ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"08" серпня 2011 р.Справа № 11/5025/718/11
За позовом прокурора Віньковецького району в інтересах держави
в особі Віньковецької районної державної адміністрації смт. Віньківці
та державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький,
до приватного сільськогосподарського підприємства „Милі” с. Нетечинці, Віньковецького району
про стягнення 15560,1 грн. шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки
Суддя Радченя Д. І.
Представники сторін:
від позивача : не з'явився;
від позивача : ОСОБА_1 за довіреністю від 04.05.2011 року;
від відповідача : Луцишин М.Ф.- директор;
Від прокурату області: Гончар І.О. помічник прокурора області
Суть спору: Прокурор Віньковецького району в інтересах позивачів звернувся до суду з позовом до ПСП „Милі” с. Нетечинці, Віньковецького району про стягнення 15560,01 грн. шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки.
В судових засіданнях представник другого позивача та прокуратури області заявлені вимоги підтримують мотивуючи тим, що вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Зважаючи на те, що прокуратурі Віньковецького району про факт самовільного зайняття земельної ділянки стало відомо лише під час проведення перевірки в квітні поточного року, за таких обставин, відповідно до ст. 53 ГПК України, прокурор підтримуючи позовні вимоги просить суд вважати причину пропуску строку позовної давності поважною та поновити строк позовної давності по даній справі.
Відповідач у відзиві на позов та його керівник заперечує проти позову стверджує, що не вчиняв ніяких протиправних дій, як керівник ПСП „Милі”, при цьому пояснив, що за усним проханням своїх родичів, які є власниками сертифікатів на право на земельну ділянку він як фізична особа особистим трактором здійснив оранку зазначених паїв, які знаходяться в єдиному масиві, які закріплені межовими знаками встановленого зразка землевпорядною організацією.
Враховуючи заперечення відповідача про його непричетність до факту самовільного зайняття спірної земельної ділянки, в ході розгляду справи суд відповідно до ст. 97 КПК України провадження у справі зупинив, а матеріали справи направив в слідчі органи для проведення відповідної перевірки.
Постановою старшого слідчого прокуратури Віньковецького району від 25 червня 2011 року відмовлено в порушенні кримінальної справи в звязку з відсутністю складу злочину в діях посадових осіб органів з контролю за використанням та охороною земель під час проведення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства ПСП „Милі”.
Після поновлення провадження у даній справі в судовому засіданні, яке відбулось 8 серпня 2011 року представник другого позивача та прокуратури області заявлений позов підтримують, вважають доведеним факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки та відповідно завдання шкоди, розмір якої обрахований відповідно до „Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу”, затвердженої постановою КМ України від 25.07.20007 року № 963.
Повноважний представник першого позивача в судові засідання в черговий раз за викликом не зявився проте листом від 01.08.20111 року № 99/01/12-230/2011заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності, при цьому позовні вимоги підтримує в повному обємі.
Директор ПСП „Милі” враховуючи наявні матеріали прокурорської перевірки № 30-пр-11 в судовому засіданні 08.08.2011 року підтвердив факт підписання протоколу про адміністративне правопорушення № 003215 від 18.03.2008 року, чинність постанови про накладення адміністративного стягнення № 2 від 25.03.2008 року на нього як керівника підприємства, однак не вважає ПСП „Милі” винним у вчиненні правопорушення щодо самовільного зайняття земельної ділянки площею 17,22 га. та завданні державі шкоди в сумі 15560,10 грн.
Розглядом матеріалів справи встановлено таке:
Під час проведення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства 15 лютого 2008 року головним спеціалістом Кам'янець - Подільського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель Вербовським В.В. за участю землевпорядника ТОВ „Лад" Панькова В.Г., техніка - землевпорядника ТОВ „Лад" Ковальчука І.В. встановлено, що приватне сільськогосподарське підприємство „Милі" с.Нетечинці Віньковецького району в порушення вимог ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України, шляхом оранки самовільно зайняло земельну ділянку площею 17,22 га. на території Нетечинецької сільської ради за межами населеного пункту.
Згідно підп. 2.3 п. 2 методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджених наказом №110 державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 р., шкода (збитки), що заподіяні на земельних ділянках державної та комунальної власності, які надані у користування чи передані у власність юридичних та фізичних осіб, внаслідок їх використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, якщо порушення вчинено власником чи користувачем земельної ділянки, повинна бути відшкодована державі та територіальній громаді. У разі вчинення зазначених порушень іншими юридичними та фізичними особами, які самовільно зайняли надані у користування чи передані у власність земельні ділянки та здійснили вищезазначені правопорушення, шкода повинна бути відшкодована державі чи територіальній громаді (в залежності від місця розташування земельної ділянки - в межах чи за межами населеного пункту), а також власнику чи користувачу земельної ділянки.
Розмір шкоди, заподіяної ПСП „Милі” зайняттям земельної ділянки без спеціального дозволу, обрахований згідно „Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу”, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. №963, становить 15560 грн. 10 коп.
Факт самовільного зайняття землі прокурор підтверджує наступними доказами, актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 15.02.2008р., протоколом №003215 про адміністративне правопорушення від 18.03.2008р.я. який підписаний керівником ПСП „Милі”, постановою №2 про накладення адміністративного стягнення від 25.03.2008р., приписом № 004567 від 18.03.2008 року, актом обстеження земельної ділянки від 15.02.2008 року, постановою від 22.05.2008 року про відкриття виконавчого провадження з виконання постанови № 2 від 25.03.2008р. та матеріалами прокурорської перевірки, проведеної відповідно до ухвали суду про зупинення провадження у даній справі №11/5025/718/11 від 24.05.2011 року. Так, постановою про відмову в порушення кримінальної справи від 25.06.2011 року за фактом підробки документів, особами які здійснювали перевірку дотримання ПСП „Милі”, його керівником вимог земельного законодавства відмовлено в порушенні кримінальної справи за відсутністю в діях складу злочину, передбаченого ст.. 366 КК України. Зазначена постанова у встановленому законом порядку не оскаржувалась і є чинною.
Як на підставу заявленого позову прокурор та позивачі посилаються на ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України якою передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідач в добровільному порядку не відшкодував шкоду, заподіяну самовільним зайняттям земельної ділянки, чим порушив інтереси держави щодо охорони навколишнього природного середовища.
Обґрунтовуючи своє право на звернення до суду з даним позовом прокурор Віньковецького району посилається на ст. 361 Закону України „Про прокуратуру”, оскільки має місце порушення державних інтересів внаслідок протиправних дій ПСП „Милі”, що вчиняються у відносинах між ним та Віньковецькою районною державною адміністрацією, яка відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України наділена повноваженнями щодо розпорядження земельною ділянкою, яка розташована на території Віньковецького району за межами населеного пункту с.Нетечинці.
Зважаючи на те, що прокуратурі Віньковецького району про факт самовільного зайняття земельної ділянки стало відомо лише під час проведення перевірки в квітні поточного року, за таких обставин, відповідно до ст. 53 ГПК України, прокурор просить суд вважати причину пропуску строку позовної давності поважною та поновити строк позовної давності для звернення до суду з даним позовом.
Господарський суд розглянувши клопотання прокурора Віньковецького району щодо поновлення строку позовної давності для звернення до суду з даним позовом вважає причини пропуску поважними, а клопотання таким, що підлягає задоволенню.
Господарський суд дослідивши зібрані у справі докази, заслухавши пояснення повноважних представників сторін та прокурора оцінивши їх у сукупності прийшов до висновку, що позов заявлений обґрунтовано підтверджений належними доказами і підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.
Згідно ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно з ст. 83, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності. До розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України різновидом права користування є право оренди земельної ділянки, тобто засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно з ч. 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Статтями 125, 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку посвідчується відповідним державним актом. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Положеннями ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” встановлено, що будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними визначаються як самовільне зайняття земельної ділянки.
Факт самовільного зайняття земельної ділянки відповідачем підтверджується актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 05.02.08, актом обстеження земельної ділянки від 15.02.08, приписом від 18.03.08, протоколом про адміністративне правопорушення від 18.03.08 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 25.03. Відповідачем не надано суду будь-яких правовстановлюючих документів, які б посвідчували право власності чи право користування земельною ділянкою площею 17,22 га.
Статтею 211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.
Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963 підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.
Оскільки факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, він являється підставою для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем.
Розмір шкоди обґрунтовано визначено відповідно до розрахунку розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки за Методикою визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 963 від 25.07.2007р., шкода склала 15560,10 грн.
При цьому судом не приймаються до уваги доводи відповідача про перебіг трирічного строку позовної давності від акту перевірки від 15.02.08 (позов подано 18.04.11) з огляду на те, що згідно з ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Судом враховується, що позов в інтересах позивача подано прокурором Віньковецького району, який дізнався про відповідача, як про особу, яка заподіяла шкоду державі в особі позивача, лише з моменту проведення перевірки в квітні 2011 року. Тому саме з цієї дати і почався перебіг строку позовної давності у три роки.
Посилання відповідача на невідповідність складених актів вимогам чинного законодавства не можуть вважатися підставою для відмови у позові.
Враховуючи, що факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, розмір шкоди, заподіяної самовільним використанням землі визначений правомірно відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу", позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню. При цьому сума заподіяної шкоди згідно ст.69 Бюджетного кодексу України зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову шляхом стягнення їх у доход Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 12, 13, 33, 43, 44-49, 75, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, Суд -
ВИРІШИВ :
Позов прокурора Віньковецького району в інтересах держави в особі Віньковецької районної державної адміністрації смт. Віньківці та державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до приватного підприємства „Милі” с. Нетечинці, Віньковецького району про стягнення 15560,01 грн. шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства „Милі” (вул. Подільська, 6, с. Нетечинці, Віньковецького району, Хмельницької області, код 32481402) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький для зарахування до місцевого бюджету Нетечинецької сільської ради (с. Нетечинці, Віньковецького району, Хмельницької області) (р/р 31426000500046, код класифікації 04403380, МФО 815013, банк одержувача в УДК Віньковецького району, Хмельницькій області) 15560,10 грн. (п'ятнадцять тисяч п'ятсот шістдесят грн. 10 копійок) шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу.
Видати наказ.
Стягнути з приватного підприємства „Милі” (вул. Подільська, 6, с. Нетечинці, Віньковецького району, Хмельницької області, код 32481402) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 155,60 грн. (сто п'ятдесят п'ять грн. 60 коп.) та в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, МФО 815013, ГУДКУ у Хмельницькій області, код 23565225) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).
Видати наказ.
СуддяД. Радченя
Повний текст рішення складено та підписано суддею 11 серпня 2011 року