Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.08.11 Справа № 1/87пд/2011
За позовом Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради
до Дочірнього підприємства "Речовий ринок" Луганської обласної спілки споживчих товариств, м. Луганськ
про внесення змін до договору оренди землі
С у д д я Зюбанова Н.М.
П р е д с т а в н и к и:
від позивача ОСОБА_1., довіреність № И 01/03-30/5457/0/2-10 від 24.11.10;
від відповідача не прибув;
помічник прокурора Трофименко П.В.
Суть пору: про внесення змін до договору оренди землі від 02.09.05 (держ. реєстрація 31.10.05 за № 040540200453), який укладений з відповідачем відносно земельної ділянки площею 0,0520 га за адресою : м. Луганськ, вул. Панькова (біля речового ринку), які запропоновані позивачем.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав, його представник у засідання суду не прибув.
Учасників судового процесу було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання, тому судом з урахуванням вимог ст. 43 ГПК України створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом.
Неприбуття у судове засідання відповідача, який був належним чином повідомлений про час і місце проведення судового засідання (поштове повідомлення від 22.06.11 арк. справи 39) не перешкоджає розгляду спору по суті згідно положень ст. 75 ГПК України, оскільки до повноважень господарських суддів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб.
Тому, направлення кореспонденції на адресу відповідача відповідно до інформації, що міститься в матеріалах справи, є належним доказом виконання господарським судом обовязку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення судом певних процесуальних дій.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача та помічника прокурора, суд дійшов до наступного.
Так, як свідчать матеріали справи, 19.04.05 Луганською міською радою було прийняте рішення № 32/468 про передачу Дочірньому підприємству "Речовий ринок" Луганської обласної спілки споживчих товариств в оренду в оренду земельної ділянки під розміщення (без права здійснення будівельних робіт) торговельних павільйонів (некапітальні споруди) за адресою: вул. Панькова (біля речового ринку) площею 0,0520 га.
На підставі вказаного рішення 02.09.05 між Луганською міською радою /позивачем/ та Дочірнім підприємством "Речовий ринок" Луганської обласної спілки споживчих товариств /відповідачем/ було укладено договір оренди землі, зареєстрований у встановленому порядку 31.10.05 за № 040540200453, за умовами якого відповідачу було передано в оренду земельну ділянку загальною площею 0,0520 га строком до 19.04.15.
У відповідності до п. 9 даного договору річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях, збільшеного на коефіцієнт 2,5 за відповідною довідкою.
Сторони в п. 11 договору передбачили, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, що проводиться у порядку, визначеному у п. 10 договору, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку, що відбуваються протягом терміну дії договору оренди.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 197609 грн. 36 коп. (п. 5 договору оренди землі).
Як вбачається з матеріалів справи, прокурор звернувся до суду на виконання рішення Луганської міської ради від 29.04.10 № 65/150, яким Управлінню нерухомим майном Луганської міської ради було доручено провести ґрунтовний аналіз договорів, що посвідчують право оренди земельних ділянок, які розташовані на території м. Луганська, на предмет відповідності їх вимогам діючого законодавства, та за результатами аналізу направити від імені Луганської міської ради пропозиції відповідним землекористувачам про внесення змін до договорів, оскільки повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів згідно п. 12 розділу 10 Перехідних положень Земельного кодексу України здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.
Тому на виконання положень цивільного законодавства, яке регулює порядок внесення змін до договору, позивач у встановленому порядку (з урахуванням рішень Луганської міської ради від 22.12.07 № 28/10 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луганська", від 27.08.10 № 69/27) надіслав на адресу відповідача проект договору про внесення змін до договору оренди землі, за змістом якого запропонував розділ "Орендна плата" договору доповнити або викласти в новій редакції наступні умови:
- п. 9 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції: "9.Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- доповнити п. 5 розділу 2 "Об'єкт оренди" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 02.09.2005, державна реєстрація від 31.10.2005 № 040540200453, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 464557 (чотириста шістдесят чотири тисячі п'ятсот п'ятдесят сім) грн. 60 коп. Після внесення змін до договору оренди землі від 02.09.2005, державна реєстрація від 31.10.2005 № 040540200453 протягом терміну дії договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного";
- доповнити п. 15 розділу 2 "Орендна плата" договору абзацом наступного змісту: "На момент внесення змін до договору оренди землі від 02.09.2005, державна реєстрація від 31.10.2005 № 040540200453, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки складає 13936 (тринадцять тисяч дев'ятсот тридцять шість) грн.. 73 коп.";
- в п. п. 31.1 п. 31 розділу "Інші права та обов'язки сторін" договору слова "Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин" замінити на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або іншого органу, уповноваженого орендодавцем".
З наведеного вбачається, що фактично предметом спору є внесення змін до договору оренди землі від 02.09.05.
Оцінивши доводи сторін та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню повністю, з огляду на наступне.
Так, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст.16 Закону України "Про оренду землі” та ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ст.126 ЗК України).
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 ЗК України).
Матеріалами справи підтверджено факт належного укладання договору оренди землі від 02.09.05 (державна реєстрація від 31.10.2005 № 040540200453), п. 2.1 якого передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік, зокрема у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, в інших випадках, встановлених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно зі ст. 651 ЦК України підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору /ст. 652 ЦК України/.
Як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки, тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
З матеріалів справи вбачається, що роботу у частині внесення змін до укладеного з відповідачем договору оренди землі позивачем було розпочато у зв'язку з прийняттям Закону України від 03.06.08 № 309-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", за якими законодавець передбачив, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки (ст. 21 Закону України "Про оренду землі").
Згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земель ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 7-10 років. Рішенням Луганської міської ради від 28.12.07 № 28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м. Луганська, яка набрала чинності 01.03.08, у зв'язку з чим до усіх землекористувачів м. Луганська, в тому числі й до відповідача, повинна бути б застосовна нова нормативна грошова оцінка землі.
Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Таким чином, нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі. Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.
Оскільки сторони в договорі передбачили, що орендна плата обчислюється самостійно орендарем з урахуванням індексу інфляції, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку, що відбувається протягом терміну дії договору оренди, то він повинен був враховувати зміни складових земельного податку, що як наслідок спричиняє і зміну його розміру, для обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку, яка надана відповідачу на підставі договору.
Враховуючи вищевказане, розмір річної орендної плати за відповідну земельну ділянку позивач пропонує встановити у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
У зв'язку з тим, що з 01.01.11 набрав чинності Податковий кодекс України, позивач обґрунтовано посилається на положення статей 274 та 288, якими аналогічним чином врегульовано правовідносини обчислення та сплати орендної плати за землю, а саме:
- розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288);
- ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274).
Тому суд дійшов висновку, що позивачем доведено обґрунтованість та під ставність внесення змін до договору оренди землі до п. 5, п. 9, п. 15 та п. п. 31.1 договору, який також стосується суттєвої умови договору щодо обчислення розміру орендної плати, яка може бути предметом спору у суді.
Щодо показника нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки у розмірі 464557,60 грн., то він підтверджується інформацією Управління Держкомзему у м. Луганськ (арк. справи 32), виходячи з чого розмір річної орендної плати складає 3% - 13936,73 грн.
Суд звертає увагу сторін на необхідність застосування при розгляді даної справи господарським судом на підставі ст. 11128 ГПК України рішення Верховного Суду України у подібних правовідносинах по справі № 41/81пд від 04.07.11, у якій наголошується, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
За вказаних обставин позов підлягає повному задоволенню з віднесенням судових витрат на відповідача у відповідності до ст. 49 ГПК України, які підлягають стягненню на користь державного бюджету України, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 44, 49, 75, 82, 84, 85, 11128 ГПК України, суд
в и р і ш и в :
1.Позов задовольнити повністю.
2. Внести зміни до договору оренди землі (державна реєстрація від 31.10.2005 № 040540200453), укладеного між Луганською міською радою та Дочірнім підприємством "Речовий ринок" Луганської обласної спілки споживчих товариств, виклавши п. 9 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції:
"9. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях";
- доповнити п. 5 розділу 2 "Об'єкт оренди" договору новим абзацом наступного змісту:
"На момент внесення змін до договору оренди землі від 02.09.2005, державна реєстрація від 31.10.2005 № 040540200453, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 464557 (чотириста шістдесят чотири тисячі п'ятсот п'ятдесят сім) грн. 60 коп. Після внесення змін до договору оренди землі від 02.09.2005, державна реєстрація від 31.10.2005 № 040540200453 протягом терміну дії договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного";
- доповнити п. 15 розділу 2 "Орендна плата" договору абзацом наступного змісту:
"На момент внесення змін до договору оренди землі від 02.09.2005, державна реєстрація від 31.10.2005 № 040540200453, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки складає 13936 (тринадцять тисяч дев'ятсот тридцять шість) грн.. 73 коп.";
- в п. п. 31.1 п. 31 розділу "Інші права та обов'язки сторін" договору слова "Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин" замінити на слова "Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів або іншого органу, уповноваженого орендодавцем".
3. Стягнути з Дочірнього підприємства "Речовий ринок" Луганської обласної спілки споживчих товариств, м. Луганськ, вул. Панькова, б. 44, ідент. код 24188178 в доход державного бюджету України на п/рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 85 грн. 00 коп.; на п/рахунок 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ державній податковій інспекції у Жовтневому районі м. Луганська.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання повного рішення 15.08.11.
Суддя Н.М.Зюбанова
Помічник судді Г.А.Кравцова