Рішення № 17864301, 23.08.2011, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
23.08.2011
Номер справи
1/97пд/2011
Номер документу
17864301
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.08.11 Справа № 1/97пд/2011

За позовом прокурора м. Луганська, в інтересах держави в особі :

1-го позивача - Виконавчого комітету Луганської міської ради

2-го позивача - Луганської міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бокрі", м. Луганськ

про внесення змін до договору оренди землі

Суддя Зюбанова Н.М.

П р е д с т а в н и к и:

від позивачів ОСОБА_1, довіреність № И 01/03-30./5454/0/2-10 від 24.11.10; довіреність № И 01/03-30./5455/0/2-10 від 24.11.10;

від відповідача ОСОБА_2, довіреність від 26.07.11 № 4;

помічника прокурора Трофименко П.В.

Суть пору: про внесення змін до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 26.03.98, реєстрація від 26.03.98 № 2393, який укладений з відповідачем, відносно земельної ділянки площею 0,1122 га за адресою : м. Луганськ, вул. Леніна,54 з подальшою реєстрацією у відповідному державному органі, які запропоновані позивачем.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти задоволення позову заперечує з посиланням на відсутність у нього проекту договору про внесення змін в існуючий договір, на що посилається прокурор у позові; відсутність підстав для внесення змін до договору на право тимчасового користування землею; дію ст. 58 Конституції України та односторонню зміну умов договору.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін та помічника прокурора, суд дійшов до наступного.

Так, 18.03.98 виконавчим комітетом Луганської міської ради було прийняте рішення № 115/16 про надання у тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 49 років земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю "Бокрі" для розміщення нежитлового приміщення по вул. Леніна, 54.

На підставі вказаного рішення 26.03.98 між виконавчим комітетом Луганської міської ради /позивачем/ та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бокрі" /відповідачем/ було укладено договір № 2393 на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди), зареєстрований у встановленому законом порядку 26.03.98 за № 2393, за умовами якого відповідачу було передано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,1122 га за адресою: м. Луганськ, вул. Леніна, 54.

Пунктом 2.1 укладеного договору встановлено, що плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати у розмірі земельного податку щомісячно рівними частками.

Також сторони дійшли згоди, що орендодавець має право змінювати орендну плату при зміні грошової оцінки земель та ставки земельного податку, визначати розмір орендної плати на наступний період у встановленому порядку (п.3.1 договору).

Строк дії договору № 2393 на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) на 49 років.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачі звертаються до суду на виконання рішення Луганської міської ради від 29.04.10 № 65/150, яким Управлінню нерухомим майном Луганської міської ради було доручено провести ґрунтовний аналіз договорів, що посвідчують право оренди земельних ділянок, які розташовані на території м. Луганська, на предмет відповідності їх вимогам діючого законодавства, та за результатами аналізу направити від імені Луганської міської ради пропозиції відповідним землекористувачам про внесення змін до договорів, оскільки повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів згідно п. 12 розділу 10 Перехідних положень Земельного кодексу України здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.

Тому на виконання положень цивільного законодавства, яке регулює порядок внесення змін до договору, позивач у встановленому порядку (з урахуванням рішень Луганської міської ради від 25.04.08 № 33/13, від 27.05.11 № 9/12) надіслав на адресу відповідача проект договору про внесення змін до договору оренди землі, за змістом якого запропонував розділ "Орендна плата" договору доповнити або викласти в новій редакції наступні умови:

- викласти п. 2.1. розділу 2 "Плата за землю" договору у новій редакції : "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";

- доповнити розділ 2 "Плата за землю" п. 2.2 наступного змісту: "Орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно на протязі 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця";

- виключити з п.п. "а" п. 3.1 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" слова "и ставки земельного налога";

- викласти абзац 11 п. п. "б" п. 3.2 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" договору в новій редакції: "Своєчасно вносити обумовлену договором орендну плату за землю. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), з землекористувача стягується пеня у розмірі пені, передбаченому діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення".

Відповідачем заперечується факт одержання від Луганської міської ради листа від 26.07.10 № 01/03-13/3466/0/2-10 з вказаними вище пропозиціями про внесення змін до договору.

Позивачі у якості належних доказів надіслання проекту надали реєстр рекомендованої пошти від 28.07.10, який свідчить про надіслання листа на адресу ТОВ "Бокрі", а фіскального чеку, які прийняті судом як належні докази.

З наведеного вбачається, що фактично предметом спору є внесення змін до договору № 2393 на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди) від 26.03.98.

Оцінивши доводи сторін та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає повному задоволенню, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст.16 Закону України "Про оренду землі” та ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 ЗК України).

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 ЗК України).

Матеріалами справи підтверджено факт належного укладання договору № 2393 на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди), зареєстрованого у встановленому порядку 26.03.98 за № 2393, п. 2.1 якого передбачено, що орендодавець має право змінювати орендну плату при зміні грошової оцінки земель та ставки земельного податку, визначати розмір орендної плати на наступний період у встановленому порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно зі ст. 651 ЦК України підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору /ст. 652 ЦК України/.

Як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки, тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

З матеріалів справи вбачається, що роботу у частині внесення змін до укладеного з відповідачем договору на право тимчасового користування землею позивачем було розпочато у зв'язку з прийняттям Закону України від 03.06.08 № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", за якими законодавець передбачив, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки (ст. 21 Закону України "Про оренду землі").

Згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Згідно ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земель ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 7-10 років. Рішенням Луганської міської ради від 28.12.07 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності 01.03.08, у зв'язку з чим до усіх землекористувачів м. Луганська, в тому числі й до відповідача, повинна бути б застосовна нова нормативна грошова оцінка землі.

Враховуючи вищевказане, розмір річної орендної плати за відповідну земельну ділянку позивачі пропонують встановити у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

У зв'язку з тим, що з 01.01.11 набрав чинності Податковий кодекс України, прокурор обґрунтовано посилається на положення статей 274 та 288, якими аналогічним чином врегульовано правовідносини обчислення та сплати орендної плати за землю, а саме:

- розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288);

- ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274).

Тому суд дійшов висновку, що позивачем доведено обґрунтованість та під ставність внесення змін до договору оренди землі до п. 2.1, п. п. 2.2, п. 3.2.

Щодо редакції абзацу 11 п. п. "б" п. 3.2 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" договору про відповідальність орендаря у вигляді пені у розмірі, передбаченому діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення платежу, то таке визначення обґрунтоване тим, що за нормами п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Суд звертає увагу сторін на необхідність застосування при розгляді даної справи господарським судом на підставі ст. 11128 ГПК України рішення Верховного Суду України у подібних правовідносинах по справі № 41/81пд від 04.07.11, у якій наголошується, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

У відповідності до ст. 653 ЦК України у разі зміни договору у судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.

За вказаних обставин позов підлягає повному задоволенню з віднесенням судових витрат на відповідача у відповідності до ст. 49 ГПК України у розмірі 85 грн. 00 коп. та 236 грн. 00 коп., які підлягають стягненню на користь державного бюджету України, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85, 11128 ГПК України, суд

в и р і ш и в :

1.Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору № 2393 на право тимчасового користування землею (у тому числі на умовах оренди), зареєстрованого у встановленому порядку 26.03.98 за № 2393, укладеного між виконавчим комітетом Луганської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бокрі", виклавши п. 2.1. розділу 2 "Плата за землю" договору у новій редакції :

- "2.1. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";

- доповнити розділ 2 "Плата за землю" п. 2.2 наступного змісту: "Орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно на протязі 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця";

- виключити з п.п. "а" п. 3.1 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" слова "и ставки земельного налога";

- викласти абзац 11 п. п. "б" п. 3.2 розділу 3 "Права та обов'язки сторін" договору в новій редакції: "Своєчасно вносити обумовлену договором орендну плату за землю. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), з землекористувача стягується пеня у розмірі пені, передбаченому діючим законодавством за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення".

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бокрі", Луганськ, вул. Руднєва, б. 2а, ідент. код 24205563 в доход державного бюджету України на п/рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 85 грн. 00 коп.; на п/рахунок 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ Ленінській об'єднаній державній податковій інспекції у м. Луганську.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання повного рішення 23.08.11.

Суддя Н.М.Зюбанова