Рішення № 17849931, 18.08.2011, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
18.08.2011
Номер справи
9/114/2011/5003
Номер документу
17849931
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua

_________________

І м е н е м У к р а ї н и

РІШЕННЯ

18 серпня 2011 р.

Справа 9/114/2011/5003

за позовом:Державного територіально-галузевого об"єднання "Південно-Західна залізниця", код ЄДРПОУ 04713033 (вул. Лисенка, 6, м. Київ-34, 01601)

до:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, ідентиф.номер НОМЕР_1 (АДРЕСА_1, 22100)

про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном.

Головуючий суддя Балтак О.О.

Cекретар судового засідання Шаравська Н.Л.

Представники

позивача : Чешковський В.А.

ОСОБА_3 - представник за довіреністю

ОСОБА_4 - представник за довіреністю

відповідача : ОСОБА_5 - представник за довіреністю

ВСТАНОВИВ :

Подано позов Державного територіально галузового об"єднання "Південно -Західна залізниця" до суб"єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 щодо усунення перешкод у здійсненні залізницею права користування та розпорядження своїм майном, звільнивши першу Київську платформу, що належить позивачу за адресою АДРЕСА_2 від належного їй об"єкту кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", шляхом знесення останього.

Відповідач у відзиві на позовну заяву та його представник в судовому засіданні проти позову заперечують, мотивуючи тим, що кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1" було придбано на аукціоні розпродажу майна збанкрутілого ресторану станції Козятин. Згодом перейшло у спадщину суб"єкту підприємницької діяльності ОСОБА_1

В свідоцтві нотаріус зазначив, що кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» складається з однієї цегляної будівлі загальною площею 41,9 м. кв., яке належало ресторану станції Козятин на підставі свідоцтва про право власності на кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» видане виконкомом Козятинської міської ради 18.10.1999 року.

26.06.2007 року рішенням Козятинської міської ради № 441 надано дозвіл ОСОБА_1 на розміщення кафе по АДРЕСА_2.

27.02.2008 року рішенням Козятинської міської ради № 204 кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» надана окрема поштова адреса: АДРЕСА_3

24.10.2008 року державною приймальною комісією складений Акт прийняття в експлуатацію закінченого будівельного об'єкта, - кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1" .

29.10.2008 року рішенням виконавчого комітету Козятинської міської ради № В2 затверджено Акт державної комісії про прийняття в експлуатацію кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", яке розташоване по АДРЕСА_3

09 грудня 2008 року КП ВООБТІ видано реєстраційне посвідчення на будівлю кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1" (додаток № 10 копія посвідчення) та оновлена інвентарна справа.

05 серпня 2008 року фізичною особою ОСОБА_1 укладений договір № 63 ПП ЦЕП «Сервіс-центр» про технічне обстеження будівельних конструкцій кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1" по АДРЕСА_3. На підставі якого проведено річне обстеження будівельних конструкцій кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_3 та складений Акт, згідно п. 1.7. якого визначено,що фундаменти - монолітні залізобетонні, стіни - внутрішній каркас з металевих труб з зовні з силікатної цегли.

Відповідно до п. 2 по капітальності будівля відноситься до другого класу.

Таким чином, кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», являється капітальною спорудою, яка розташована на земельній ділянці по АДРЕСА_3, відповідно до чинного законодавства України 23 жовтня 2006 року між ОСОБА_6 та начальником структурного підрозділу Козятинського БМЕУ № 2 Кравцем М.В, підписаний договір № 5066 про надання послуг по водопостачанню та водовідведенню (додаток № 13 копія договору № 5066). Крім того на підставі укладеного договору Козятинська дистанція електропостачання постачає електричну енергію кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1». Не може бути визнаним належними та допустимими доказом скасоване рішення суду.

Представником відповідача подано суду заяву про припинення провадження у справі, оскільки спір між державним територіально - галузевим об"єднанням "Південно - Західна залізниця" фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 виник не з зобов"язання останьої перед залізницею, а в зв"язку із місцем розташування майна яке належить на праві приватної власності фізичній особі ОСОБА_1, тому дана справа не підсудна господарським судам.

Суд не погоджується з представником відповідача, оскільки ОСОБА_1 є суб"єктом підприємницької діяльності, а відповідно до ст. 1 ГПК України "підприємства, установи , організації, інші юридичні особи(в тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу суб"єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів..." Відповідно до ст. 21 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 Господарського процесуального кодексу.

В судовому засіданні 11.08.2011 р. представником відповідача подано клопотання про зупинення провадження у справі № 9/114/2011/5003 до набрання законної сили рішеннями у справах № 9/151/2011/5003 за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Козятинської міської ради про визнання незаконними дій, скасування рішення № 1260-У від 12.11.2008 р., визнання недійсним державного акту та рішенням № 16/192/11/5003 за позовом ОСОБА_1 до вокзалу станції Козятин, БМЕУ №2 про стягнення збитків та зобов"язання дії.

Представник Відповідача однією із підстав зупинення провадження по цій справі зазначає справу №9/151/2011/5003 за позовом ОСОБА_1 до Козятинської міської ради про визнання незаконними дій, скасування рішення №1260-У від 12.11.2008 року, визнання недійсним державного акту.

Але в жодному доказі, наданому як позивачем, так і відповідачем не зазначається, що об'єкт кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» має відношення до будь-якої земельної ділянки. Більше того, у всіх, наданих сторонами суду доказах зазначається, що кафе розташоване за адресою АДРЕСА_2» (рішення Козятинської міської ради від 26.07.07 р. №441 (а.с. 104); «знаходиться на Київській платформі залізничного вокзалу станції Козятин» (рішення Козятинської міської ради №204 (а.с. 105); «обстежувана будівля кафе знаходиться на Київській платформі станції Козятин - пасажирській» ( 8-ма сторінка акту технічного обстеження будівельних конструкцій кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» (а.с.123). Таким чином, якщо уявити, що рішення №1260-У від 12.11.2008 року буде скасовано, то ці обставини не вплинуть на відносини, що розглядаються цією справою.

Варто зауважити, що відповідно до свідоцтва про право власності від 02.04.08 р. №396 1-ша Київська платформа вокзалу ст. Козятин належить державі в особі Міністерства транспорту та зв'язку України та перебуває в господарському віданні Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця». Отже, Позивач має окремий правоустановчий документ на майно, на якому розташований спірний об'єкт - кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», і цей правоустановчий документ наразі не оскаржується.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що за обставин, на які посилається представник Відповідача, провадження по справі зупинене бути не може.

Представником відповідача 17.08.2011 р. подано клопотання про залучення до участі в справі в якості третьої особи без самостійних вимог Козятинську міську раду, а також витребувати витяг з плану червоних ліній в частині вул. Привокзальної та рішення Козятинської міської ради про затвердження плану червоних ліній. Крім того завимагати від позивача правоустановчі документи, які надавали право користування, оренди земельної ділянки до грудня 2009 р.

Суд не вбачає підстав для задоволення поданого клопотання, оскільки в матеріалах справи є достатньо доказів необхідних для вирішення справи по суті, а відкладення розгляду справи приведе лише до її затягування.

Розглянувши подані документи і матеріали справи № 9/114/2011/5003, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.

У 1997 році між Державним підприємством Козятинський відділок Південно-Західної залізниці та Державним підприємством Ресторан станції Козятин був укладений договір оренди від 14.04.1997 р., згідно якого за актом від 14.04.97 р. Козятинський відділок Південно-Західної залізниці передав в оренду Ресторану станції Козятин частину виробничої території на платформі №1 вокзалу станції Козятин, площею 46,8 кв.м під кіоск №НОМЕР_2 (кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1») (а.с. 33-35 ).

Відповідно постанови Арбітражного суду Вінницької області від 13.05.99 року Державне підприємство Ресторан станції Козятин було визнано банкрутом та було зобовязано ліквідаційну комісію реалізувати майно банкрута (а.с.37, 38 ).

Відповідно протоколу аукціону з продажу окремого індивідуально визначеного майна підприємства державної форми власності по Козятинському району Вінницької області №1 від 21.09.1999 року ОСОБА_6 купив на вказаному аукціоні індивідуально визначене майно кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», що знаходилось на балансі Ресторану станції Козятин (а.с. 26 ).

З моменту придбавання на аукціоні і до цього часу власник обєкту кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» та Південно-Західна залізниця (в господарському віданні якої знаходиться споруда пасажирська платформа вокзалу станції Козятин) свої відносини щодо користування частиною пасажирської платформи на якій розташовано обєкт кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» не оформили. Хоча із сторони залізниці такі пропозиції надходили (а.с. 34-40).

Відповідно свідоцтва АВЕ №959226 оформленого приватним нотаріусом ОСОБА_8 22.12.99 року посвідчено право власності на кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», загальною площею 41,8 (50,6 перекреслено) кв.м, розташоване на Київській платформі залізничного вокзалу станції Козятин за ОСОБА_6 (а.с.102 ).

Відповідно свідоцтва №2-932 від 08.08.08 року державним нотаріусом Дріботун Т.В. посвідчено право спадкової власності на будівлю кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», що знаходиться в АДРЕСА_2 за дружиною попереднього власника ОСОБА_1 (а.с.103 ).

Рішенням виконавчого комітету Козятинської міської ради №441 від 26.06.2007 року приватному підприємцю ОСОБА_1 дозволено розміщення обєкта ресторанного господарства кафе «ІНФОРМАЦІЯ_2» за адресою АДРЕСА_3 (а.с. 104). З пояснень сторін встановлено, що мова йде про один і той же обєкт кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1». Відповідно рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради №204 від 27.02.2008 року кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» присвоєно адресу : АДРЕСА_3 (а.с. 105). Відповідно акту приймальної комісії від 24.10.2008 року прийнято в експлуатацію закінченим будівництвом обєкт кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» після виконання будівельно-монтажних оздобувальних робіт загальною площею 39,6 кв.м (а.с.106-108). Відповідно рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради №752 від 29.10.2008 року зазначений акт затверджено (а.с. 109). Всі вказані документи викликають критичне ставлення суду до них, так як, по-суті орган місцевого самоврядування перевищив свої повноваження та вирішив питання про присвоєння окремої адреси та надання у користування частини споруди Київської платформи залізничного вокзалу станції Козятин - майна, яке не належить місту Козятин, а знаходиться у господарському віданні Державного територіально-галузевого обєднання «Південно-Західна залізниця» (без згоди останнього) та підпорядкованого (на той час) Міністерству транспорту та звязку України. Таким чином, орган місцевого самоврядування оформив правочини, яким закріпив заволодіння фізичною особою-підприємцем частиною майна іншої юридичної особи.

Відповідно ч.1 ст.228 ЦК України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на незаконне заволодіння майна юридичної особи. Відповідно до ч.1 ст.236 ЦК України нікчемний правочин є недійсним з моменту його вчинення.

З моменту придбавання на аукціоні власники обєкту кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» здійснювали добудови та покращення до обєкту. Це підтверджується свідоцтвом про право на спадщину від 08.08.08 року, де зазначено, що обєкт містить «самочинно переобладнані приміщення» (а.с.102); додатками до висновків Державного підприємства «Архітектурно-будівельний інженирінг» від 19.05.03 року №16-1-402, де на світлинах видно, що металева конструкція обєкту обкладається ззовні білою цеглою (а.с.28 ); .

Разом з тим, позивачу в 2009 році видано державний акт від 03.12.09 р. серії ЯЯ № 017421 на право постійного користування земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_2 на якій знаходиться 1-ша Київська платформа. Позивачу видано свідоцтво про право власності від 02.04.08 р. №396 на 1-шу Київську платформу вокзалу ст. Козятин, де вказано, що остання належить державі в особі Міністерства транспорту та звязку України та перебуває в господарському віданні Державного територіально-галузевого обєднання «Південно-Західна залізниця».

У відповідності до розпорядження головного інженера Південно-Західної залізниці від 24.06.10 р. № НГ-1/96 «Щодо реконструкції вокзалу ст. Козятин» залізницею проводяться консерваційні роботи по підготовці до реконструкції вокзалу станції Козятин. В подальшому, відповідно проекту благоустрою території залізничної станції Козятин на частині площі платформи має бути встановлений комплекс малих архітектурних споруд відкритого та закритого типу (а.с.51).

Суд зважує на те, що 1-ша Київська платформа вокзалу станції Козятин розташована у межах смуги відведення. Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України «Про залізничний транспорт» смуга відведення це землі залізничного транспорту під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту. Відповідно до ст.1187 ЦК України діяльність залізничного транспорту повязана із дією джерела підвищеної небезпеки. Тому, будівництво та експлуатація будівель і споруд залізничного транспорту врегульована будівельними нормами. Зокрема такою нормою є ДБН В.2.3 19 2008 «Споруди транспорту. Залізниці колії 1520 мм», затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 26 01.2008 р. № 42.

Пунктом 4.1 вказаного ДБНвнормовано, що залізниці проектуються як комплексні природно-технічні системи, що відповідають Закону України "Про залізничний транспорт", і обслуговуються спеціалізованим (який має відповідну професійну освіту і кваліфікацію) персоналом. Функціональна надійність системи забезпечується відповідною інфраструктурою та експлуатаційною базою господарств залізниці, які споруджуються одночасно із основними промисловими об'єктами.

Пунктом 4.2- будівельна частина об'єктів залізничного господарства, їх інженерне обладнання повинні задовольняти вимогам відповідних державних будівельних норм та державних стан дартів.

Пунктом 15.3 передбачено, що проекти архітектури будівель і споруд привокзальної площі необхідно розробляти із забезпе ченням єдиної архітектурно-планувальної композиції комплексної забудови залізничних ліній.

Пунктом 11.1 ДБН передбачено, що нові залізничні станції та вузли і ті, які підлягають реконструкції, необхідно проекту вати відповідно до потрібної пропускної і переробної спроможності на розрахункові терміни (див. п. 4.8) з урахуванням оптимальної етапності подальшого їх розвитку протягом розра хункового періоду 15-20 років, а також перспективи нового будівництва і посилення технічного оснащення прилеглого полігону мережі залізниць.

Також пунктом 4.4 ДБН передбачено, що залізничні лінії, на яких передбачається рух пасажир ських поїздів зі швидкостями понад 200 км/год, вантажних поїздів зі швидкостями понад 120 км/год, вантажних прискорених і рефрижераторних - понад 140 км/год, проектуються, будуються і експлуатуються з урахуванням вимог відомчих будівель них норм.

Такою відомчою будівельною нормою є ВБН2.3 1 2008 «Проектування, будівництво та експлуатація будівель і службово-технічних споруд залізничного транспорту при швидкісному й високошвидкісному русі поїздів» (далі ВБН2.3 1 2008), затвердженою наказом Міністерства транспорту та звязку України від 05.12.2008 року №1479. Відповідно до п.1.2 ВБН2.3 1 2008 ці норми є обовязковими для застосування юридичними та фізичними особами субєктами господарської діяльності незалежно від форм власності.

Суд зважає на те, що ВБН2.3 1 2008 є нормативом, який діє за принципом «не заборонено тільки те, що дозволено». Отже, тільки дозвільна норма ВБН2.3 1 2008 надає право на певні дії. Зокрема у п. 4.4.9. внормовано: «для кращого обслуговування пасажирів доцільно, крім торговельних залів-ресторанів, передбачати на платформах місця для буфетних стійок, пересувних буфетів, торгових кіосків, ларьків і торгових автоматів». Всі перелічені обєкти не відносяться до обєктів нерухомого майна. Таким чином, ВБН2.3 1 2008 дозволяє розташування на пасажирських платформах тільки обєкти, що не відносяться до нерухомого майна.

Таким чином, самовільно обклавши цеглою кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1», відповідач створив обєкт нерухомості на пасажирській платформі вокзалу станції Козятин, тим самим істотно порушивши вимоги п.4.4.9. ВБН2.3 1 2008.

Обєкт кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» ніяк не повязане із земельною ділянкою, так як повністю знаходиться на споруді позивача І Київській платформі вокзалу станції Козятин. Зокрема, про це вказується у свідоцтві на право власності АВЕ №959226 від 22.12.99 року (а.с.102), свідоцтві про право на спадщину №2-932 від 08.08.08 року, рішенні виконавчого комітету Козятинської міської ради №441 від 26.06.2007 року (а.с. 104), рішенні виконавчого комітету Козятинської міської ради №204 від 27.02.2008 (а.с.105), в акті приймальної комісії від 24.10.2008 року (а.с.106-108), в першому абзаці на 8 сторінці акту технічного обстеження будівельних конструкцій кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» (а.с.123).

Відповідач не надав до суду жодних доказів, що в користування відповідача для розміщення обєкту кафе «ІНФОРМАЦІЯ_1» відводилась земельна ділянка в установленому законом порядку.

Незаконне знаходження об'єкта відповідача перешкоджає проведенню залізницею вказаних ремонтних робіт платформи та ставить під зрив проведення робіт по реконструкції вокзалу до Чемпіонату Європи з футболу EURO 2012. Таким чином, відповідачем завдається істотна шкода не тільки інтересам залізниці, а інтересам України, як держави, яка взяла зобов'язання надати належний рівень обслуговування при проведенні Чемпіонату Європи з футболу EURO 2012.

Згідно із вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 376 ЦК України, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил.

Відповідно ст. 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном. Відповідно ч. 4 ст. 376 ЦК України власник (користувач) земельної ділянки має право вимагати знесення майна особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, або за її рахунок.

Враховуючи викладенесуд дійшов висновку про задоволення позову з покладанням на відповідача державного мита та витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст. ст. 49, 82 - 85, 115 ГПК України

ВИРІШИВ :

Позов задавольнити.

Суб"єкту підприємницької діяльності ОСОБА_1 усунути перешкоди у здійсненні залізницею права користування та розпорядження своїм майном, звільнивши першу Київську платформу, що належить Державному територіально - галузевому об"єднанню "Південно - Західна залізниця" на праві господарського відання, за адресою АДРЕСА_2 від належного її об"єкту "кафе ІНФОРМАЦІЯ_1". шляхом знесення останього.

Стягнути з суб"єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 АДРЕСА_1 ідентифікаційний №НОМЕР_1 на користь Державного територіально - галузевого об"єднання "Південно - Західна залізниця" 01601 м. Київ-34 вул.Лисенка,6 (р/р 260002001504 в АБ "Експрес -Банк" МФО 322959) 85 грн. державного та 236 грн. за інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Балтак О.О. Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 19 серпня 2011 р. віддрук. прим.:

1 - до справи