01.01.2011р. набув чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 якого підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Як зазначив у судовому засіданні відповідач - законодавча зміна граничного розміру орендної плати не є підставою для розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку за рішенням господарського суду, а також посилається на те, що позивачем не дотримано порядку, а саме не витриманий 20-денний строк на одержання відповіді від відповідача, передбачений ст. 188 ГК України.

Однак, листом за вих. № 13/4738 від 01.06.11р., що міститься у матеріалах справи, відповідач проінформував позивача про необхідний перелік документів для підготовки договору про розірвання договорів оренди землі.

З цього вбачається, що господарський суд не має права приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції органів місцевого самоврядування, оскільки це є порушенням виключної компетенції останнього, визначеної Конституцією України.

Відповідно до ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог має бути відмовлено.

Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати слід покласти на позивача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

У позові відмовити.

СуддяВ.І. Петрова Повне рішення складено 19.08.2011р.